Žluté moře

(festivalový názov)
  • Južná Kórea Hwanghae (viac)

Gu-nam dře jako taxikář v Yanbian (korejská autonomní prefektura severovýchodní části Číny), aby mohl splatit půjčku, kterou si vzal, aby mohl poslal manželku za prací do Jižní Koreje. Situace se ještě zhorší, když Gu-nam ztratí práci. Navíc se stále častěji věnuje hazardu a o manželce už neví šest měsíců. Jednoho dne je mu šéfem podsvětí nabídnuta "práce" v Jižní Koreji, může tak hledat svou maželku a vymazat své dluhy. (-Rastaman-)

ScarPoul

Hong-jin Na sa môže s kľudným svedomím zaradiť medzi kórejskú filmársku špičku. Na poli autorského filmu umne využíva násilie a prekračovanie únosných medzí v rámci explicitnosti vo svoj prospech. Jeho diela majú atmosféru, sú dramaturgicky vyvážené. Postavy možno pôsobia chladným dojmom ale v rámci motivácií a určitej kauzality, ktorá tu stavia na náhodu a zradu fungujú bezchybne. Nemá to žiadne morálne posolstvo ani sa to nehrá na nejako veľké umenie. Ale v rámci žánru je to rovnaká pochúťka ako režisérov predchádzajúci snímok The Chaser. Najfunkčnejšie využitie filmovej reči za veľmi dlhú dobu. Rozprávanie obrazom striedajú uveriteľné dialógy. Yellow Sea je v zásade o sebadeštrukcii, pomste a nádeji, ktorá na konci aj tak zomrie. ()

Fr

,,POJEDEŠ DO KOREJE A NĚKOHO TAM PRO MĚ ZABIJEŠ“....... /// Goo Nam nemá zrovna šťastný dny. Dluh 60 tisíc wonů je slušnej i na číňana, ale díky ,,spasiteli“, má důvod myslet na novej začátek.... Zajímavý (?) vypravěčský tempo. Všechno se děje tak nějak samozřejmě, žádnej stres, hluchý místa se tvářej zábavně a všichni dělaj jakoby nic, a že to, co se doposud stalo nebylo důležitý, protože to hlavní teprve přijde (jasan, vždyť je pryč jen hodina....). Nekecaj, přijde! Akční honičky ,,ne“auty, chlapci se řežou nejen nožem a nebo sekerou, ale i prasečíma kostma (což mi připadá obzvláště nehygienické) a i když je to přehnaný a s policajtů dělaj děsný kretény (nerozčiluj se, z těch korejskejch...) jsem v klidu a říkám si ,,AKCE vole, to musí bejt“, a jsem zvědavej, jestli je fakt nesmrtelnej. Goo Nam dokazuje, že když si člověk myslí, že už nemůže, tak může ještě jednou tolik (bavíme se o zdrhání a rvačkách...), všichni se navzájem likvidujou, ten přišel o ochranku, ten o celou tlupu a ....je to fakt dlouhýýýý....! Kdyby vynechali kraviny (třeba scény, kde se žere. To je fakt brutalita...), nebyla by tu smrtící stopáž a mohl jsem se rozplývat nad 5* záležitostí. Takhle je to ,,jen“ 3a½!, ale dám 3*. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že i v Číně se maj na pozoru před holkama, s očima šikmýma jak vagína (jsem já to ale veršotepec!). 2.) Myslím si, že dokážu rozeznat Číňana od Korejce. 3.) Thx za titule ,,richja“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ ** ()

maddy

Neurazí, ale ani nenadchne. Predchádzajúci režisérov ospevovaný počin The Chaser (3,5*) taktiež (asi ako jeden z mála) nepovažujem za kórejský kinematografický „klenot“. Tam však ešte dokázal udržať tempo a napätie takmer po celý film, avšak v jeho najnovšom počine len zbytočne naťahuje, naťahuje a znova naťahuje. Dva a pol hodinová dĺžka je tak viac ako zbytočná. Prvú hodinu sa vo filme toľko zásadných vecí neudeje (celkovo by išiel dej zhrnúť doslovne do dvoch viet), navyše dlhé zábery na stojacích, čakajúcich, pozerajúcich, jediacich a iných hrdinov len podčiarkujú začiatočné až príliš pomalé tempo. Opačne to je v ďalšej časti filmu, keď nastane niekoľko „povinných“ naháňačiek v uliciach, lodiach a pod. Zdalo by sa, že film naberie na obrátkach, no v tejto fázi sa režisérovi dej absolútne rozsypal pod rukami. Chvíľami nastupuje tápanie, ktoré neskôr vyústi až do nezáujmu o to ako sa to bude celé vyvíjať ďalej, nebodaj ako to skončí. Tým zároveň stráca aj v akčných scénach, pretože tento „nezáujem“ vyústi až do toho, že divák stratí akýkoľvek pocit napätia, ktorý by pravdepodobne mal prežívať počas boja hlavného hrdinu. Tobôž, keď má takto vydržať cca. 150 min. Nejako som nepostrehol ani tú dávku brutality, ktorú pár užívateľov vyzdvihuje. Áno, v porovnaní s väčšinou amerických snímok sa film nebojí ukázať striekajúcu krv, ale vo väčšinu záberov to celý aj tak kazí roztrasená, prípadne uhýbajúca kamera. V rámci kórejskej kinematografie (aj v tej súčasnej – Bedevilled 4*, I Saw The Devil 3,5*) je to stále len obyčajný „čajíček“. Dokonca ani pokus o nejakú hlbšiu sociálno-psychologickú kritiku nevyšiel (ako v napr. This Man 3,5*), pretože je zatlačený neschopnosťou vtiahnuť do deja. Plusový bod za zaujímavé prostredie, v ktorom sa odohráva (spojka medzi územím Kórei, Činy a Ruska). Neutrhnúť sa zbytočne z reťaze a udržať film v rámci rýchloodsýpajúceho maximálne 90 minútového thrilleru, tak to mohlo byť údernejšie. Celkovo: 3* ()

Cedr

Luxusní akční thriller, který vypadá dobře i během relativně nedůležitých a statičtějších scén. Když se však zčistajasna rozjede zběsilá akce, konkrétně například jedna z nejlepších filmových honiček vůbec, The Yellow Sea vypadá skutečně úžasně. Za počet zdemolovaných vozů by se nestyděl ani Semir Gerkhan a jeho kolegové z dálničního revíru, jejichž tempo je vražedné. Podobně by se za hektolitry krve díky silnému důrazu na sečné a bodné (čti: sekery a nože) nemusel stydět lecjaký slasher. The Yellow Sea skutečně v mnohém připomene slavného Oldboye, ale narozdíl od něj se mermomocí nesnaží být kdovíjak hluboký a klade spíš důraz na akci. Jediné co by se dalo vytknout je samotné rozuzlování zápletky, které skoro působí jako ještě větší zauzlení. ()

Superpero

Jako bylo to suprově natočené. Bitky a honičky intenzivní, hlavní hrdina správnej drsňák. Schytával fakt hodně ran, ale to ho nezastavilo. Navíc mě hodně zajímala chudá oblast, ze které pocházel. Jenže jsem moc nepochopil, o co tam vlastně šlo. Nenudil jsem se ani chviličku, ale nebylo mi moc jasné, co kdo dělá a proč. Nejlepší postava byl ale rozhodně gangsterkej boss s vizáží mírumilovného médi, ale všechny tam strašně porcoval sekyrkou, nožem či jakousi vepřovou kýtou :D ()