Godzilla

• USA Godzilla (viac)
USA / Japonsko, 2014, 123 min

Ľudstvo o tom v tom čase ešte nevedelo, no začiatok jeho konca sa začal písať už v roku 1999, keď nálezom prehistorického monštra v jednej z filipínskych baní. Krátko nato došlo k tragickej nehode v japonskej atómovej elektrárni, oficiálne v dôsledku prírodnej katastrofy, v skutočnosti však táto udalosť priamo súvisela s už spomínaným nálezom a bola, žiaľ, predzvesťou ďalších ničivých udalostí, ktoré nasledovali - a stupňovali sa - v ďalších rokoch, vo všetkých kútoch sveta! Inžinier Joe Brady (Bryan Cranston), ktorý vtedy v elektrárni pracoval, prišiel pri tragédii o prácu i milovanú manželku Sandru (Juliette Binoche), no stratil oveľa, oveľa viac... O pätnásť rokov neskôr je z Joeovho jediného syna Forda (Aaron Taylor-Johnson) už dospelý muž, ktorý už má vlastnú rodinu. Jeho šťastný a relatívne pokojný život sa však obráti hore nohami, keď musí vycestovať do Japonska a dostať z väzenia otca, ktorý sa už po x-tý raz pokúsil vlámať sa do ich starého domu v zakázanej zóne neďaleko rozvalín zničenej elektrárne. Joe je totiž skalopevne presvedčený, že sa tam deje niečo nekalé a ktosi mocný sa to snaží za každú cenu utajiť! Keď sa mu podarí Forda presvedčiť, aby sa do objektu vlámal s ním, čaká ich obrovské prekvapenie – zistia totiž, že na údajne smrtiacou dávkou žiarenia zamorenom území nielenže nie je žiadna rádioaktivita, ale zato je tam plno vedcov i ono prehistorické monštrum spred rokov! A pravda je ešte desivejšia – proti krvilačnému predátorovi, ktorý sa vzápätí preberie a začne nezastaviteľne pustošiť svet, totiž zatiaľ nezabrala žiadna známa zbraň! Posledná šanca na záchranu ľudstva sa tak zrazu ocitne v rukách hŕstky odvážlivcov a ich najväčšieho nepriateľa, ďalšieho prehistorického monštra menom... Godzilla! (TV Markíza)

newstedson

Ničím výnimočný, viac menej priemerný remake, v ktorom herci akosi pozabudli hrať. POZOR SPOILER: Dejovo nedotiahnuté, vizuálne priemerné, možno miestami nadpriemer, no sociálne cítiaca Godzilla na konci filmu, ktorá vpodstate všetko zachráni svojim propán-butánovym dychom, to dotiahla nakoniec iba ku trom hviedzam. Aspoň u mňa za 50 %. ()

elixir

Rozhodoval jsem se mezi dvěma a třemi hvězdy a vyhrála to krásna dvojka. Efekty parádní, ale absolutně postrádá film logiku což v podstatně nemůžeme ani očekávat, ale byl vysvětlen původ BIGzilly, chválím. SPOILER: Ovšem podivná stvoření rušící elektromagnetické pole a vydávající zvuky jako stvoření z jiného světa, kostkované hlavy a tak trochu mi připomínali stroje a v jejich jídelníčku nebyli králíci a lidi, ale uranové nálože, tyto stvoření filmu dali korunu. Závěrečnou kapku tomu dala Godzilla, kdy svým jasným modrým plamenem smažila svého hmotnostně vyrovnaného nepřítele. Na konec to vše dobře dopadlo a godzilla zmizela v oceánu? WTF. Co to sakra pro Boha bylo? Něco mi tu chybělo, tady se nedá dál svítit a film, který mohl potěšit bohužel nepotěšil. ()

El Patron

Nudné? Ale kde že. Ano, člověk se na to musí dívat trochu z jiného pohledu. Sice méně ukecaných a více efektama nabitých scén tam být mohlo, ze začátku jsem se taky bál, že jich tam nebude tolik, kolik bych si přál, ale závěrečný cirkus, a vlastně i celý film, mě těch obav zbavil(vyloženě jsem se těšil celý film na konec filmu, kvůli závěrečné šarvátce). Momenty, které zastavily bití mého srdce a připevnily mě do sedačky tam byly a vlastně i stačily. První střet s něčím jiným, stejně velkým jak ona Godžila mě dosti překvapil. Upřímně jsem nečekal, zřejmě mravence nebo co to bylo(nadávají tomu MUTO). Samotný střet s ještěrem s dvěma nepřáteli(ano, dva mravenci), probíhající celou dobu v mlhou politém městě byl, řekněme "epický" a z řevu Godzilly my málem spadli moje, bakteriemi pokryté 3D brýle. Všemi směry mnohem bližší Japonské předloze, než film předešlí. Přesto, herecké výkony byli mile potlačeny do černého pozadí. ()

Expertt

Jde hlavně o jedno...o to jméno, které v nás vždy vyvolá tu euforii, co nás donutí se na takové filmy podívat..nehodnotil bych to vyloženě jako ztráta času, bez ohledu na desítky předchozích zrpacování počínaje rokem 1954, má to svůj příběh, svoje "nové" pojetí. Co se týče příběhu - klišé, děj celkem svižný, ale nijak zvlášť oslnivý, stejně tak jako některý dialogy (hlavně ten začátek, ten je fakt výživnej). Jinak co se týče toho spoileru, že je Godzilla tlustá atd..mi asi uniklo. Možná to bylo tim, že jsem si jí nestihnul tak důkladně prohlídnout behěm těch pár desítek vteřin z 2h filmu, co se na plátně objevila celá a ne jen záda. ()

Lilien

Tak to bola akčná a epická pecka. Monštrá sú fantastické, súboje sú napínavé. Príbeh je jednoduchý okrem hlavného hrdinu majú ostatné postavy len okrajový charakter. Oproti predošlej Godzille sa nová verzia viac drží tradície. ()

RAFT

Myslel jsem si že tahle Godzilla ,nebude stát za nic .A ejhle film nám ,krásně odsejpá .Hustá temná Atmosféra,naprosto skvělé efekty.Někdy mi to strašně připomínalo film pacific rim .Tahle godzilla je promě daleko lepší než ta z roku 98,u téhle je daleko lepší děj . ()

FunnyXis

Godzilla spasitel, abych pravdu řekl tak to co jsem viděl jsem sakra neočekával. Velké plus bylo přidružení mileneckého páru MUTO. Bitva byla velkolepá a některé části mi opravdu vyrazily dech. Škoda jen, že godzilla v této předloze vypadala jako převtělená tvář King Konga, potom mě také docela zarazilo chrlení modrého čehosi. Nakonci bylo jasné, že Godzilla ........ nebudu Vám to spoilovat, byl jsem v kině ve 3D a mohu si jenom vynachválit. 8/10 ()

Clark_Kent

Když to malinko srovnám s Godzzilou od Emmericha tak tahle je ve všech směrech daleko propracovanější a zábavnější. Mě se to líbilo moc. ()

dwbmb

Tenhle film konečně vzdává ten pravý hold klasickým Kaiju. Po té, co to Guillermo del Torro totálně pohnojil se svým Pacific Rim, si s touhle Godzillou opravdu můžeme spravit chuť. Film si navíc bere mnoho dalšího ze světa Kaiju, takže se dočkáte mnohem více, než jen samotné Godzilly (a i ta některé diváky bude umět překvapit). Toliko ke Kaiju, film zaujme i obrazem, kompozicí hudbou. Například scéna z výsadku nad San Franciskem měla nevídaně hutnou apokalyptickou atmosféru. Některé herecké výkony trošku zakulhaly (ano, myslím tebe, Kene Watanabe), ale filmu to nijak výrazně neuškodilo. Japanofilové, povinně do kin! ()

sWONDER

Kto by to bol povedal, že Godzilla može byť takto vydarená. Monumentálne a naozaj vydarené "príšerky" narobia gigantickú spúšť a celé to vyzerá špičkovo. Tie ozruty sa promenádujú priamo pred divákom a to je asi najvačšie plus filmu. Desplat tiež dosť valcuje. Nikto sa na nič nehrá, akcia za akciou a zrazu, záverečné titulky. ()

departed

Že má film o monstrózní příšeře nevýrazné herce (ano, dokonce i ten Heisenberg) bych bral, v pohodě. Beztak jsou tam totiž jen proto, aby odkecali nějaký žvásty, který stejně nikoho nezajímaj, nebo když už, tak z nich divák chytá facepalmy. Ale aby film o obřím monstru obsahoval necelých deset minut čistého času záběrů na něj z dvou hodinové stopáže, no tak to už je docela k nasrání, ne? Neříkám, že se tam musela Božízilla promenádovat od začátku do konce a že by vše bylo jen samá demolice a bum bum bum, ale ve více scénách bych ji viděl radši, i vzhledem k tomu, jak byla roztomilá. O hudbě ani nevím, že tam nějaká byla. Nicméně k dobru samotného filmu bych připočetl dobře a přehledně natočené souboje, přičemž některý scény byly přímo epický (světlice, skok z letadla, most). Ale jinak jsem v dosti rozporuplných vodách. Nejde ani o zklamání, ani se z toho na desetkrát nevystříkám, ale po té skvělé (vlastně jedné z nejlepších) trailerové kampani jsem čekal prostě něco, co mě chytne za koule a já budu moct všude rozhlašovat, jak jsem z toho v kině zvlhnul. Bohužel. PS: Watanabeho bych za tu permanentně otevřenou držku, díky čemuž vypadá jak Dr. Retoš, solidně nakopal. PPS: Film má naprosto nádherný postery. ()

Rimland

Takhle vizuálně vymazlený film jsem od dob Apokalypsy snad neviděl! Budu tu opakovat postřehy druhých, když napíšu, že Edwards se jasně inspiruje Spielbergem (podobnost některých scén s Jurským parkem či Válkou světů je jednoznačná), nebo že postavy jsou v tomhle filmu druhořadé a jejich význam a role tkví jen ve zprostředkování pohledu na okolní dění a vystižení neschopnosti jej jakkoli významně ovlivnit. Film začíná nesmírně stylovou titulkovou sekvencí, která snad prozrazuje víc, než by člověk čekal, a v mnohém mi připomněla tu z roku 1998 (což překvapuje). Následné dvě hodiny si Edwards hraje s budováním atmosféry a, jak už jsem zmínil, pipláním vizuálu. Díky tomu jsou mnohé scény naprosto dechberoucí a neskutečně působivé (viz scéna na železničním mostě, kolaps elektrárny, první výstup Godzilly na souš, procházka karanténní zónou, seskok padákem, nebo "atomový dech" - to jsou jen jedny z mnoha případů). Film ale dobře pracuje i s problematikou jaderné energie a zbraní (viz Watanabeho scéna s hodinkami), toliko důležité pro japonské originály, a výsledné atmosféře velmi dopomáhá i Desplatova huba (zejména "japonské" skladby jsou skvělé). Film rozhodně není o akci a pokud na tenhle styl vyprávění divák přistoupí, bude nadšen. Jediné, co mi vyloženě zkazilo výsledný dojem, byl úplný závěr, který byl tak neskutečně odfláknutý... ()

AmonGoeth

Natočené to bylo pěkně, ale bohužel jsem se nebavil. Sledovat příběh ze strany lidských hlavních hrdinů (kteří jsou v tomto případě zcela bezmocní), začne být během dvou hodin stopáže poměrně ubíjející. ()

vZeč

Věty o tom, že se film snaží přivést Godzillu do nového tisíciletí, jsou vadné. Tohle je MONUMENTÁLNÍ pocta celé ještěří historii s přilepenou nic neříkající průhlednou, nezajímavou a mnoho času nezabírající rodinnou odbočkou, která to celé rámuje, ale je vlastně úplně zbytečná a Edwards na tuhle zřejmě studiovou dochcávku suverénně kálí. Nemyslím, že jí nezvládá, prostě jí nevěnuje pozornost, což je škoda, protože pak ty rodinné scény svojí nezáživností vytrhávají z jinak poměrně dost příjemně odsýpajícího téměř real-time global napínáku, který dodržuje logiku svého fikčního světa, kde se dá praktikovat seskok z 9 kilometrů, přerostlý kudlanky se krmí atomovkami apod. Už dost dlouho mě irituje přeexponovaný prskavkový vizuál plný křiklavých barev u většiny nedávných spektáklů včetně těch, co mám upřímně rád. Už dlouho čekám na film, kde akce a destrukce nebude jen bum bác hurá upadl mi popcorn, ale potřetí už ten digitální výbuch není ono. Dneska se všude kompozice totálně zamrdává hromadama efektů, aby byl divák nasycen, někdy radši přesycen, ale kašle se na nápaditost a dramaturgii scény. A v tom je Godzilla boží. Prakticky kdykoliv nesledujeme povídání si postav a dojde na potvory, je film stroprocentní. Velkolepý, monstrózní, ohromující, zkrátka co vám vyhovuje. Edwards celou podívanou skvěle graduje k finální bitvě, ale to neznamená, že do té doby není na co koukat. Scény jsou krásně vymyšlené, nasnímané, monstra a hlavně Godzilla jsou v KAŽDÉM záběru prodané neskutečně a člověk cítí respekt i skrz plátno. Je to natočené tak, že každá exploze, každej spadlej barák a každý projev nezastavitelné síly, která si může dělat, co chce, je desetkrát silnější než přeefektované "máme deset výbuchů v jednom záběru, bitches" blockbustery. Jinak mi občas přišlo, že Edwards si je mnohem jistější v samotných scénách, než v celku. Například seskoku, který je jednoduše omamný a vyzařuje z něj nepředstavitelná výhružnost věcí následujících, chybí absolutně něco, co by v něj vygradovalo. Nicméně největší problém filmu je bohužel fakt, že kašle na postavy. Víc jak deset vět tu po většinu filmu řekne snad pět lidí, z toho Watanabe je permanentně náměsíčnej. Hodně se mi líbil chybějící patos a totální zesměšňování american stylu zachraňování světa. Americká armáda tu vlastně nejdřív zkusí svůj geniální plán, který se podělá a zbytek filmu se jej snaží napravit a veškeré nebezpečí, které nezpůsobila sama, je opravdu na Godzille, takže z toho vlastně vychází jako pěkní idioti zvlášť vedle Watanabeho, který se je pořád snaží přesvědčit, že nezmůžou nic a že ten plán, co vymysleli, je snad horší než celí MUTA. Vedle akčního mecheche Emmerichova leguána, žvejkajícího taxík, je nová Godzilla opravdu "japonská" a víc než akční inferno servíruje ohromení samotnou velikostrí monster a jejich střetů. PS: Scéna s padajícími stíhačkami je ku*evsky silná. ()

fallanga

Godzilla je ta hodná? Paraziti, kteří se živí radiací spali tisíce let a pak se jen tak probudí? Godzilla zničí polovinu světa, mlátí se s přerostlými kudlankami a pak na ni spadne jeden větší mrakodrap a ona skoro umře? Hlavní hrdina skočí z více jak 200 metrů do vody a odnese to pouze se šrámem na hlavě? A co to chrlila Godzilla místo ohně? Koncentrovanou elektřinu? Co to má jako být? Pokoukaná to není špatná, má to opravdu impozantní efekty a audio, ale ten film si užije jen ten, co u toho nebude moc používat mozek. ()

Taffey

Po včerejším zhlédnutí Godzilly v Cinestaru si kladu otázku, jestli jsem, vůbec, normální. Mívám totiž, velmi často, pocit, že jsem viděl úplně jiný film, než vy, odborníci na film, zde, na csfd.cz. Musím konstatovat, že tak mizerný film jsem neviděl už hezky dlouho a to konstatuji, že úroveň sci-fi a podobných žánrů, kontinuálně rapidně klesá. Scénáře bývají tupé a tak tvůrci všechno dohánějí technickými možnostmi, které, naopak, jsou čím dál větší. Když se vrátím k otázce, zda jsem normální, tak to bude zřejmě tím, že já, na rozdíl od spousty z vás, dávám přednost právě obsahu filmu a jeho poselství, pokud to můžu takhle napsat, před technickým zpracováním, přestože mě, moderní technologie, fascinují. Tato Godzilla neměla ale ani jedno, ani druhé. Hlavní postava byla totálně nevýrazná, člověk se ani nemohl s nikým ztotožnit, aby mu fandil, Ken Watanabe nahodil ukřivděný obličej a nesundal ho celý film a tak jediný, kdo si získal mé sympatie, byla Godzilla sama. 95% filmu bych směle natočil svým digitálním foťákem s APSc čipem a vysokosvětelným objektivem, když šlo o nějakou akci, například demolice vlaku, mostu nebo souboje nestvůr, bylo to, zásadně, za tmy, takže mi film připomínal dvojku Vetřelci versus pradátoři, kde si tvůrci taky velmi pomohli tmou a to z technických důvodů. Přitom například vniknutí otce a syna do karanténní zóny mi připomněl Strugackých Piknik u cesty, jehož část známe z filmu Stalker. To jsem si říkal, že to pěkně začíná, atmoška, jako blázen. No, ale tím film skončil. Nejsem masochista, abych dával filmu víc hvězdiček, než tři a nedám ani ty, vkrádá se mi myšlenka, že bych mohl dát odpad. Když takhle čtu, například, POMOvo hodnocení, dovolím si mu navrhnout, aby si, tu a tam, položil stejnou otázku, kterou jsem si položil na začátku mého komentáře, já. Platí to, samozřejmě, i o mnohých dalších, například Lima srovnává Godzillu se Spielbergovými Čelistmi, co se týče jen náznaků. Jenže Spielberg použil v Čelistech ADEKVÁTNÍ HUDBU, která navozoval tíseň sama o sobě, takže film měl, z tohoto pohledu, úplně jinou atmosféru. Alexandre Desplat sesmolil naprosto neadekvátní, katastrofální soundrack, nebojím se říci až se slovanskými názvuky houslí, tolik používaných Holywoodem. A tak si nyní připadám jako Závoz, jeden z osmi kámošů, co se měli učit, ve staré cihelně, kouřit, v povídce Š+G, kterému umřela babička a tak udivoval příbuzné pláčem. Vždyť se na cihelnu tolik těšil. Je to jeden z největších propadáků za posledních pár let, podobně, jako Prometheus mě i Godzilla , stran fílingu, úplně minula. Je to film z takového pytle, kdy odejdete z kina, jste nasraní, a za pár minut nevíte, že jste byli v kině, jen zůstává pachuť, neboť kdybyste si sedli naproti do pizzerie a za cenu biletu si dali velkou, do křupava propečenou pizzu s kuřecím masem, čabajkou, třemi druhy sýra a žampiony a spláchli to půllitrem čepované kofoly nebo dvojkou rýňáčku od Mosely, jistě byste udělali lépe. Což dokázali i někteří diváci, kteří odešli z projekce v průběhu nekonečného souboje oblud nad městem, kde bylo stejně prd vidět. Kdybych nečekal na manželku, která byla v jiném sále na jiném filmu, odešel bych, patrně, taky. Takže budu jen doufat, že už konečně někdo řekne dost a natočí opravdové sci-fi, omezené 18+. Tuhle Godzillu bych totiž klidně pustil pětiletému děcku na dobrou noc. () (menej) (viac)

dagondrive

Veliké překvapení. Líbila se mi víc, než původní Godzilla z roku 1998. Film měl spád a výborné efekty. Viděno v kině. 75 %. Po dalším schlédnutí musím hodnocení ubrat, už to taková pecka nebyla 60 %. ()

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

21.02.2024

Kolem dinosauří série začíná opět být čím dál víc rušno. Není tomu ani tolik dnů od chvíle, co jste se zde mohli dočíst, že ohledně natočení nového dílu Jurského světa z pera scenáristy prvních dvou… (viac)

Legendary zvažuje právní kroky proti Warnerům

Legendary zvažuje právní kroky proti Warnerům

07.12.2020

Před pár dny jste se zde mohli dočíst, že studio Warner Bros. zveřejnilo své plány pro zavedení bezprecedentního modelu distribuce na rok 2021, v jehož rámci by mohlo uvést veškeré své nové snímky v… (viac)

Zamíří Godzilla vs. Kong na stream?

Zamíří Godzilla vs. Kong na stream?

27.11.2020

Následovník filmů Godzilla, Godzilla II Král monster a Kong: Skull Island od studií Legendary Pictures a Warner Bros. by mohl dorazit na streamovací službu. Možná. Film Godzilla vs. Kong v režii… (viac)

Godzilla vs. Kong se nejspíš posune

Godzilla vs. Kong se nejspíš posune

26.05.2020

Nadcházející snímek Godzilla vs. Kong režiséra Adama Wingarda, jenž má zakončit čtyřdílnou filmovou sérii odstartovanou filmem Godzilla z roku 2014, měl původně dorazit už tento měsíc. Později byl… (viac)