Senna

• Česko Senna (viac)

Film SENNA přináší skutečný příběh legendárního brazilského automobilového závodníka Ayrtona Senny, kterého mnozí považují za nejlepšího jezdce historie. Sledujte Sennovu velkolepou kariéru ve formuli 1; jeho fyzický a duševní vývoj na závodních okruzích i mimo ně; jeho cestu za dokonalostí i zásadní proměnu z neskutečně talentovaného nováčka, který v roce 1984 razantně vtrhl do F1, v mýty opředenou legendu, jež se ze Senny stala po tragických událostech v Imole roku 1994. Díky úzké spolupráci s rodinou závodníka a s vedením formule 1 se film SENNA stává prvním oficiálním dokumentem o jeho životě s mnoha úžasnými a dosud nepublikovanými archivními materiály. (oficiálny text distribútora)

Norino12

Veľmi kvalitný životopisný dokument, ktorý bol plný emócií. Som veľkým fanúšikom F1 takže tento dokument ma naozaj dostal. Jeden z mála dokumentov alebo filmov kde mi naozaj nevadila ani dĺžka. Určite odporúčam aj divákom, čo Formulu nemusia. ()

bloodline

Dôstojná spomienka na legendu, čo pohladí srdce fanúšika F1, ktorý v tú osudnú prvomájovú nedeľu pred 20 rokmi prišiel o viac ako pretekára... zároveň v ten deň Imola stvorila legendu a nepoškvrnený kult. Pre úplnosť, treba vyťukať do jednej databázy videí I miss you Alain a vydržať až do konca :) Ďakujem ()

farfalla

Vím, že Senna byl výborný jezdec. Nevím, jaký to byl člověk v životě. Tento dokument se až příliš snaží představit ho, jako dokonalého, bez poskvrnky. Všechno, co mu v životě nevyšlo, bylo spiknutí druhých. Možná to tak opravdu bylo, ale ze své zkušenosti vím, že nikto není jenom bílý nebo jenom černý. Dokážu pochopit přístup filmařů k materiálu, když pracovali pod supervizí Sennovi rodiny. Měla jsem však lepší pocit z filmu ´Rush´ (2013). ()

SpaceOdyseus

Formule 1 mi nic nerika, o Sennovi jsem pred filmem vedel jen, ze existoval a to bylo vse. To jsou fajn predpoklady pro to, uzit si paradni dokument popisujici jeden uzasny sportovni pribeh. Stranger then fiction! ()

Jorge-Z

Neuvěřitelný životopis asi jedno z nejlepších jezdců Formule 1, který kdy jezdil po planetě. Doporučuji sehnat uncut verzi. Jinak ten Alain Prost byl lhář jak blázen a Balestre hajzl nadruhou. ()

Prochy38

Já si nemohu prostě pomoct. Asi mě budete kamenovat, ale za svým názorem si stojím. Nejsem žádný znalec ani velký fanoušek F1, i když občas kouknu, takže pro mě lehce cizí téma. To ale neznamená, že bych se nebyl schopen vžít do příběhu. A. Senna byl bezpochyby jedním z nejlepším pilotů F1 historie, to bych si netroufal popřít. Ale z dokumentu je celkem patrné, proč. Nerozdíl od ostatních pilotů prakticky neměl pud sebezáchovy, hodně riskoval a jel každý závod doslova na krev. Logicky, když při něm stojí štěstí, musí mít nejlepší výsledky. Jaká byl ve skutečnosti osobnost, to se z dokumentu úplně vyčíst nedá. Ale je jasné, že byl konfliktní a příšel mi i trochu arogantní, i když jeho tlak na úpravu bezpečnosti chválím. Že pomáhal charitě je taky dobré, ale to přece dělá spousta sportovců i dnes, kdy už je sport jen a jen o prachách. Zaujaly mě jeho konflikty a A. Prostem, bohužel dokument udělal právě z Prosta toho špatného ve všech případech, což mi nepřijde zrovna obejktivní. O té objektivitě skrze komentář všech závodů bych se ani nechtěl bavit. Pročměl komentátor oči jen pro Sennu úplně nepobírám. Jeho smrt mě nijak nezasáhla, jak jsem řekl, nijak tímto sportem nežiji, ale je to obrovská ztráta pro F1, ale rozhodně větší pro jeho rodinu! Ale rozhodně není větší ztráta smrt A. Senny než toho pilota, jež zemřel den před tím, a to by si měl každý uvědomit. Každý člověk má stejnou cenu a jemu asi dokument nikdo nenatočí. Proto mi trochu vadilo přespříliš emotivní ukončení. Snad to všichni pochopí, ale víc než 2* a nepochopení dnes 69. příčky (08/2011) k tomu, dát nemohu. ()

Neotom

Komplexní dokument mapující klíčové okamžiky sportovního života legendárního jezdce Ayrtona Senny. Od příchodu do světa Formule 1, přes výkonnostní vzestup, pnutí mezi ním a Alainem Prostem, až po osudnou zatáčku na okruhu v Imole. Je dost pravděpodobné, že po zhlédnutí speciální rozšířené edice bych ještě hvězdu přidal. 85% ()

Ixbalanke

Je velmi zvláštní vidět dokument, který končí smrtí hlavního protagonisty, s tím, že předešlou hodinu a půl jste sledovali jeho skutečné záběry (rozhovory) od novinářů. Zvlášť když tu byla zblízka vykreslena povaha závodníka, spousta jeho myšlenek, cílů apod. Vždy mám k těmto sportovním filmům odtažitý pocit, ale tento film mě opravdu dohnal k slzám. Zpětně mě i mrzí, že jsem formuli nesledovala:) a nefandila Sennovi! ()

vander19

"Kto žije s mečom, zomrie s mečom" Keďže skutočné príbehy patria medzi moje oblúbené diela s radosťou som sa pustil aj do tohto, film ma zaujal už po pár minútach aj keď som presne vedel ako sa to skončí. Priniesol mi veľa zaujímavostí zo zákulisia F1, ktoré človek ani nemá šancu zistiť z médií alebo internetu. No a dá sa povedať, že kariéra Sennu nemohla pri jeho agresívnej jazde ani inak skončiť. Asi sa už nikdy nedozvieme čo sa tam v skutočnosti stalo, ale je potešiteľné, že už odvtedy je svet F1 bezpečnejší. Zato však dvaja jazdci počas jedného víkendu museli dať na oltár obety tú najvyššiu cenu. ()

SHit4U

Viděl jsem obě verze, kratší i tu delší....obě jsou určitě vynikající, akorát u té 104 minutové mi vadilo, že všechny komentáře a rozhovory byly pouze přehrávány na pozadí závodů a ostatních záběrů se Sennou. Což mi vynahradila skoro tří hodinová verze, kde je dost prostoru věnováno i Prostovi a vůbec všem, kteří měli co dočinění s tímto Virtuózem (jak byl jedním ze zpovídaných nazván)...tyto zpovědi přidávají další rozměr, a to především ve chvíli, kdy se začnou schodovat na tom, že Senna, i kdyby věděl, že jednou umře v monopostu F1, stejně by nepřestal závodit.....Aura božskosti Ayrtona Senny je neuvěřitelná a po skončení tohoto dokumentu jsem přesvědčen, že on sám jakýmsi Bohem je.... ()

Wishkah

Je to skvělý dokument jedné nesmrtelné legendě. Měl sem to štěstí sledovat jako malý capart jeho tři poslední sezony. Pamatuju si jak děda na satelitu každou neděli naladil nějakou německou nebo rakouskou stanici a tam se jela F1. Sennu sem miloval a po jeho smrti sem na F1 zanevřel. Jeho nehodu a smrt sem prakticky "dostal" k narozeninám. Jeho smrt jakoby od sebe oddělovala dvě rozdílné etapy. Po jeho smrti se začalo čím dál víc dbát na elektroniku. Senna byl posledním opravdovým hrdinou F1, posledním opravdovým jezdcem. Byl velkým člověkem a tento dokument je jen poctou vzdanou tomuto sportovci. ()

Ještěřák

LIDÉ U TELEVIZE VÁS MAJÍ ZA VZORY, CHOVEJTE SE NA TRATI PODLE TOHO. NEVÍM, KDE TEN BLBÝ NÁPAD VZALI, ALE TAK TO PROSTĚ JE. _____ Můj původní comment byl pičovina, dílo - záměrně neříkám dokument - bych trefněji definoval asi takhle: ambiciózní polofilm-polodokument mapující Sennu od motokár po poslední okamžiky v zatáčce Tamburello s tyčí zapíchnutou v hlavě; spousta neviděných archivních záběrů; bohužel ve prospěch Senny tradičně tupí Prosta. Viděl jsem to třikrát, až mě to dokopalo ke koupi knihy SENNA VS. PROST, jejímž prostřednictvím horečně suším nit, kterou film na Prostovi nenechal suchou - jinak by to byl pětihvězdičkáč! Nechápejte mě zle, se žádnou složkou Sennovy osobnosti nemám problém; ad jeho kamikaze manýry, takhle se nějakou dobu prostě jezdilo o titul (než to Schumacher, mimochodem o nic horší bandita volantu než Senna, vypiloval ad absurdum, a způsobil tak jakýsi myšlenkový revers pro výklad pravidel), jen co byl závan smrti trochu vyvětrán a kosa zubaté dámy otupena. Ještě pro závodníky z generace Gillese Villeneuvea představovala hlavního nepřítele trať, pro Ayrtona to však již byli lidé z masa a kostí, zatímco dneska už se nenosí ani smrt, ani torpédování nosem monopostu. ()

Becca_

Senna, bravurní pilot, sympatický člověk. Nejsem extra fanynka formulí, ale zvládla jsem v klidu delší stopáž a ještě se druhý den koukala znovu s taťkou. ()

Itar

Prodloužená verze dává divákovi mnohem více prostoru pro srovnání myšlenek, především co se rivality mezi Sennou a Prostem týče. Obsahově naprosto vyčerpávající dokument o jedné z největších legend, který je poprávu takhle vysoko. Velice dobře podané, se spoustou bonusových materiálů pro ty, kteří již mají ostatní filmy na tohle konkrétní téma shlédnuté. ()

kwoky

Kéž by vznikaly podobné dokumenty také ve jméně ostatních jezdců F1. Jsou to silné příběhy o úspěchu, obětování se a velkých lidech, kteří vlastně dělali jen to, co by měli dělat všichni - šli za svým snem a dokázali si ho splnit. ()

Mirah81

Ačkoliv na dokumenty moc často nekoukám a svět F1 sleduji jen zběžně,tak namlsán výbornými Rivaly jsem dal šanci i dalšímu počinu z této oblasti. A byl jsem nečekaně,ale zato obrovsky překvapen a nadšen. Koukal jsem na to jedním dechem a hrozně mě bavilo dozvídat se vše o tomhle skvělém závodníkovi,o jeho vývoji,o jeho soupeření s dalším výborným závodníkem té doby Alainem Prostem,o jeho lidovém přístupu a obrovským vlivu na brazilské obyvatele,o politikaření a pletichaření ve Formuli 1. Dokument je výborně poskládán,ani chvilku nenudí a zaujme i lidi,kteří se o F1 nezajímají. Obrovská škoda tohoto neskutečně nadaného a charismatického závodníka. ()

bloodcountes

Fantastický film. Film o fascinujícím světě F1, taky uvnitř a za oponou, ale i o světě vzdálenějším, hlavně o Brazílii. Fascinující příběh o jednom fascinujím, krásném člověku. Vyvolal ve mě emoce, což se mi často nestává. Dokonce negativní emoce. Bezmezné nadšení pro Sennu a bezmezné zhnusení z Prosta. Jakmile je to bezmezné, okamžitě se mi spustí "regulační program" a říkám si: moment, je to hrozně černobílé, zpomal. Tak jsem se vrátila na nulu s dívala se pozorně a do hloubky a vyšlo to nastejno. Kdyby to bylo hrané herci, nešlo by to, ale tohle byly skutečné osoby a tak bylo jasně vidět i slyšet, kdo jaký je. A moje zhnusení z Prosta jenom rostlo a rostlo a nadšení pro Sennu také. Možná že Senna měl nějaké stinné stránky, ale ty by pramenily z jeho velikosti, soutěživosti, možná z potřeby pravdivosti, možná z přebytku energie, kterou byl doslova napěchovaný, ale rozhodně to nebyly prohřešky způsobné nějakým odporným rysem povahy (jako třeba ty Prostovy)__ Senna byl nádherný člověk s krásnou duší, velmi inspirativní. Naprosto věřím, že byl pro mnohé vzorem, který jim mnohokrát pomohl v jejich vlastních životech, v tápání a trablích. I já doufám se od něho něčemu přiučím. __Okamžitě na začátku filmu mě napadlo: tak v Rush to byl matematický asketa se zapáleným srdcem pro závodění kontra rozesmátý hedonista se srdcem zapáleným pro vlastní slávu a tady máme vypočítavého křiváckého podrazáckého spekulanta a boží dítě, geniálního závodníka, žijícího svůj hektický, smršti podobný život v kontaktu s Bohem a jeho dary. Já takovým lidem říkám ne úplně přesně "komety" ...rychle se objeví, jsou dynamičtí, celkem krátce oslnivě září a zase zmizí.___Jelikož jsem si nepamatovala Sennův příběh až do konce, (až po shlédnutí jsem si matně vybavila, že jsem o tom kdysi zaslechla, ale tehdy jsem měla trochu jiné starosti) tak jsem byla zasažena naplno a ty slzy ze mě Kapadia opravdu dostal. Nicméně v duchu jsem si říkala: ano, takhle končí, takhle mají končit komety, takhle odcházejí lidé, které Bůh obdařil více než jiné velkým světlem a velkou silou, která je vynese na vrcholek, a které díky tomu vyčerpají svůj čas rychleji. Lidé obdaření mnohými dary, včetně toho posledního.___Už dlouho mi film neudělal radost takovýho toho nedělně dopoledního rázu, ani si nepamatuju jestli vůbec někdy. Thanks god. ()