Celosvětově úspěšný snímek Hlad (2008) režiséra Steva McQueena prostřednictvím extrémního případu vězně IRA a jeho smrtící hladovky analyzoval vztah individuální a společenské svobody jednotlivce. Ve filmu Stud je hlavní hrdina Brandon v naprosto opačné situaci než Bobby Sands, hrdina Hladu - je to úspěšný a finančně zajištěný mladý muž žijící v současném New Yorku s absolutními možnostmi. I přesto, že jeho sociální status je velmi vysoký, Brandonova vnitřní spokojenost a svoboda jsou deformovány do sexuální závislosti a společenské i osobní frustrace. Stud je mrazivou analýzou vyprázdněnosti současné produktivní generace, ve které se neschopnost lásky, citu a komunikace s ostatními transformuje do patologické závislosti na cyklicky se opakujících sexuálních aktivitách. (oficiálny text distribútora)

Hanzisko

Michael Fassbender opět dokázal, že patří mezi nejlepší herce současnosti. Carey Mulligan mě utvrdila v tom, že je opravdu špatná hérečka. Jedno z mála pozitiv je práce s kamerou, která šlape skvěle, jinak ale neuvěřitelně chlupaté zklamání. Nakonec i Drive bylo v roce 2011 lepším filmem. 50% ()

zuza99

Zvláštní a vzrušující. To by mohlo film vystihovat a asi šokující. Otevřenou pusu jsem měla několikrát. Husí kůži při závěrečné scéně. Zajímavá kamera, ta dělala podle mě hodně a samozřejmě herecké výkony sourozenců. A strašně by mě zajímalo co se jim stalo. ()

Liqid

Je to o živote a o ničem jiném. Pokud máte svůj život, nekoukejte na ten film, nic nového vám to nedá, jen člověku ukáže, jak je úplně jedno co dělá. Vše je natočeno tak pomalu, že si to spolu s Brandonem prožijete. A je jedno, jestli zrovna běží, mlátí dveřma nebo kouká na porno a cpe se čínou. Ať se stane cokoliv, lidé se nezmění a můžou se o to pokoušet jak jen chtějí. A je to vlastně úplně jedno, protože stejně si každej půjde svou cestou a nakonec chcípne. Nejlepší na tomhle filmu je, že snad všichni si tam můžeme najít část sebe a poznat, jak naše chování vypadá z pohledu diváka. Dávám ***** ale je to jinejch pět, než má třeba Kmotr, tenhle film už vícekrát vidět nechci, protože proč koukat na výcuc ze života, když ho můžu zdokonalit? ()

DeathTheKid

Dobrý námět, zajímavě zpracovaný pohled na vnitřní souboj nemocného(?) člověka a samozřejmě bravurní výkon Fasse. Jenže mě se to nějak nelíbilo, protože když čeknete stav víc jak pětkrát za film, není něco v pořádku. A to byla v nepořádku určitě osobitá, leč na nic, interpretace McKrálovniny vize, která mohla za momenty upadající do nudy, dokonale podtržená snad jedinou hudbou z celého soundtracku (hned sem si vzpomněl na Taxi Driver, blé) se zbytečně natahovanými scénami, které měly nejspíše sloužit jako brána do hlubin jebalovy duše, abychom vstřebali to, co on. BLBOST! Ve zkratce, film mě nechal stejně chladným, jako hrdinu postoj k vztahům. ()

KR4T4S

Závislost na drogách odbourá tělo i rozum, závislost na sexu pošle rozum vše sledovat z ústraní, co je nakonec horší? Jak se jí zbavit? A čím potom zaplňovat tu prázdnotu? Akademie (oscaři) dala letos za pravdu svým kritikům, když aspoň fenomenálního sexholika Fassbendera nenominovali (totéž platí i o Tildě Swinton za WNTTAK), tak je něco hodně špatně. Asi je to už hodně přes čáru a tudíž větší šanci má příběh rodiče na střídačce z Havaje... Lepší mužský herecký výkon v hl. roli jsem už dlouho neviděl. Jenže tenhle velmi depresivní (tohle je the most feel-bad movie, ne ten Fincherův) film má i další kvality. Vedle fantastické režie McQueena, hudebního podkresu Harryho Escotta (Brandon theme ve scéně ve vlaku je famózní), Michaelovi v předlouhých záběrech skvěle sekunduje k mému překvapení i Carey Mulligan. Po tomhle brutálním eRku (některé scény hraničí s pornem) ve mě zůstal jeden z nejintenzivnějších zážitků roku - prázdno. Bomba 100% ()

Rousse

Když fešák Fassbender objednával v Panchartech 3x šnaps, nenapadlo by mě, že bude tak velký.....pan herec. Tady to dokázal - po všech stránkách. Přímé, syrové, jasné a velmi dobré. ()

Babous

Hypnoticky dlouhé záběry, které však nenudí, zvláštní hudba, téměř minimum slov. Sex, který nevzrušuje, nýbrž odpuzuje. Chlad, odtažitost, absence citů. Shame on you, kdo jste to ještě neviděli! ()

MaMitti

Celkem bolestivý zákrok (na vybraných symbolech doby) bez umrtvení a s pochybnou spíše horší než lepší prognozou ... OK, nicméně Morien to ve svém obsáhlém komentáři vystihuje poměrně hodně podobně tomu, jak to vnímám i já. Snahu neodepírám, ta tam je. ()

adamulefa

No čo vám poviem. Nejako ma to nedostalo. Rozhodne sa tu nejedná o zlý snímok. Čo by ma zaujímalo je fakt či mal film byť umelecký? Šokujúci? Alebo obidvoje? Celkový dojem bol aspoň u mňa zmiešaný aj keď neľutujem, že som to videl. Cinematik 2012 ()

McLovver

Psychologicky silný film. Krásné dlouhé scény, díky kterým se můžete vžít do role. Hlavní role výborně zahraná Michaelem Fassbenderem, všechno jsem mu opravdu věřil. ()

Maynard.

A když už sem u tohodle rejži, tak sem si tam poslal druhej jeho kousek. Tentokrát z uplně jinýho prostředí. Tentokrát o single týpkovi, kterej žije znuděným životem. Každou volnou chvíli čekuje novinky ve Světě pornoprůmyslu (asi tak jako normální týpek v dnešní době:o) ). Každou příležitost co má, tak využije na sbalení nějaký tý slečínky. Ale celkově je tak nějak znuděnej a nedokáže pořádně ovládat svoje city. I v tomhle kousku rejža ukázal, že svoje filmy dělá jinak než ostatní průměrní rejžáci :o). Ale co bych vytknul, tak možná až příliš jednoduchý děj, sice to dokázal vyšperkovat na maximum, ale říkám si, že až jednou natočí film s pořádným scénářem, tak to bude pořádná pecka. Naštěstí to ale nebude trvat příliš dlouho, páč už za nedlouho nám představí Twelve Years a Slave, kde se objeví i Brad Pitt a Michael Fassbender. Schválně jestli tohle předčí Djanga. ()

pavcas

Musím říct, že už jsem si ho (Michaela Fassbendera) všimla dřív v Hanebných Panchartech, ale v tomhle filmu měl teprve moji plnou pozornost. Bylo by divný, kdyby ne, za prvý to byla hlavní role a za druhý byl polovinu času nahej a to full front, což mně nutilo obdivovat jeho odvahu, zároveň mně to dost rozptylovalo, musím říct příjemně. Hlavní obdiv má ale za celkový syrový ztvárnění týhle role, chlapa, kterej je totálně závislej na sexu, uvědomuje si, že to není úplně vhodný na normální život a tak se snaží se s tím nějak vypořádat,ale jak čas plyne, vidíte víc a víc jeho totální izolaci, frustraci z neschopnosti mít normální vztah, dokonce ani cit k vlastní sestře ( skvělá Carey Mulligan), i když ta je mimochodem taky dost komplikovaná a na facku, je vidět že jsou sourozenci. Je to smutnej film a Michael Fassbender je v něm skvělej, uvěřitelnej, zranitelnej a zraněnej a říkáte si co se musí stát, aby zpod tý cynický masky co má na obranu před světem vytryskly nějaký emoce. No stane se...Už je to pár týdnů co jsem tenhle skvělej film viděla a nenechalo mně to chladnou. ()

sedm.1 odpad!

Já osobně si myslím, že minimálně Steve McQueen a Michael Fassbender by se tedy rozhodně stydět měli. Prví jmenovaný za to, že svou tvůrčí zoufalost a netalentovanost schovává za, ehm, ehm, za umění a druhý za to, že aby na sebe upozornil, tak exhibuje v tom „umění“ prvního jmenovaného. Stydět by se nicméně asi ale měli i všichni ti, kteří zde dostali tuto podívanou procentuálně do červených čísel a ve svých komentářích též exhibují, neboť to se ani za ni jiného považovat nedá. Opěvovat více než hodinu a půl čumění postav do prázdna, prokládaných nicneříkajícími monology a zcela zbytečnými dialogy, tak to je fakt síla, a aby to vzbudilo ještě více diskuzí a pozornosti, tak tu máme jako třešničku na dortu několik scén s pohledem na bimbajícího se pinďoura pana Fassbendera, no není to úžasné? Život už nikdy nebude stejný jako předtím 8D. K tomu ošklivka Carey Muligan, bohužel též svlečená, a pohled to není o nic moc příjemnější, no vážně prostě umění jako bejk. Dějově je to jinak samozřejmě totálně prázdné, což je ovšem též v pořádku, to by pak nebylo to správné Art, já se fakt poseru smíchy. No nic, já u této podívané vážně trpěl, nevím, co celou tou šaškárnou mělo být řečeno, či myšleno, ať je to ale jak chce, podáno to bylo opravdu zoufale špatně. ()

bari68

Realistický a uveriteľný príbeh človeka, pre ktorého je sex drogou. Drogou, ktorá ho napĺňa, uspokojuje, ale zároveň sa ho zhosťuje a ničí. Tiaživá atmosféra, výborná sebeprítomná kamera s melancholickou hudbou vplýva na diváka ako veľmi podarená depka. ()

casioa....

Vôbec nie som emocionálne rozsekaný (na rozdiel od niektorých), ale film ma predsa zasiahol. Fassbender je čím ďalej tým lepší, a Mulligan-kam mu bola rozhodne vyrovnanou spoluhráčkou. (NE)Stud sa ma rozhodne dotkol. Už Freud tvrdil, že "všetko, čokoľvek konáme, pramení z dvoch zdrojov: zo sexuálnej potreby, a z túžby po vyniknutí". McQueen sa venuje tomu prvému. A ako tu "Fassy" hovorí (budme hrubo parafrázovať): "byť do konca života len s jedným človekom ?!?"... na to bohužiaľ (alebo naštastie?) ani ja neverím. Niekto ma odvahu (a možno to nazvete nejako inak ?!) ako "Fassy", a šuká kde (a čo) sa dá. A niekto hľadá zmysel života niekde inde, možno napĺňa tú svoju túžbu vyniknúť. No nakoniec ani jeden ani druhý nemusia dať "zadosť" svojmu naplneniu sa. Je to holt, tento ľudsky (NE) život - čiže boj. ()

Seti

Když člověk někde slyší, že ten či onen chlap je erotoman závislý na sexu, tak se většinou jen usměje a pomyslí si, že v dnešní době si pošahaní doktoři na každou běžnou věc vymyslí odbornou diagnózu a polovina lidí by podle jejich měřítek musela být psychicky nemocná. Steve McQueen a Michael Fassbender se nás snaží přesvědčit, že to zas taková prdel není. Fassbenderův Brandon vykazuje naprosto totožné příznaky jako kterýkoliv drogově závislý a v určitých momentech svůj stimul prostě musí mít a je jedno, kde se právě nachází. Tragédií v jeho případě je, že si, jakožto inteligentní člověk, svoji situaci plně uvědomuje, ovšem není schopen ji jakkoliv řešit. Hybatelem se stává příjezd jeho sestry, který běh událostí vyhrotí, a ten pak ústí ve tragickém finále. Druhý McQueenův počin se mi líbil o dost víc než na můj vkus přespříliš artový Hlad, ovšem je třeba se opět připravit na pomalé tempo a hodně velký důraz kladený na nonverbální vyjadřování. Každopádně vcelku zajímavá záležitost. ()

Mistickzz

Sugestívne, osobné, zvrhlé, erotické a depresívne dielo so skvelou hudbou a réžiou. Čo viac k tomu dodávať, k dokonalosti chýbalo, len ozaj málo a Shame sa v mojom rebríčku najlepších filmov roku 2011 zaradil pekne vysoko, hádam do top 10. Michael Fassbender má môj veľký obdiv, zato ako zvládol túto rolu. 84% ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

Český Alois Nebel oceněn Evropskou filmovou akademií

Český Alois Nebel oceněn Evropskou filmovou akademií

03.12.2012

Udělování Evropských filmových cen v Berlíně suverénně kralovala komorní Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Není to žádné překvapení, film o nemoci a umírání ve vztahu dvou starých manželů… (viac)

Trierova sága o souložení

Trierova sága o souložení

29.08.2012

Ve Švédsku právě padla první klapka nového ero-eposu Larse von Triera s výmluvným názvem Nymphomaniac. Filmu přinesl mediální pozornost především Shia LaBeouf, který tvrdil, že si před kamerou… (viac)