Poetická černá komedie DELIKATESY je dlouho připravovaným celovečerním režijním debutem souznící autorské dvojice Jeana-Pierra Jeuneta a Marca Cara. Snímek je plodem práce skupiny nadšenců, milujících kinematografii a jako mnoho jiných před nimi toužících natočit film, jaký by sami chtěli vidět. I přes nízký rozpočet, omezující původní plány, se jim podařilo realizovat originální, vizuálně fascinující vizi, nabitou filmařskou energií a inteligencí, smyslem pro absurdní drobnokresbu, něžnou poetičností a přesnými brutálními gagy.

Příběh situují tvůrci do blíže neurčené budoucnosti, snad po nukleární katastrofě, mající ovšem četné znaky 30. a počátku 60. let (doba dětství autorů); kritici si pro označení tohoto stylu vypomohli termínem "retrofiction". Na zbořené periferii ční do noci starý činžák. Jeho majitelem je řezník, jehož krámek s delikatesami přes obecný nedostatek oplývá čas od času masem. Nájemníci-nakupující si to samozřejmě dávají do souvislosti s četnými zmizeními osob. Do domu přichází na inzerát jako domovník bývalý klaun Louison, jehož přítomnost ukončí krutovládu obávaného domácího a nastolí po věčné noci nový den. Ani tajemní trogloté, žijící v kanalizaci a chystající vzpouru, nemohou už zůstat neteční k událostem nahoře, zvláště když je půvabná řezníkova dcera Julie poprosí o pomoc pro Louisona, s nímž ji spojují milostná pouta. Něžný příběh o lásce, překonávající všechny překážky, vychází z tradice francouzského filmu (poetický realismus Juliena Duviviera a Marcela Carného, "předměstské" lidové komedie Reného Claira, něžné crazy Jacquesa Tatiho). Konfrontuje ji však s brutální realitou současnosti, odraženou v estetice a emocionalitě soudobého filmu (bratři Coenové, Peter Greenaway, Terry Gilliam).

Celý Snímek vznikl v ateliéru a hrají v něm málo známí herci, jejichž tváře a stylizovanost hereckého projevu ladí s bizarní atmosférou snímku. I přes četné přiznané inspirace ("Je to trochu tak, jako by se Marcel Carné díval na Spielberga, který zrovna viděl Gilliama, a ten předtím sledoval Leoneho...") je film originální vizí, jež je pro filmové labužníky skutečnou delikatesou. (oficiálny text distribútora)

Windu85 odpad!

Ne ne, tyto Jeunetovy filmy opravdu nejsou pro mě, asi budu jediný člověk na světě kterému se od něj nejvíc líbil Vetřelec: Vzkříšení. ()

Zyne

velmi dobrá vizuální stránka a stylizace, příjemně absurdní, originální příběh, ale trošku nevyužitý celkový potenciál, protože film se i přes své devizy poměrně slušně vleče a prakticky nic se neděje. nejlepší scénou tak zůstává ta úplně první, předtitulková o nevydařeném útěku v popelnici... ()

Cement73

To už je nejaký čas, čo som túto zvláštnu snímku videl, ale zostal mi v pamäti tmavé scenérie z napadajúcimi všetko "krtkami" a bláznivý málo pochopitelný život hlavných hrdinov tohto pochmúrneho filmového experimentu. ()

dehlie

môj nie príliš vrelý vzťah k francúzskej kinematografii opäť zafungoval. nápad to bol pekný, ale v podstate sa dalo z neho očakávať len to ako asi nový "chod na jedálničku" unikne svojmu predpokladanému osudu. toť všetko. a tých partizánov v latexe z podzemia som teda nepochopil, prišlo mi to jednoducho nevskusné. ()

Mikino00

Režiséři si natočili film sami pro sebe, když ho nazvu slovém divný, tak jsem ještě hodný. Celé je to zvláštní a po chvíli jsem už začal kroutit hlavou. Tohle mohou natočit opravdu jen ve Francii. ()

Garch

Možná je dobře, že nebylo víc peněz. (na "Vetřelec: Vzkříšení" bylo...) Příběhy obyvatel jednoho obyčejného domu jsou postaveny na radosti z nápadů, které diváka provází a překvapují s každým střihem nebo zvukem. Moc milá úletovka. Pozor, spoiler: končí to pilou na střeše. ()

Oralfabet

Mňam. Na to, že jde o režijní debut, je výsledek vskutku ohromující. Vizuálně naprosto vymazlená záležitost překypující nápady, u nichž mi často na mysli vyvstávaly myšlenky typu: "Jak tohle vůbec někoho napadne?" Hodně zajímavý je taky mix nálad a žánrů, je to tak trochu komedie, tak trochu horor a tak trochu romantika, ve všech těch kategoriích navíc film rozhodně obstává. Bohužel však pokulhává příběh, vlastně asi spíš tak trochu chybí, nebo by ho šlo odvyprávět v desetiminutovém kraťasu, tudíž to občas působí zbytečně natahovaně. Stejně ale jde o naprosto pozoruhodný počin. 8/10 ()

RomanHyde

Nádhera. Doslova filmový dortík i s třešinkama u kterého jsem si náležitě pomlaskal. Jeunet se vyloženě vyřádil a jeho radost z filmování při vytvoření tohoto absurdního světa doslova pryští z každého filmového okénka. Obsazení je vynikající a padne všem. Já osobně na něj byl 5x v kině a originál DVD už mám taky doma, ikdyž jsem ho musel dovézt "zvenku". Samozřejmě rozumím i "nepochopení" jedinců, kteří nejsou schopni příjmout a ocenit Jaunetův totální úlet, kde krásu a výrazové prostředky filmu využil až na "dřeň". ()

muoaner

Na tomto filmu sem si opravdu nepošmákl, i když na titulní stránce obalu stojí něco jiného. Začátek sliboval hodně, ale během půlky už mě to tak přestalo bavit, že sem si říkal, co bych teď dal za reklamu na kofolu s prasátkem, tak alespoň za snahu dávám 1*. ()

kamil.i

Delikatesy charakteristické Jeunetovou vizuálnou hravosťou predstavujú výnimočný film o tom, že spoločnosť chce v prvom rade žrať, až potom cítiť a rytmus života v nej určujú mocní podľa toho, ako sa im s ňou zachce obcovať (scéna s pružinami a nájomníkmi). Problémom môže byť jedine stopáž. Myšlienka príbehu je vyjadrená v úvode a potom nasledujú síce zaujímavé scény, ale tie len odďaľujú to, čo už bolo povedané. ()

Kesiak

Naozaj delikátna záležitosť! :) Pre fanúšikov JP Jeuneta povinnosť. Veľmi osobitý film. Úplne (s)nový svet s vlastnými pravidlami, veľmi originálne. ()

kowalski

Tak jsem konečně tento kultovní film shlédnul a divím se zdejšímu hodnocení uživatelů. Příběh o ničem a slabý scénář. No prostě film u kterého jsem měl co dělat abych ho shlédl. Dvě hvězdy snad jen za originální vizuální zpracování a atmosféru. ()

Tumáš

Výjimečný snímek, o jehož kvalitách není pochyb. Je rozhodně náročnější pro filmového konzumenta, ale pro ty co mají rádi trochu kvality, a originality je to bezpochybně potěšující dílko. ()

mh.mail

70% - Co k tomuto filmu říci? Když jsem poprvé odcházel z kina, nevěděl jsem, co si mám o něm myslet. Ve své podstatě jednoduchý příběh se spoustou originálních a neotřelých gagů. Jen tu epizodu s troglodyty jsem moc nepochopil. ()

edie sedgwic

Tak toto bola pecka. Este aj ta myslienka spracovavat najomnikov ako v masokombinate sa mi pacila. Je uctyhodne urobit zo zvrateneho umenie. A v tomto pripade sa to aj podarilo. ()