A tiež dážď

• Česko A také déšť (viac)

Ve snímku režisérky Icíar Bollaín se prolínají dvě dějové linie. Zatímco první je zasazena do období španělské kolonizace Latinské Ameriky, druhá se odehrává v současnosti a zachycuje režiséra a producenta, kteří připravují v bolivijském městě Cochabamba snímek o Kryštofu Kolumbovi. Jejich práci však naruší nepokoje, které se v městě rozhoří kvůli privatizaci vodovodního systému.

Snímek vyslaný Španělskem do boje o sošku Oscara porazil u akademiků taková díla jako napínavé vězeňské drama Cell 311 nebo životopisný snímek Lope o dramatikovi Lope de Vegovi.  Ve filmu zaujme svojí typickou hereckou živelností především Gael Garcia Bernal v jedné z hlavních rolí. (MFF Cinema Mundi)

kolodej1

vůbec tu nešlo o prolínání dvou příběhů, jak to tu někteří naznačují. Nic takového. Je to prostě o natáčení filmu, které se trefilo do místa a času, kde během natáčení vzrůstá neklid mezi lidem, dochází k sociálním bouřím, situace se vyhrocuje. Natáčení je samozřejmě těmito okolnostmi čím dál víc poznamenáváno. Z natáčeného filmu je tu uvedeno pár zajímavých scén. Situace ve městě je pojednána jako paralela k událostem chystaného filmu o kolonizaci Ameriky. Je to zajímavý film, líbil se mi psychický vývoj postav producenta a režiséra a jejich reakce v krizových momentech. I samotný boj o vodu chválím, bez tohoto dramatického konfliktu by se jednalo o celkem obyčejný film, zatímco takto snímek dostal důležitý náboj navíc. Velmi dobrý film, ve kterém se mi herecky líbil hlavně Luis Tosar ()

Merenre

Film, který vyniká skvělým obsazením, celkem slabým zpracováním, extrémně banální a neoriginální myšlenkou a průměrným příběhem. Ačkoli se v popisku chvástá, že se odehrává ve dvou liniích, z té historické vidíme sotva pár scén. Takže pokud jste příběh zapnuli nalákáni právě touhou po historickém filmu okořeněném linkou ze současnosti (tak jako já), pak vězte, že je to právě naopak. ()

BlackVelvet

Osobne se mne libi jak se prolinala minulost a soucasnost - libi se mne i ze soucasnost je chvilema udelana jako dokument, dodava to autenticnosti a pomaha to znovu propojit s minulosti. Minulost a co se delo tenkrat tak na Vas vice dycha i v soucasnosti. Mne to pomohlo film vnimat vice realneji. Dozvedela jsem se i neco o tom, co jsem nevedela (nemyslim tim situaci indianu, ale specificky water crisis), pro mne za 5 hvezdicek. ()

Bilbo.cz

Zajímavé pojetí, jen těch dějových linií tam někdy bylo tolik, že se ztrácely mezi sebou. Některé scény byly dost nepřehledné. Jinak pěkný "dvojhistorický" film. Viděno ve španělštině s titulkama ()

JoudaCZ

Pokus o vyrovnání se s koloniální minulostí a jejími důsledky pro původní obyvatele Latinské Ameriky, sahajícími až do dnešních dnů. Paralela mezi Columbovými časy a dnešním establishmentem je vystavěna natolik prvoplánově, že vás ani nebaví. Ale nějaký průšvih to rozhodně není, "současná" dějová linie je zajímavá. ()

poppy75

...obzvlast ocenujem ten napad ako mozeme zotriet cas a natacanie filmu,ludi okolo neho,realny zivot v bolivijskom mestecku porovnat s nametom a myslienkami z toho pripravovaneho filmu o dobyvani ameriky kolumbovou armadou...malu minusku dam za zaver,ktory bol taky hollywoodsky a celkovo mi film prisiel trochu moc uhladeny.....ale nadchol ma...viacero silnych momentov,ktore v realite vsak bohuzial su len ignorovanymi vykrikmi do tmy....a moj oblubenec luis tosar je skvely ako vzdy... ()