Hrdinkou filmu Lásky jedné plavovlásky je mladičká blondýnka Andula. Žije na internátě v malém středočeském městečku, kde na jednoho muže připadá deset žen - a většina je stejně ženatých. Andula touží, stejně jako většina jejich kamarádek, po trošce prosté lidské lásky. Je nezkušená, snadno uvěří slibům a lichotkám. Prožije trapný večer ve společnosti tří obstarožních záložáků a téměř podlehne jednomu z nich - Vacovskému. Až se konečně objeví ten pravý - mladý klavírista Milda. Když s ním stráví noc, je přesvědčena, že právě on je ten pravý. Vypraví se za svou láskou do Prahy. Když se seznámí s chlapcovými rodiči, zjistí, že vše je jinak... (oficiálny text distribútora)

major.warren

Pro mě osobně vrchol české Nové vlny. Legendární tragikomedie, kde se momenty smíchu mísí s běháním mrazu po zádech. Z Formanovy tvorby zřejmě vůbec nejněžnější a nejpůvabnější film, který mě v jednu dobu hodně ovlivnil, a který nám může závidět celý svět. První půlce dominuje zejména "záložák" Vladimíra Menšíka (scéna s prstýnkem je již jakousi předehrou k pozdějšímu Hoří, má panenko!), té druhé zase rodiče v podání Josefa Šebánka a Milady Ježkové. Vladimír Pucholt a Hana Brejchová jsou nejikoničtějším párem v dějinách filmu! ()

FilmFan24

Komedie, která je právem drahokamem mezi českými filmy. Komedie, kde vše je dokonalé a opravdu ze života. Úžasný film s humorem tak senzačním a přitom lidským. Mimo ústřední herecké dvojice Hany Brejchové a Vladimíra Pucholta tady vyloženě válí Marie Ježková jako “nadržená” maminka. Josef Šebánek skvěle doplňuje. Postelová scéna prostě nemá chybu. 🎞️🎥👌 ()

Skip

Neobyčejně obyčejný film o jednom setkání a jaké mělo následky. Děj filmu se dá odvyprávět během dvou minut, ale divákovi se dostane hodiny a půl něčeho, na co se nedá jen tak zapomenout. V podstatě je to pohled do zrcadla a skoro každý tam může najít alespoň maličký odraz svého vlastního života. ()

Aleee89

Z filmografie Miloše Formana jsem toho viděla opravdu hodně, povětšinou jsou jeho filmy skvělé. Lásky jedné plavovlásky mi ale stále unikaly, ač jsem tušila, že se mi líbit budou také. A opravdu se mi líbily. Herci jsou fajn, režie, kamera, není co vytknout. Příběh je vyprávěn citlivě, poetika jen prýští, scény jsou humorné a po zamyšlení z nich i mrazí. Krásně vyjádřená ta mladická blbost i naivita. Mi se tento Formanův film líbil, klidně si ho někdy dám ještě jednou. ()

marleyy

90% NeObyčejně obyčejná, krutá komedie. Myslel jsem, že králem a zakladatelem trapných situací a humoru je Ricky Gervais ale pravdou je, že to je náš Miloš Forman. Dialogy a herecké výkony jsou mistrné. Zajímavá sonda do hlavy plavovlásky. ()

dyfur

...možno niektorým filmom dnešní mladí už nerozumejú ako napr.Bony a klid -o čom to vlastne je ...čo sú to bony.....podobne ani ja nerozumiem tomuto novátorstvu - príde mi to tak blbé,že to hádam môže byť i trocha dobré,ale ozaj len trocha - jedna hviezda z úcty k režisérovi Formanovi. ()

SonG

Je to film o ,,ničem,, nebo o ,,všem,,????Toť otázka..Pro mne to byl hlavně film, který je vtipný,svižný a zručně natočený....Co scéna, to perla! ()

honajz2

Asi nejvíc nadhodnocený československý film, jaký jsem zatím viděl. Má to skvělou kameru, dobré herecké výkony a realistické dialogy. Ale pak už snad nemám co chválit. Možná jen závěr, který to u mě vytáhl na hodně slabé 3*. Lásky jedné plavovlásky jsou takový Černý Petr pro holky. Jenom s otravnými a nesympatickými postavami většinou bez charakteru, slabým tempem a (opět kromě závěru) bez jediné zajímavé scény. Nevidím v tom žádný "cit pro trapnost". Je v tom jenom trapnost, zesměšňování svých postav, které jsou ale podány tak, že mi jsou ukradené a ani ten humor mě bůhvíjak neoslovil. Ale co koukám na to zdejší nadšení, asi jsem jeden z mála. Čím víc na ty filmy od Formana koukám, tím víc mám pocit, že je strašně přeceňovaný. Nebo prostě není pro mě, já nevím, Černý Petr asi byla výjimka. A radši budu označen za kulturního barbara, než abych nadhodnocoval film, který si to podle mě nezaslouží. Hodně slabé 3* ()

easaque

-3* Nedávno jsem viděl Hoří má panenko, tak jsem v rámci kulturního sebevzdělávání zhlédl i zbylou opěvovanou ranou tvorbu Miloše Formana, abych nebyl za burana;-). Stejně se jím stanu, když jeho fanoušci uvidí moje hodnocení, které není ovlivněné nostalgií. Formanův rukopis je vidět v každém jeho českém filmu a podle mě každým filmem se lepšil a nakonec na jeho první dva napíšu společný komentář. Lásky jedné plavovlásky jsou intimní výpovědí o pocitech nezralé naivní dívčiny. Pomalé tempo, jednoduchý příběh a improvizované dialogy vystihují vše. Zatímco Černý Petr je trochu alegorické vyprávění o dospívání mladíka a jeho nesmělé krůčky k dívčinu srdci a zároveň jeho zapojování do pracovního procesu v rámci socialistického ducha. Oba filmy mě vlastně extra nebavily a bral jsem ho jako dokument tehdejší doby, a proto známky podle toho vypadají. Zároveň mi už přijdou vyčpělé a dnešnímu mladému divákovi nemají asi co nabídnout. Ale zase díky tomu si víc vážím prvního uvedeného filmu a zvyšuji jeho skóre opět na 4 hvězdičky. PŘÍBĚH1 /// SMYSL1 /// ATMOSFÉRA1 /// TEMPO0 /// ORIGINALITA2 /// NÁLADA1+ /// ART1 /// STYL1 /// CASTING1 (3*MAX) ] ()

Martin741

Krasny filmecek o laske mladenca s dievkou. Uprimne dialogy, dobre vystihnute dobove atributy a hlavne herecky vykon Hany Brejchovej dava tomuto filmu punc prijemnej zabavy, kde sa nestriela, nic nevybuchuje, ziadne haldy mrtvol ... Proste krasna oddychovka. 86 % ()

Nach

Výborný komediální snímek od Miloše Formana. Technicky i zpracováním podobný pozdější Hoří má panenko. Hrající neherci překonávají své profesionální protějšky a u jejich replik jsem se pořádně nasmál. Zobrazení šedesátých let, fungování rodiny, vztahy mezi mladými, to vše je zde na výbornou zpracováno a já tomu všemu pozvedám palec vzhůru. 80% ()

ad

Postelová scéna s rodiči je vážně neopakovatelná... Stejně jako spoustu jiných scén :) Veselý, krutý, prostě "přesný" film. ()

tomtomtoma

Přepsáno v květnu 2019. Lásky jedné plavovlásky jsou ladně souznějícím novovlnným filmem z dílny Miloše Formana a jeho věrných přátel. Forman dobýval renomé, Papoušek a Passer sbírali sebevědomí a Ondříček obdařil cynickou krutost poetickou lehkostí. Lásky jedné plavovlásky si rozverně pohrávají s erotickým jiskřením, nedůvěrou, strachem, vůlí i nadějí. Hledá se intimní pocit štěstí, voyerství si vychutnává teplotní změny, velmi dychtivé oko kamery nechce přijít o své přesvědčení a nepropouští nikoho ze svého sevření bez zaplacení výkupného. Kapky slz se zahanbeně převalují po bledé tváři a dívčí romantika zmírá na rozčarování ze skutečnosti. Hlavní postavou deziluze naivního idealismu je Andula (velmi zajímavá Hana Brejchová), mladá dívka na prahu dospělosti a internátní učnice obuvní továrny. Život má své pevně neměnné zákonitosti, na kterých ani civilizace nic nezmění. Láska je snem, rozkoš je představou, pokušení je obavou, sliby jsou pudem a koitus je nejvhodnějším místem pro vyznáním citů. Romantické ideály se rozpadají, podávají se s blátem a prachem a vlastní důstojnost se hájí pohádkou. Hlavní mužskou postavou je Milda Vašata (dobrý Vladimír Pucholt), mladý klavírista a náruživý sukničkář. Stálý večerní pracovní rytmus přináší výzvy a pohledy doufajících žen. Vůně lásky měkce hladí a bez zardění se přemáhá dívčí stydlivost. Vyčerpaná láska se houpe v síti z vlastního potu. Výraznou postavou je Vacovský (dobrý Vladimír Menšík), nejvíce natěšený záložák. Povzbuzená žádostivost je pod shovívavým dohledem veřejného zájmu, přesto se odvaha snáze nachází ve trojici. Odměna za vytrvalost je již nablízku. Důležitou postavou je Mildova matka (zajímavá Milada Ježková), bdělá ochránkyně synovy mravní počestnosti. Byť jediným možným místem kontroly je společný prostor bydliště. Nezodpovědné mládí je hříchem. Výraznou postavou je také Mildův otec (pozoruhodný Josef Šebánek), unavený i pobavený z nenadálé návštěvy. Navíc, prostopášný synek nepředstavuje žádné morální rozhořčení. Z dalších rolí: Vacovského druzi ve zbrani i touze Maňas (Ivan Kheil) a Burda (Jiří Hrubý), nejlepší kamarádky Anduly z internátu Jana (Jana Nováková) a Jaruška (Jarka Crkalová), z citelného nedostatku mužů znepokojený mistr obuvnické továrny Pokorný (Josef Kolb), jeho smutně osamělá dcera Marie (Marie Salačová), Andulin původní přítel Tonda (Antonín Blažejovský), či major československé armády (Jan Vostrčil). Lásky jedné plavovlásky mají lehce nasládlou chuť probuzené a povzbuzované tělesné touhy sexuálního naplnění. Rodina je základ státu, sex je základ rodiny. Nevybíravá škodolibost má talent k satirickému víření. Obrazy stále překládají černé a bílé barvy do jiných obrazců, laškují s objekty a náruživost se stává vzletnou lidskou slabostí. Lásky jedné plavovlásky je poetické slídilství po intimnostech a hlubokých šrámech na duši. ()

Kity162

Mně se tak líbí, že se od šedesátých let nic nezměnilo. Úplně jsem se v hlavní hrdince viděla. Někdo by řekl, že je to hloupá naivní holčička, ale mně to přišlo tak nějak naschvál, nebo jako kdyby uvnitř skrytě v ní byla hořká uvědomělost, ale nechtěla si ji holt připustit. Navíc to zřejmě funguje. Zkrátka přehlížet tohle všechno nepěkné (nezájem od kluka, co se vám líbí) a prostě se mu nakvartírovat do bytu a má to. ()

C0r0ner

Forman je u mě s hodnoceními jako na houpačce, někdy parádní film, někdy bídný. Jako třeba teď. Má to takový ten bezdějový nádech Hoří, má panenko!, ale to byla velmi dobrá komedie. Tohle je pro mě takový nijaký film bez smyslu. 35% ()

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

11.01.2020

Ve věku 86 let zemřel významný filmový scenárista a režisér Ivan Passer. Přítel a blízký spolupracovník Miloše Formana spolupracoval na scénářích k filmům Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má… (viac)

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

08.07.2018

53. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival, který byl zahájen vzpomínkovým filmem na Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky (1965), se letos nesl ve znamení velkých… (viac)

Filmové hvězdy ve Varech

Filmové hvězdy ve Varech

19.06.2018

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary startuje již 29. června a pořadatelé nyní konečně odhalili seznam zahraničních osobností, které se na nadcházejícím festivalu ukážou. Mezi ta… (viac)

Vary přivítají šestici domácích režisérů

Vary přivítají šestici domácích režisérů

02.06.2018

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uvede v soutěžním programu rovnou šestici českých snímků. V každé ze soutěžních sekcí se představí dva domácí režiséři. V Hlavní soutěži se o… (viac)