Hooligans - Zákon tribuny

Veľká Británia, 2006, 10x60 min

Réžia:

Peter Day

Danny Dyer

Moderátor Danny Dyer se vydává přímo do kotlů nejvyhrocenějších fotbalových derby na celém světě. Místní hooligans ho často pustí překvapivě blízko a dají mu nahlédnout do svých organizací. Seznamuje se s tajnými akcemi těchto až vojensky smýšlejících skupin. Nejde jen o pohled do fotbalového zákulisí, ale o odhalení těch stránek lidské psychiky, které jsou fascinovány davem, násilím a touhou někam patřit... (oficiálny text distribútora)

Wade

Někdo jim říká debilové,hovada a prasata,ale jsou to Hooligans.Někdo tomu říká vandalství,ale je to zákon tribuny.Nakouknutí do světa ultras různých zemí.Divák se dozví o ultras a jejich historii dále úspěchů i neúspěchů.Danny Dyer má velkou odvahu setkat se s tvrdým jádrem ultras po celém světě a nebojí se jít ani z jednoho jádra do druhého opravdu parádní práce.-----Pro ty co to odsuzují mam jen jednu větu.Hooligans (ultras) prostě k fotbalu patří,tak se tím už kurva smiřte je to prostě zákon tribuny. 100% ()

giovanni3

Velice zajímavý seriál z prostředí do kterého se jen tak někdo nedostane. Chuligány nepodporuji, ale je fakt, že jejich fanatizmus dělá skvělou atmosféru na stadiónech. Jenže pokud se jejich fanatizmus přerodí do bitek, granátů, nožů, vražd atd.. tak to není dobře, ale to i ukazuje tento seriál. Sledoval jsem jej na Prima Cool, ale seriál byl z ničeho nic stažen po 3. díle (proběhlo pouze Chorvatsko/Srbsko, Turecko, Nizozemí) a nechápu proč... Možná to někdo bral jako propagandu chuligánství a ukázku jak se dá chovat hůře, ale lze to brát i z druhého úhlu pohledu a to jako odstrašující příklad toho kam až může fanatizmus zajít a na co se musí společnost připravit, aby se tak nestalo. Hodně jsme se rozhodoval mezi 4* a 5*, ale nakonec skrze to stažení z Coolu a nutnosti tento seriál někde hledat dávám za 5z5 ať vidí Cool o jakou kvalitu se připravil. ()

Mičl

Danny Dyer, pro uklidnění svých napjatých nervů, hulící jedno retko za druhým, se nebojácně infiltrovává do tvrdých jader těch nejdrsnějších fotbalových "fans" aby mohl diváka co nejlépe informovat o dění kolem fotbalového násilí. ()

Gulde

Mnoha lidem, jmenovitě těm, co dávají odpad, tu zdá se uniká, že hodnotit se má dokument jako takový, a ne to, co zobrazuje. ()

Luk Skywalker

Hodnocení po třech dílech (bo Prima Cool další epizody zrušila): Pominu špatný český název (opět nejde o překlad názvu) a musím uznat, že se jedná o povedený dokumentární pořad o rowdies. Je to zajímavé a hrůzu nahánějící, kam některé zavede fandění místnímu fotbalovému klubu. EDIT: Hodnocení neměním ani po dalších dílech. Nejlepší díly: Rusko a Brazílie. A ještě jeden EDIT: Tohle by měl být jen o anglických a skotských rowdies a hooligans a podle wikipedie to má mít 6 dílů. Na Coolu se vysílá International, kde zařadili jakousi sestříhanou dvoudílnou verzi z těch 6. ()

FOCKE_WULF

****Holandsko**** V Nizozemí je chuligánství směsí drog, techna a toho ostatního – klubového fanouškovství a příznivců rubanic. Největšími rivaly jsou fans Ajaxu Amsterodam a Feynoordu Rotterdam, dále tu máme ultras z Haagu a Utrechtu, ti dokonce když se dozvěděli, že reportér natáčel i s ultras Ajaxu, tak už s ním nechtějí mluvit, respektive chtějí ho zlikvidovat. Některé kluby, aby byli se svými hooligans zadobře, jmenují čelní představitele chuligánských gangů do představenstva klubu a také jsou zřizovány klubovny pro výtržníky, kde jsou tito grázlíci monitorováni. Dvě poznámky: vůdce ultras Ajaxu byl zákeřně zavražděn chuligány Feynoordu a ti jim to samozřejmě nikdy nezapomenou. Poznámka č. 2: chuligánství bylo do Holandska přivlečeno z Anglie, příznivci Tottenhamu Hotspur kdysi zmlátili při pohárovém utkání fandy Feynoordu, protože ti to vůbec nečekali. Ale nebojte, nakonec všechno dobře dopadlo, fandové Feynoordu pak zdrsněli a po deseti letech rozmlátili Totenhamáče na sračky. ****Rusko**** Po pádu komunismu se znovu nabytá svoboda projevovala i výtržnictvím na fotbale, již brzy se ruští ultras rozkoukali a při prvním větším ligovém zápase úplně vytlačili policii ze stadiónu. Největšími rivaly jsou příznivci Spartaku a ЦСКА Москва, dále ještě Zenitu Petrohrad. Vůdce jedné frakce chuligánů CSKA (s podivným jménem Bankomat) s nostalgií v hlase vzpomíná na památeční rubanici, která proběhla v roce 2006 na jedné rušné moskevské třídě, 200 ultras CSKA a 200 ultras Spartaku, policajti je nechali bejt a jenom přihlíželi, vyhrálo to tenkrát CSKA. Držkobití ruských hooligans se odehrává v duchu fair play, vždy stejný počet válečníků na obou stranách a respektování protivníka. ****Polsko**** Wau! Poláci asi nejdrsnější. Tradice zde budována už od osmdesátých let, kdy fanoušci Lechie Gdaňsk spolupracovali s odborovým hnutím Solidarita v boji proti komoušům. Většina fotbalových zápasů Lechie tenkrát pokračovala několikatisícovými pochody, což totalitní policie považovala za protistátní provokaci a fandy pronásledovala, ti si to pochopitelně nenechali líbit a na policajty házely molotovovy koktejly a i jinak se bránili. Respekt! Zbytek dílu z Polska se odehrává v Krakově, kde panuje rivalita mezi příznivci Wisly Krakow (ultras Sharks) a příznivci Cracovie Krakow (ultras s názvem Anti Wisla). Krakovští chuligáni se udržují v kondici tím, že zajíždějí na sídliště, kde hnízdí konkurenční gang a pokoušejí se tam krást šály anebo nepřítele rovnou zapíchnout nožem. Derby mezi Wislou a Krakovií v závěru tohoto dílu nemá chybu, má skvělou atmosféru.______Díly ze všech zemí byly dobré, ale ke konci už mě to trochu onudilo, páč se člověk pořád dívá na ty stejný zabijácký primitivy, jen s regionálními odlišnostmi. Pro hooligánství mám celkem pochopení, my muži jsme byli po staletí vystaveni nutnosti vést boj, válčit, lovit, prát se a teď, v té naší vybuznělé současnosti, není moc způsobů, jak nahromaděné agresivitě upustit ventil, tak se holt chlapci rubají na stadiónech. http://www.youtube.com/watch?v=WZTW8jHH9Vs&feature=related A.C.A.B.! () (menej) (viac)

Miany

Pokud chcete alespoň částečně nahlédnout do zákulisí tzv. Hooligans, kteří vládnou především v jiných zemích než v ČR, podívejte se. Spolu s Dannym Dyerem (který mi tkví v paměti hlavně kvůli hereckému výkonu v Human Traffic) se budete bavit. Dá vám zakusit svůj i obecný pohled na věc a dostane se někdy blíž než by čekal. Dokumentární forma, povedené ve sféře tohoto "žánru", někdy donutí člověka i zamyslet se.. ale ne vždy jen nad fotbalem. ;-) ()

umbjaz odpad!

no hrůza. strašně tvrdej moderátor s hubou plnou trapnejch keců o hrdosti a napětí a hlavně věčně posranej. dnešní fotbal už nemá místo pro bandu kreténů, co si hrají na vojáčky. hold je pořád vidět, že lidé ve skupině jsou agresivní kdekoliv, kdykoliv. ()

Azog

Docela dobrý dokument o fotbalových blbečcích. Nejvíc se mi líbil asi díl o Chorvatsku a Srbsku - docela dost přehnané blbečkovské jednání. ()

GTS_PUNK

Danny Dyer, ktorý si v roku 2004 zahral futbalového chuligána vo filme Football Factory, sa o dva roky neskôr vydáva medzi skutočných chuligánov na Britských ostrovoch. Divákom v každom dieli približuje históriu daného regiónu, kde sa práve nachádza a prostredníctvom dobových záberov bitiek chuligánov, prevažne zo 70. a 80. rokov minulého storočia, ich dostáva do centra diania. Viac než tieto zábery však povedia často samotní aktéri týchto bitiek, zväčša dnes už bývalí chuligáni, ktorí majú vstup na futbalové svätostánky do konca života zakázaný. Tak vysedávajú po puboch a spomínajú na staré časy. Mnohí z nich sa vyjadrujú, že svoje deti by však v ich koži vidieť nechceli. Informácie z "prvej ruky" robia tak dokument zaujímavý a typické chuligánske britské ksichty naznačujú, že títo páni si kadečím prešli. The Real Football Factories ocenia hlavne priaznivci anglického futbalu. Je to nahliadnutie na jeho temnejšiu stránku, ktorá je v súčasnosti tvrdo potláčaná. Všade CCTV a "firms" tak zo štadiónov vymizli. Oddanosť klubu však pretrváva aj naďalej. Najlepšími zo šiestich dielov série sú určite londýnsky a yorkshirský, každopádne aj ostatné stoja za videnie. Svoj názor o najlepšej anglickej "firme" som ale nezmenil. "CONGRATULATIONS, you´ve just met the I.C.F." ()

vasa23

Dobrý dokument mapující fungování hooligans, nejen v současnosti, ale už od počátku jednotlivých skupin. Každý ví, že tihle "fanoušci" nechodí jen na fotbal, ale jejich primárním zájmem je se poprat. Ale stejně jsou to oni, kdo na stadionu dělají atmosféru. Mimochodem, ti kteří dávají odpad kvůli tomu, o kom tento dokument je, dávají odpad i dokumentům např. o nacistech? ()

Indy21

"To jsme my. Ta slavná Citizens!" Tak nějak se může změnit koukání na nedělní fotbálek ve skupině stejně smýšlejících lidí. Jsem proti násilí, ale někdy si pořádně zařvat a zanadávat neuškodí. ()

Marcos

Zákon tribuny neospravedlňuje ani nemoralizuje chování hooligans,ale snaží se tento fenomén přiblížit všem divákům. Danny Dyer procestuje svět a vyzpovídá členy těch nejtvrdších ultras "fanoušků",kteří se rádi chlubí a dělají si reklamu. Seriál má napjatou atmosféru a Danny se ocitá v nebezpečných situací a díky němu se dostaneme tam kam by jsme se ani neodvážily vstoupit. ()

1mara2

Jeden z nejlepších dokumentů. Danny se toho nebojí, i když občas vypadá, že má vážně nachcáno. Kdo by taky mezi ty hovada jinak dobrovolně lezl:) ()

worlik

Většina lidí si řekne, co může být zajímavý na dokumentu o vymaštěncích, jejichž celotýdenním cílem je víkendová řežba se stejnýma blbečkama, kteří se liší akorát barvou trika...Jenže ve skutečnosti je to sociologická sonda do často velmi uzavřených skupin, nastiňující jejich vnitřní strukturu a interpersonální komunikaci a vazby. Je až fascinující, jak i banda primitivů může být vnitřně tak neuvěřitelně organizovaná. A co je možná nejzajímavější - masa je řízená doslova pár jedinci...takže stačí useknout hlavu a tělo semůže velmi snadno začít rozpadat. Zajímavost dokumentu je ještě podpořená mezinárodním srovnáním (Anglie, Itálie, Polsko, Řecko, Turecko, Brazílie...). 85% ()

Mustaffa

Jojo dobrej dokument, ale koho fotbal nezajímá, tak to bude pro něho odpad jak vyšitý. Fotbaloví fans si v tom určitě najdou svoje, protože fotbal v podání fanatických fanoušků, kteří vytvoří neskutečnou atmosféru na zápase je prostě zážitek na celý život, který ale v ČR sto% nezažijete. Tak je tady Danny, který jezdí po celém světě a ukazuje fanatismus kolem fotbalu, který tady v Čechách asi málo kdo pochopí. Sice se nese (Danny) jako hovno na palici a tak nějak jeho image mi do prostředí hools a ultras nesedí, ale za to moc dobře ví, kam se vypravit za těmi nejlepšími zápasy na světě. A první díl byl výborný, ukázal podstatu násilí na Balkáně. Tam nejde o fotbal, tam jde o to, že ty lidi co chodí na fotbal jsou děti nedávné války, mají v sobě nenávist a jsou silně nacionalističtí, takže fotbal je pro něco víc než jen zápas.Pro pro ně je to válka, která jim pořád koluje v žilách... ()

Forum.

Danny Dyer ztoho pořád dělá víc než to je a potom to působí směšně. Například příjde mezi "fanoušky" Partizant Bělehrad a ti mu řeknou že je ani fotbal nezajímá , že mají radši basket. No sorry , ale tohle jsou fotbalový fanoušci ? Takové zbytečné reportáže o obyčejných nezaměstnáných individuích , kteří se chtějí jenom zviditelnit. Mělo to být udělané víc solidně a ne tak komerčně šaškovsky. Ale i tak se na to docela rád podívu ikdyž je to výplach a ti lidi jsou tupci. 40% ()