Když svobodomyslný malý podvodníček Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) přichází do státní psychiatrické nemocnice, jeho nakažlivý odpor k disciplíně otřese rutinou celého zařízení. On je jednou stranou nastávající války. Uhlazená, chladně monstrózní sestra Ratchedová (Louise Fletcher) druhou. V sázce je osud všech pacientů na oddělení... Tato elektrizující adaptace bestselleru Kena Keseyho získala všech pět hlavních Oscarů za rok 1975: Nejlepší film (produkce Saul Zaentz a Michael Douglas), herec (Nicholson), herečka (Fletcher), režisér (Miloš Forman) a adaptovaný scénář (Lawrence Hauben a Bo Goldman). Divoký, spalující film s vynikajícím hereckým obsazením, čítajícím mj. Brada Dourifa, Dannyho DeVita a debutujícího Christophera Lloyda, si je plně zaslouží. (oficiálny text distribútora)

Bianca.

Souboj člověka proti systému? Jak vidno systém vás stejně vždycky pohltí. Hlavně pokud v takovém systému jakým zde byla psychiatrická nemocnice jsou lidé jako hlavní sestra Ratchedová. ()

gastronom

Já nevím,film jsem viděl ale celkově mě to nijak nenadchlo.Krom několika scén jsem se fakt nudil.I když je pravda,že filmy z nemocničního prostředí mě nikdy nebavilo sledovat tak jsem měl dle očekávání asi přehnané představy.Inu je-li zde někdo,kdo by mi ten filmek trochu pozvedl tak ať napíše:-) ()

verona58

Nevím, co dodat. Při sledování mi umřelo srdce. Tento film má vše - geniálního režiséra, geniální herce, geniální myšlenku.. zkrátka geniální snímek, který ve člověku vzbudí za pouhé dvě hodiny sledování bouři emocí, která doznívá ještě velmi dlouho. Právem si získala srdce diváků i filmových kritiků. Smekám, pane Formane. ()

nignignigga

Kdyby do záběru za kopcema nevlětěla ta moucha, která to ještě navíc neměla ve scénáři, tak by bylo moje hodnocení vyšší, takhle bohužel tomuto filmu podkopla nohy a mé hodnocení razantně pokleslo! ()

afrikovsky

Celkově jsem byl zvědaví jak asi bude reagovat na 40.let starý film když mi je o 4.roky míň. Shlédl jsem jen zatím jednou, ale musím uznat, že Miloš Forman a herci kolem mě dostali do stavu, kdy jsem musel přemýšlet o McMurphim a despotické přístupu blázince. Po třech dnes ve mě vyhrál Mcmurhiho přístup (jeho kriminální minulost neřeším), který ať udělal cokoliv tak vlastně nikomu neškodil a spíše pomohl prozřít ostatním. Lidská svoboda má asi větší váhu, než zavřít lidi do blázince a tak je pomalu nechat umírat. Chvilku jsem rozdýchával konec, ale je geniální a v podstatě jediný možný. V přehešli dnešních trikových filmů většinou bez většiho obsahu a zdělení je to návrat ke staré dobré filmařině a můžeme být hrdí, že režísér je Náš čech mistr Miloš Forman. ()

MichaelG

I když jde o docela vážnou věc tak jsem se fakt smál co to šlo jsem člověk co tenhle humor žere prostě z dospělých chlapů jedna zakomplexovaná baba dělá ještě větší blázny než už dávno jsou a dovádí je k šílenství přičemž se na to dívá chlap který je možná trochu ujetý ale rozhodně není blázen.. ()

PORTER44

Vynikající J.Nicholson v režii M.Formana ,tenhle snímek snad musel nebo musí vidět každý , i když je to drama jen co se objeví J.Nicholson je to docela dobrá zábava alespoň ze začátku po čase jde samozřejmě do tuhýho ,(vymývání mozků) byla drsná procedůra.Nesmím zapomenout i na ostatní výborné herecké výkony D.DeVito a další. ()

Formiczz

Nicholson frajer, pár začínajících hvězd hraje naprosté pitomce a k tomu všemu krutá Louise Fletcherová, to je pěkná kombinace do nízkorozpočtového filmu, který získal pět Oscarů. Nebudeme si nic namlouvat, Forman to natočil výborně. Sešlo se nám zde pár výborných hereckých es, díky kterým je film opravdu nezapomenutelný. 5* ()

PavelKral

Pokud je zde potřeba zdůvodnit hodnocení, pak sděluji, že tento film je tak nudný, děj smyšlený, naivní, prolhaný, absurdní, že si těžko dovedu představit člověka, jenž uvěří v jeho dějový obsah. Možná jsem měl jít radši do divadla na balet, abych se nenudil. Bylo by to více zábavné, napínavé, dramatické, no prostě za 4 až 5 hvězdiček. Opravdu si myslíte, že tento film hovoří pravdu o poměrech v psychiatrickém zařízení? Která jeho část? Pravda, přiznám se, že jsem někde okolo středu filmu tak na 20 minut zaspal. Sonda do lidské hlavy je to pěkná, ale proč 4 nejlepší film? Zbytečná hysterie... Knižní předlohu jsem nečetl a protože někteří zde hovoří o tom, že kniha je oproti filmu slabá, tak do té doby, než si přečtu knihu říkám o filmu - slabý.... 20% ()

11FrAnK12

Před spuštěním filmu musím z důraznit, že nemám rád starši filmy, jelikož jsou pro mě bez napětí a příliš zdlouhavé a čitatelné. Přesto tenhle film překvapil. Institut, který dělá z většiny lidí až pak, hlupáky. Dosáhnou chování, které se očekáva. Parta magorů, která se často raději zaměřovala na druhotnou informaci, co neohraničovalo jejich životy pravidli, kterými se řídí dnes celá společnost. Často až vtipný, jak jim to bylo vše u prdele. Jen to, co zajíma je, bez starostí a strastí běžného života. Je to skutečný život, nebo ne? ()

glici91

Bohužel, ale rozhodl jsem se dát pouze 3 hvězdičky. Asi jsem měl až moc velká očekávání, když jsem viděl tolik kladných ohlasů a oceněnní. A nebo jsem si jen film pustil v nesprávný čas. Asi ho budu muset co nejdříve shlédnout znovu a zamyslet se nad svým hodnocením ()

trevor12

Stručně řečeno patrně nejlepší film co jsem kdy viděl. Samotný děj, byť zdánlivě banální, je herecky a režijně podán způsobem, který mne hodně ovlivnil. V příběhu lze vidět hodně symbolických rovin, zavěrečná scéna a finále je nezapomenutelné. ()

prasecak_cz

Mistrovské dílo, asi nejnadčasovější film všech dob. Boj proti konvenci, boj o svobodu a boj proti společenským bariérám. Netradiční snímek, který má nějaké morální poselství. Herecké výkony jsou úžasné, herci zahráli své roli neskutečně autenticky. Vše doplňuje temná atmosféra cvokárny a kruté sestry Ratchedové. Film o lidskosti. ()

zucchini

Amerika zřejmě patří k nejsvobodnějším zemím na světě, ale navzdory tomu i zde existují ostrůvky totality, které si žijí svými vlastními pravidly. Jedním z nich je i psychiatrická léčebna ("cuckoo's nest") z tohoto světoznámého filmu Miloše Formana. Film udělal velmi špatnou reklamu elektrokonvulzivní terapii (léčbě elektrickými šoky), která je již dnes používána pouze s výslovným svolením pacienta. Na osoby podobající se sestře Ratchedové je však možné narazit bez větších problémů i dnes, a to nejenom v amerických psychiatrických léčebnách. ()

mato331

Technicky dokonalé, herecky dokonalé, len dejovo iba nadpriemerné. Celý film som čakal na nejaký vrchol, na scénu, ktorá by bola výrazne vyššie, než ostatné, ale nedočkal som sa. Možno to bude tým, že podobné psychologické filmy príliš nemám v obľube, alebo tým, že sa nad nimi nezamýšľam. Nech je ako je, film vo mne nevyvolal fakticky žiadne emócie. Ani záver. A bez emócii podobný film skrátka nie je to pravé orechové. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (viac)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009

31.05.2009

„Psycho Film Praha“ je filmová přehlídka zaměřená na projekce filmů s tématy z oblasti psychiatrie, psychologie a sexuologie. 5. – 7. června 2009 se uskuteční už třetí ročník přehlídky, jehož zvolené… (viac)