Veľkolepý požiarnický ples od začiatku sprevádza množstvo omylov a komických nehôd. Plesový výbor si spočiatku láme hlavu s miznutím cien z tomboly, potom s výberom kandidátok do súťaže, v ktorej sa má zvoliť kráľovná krásy a napokon i s organizáciou samotnej súťaže. Tú totiž náhle preruší požiarnická siréna. Staručký postihnutý chalupár sa už iba prizerá márnemu boju hasičov so živlom. Nešťastník dostane čudnú zbierku - žreby do plesovej tomboly, medzičasom kompletne vykradnutej. Táto spočiatku úsmevná, groteskná komédia o dedinských ľuďoch graduje až do horkého podobenstva o malomeštiactve, formalizme a bezcitnosti k druhým. (STV)

villon17

Srandy kopec, ale kdyby to bylo delší, asi by mě to za chvíli nudilo. Ale jinak nezapomenutelná klasika, kterou sem konečně měla možnost vidět. ()

joehot

Satirický a, ač se to nemusí na první pohled zdát, velice inteligentní komedie, po jejímž shlédnutí vám zůstane ve tváři úsměv, jehož chuť nebude nepodobná nezralým mandlím. ()

Marek1991

Je to vtipné a tá obyčajnosť a sparodovanie správania a akýchsi povrchných hodnôt je podľa mňa dosť dobré. Je to divný film, ktorého dej neoplýva niečím extra, v súčasnosti tiež nemusí byť každému z mladšej generácie po chuti ako sa vraví, no keď sa nad tým človek zamyslím, je to podnetné dielo. ()

Padme_Anakin

Nojo, no, hořelo tam, viděla jsem. V tu chvíli ovšem dohořela moje naděje, že se snad aspoň jednou Padme zasměje. Nezasmála, nebylo čemu. A moc jsem se neohřála, tak nějak jsem vymrzla. Je mi to upřímně líto, ale s panem Formanem se v pohledu na senochrupa neshodnem. P.S. Dala bych přednost jinému počinu, co takhle pan Wichterle a Merkur? ()

NeutrinoX

Nabízí se pravit: ,,.. aneb jak Forman vypíchl zápory národní povahy v jednom filmu." Tento skvělý film je spíše než komedií smutným připomenutím. Když se podíváme hlouběji, nejde jen o časy, které již pominuly. Možná je to dáno působením deformačních povahových činitelů, kterým byly naše země delší dobu vystaveny a náchylností národní povahy je akceptovat a přijímat. ...Kradlo se tenkrát, krade se i nyní. A co takhle využít cizího neštěstí k vlastnímu obohacování?... Nakonec je film stálým vizionářským zrcadlem, a to nejen pro vesnice a hasičské bály..., ale nejlepší je stejně neuhlídatelný dědula:) ()

Falcor

To jsme rádi, že jsme Češi. Jen se na nás podívejte, na naše "nejlepší", leč typické, vlastnosti. Učebnicová česká realistická tragikomedie. ()

F.man

Češi svému Formanovi rozumí. Bodejď by ne, když točí takové parádní filmy. A Hoří má panenko? Vždyť ten je přece o nás, o lidech českých. O naší malé povaze, o našem velkém humoru... Jakýkoliv sociologický výzkum na téma, charakteristiky pravého Čecha není třeba. Forman vyjádřil pomocí brilantních dialogů, na krátkých 71 minutách naprosto vše potřebné. Otevírá tak pomyslnou pandořinu skříňku, která ale paradoxně není tak bolestivá jak by se mohlo zdát, ale naopak, pobaví (což přesně dokazuje onu popsanou povahu). Jediné co se dá vytknout, tak je snad přílišné přehrávaní herců, což ale nemění nic na tom, že Hoří, má panenko, tenhle délkově malý film, je jeden z nejlepších filmů, které u nás (a o nás) byly natočeny. ()

prkalil

Miloš Forman vzpomíná (v knize Povolání režisér): V té době už nebylo populární filmy nějak oficiálně zakazovat. Největší sranda spočívala v tom, jak to dělali. To přijeli do nějakého městečka, tam zorganizovali projekci, posadili do hlediště svoje lidi, pak někdo vylezl na scénu a zeptal se, tak, soudruzi, co tomu říkáte, a ti "nasazení" hned spustili něco v tom smyslu, že to je strašné, že to zesměšňuje ten náš socialismus. A aparátčíci potom mohli argumentovat stylem, podívejte se, lidem se to nelíbí, to se nedá nic dělat, tohleto lidem ukazovat nemůžeme! Mysleli, že jsou děsně chytří. Po reakci Novotného bylo jasné, že Hoří, má panenko musejí zakázat, ale protože ho nechtěli zakázat úředně, tak se vychytrale rozhodli, že ho ukážou těm, které tam ten Forman zesměšňuje. Aby v tom Vrchlabí všichni, co v tom filmu hrají, viděli, jakou si z nich Forman dělal legraci. Já jsem tam ani nesměl jet, respektive mi doporučili, abych do Vrchlabí nejezdil v zájmu vlastní bezpečnosti, že by mě tam mohli taky ukamenovat. Takže jsem so dozvěděl, co se stalo, až později. Kino prý bylo narvané místními neherci, kteří v tom filmu statovali, a řvalo smíchy. To aparátčíkům nevadilo, protože tam měli nasazené ty svoje lidi. Po projekci se hlavní soudruh zeptal, no tak co, co na to říkáte, a už se hlásili ti nasazení a spustili, že to je strašné, že tohleto je urážka prostého lidu, urážka pracujícího člověka. Když domluvil, přihlásil se jeden z těch, co v Hoří, má panenko hráli, a řekl, no já nevím, soudruhu. Povídal jste, že takhle to ve skutečnosti není, že to není pravda, ale dosvědč, Franto, že to zrovna tak bylo, připomeň, jak tuhle hořel Kvapilovi chlívek a my tam ani nemohli dostat stříkačku, protože Ferda byl vožralej a sjel s ní do příkopu. Takhle je v tom Vrchlabí roznesli - a víš proč? V tu chvíli to nebyli diváci, byli to herci, na věčnost zvěčnění na tom plátně, viděli se, byl to jejich film. Tehdy se soudruzi přepočítali, ale stejně to nakonec samozřejmě zakázali. ()

Marsik

ČT1 HD - Historie se opakuje, opět jsem viděl film od pana Formana, opět poprvé po desítkách let od natočení a opět hodnotím velmi těsnými 4 hvězdičkami. Ty Formanovy filmy jsou z mého dnešního pohledu tak zvláštní, že si říkám, jak je něco takového možného. Myslím tím zejména ty neuvěřitelné rozhovory, kde slovo trapnost je slabý odvar :) V závěru mě za srdce chytil osud dědy, kterému shořel dům, to mě spíše rozesmutnilo. No ale 85% a 265. nejlepší film? To mi hlava nebere! 70% (with J.) ()

spaceboyCZ

Uprimne, mam dost pochyb o tom, jestli se opravdu tomuto filmu prisuzuji takova hodnoceni, jaka si zaslouzi...a ne ze by mi filmy podobneho razeni nejak vadily, ale stale premyslim, proc...co je na nem tak vyjimecneho...tak extra...zatlucte me do zeme, ja to nevim a nenachazim. ()

Cimr

Nejlepší film o ,,češství" jaký byl kdy natočen. Všechny charatery jsou přesné, scény tak smutné, až nutí k smíchu. ,,Neni vám zima dědo?" ,,Dejte ho blíž k ohni!" Ideální na tom filmu je, že se líbí úplně každému. Protože každý si řekne, že je to film o těch druhých. A tak věřím, že se u tohoto skvostu smějí i staří, odporní, pupkatí, nadržení, závistiví a hloupí dědci. ()

keddy79

Přestože to dělám velice nerada, ale musím zopakovat to, co je zde již mnohokrát řečeno. Hoří, má panenko je geniální dílo obdivuhodně vystihující přemýšlení a chování členů české společnosti. Když jsem po shlédnutí filmu vyslechla rozhovor probíhající u mezi členy mé rodiny, který byl z tohoto filmu jak vystřižený, nevěděla jsem, jestli se mám smát, nebo brečet. ()

Krt.Ek

Jeden z nejlepších českých filmů. Uvažují jestli ho zařadit do mého žebříčku nejlepších československých komedií. Některým scénám se smějí, ale z většiny mi je smutno a trapně. A právě stud je ten pocit, který podle mého chtěli pánové Forman, Papoušek a Passer vyvolat. Proto tento film řádím spíše k dramatům. Pokud se ale rozhodnu tento snímek zařadit do té mojí komediální TOPky tak ho očekávejte vysoko. 90% ()

Pan Filuta

10/10 Rozhodně nemůžu říct, že je to Formanův nejlepší film. S tím bych vnitřně nesouhlasil. Také nemůžu říct, že je to nejlepší formanův film natočen v Československu, protože netroufnu si říct, že Černý Petr, či Lásky jedné plavovlásky jsou horšími filmy. Jednoduše od Formana je geniální skoro vše! ()

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

11.01.2020

Ve věku 86 let zemřel významný filmový scenárista a režisér Ivan Passer. Přítel a blízký spolupracovník Miloše Formana spolupracoval na scénářích k filmům Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má… (viac)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)

71. Cannes Film Festival a jeho vítězové

71. Cannes Film Festival a jeho vítězové

20.05.2018

71. ročník byl zahájen snímkem Oscary ověnčeného Asghara Farhadiho Všichni to vědí, jemuž vévodí slavný španělský herecký pár Penélope Cruz a Javier Bardem. Česká stopa byla výrazně znát v úvodu… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018