Milostný příběh o ženě, která našla svou krásu, ale odmítla žít ve stínu podvodu. Dana Medřická a Karel Höger se před kamerou setkali v několika filmech, poprvé jako manželé Alšovi v Krškově životopisném filmu Mikoláš Aleš (1951). Dramatik a scenárista Oldřich Daněk jim ušil na tělo role v melodramatickém filmu režiséra Miroslava Hubáčka Ošklivá slečna. Dana Medřická zde ztvárnila zatrpklou staropanenskou revizní účetní Hanu Kalvodovou, která přichází prověřit účetnictví oblastního nakladatelství. Žena, která skrývá svou vnitřní nejistotu a svá životní zklamání pod nepřitažlivým zjevem, se nečekaně promění pod vlivem vznikajícího vztahu s vedoucím redaktorem Jiřím Šteflem (Karel Höger). Začínající milostné pouto však dostane trhlinu, když se ukáže, že Štefl je zapleten do zpronevěry. Právě interpretace hlavní herecké dvojice povýšila melodramatický příběh na nevšední drama lásky, intrik a zklamání. Dobová kritika označila výkon Dany Medřické za „herecký koncert, který snese nejvyšší měřítka“. (Česká televize)

pakobylka

Komorní drama upjaté slečny, pro kterou vysvitlo slunce - i když jen na pár dní ... TAK prchavých ... přesto významných ... nezapomenutelných - na šedé pouti k věčnosti, lemované každodenními povinnostmi. Drama, která má pochopení, neboť privátní cesty do pekla - nebo alespoň do očistce - bývají mnohdy dlážděny dobrými úmysly ... těmi nejlepšími. Tudíž ani nesoudí ... od toho jsou tu jiní. 4,5* ()

dr.fish

Krásně rozehraný duel muže a ženy, mezi něž se vklíní nejen cit, ale i morálka a čest. Hoger a Medřická, to je stoprocentně fugující herecký tandem. Je zážitkem jejich herecký koncert sledovat i přes fakt, že scénář jim nedal tolik prostoru, kolik by si bývali zasloužili...85% ()

sator

Rozkopaný Liberec..na Hogera nejsem velký fanda, ale je dobrej... Medřická moje srdeční záležitost... Celkově fajne odvaha scénáristy nezůstat jen u líbivého... Tančíte? Vypadám na to?! 😀 ()

Skuby47

Působivé komorní drama je hereckým koncertem Karla Högera a Dany Medřické. Základní příběh je jednoduchý s pro tu dobu typickou kriminální zápletkou. Rozkrádání a zpronevěra byly tehdy nejčastějšími delikty, asi stejně jako dnes. Prostý příběh, velmi civilní a úsporné herectví ústřední dvojice a na morálku a čestnost apelující závěr asi nebudou lákadlem pro současné mladé diváky, ale pro mne to byla příjemná vzpomínka na časy dávno minulé, kdy herci ještě uměli hrát. ()

HonzaBez

Setkání dvou protikladů, muže, který věří, že „smysl v tomhle životě je jen v tom, že se dva lidi maj rádi“ a ženy pro níž, zdá se, „fakta a cifry jsou to jediné, co ji zajímá“, snad ani nemohlo dopadnout jinak. Nebo mohlo? Těžko říct… Každopádně Dana Medřická i Karel Hoger dali do svých hereckých partů maximum a na výsledku je to znát. Výborná je i kamera a hudba. Přesto mi něco na tomto filmu nesedlo. Patrně, jak tu už v komentáři někdo napsal, to bude ten jistý žánrový mix, kdy film začne jako romantická komedie o přerodu „ošklivého káčátka“ v krásnou ženu, detektivní zápletka z něj však nakonec šmahem udělá drama s bohužel smutným koncem pro oba hlavní aktéry. Přesto slušivé 4 hvězdičky. ()

lucascus

Herecké výkony nadprůměrné, to bezpochyby - Medřická i Höger jsou skvělí herci, ale jinak film moc nenadchne, scénář slabý, a proto opravdu zbývá jen hltat každičký pohyb a slovo herců, na které je radost koukat. ()

Arkanoid

Zásadová workoholička, stará dievka prišla na revíziu a hneď sa nechala zbaliť prefíkaným švihákom, ktorý pred ňou má čo skrývať. Hlavná postava prezradí, že má 36 rokov, no vďaka výzoru vyzerá aj na 50. Dej je predvídateľný, aj keď rozoberanie tém tohto filmu je nestarnúce. Vývoj hlavnej postavy je nevierohodný a tak sabotuje možné napätie. ()

xaver

Ošklivka Katka před padesáti lety po česku. Celkem dobrý už jenom kvůli hereckým výkonům. Slušná trojka. Možá si snímek zaslouží i víc, ale komentáře budou vždy hodně subjektivní a já se dobrovolně přiznávám, že těm psychologickým dramatům moc nefandím. Drama zažívá člověk denno denně celý život, a aby se jim musel prokousávát i ve svých volných chvílých, to už je trochu moc. Takže psycho, drama, nebo psychodrama nebrat a když, tak jenom občas. ()

LEATHERFAC

Do rolí ošklivých slečen se obvykle nevím proč obsazují pěkné holky, nasadí se jim tlusté brejle, udělají hnusný vlasy atd. Paní Medřická nebyla sice ošklivá, ale echt krasavice taky zrovna nebyla (ne, ani zamlada) spíš takový ten běžný průměr. A tak klobouk dolů před její odvahou vzít roli ve filmu s tímhle názvem, stejně jako odvahou tvůrců, neobsadit tuto roli zamaskovanou krasavicí. Na druhou stranu měla herecký talent dost na to, zahrát zapšklou účetnickou starou pannu středního věku i pohlednou ženskou, ve kterou paní účetní pod dojmem chvil během filmu rozkvete. Ano je trochu drama, trochu psychologické, ale hlavně je to romance a oba hlavní představitelé si to dali velmi uvěřitelně a jiskřivě. ()

ViktorD

Opět jeden z mála filmů konce 50. let (společně třeba s Krškovým snímkem Zde jsou lvi), který patří nesporně k tomu nejlepšímu, co v této době v československé kinematografii vzniklo. Kromě silného příběhu (a můžeme klidně operovat s termínem socialistický realismus, protože tohle by byl další z jeho vrcholů, či lépe řečeno: tento snímek by mohl být jedním z těch, které ozřejmují jeho smysl, vtiskují mu zcela zřetelnou obsahovou náplň – neboť: Co je to socialistický realismus? Čort znajet!) a skvělých hereckých výkonů nejen dua Höger–Medřická má tento film neopakovatelnou dobovou atmosféru Liberce na sklonku 50. let. Na tomto pozadí ho lze vnímat tedy jako cenný dokument, a to i díky záběrům někdejšího ještědského hotelu, který tři roky po vzniku tohoto filmu lehl navždy popelem. ()

Vesecký

Film klasicky vhodný pro milovníky Medřické a Högera. A pro Ještěd se starou chatou, na niž si ještě z dětství dobře pamatuji. Tenhle příběh klasicky zapadá do takových filmů jako Příběh dušičkový, Romeo a Julie na konci listopadu a podobně. Tedy o vztahu mezi lidmi střední a starší generace.Ano, Höger i Medřická hráli skvěle, ale není to můj šálek kávy. A pak si taky vzpomínám, jak v padesátých letech vypadal Liberec, špinavý, deštivý, s ohyzdnými činžáky v saském stylu, jako dítěti mi tam vždycky bylo úzko. ()

Milwa

Výborní herci, výborná kamera využívající kontrastu světla a stínu, toto komorní drama mne opravdu zaujalo. Téma téměř současné... ()

vojo

Vzhľadom na dobu vzniku, prekvapivo bez ideologických kecov, a ešte dosť zaujímavých záberov v duchu neorealizmu. Plus výborné obsadenie hlavných rolí robí z tohoto filmu dielo, ktoré možno sledovať aj po pol storočí od vzniku bez nejakého ošívania. ()

tranquill

"A ty myslíš, že je možné žít vedle sebe a zapomenout na to všecko?" Ani ne tak psychologické drama, jako černobílá růžová knihovna. ()

anitae

Filmy z padesátých let jsou pro mě velkou neznámou. A tohle byla pecka, Medřická vyšetřující zpronevěru v nakladatelství, pár dní štěstí, Ještěd. A s Högerem jim to skvěle fungovalo. ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od… (viac)