Žena, ktorá spieva

(festivalový názov)
  • Slovensko Požiare (festivalový názov) (viac)

Stará matka umírá a v závěti odkazuje svým dvěma dětem úkol: najít svého otce (o kterém si mysleli, že zemřel v libanonské občanské válce) a svého bratra (o kterém neměli tušení). Nejprve dcera Jeanne a posléze i bratr Simon jsou tak vtaženi spolu se svým právníkem do víru smutné minulosti a série šokujících zjištění o životě a utrpení své matky i jich samých. (MartinezZ)

syphoon

Tak dlouho jsem měl v plánu se na tenhle film podívat, až jsem byl de facto užírajícím svědomím donucen se na něj podívat. Kdybych věděl, jaké kinematografické zlato přehlížím, z fleku bych si zpětně nafackoval :) Promyšlený scenář od začátku do konce. Nutno dodat s převratným závěrem!! 82%!!! :) ()

Shanen29

Velmi dobrý film,který balancuje velmi silně na hraně dokonalosti.Herecké výkony a hudba jsou v jedné linii a tvoří jeden celek,který diváka přímo přikove do křesla. ()

majesty

ok: vopred upozornujem ze hodntim len prvych 45 minut. Dlhsie som nevydrzal..Toto sa mi stalo zatial asi iba pri 2 filmoch v zivote. Po hľadaní dobrej drámy som si po prečítaní mega-chválnych recenzii pozrel tento starsi snimok.. Neviem ako sa taketo filmy pozeraju do konca. Nenasiel som recept na to ako prekrocit 45 minut (cas kedy som to vypol). Hudba Grégoire Hetzel? A to on mal dovolenku vtedy? Ved v tom filme ziadna nie je. Neviem co za pointa je na konci, ktoru tu tak ospevuje vela ludi, respektujem ak ste to dopozerali, asi tam nieco bude:) ale.. 45 minut NICOHO neospravedlni ani koniec typu "siesty zmysel". Toto je smrt pozerat. neviem sa inak vyjadrit, to sa proste nedalo pozerat.. brutalna megalomanska nuda s kopou pretahovanych zaberov..vypnute po 45 min..resp. ani neviem, cca v casti ked spoilerik (ked tam odbachli malu dievcinku, co bolo vlastne jasne znamenie vypnut tuto pakaren). Kde prva emocia ktora vznikla bola tak odporna, a prisla az pomalicky v strede filmu. ja neviem ludia, ale pomale tempo neznamena nuda.. nemylme si tieto diametralne odlisne hodnoty. ()

hazdrova

Výborný film na vstup do nového roka. Začiatok s chlapcom, ktorému holia hlavu je nič menej ako bravúrny. Výber hudby, záberov je naozaj excelentný. Má to artovú príchuť, ale stále je to v pozerateľných medziach (nie ako Roma napríklad). Záver skvelý, i keď som prvotnú zápletku odhalila celkom skoro, zatiaľ čo spolusediaci ešte nič netušili. Mohli to trochu viac kamuflovať. Som preto rada, že konečné rozuzlenie som nečakala ani ja. 4,5* ()

ŠpetaMarek

Tak teď nevím, zda mám nakoukávat i ostatní Villeneuveovy francouzské snímky, nebo zavčasu skončit. Ne, že by to bylo špatné, to tedy vůbec ne, ale Villeneuve, zdá se, je mnohem lepší režisér, než scénárista a francouzské období si psal sám. Neměl jsem problém s ničím, kromě scénáře, kterému musíte jít hodně na ruku, abyste si film užily, tak jak autor zamýšlel. ()

Hank

Tenhle film si šel pro ceny, byl pro to stvořen, ale zastavil se bohužel někde na půl cesty. Vše se tak precizivalo a zdokonalovalo, až naprostá doslovnost film doslova drtí a metá na kousky/fragmenty, které v určitých fázích působí nesmírně poutavě, jindy ovšem až příliš vykonstruovaně a kýčovitě. Ač velký fanoušek Radiohead, tak použití jejich hudby zde (a patrně i kdekoliv jinde) bych zakázal. Výsledný obraz je akorát přepjaté emoční peklo se zjevným kalkulem - chyba. Časové roviny jsou sice příjemné a dávají filmu historickou mnohvrstevnatost, nicméně zde jsou dost naužívané a je to na škodu - zase moc vykalkulované, doslovné, kdy se divák spíš ztrácí, než aby se orientoval a zamyslel se. Divák je veden za ručičku, nemusí moc dumat a ono ho to zavede až ke konci. Nicméně film i přes trošku delší stopáž docela vtáhne do děje, dovolí obdivovat herecké výkony, je dobře natočen, ale něco (více) tomu prostě chybí... Ještě jedna věc - film se odehrával v Libanonu, ale ať pátrám jak pátrám, tak zatím žádnou relevantní historickou část nenacházím:( ()

matushiq

Príbeh súrodencov hľadajúcich svoju minulosť, ktorý vás postupne po kúskoch vo viacerých časových líniach vťahuje do deja. Scenár sa s ničím nemaže (drsné strety katolíkov a muslimov) a ak sa ubránite predčasnému uhádnutiu pointy, nechá vás záver v zarazenom úžase. A o to pri filme ide. ()

gicous

Potencionálně silné téma snímku je oslabeno způsobem, jakým je film natočen. Příběh je rozdělen do dvou časových linií, jenž jsou ještě nadto dále větveny do menších kousků. V důsledku toho postrádají větší dějovou návaznost a určitou uhlazenost v toku příběhu. Jednotlivé etapy v životě matky a v následnem pátrání jejich dětí proto působí rozkouskovaně a nesoudržně. Zvláště pak příběh obou dvojčat vypadá strojově a emocionálně netečně. Celkově neměl film výjma jedné scény silnější moment, kdy by na mě jakkoli zapůsobil. Stejně tak dopadají i "šokující" odhalení v příběhu, které jsou kromě toho dobře čitelné dlouho předtím než příjdou. Vzhledem k nadějnému obsahu a celkem slušným hercům hodnotím Incendies jako průměrný film, jenž je vzhledem k vysloužené oscarové nominaci zklamáním. 5/10 ()

dzberry

Téměř dokonalé, kdybych se ovšem v první třetině lehce neztrácel v postavách, v čase i v tom náboženském sporu (možná i díky nedokonalému překladu, který jsem měl k dispozici??)... Lehce zmateně jsem se skrze několik drsáren dopracoval k relativně překvapivému konci, který mě nutí si hned zítra promluvit se svým vlastním otcem. Život je boj. Ať už pocházíš odkudkoliv a z kohokoliv. ()

adamix

Ťažká téma o hľadaní pravdy o rodine, ktorá ťažkým Villeneuvovským štýlom potrápi trošku diváka (hlavne v prípade orientácie v časových rovinách), ale nestráca význam, ktorým sa film riadi od začiatku. V závere dochádza k najprekvapivejšej pointe snáď od čias SIROTY. Jediné, čo by som mohol vytknúť, sú masky postáv, ktoré v danej časovej rovine majú ROZHODNE vyzerať staršie (matka s otcom vyzerajú mladšie ako ich deti). U mňa 4*. ()

maoc

V POZDĚJÍ ČÁSTI KOMENTÁŘE JSOU SPOILERY /// Mladá matematička přijímá výzvu z matčiny závěti a odlétá z Kanady na Blízký či Střední východ, aby našla druhého bratra a otce. První bratr se celkem logicky brání a přijíždí až později, aby se přece jen za pomoci kanadského notáře a jeho místní spojky podílel na odhalení pravdy jejich původu a poznal tragédii skutečně antických rozměrů. Měl jsem za to, že se jedná o Írán během nějakého období neklidu v 70. letech, ale ono je nakonec asi jedno kde se spolu křesťané a muslimové řežou a zda jsou to křesťané a muslimové nebo černí a bílí nebo duhoví a hetero. Prostě se 2 skupiny lidí řežou a není čas na lásku, není čas na něhu, není čas na nic než na beznaděj a roztáčející se spirálu bezuzdného násilí. ..... Potud vše dobré. Vykreslení decentně syrové, slunce pálí a benzín hoří, ale motivace postav a jejich chování. K tomu se vrátím později. Nejprve ale velká výtka. Denis mě soustavně dožíral s účelovou manipulací, kdy jsou ve filmu křesťané vykresleni v horším světle - vražda milence sestry kvůli cti rodiny, přičemž sestru už zabít nestihli, protože jim to babičk zakázala - tak určitě... :-/...obrázky Marie na samopalech, ženské vězení s pravidelným mučeníčkem, na které najmou přeběhlého muslimského snajpra, ... Mám pocit, že by to v reálu bylo spíš naopak a Denis se vyhnul pravdě, protože by možná dopadl jako členové redakce Charlie Hebdo. Je to ale film, tudíž lež a konstrukt, a protože křesťané jsou milosrdní a nad věcí, v klidu to přehlížím a věnuji se příběhu, ..., v kterém ale místy selhává logika a motivace postav. Jak se stala z Naval atentátnice? "Jenom" proto, že ztratila dítě, když sirotčinec zničila muslimská armáda jako odvetu za křesťanské napadení uprchlických táborů? Tak se přidá k muslimům, aby zabila křesťanského vůdce? Pffff... Další věci už jsou celkem logické, až na podivné scény se snad erotickým sourozeneckým napětím v bazénu a násilnou rolí notářů v celé "detektivce" a topení nechtěných dětí ve vyprahlé polopoušti. Není těch nelogičností docela dost? Aby toho nebylo málo, příběh je i v poměrně logických místech, jak už to u tragédií bývá, nepřirozený a násilný. Ve skutečnosti by se takto nestal, protože lidé se takto nechovají. Snad jen na jevišti nebo tehdy, když jsou postrkováni po šachovnici nadpřirozenými silami. Místo řeckých bohů zde lidmi šoupají Pomsta a Násilí a Pravda, ale v žoldu scénáristy a režiséra. Lidé zapomínají. Házejí flintu do žita. Jsou líní, pohodlní a mají strach. Jeanne a Simon by nejspíš nikdy neopustili Kanadu. Naval by se nestala Ženou, která zpívá (mimochodem velmi málo využito!), protože by se sesypala a zemřela by. A neví, co všichni mají s krvesmilstvím. Je to jedno z posledních velkých tabu používaných v uměleckých dílech k efektu na diváka (čtenáře), přitom v podstatě o nic nejde. Tak je jejich otec i brácha, no a co? Hlavně že jsou zdraví a mohou žít svůj život snad lépe než generace před nimi. Proč by mě to mělo emocionálně odrovnat? Už jsem to četl / viděl tolikrát... Mnohem hustší byli záverečné dopisy Naval dětem. To je schíza...a síla. Tolik lásky a odpuštění, tolik nenávisti a hnusu... To byl aspoň závěr. A škoda krátkého záběru na Nihada u hrobu. Hm, čím víc o filmu píšu, tím jsem na něj naštvanější a nemohu než jít s hodnocením níž. Není špatný, ale není dost dobrý, autentický, skutečně hmatatelně reálný, když se o jakoby faktografii, "realitu", celou dobu opírá. Přesto jej rozhodně doporučuji ke shlédnutí. () (menej) (viac)

shade000

Denis Villeneuve je ako víno, čím starší, tým lepší. Drsné, no zároveň krásne scény a tá hudba, tá božská hudba. No nádhera... ()

hrumsrt

Poslední kanadský celovečerák, než se Villeneuve uchytil v ačkových amerických vodách. A že mu tentokrát byla západní civilizace málo, tak zasazuje svoje vyprávění do oblasti Blízkého východu, kde ve válce sužovaném Jordánsku spojuje nešťastné osudy jedné dlouho rozdělené rodiny.. Zničená sídliště, lidé žijící ve strachu a smrt číhající na každém rohu.. Požáry jsou výtečné, když tvůrci vykreslují prostředí, nebo dokud ukazují rozdělenost obyvatel na základě náboženství, v níž nevíte, kdy Vám může křížek na krku zachránit život a kdy ho zase zhasnout. A v téhle nestabilní oblasti si s Vámi budou tvůrci hrát, aby jste spolu s rozházenými postavami došli cíle.. Silné scény těžící ze zvěrstev konfliktu, ale nezvládá přenášet do osobních rovin, ve kterých zoufale tlačí na hrnoucí se příběh. Požáry jsou neobvyklý pokus dnes už spíše vizuálem posouvajícího se režiséra uhranout scénářem.. Ale nejen, že mě ani jednou nepřesvědčil o potřebě vidět skládačku ve svém výsledném tvaru, ale nakonec nabídne tak absurdně tragikomický závěr, že to v takhle surovém obalu zkrátka nepotřebuji a vlastně celé tohle spojení vrstev filmu mi nesedí.. Irony is bitch, isn't it? 60% ()

Babulik

Jeden z najsilnejších filmov, čo som videl v poslednej dobe ( a možno vôbec). Chcel by som k filmu toľko povedať,ale nejak mi došli slová. Možno neskôr. ()

Ruud36

Skvělý a silný příběh odehrávající se na dvou dějových liniích s překvapivým koncem. Film v některých fázích postrádá tempo a nebýt tohoto nedostatku, dám plný počet. ()

yatan

Predstavte si pocit ze vam niekto vytrhne chrbticu z tela a povie vam ze sa mate postavit a chodit rovno..taky pocit som mal po dopozerani Incendies..je to iny film..brutalny nie v nasili, ale silno psychologickom podtexte, ktory sa vynie po cely cas a ktory vas podnieti k uvaham, ktore ste mozno nikdy nemysleli ze vo vas su. Problematika zidovskej kultury je pre mna beztak najzaujmavejsou temou a ked sa k tomu prida silny pribeh s nadludskymi herceckymi vykonmi, prepacite aj vazne trhliny v pricipe originalnemu scenaru. Incendies je pre narocneho divaka co uz niaky ten silnejsi a tazsi film videl..9/10 Rdiohead prvok tam bol drzy, ale stylovy. ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky