Velšská vesnice Cum Rhonda leží v malebném údolí, které se na přelomu 19. a 20. století pomalu mění k nepoznání. Většina zdejších mužů pracuje v uhelných dolech, které přetvářejí jak krajinu, tak i duši jejích obyvatel. V dolech pracuje i Gwilym Morgan se svými syny. Jen nejmladší Huw je zatím ještě dítě. Jako jediný má však naději na lepší život. Rodina Morganových musí přestát řadu těžkých chvil: když majitelé dolu sníží horníkům výdělky, přijde čas bránit svá práva. Jenže Gwilym Morgan má na zakládání odborů úplně jiný názor než jeho synové. Malý Huw spadne i s matkou do ledového potoka a na nějakou dobu zůstane upoutaný na lůžko. Najít chuť do života mu pomáhá sympatický reverend Gruffydd, zamilovaný do Huwovy sestry Angharad.

Nezapomenutelný film režiséra Johna Forda vznikl podle románu Richarda Llewellyna. Získal pět Oscarů: jako nejlepší film, dále za nejlepší režii, za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Donald Crisp), za černobílou kameru a za výpravu v černobílém filmu. V dalších pěti kategoriích byl na tuto cenu nominován. (oficiálny text distribútora)

JimiH

Patos a sentimentalita. Dvě slova, která nejvěrněji definují tento film. U Forda, který býval většinou poměrně realistický tento přístup překvapí. Díky té pohádkovosti je to ale chvílemi opravdu nekoukatelné. Pár světlých chvil, Fordova režie a Donald Crisp zachraňují co můžou. ()

GAVIN17

Jeden z nejlepších amerických filmů 40-tých let, výborně odvedená filmařská práce na všech frontách. Mne osobně nejvíce zaujal příběh malého Huwa ve vynikající první roli Roddy Mc Dowalla, jeho dospívání v bouřlivé době je jedním z největších kladů tohoto slavného Fordova filmu. Film ukazuje otřesné podmínky v hornickém Walesu, které ostře kontrastují s krásnou okolní přírodou i dobrými lidmi, kteří trpí pod zvůlí všemocných uhlobaronů. Hluboce lidský příběh, který asi musel skončit tragicky...Film má jednoznačně u mne 5 hvězdiček a místo v mé TOP 50. Rád se k němu časem vracím, prvně jsem ho viděl v kinu Ponrepo v osmdesátých letech minulého století. ()

ilclassico

Tak tohle mě nezaujalo. Knížku jsem nečetl, ale příběh trpí všemi nešvary a stereotypy, jaké si dokážete představit. To život horníků lépe zobrazil ve svých románech Pan spisovatel D. H. Lawrence. Navíc to vypadá, že se hodně škrtalo, příběh skáče z jedné scény k druhé, aniž by se něco vysvětlilo - ukončilo. Mnoho problémů, málo řešení. Co se filmu týče, Ford natočil silně zromantizovanou a patetickou verzi "těžkého života hornického", hraničící až s kýčem. Film má pěknou formu, ale chybí mu duše. V rámci žánru za 2,5. ()

Chema4

Zvykol som si že Ford toči filmy s pomalým tempom a tak to bolo aj pri tomto filme a tu to fungovalo, film ma zaujal a venoval som mu všetku pozornosť. Rieši sa tu ťažký "socialisticky" život konkrétne z pohľadu rodiny Morganovych na ktorých sa nalepí rada nešťastných okolnosti, a my môžeme tak sledovať chovanie rodiny ale aj obyvateľov malebnej dedinky ktorý sú nespokojní so zníženim platu v doloch, čím viac sa film blížil ku koncu tým viac bol film depresívnejší, všetko to bolo ešte zmiešané s jemným humorom (boxer) čo film a jeho vážnosť trošku odľahčovalo. Film by mal vo vás vyvolať sentimentálne pocity a vo mne vyvolal, no nie natoľko aby som bol z toho v piči niekoľko dní. Na rok vzniku je to ale remeselne vynikajúci film, no musíte mať na film chuť, musí vám sadnúť aby vás bavil. Dávam 71%. ()

babka

Tento film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1983/84. Po 40 letech doputoval do československé distribuce. Nabídka klubových filmů byla v té době tristní. Souhlasím s golfistou a taky za 3. ()

StaryJano

Dětství jako světélko v mlze. Porážka Wellese (jakoby na tom záleželo) je zasloužená, tohle je jeden z nejlepších filmů historie. ()