Bitva o Černobyl

• Francúzsko La Bataille de Tchernobyl (viac)

Dokument o událostech osudové noci, kdy v černobylské jaderné elektrárně došlo k výbuchu, a o velmi náročném úsilí předejít další pohromě. (Netflix)

neoBlast

Nedávno zrovna bylo 25. výročí této události a po mediální masáži a tuně povrchních reportáží v televizi bylo zajímavé vidět návštěvu ve čtvrtém bloku delší než 3 minuty. Pro průměrného diváka je jistě Bitva o Černobyl studnicí nových faktů a souborem spousty fascinujících záběrů. 70 % ()

Eoin

Neuveriteľné množstvo faktov, svedectiev a archívnych záberov. Jednoducho Battle of Chernobyl je dokument pri ktorom sa dozviete všetko o najväčšej jadrovej katastrofe v dejinách a zároveň je to jeden z najlepších dokumentov čo som videl. 90% ()

Maynard.

Takle vysoký hodnocení? Jo, tohle přesně sem si říkal o tom, když se tenhle dokument objevil v top200. To sem si nemohl nechat ujít. A po skončení mi teda není vůbec jasný, čím že si to tenhle dokument zasloužil... Ano je pravda, že se zde člověk dozví kupu zajímavejch a dosti i hrůzostrašnejch věcí. Jedna z nich je to, že kdyby to bouchlo podruhý, tak že by celá Europa lehla popelem, což jako celkem zajímavý je. Taky je zajímavý, že vlastně tato katastrofa nastartovala atomové odzbrojování a i vlastně konec Studené války, brr. Nic novýho je to, že to před náma ty zatracení komouši tajili do poslední chvíle, ale když se pan radiační mrak rozšířil po celý Europě, tak už museli krapet vyložit karty. Stejně to ale chtěli zatloukat, zatloukat a když by je náhodou chytli, tak zatloukat :o). Neviditelná válka musí bejt něco nepředstavitelnýho. Malinko se bojím toho, aby se tento dokument nestal po zemětřesení v Japonsku ještě víc aktuální. Naštěstí si říkám, že Japonci už to měřej, takže by se nemělo nic stát :o). A když by přecijen, tak mám na půjčení dva atombordely, ale klepeťáci už sou zabraný :o) ()

Zemi11

Ach jo, kéž by konečně dějepisáři na středních školách odhodili svou zaslepenost a komunisticky přežitý způsob výuky... Dějepis by se mohl stát nejzajímavějším předmětem na školách. Místo toho se hodiny zabíjí teploušským zkoumáním člověka zručného - "Používal klínek, nebo harpunu?", Mezopotámie - "Byla větší Eufrat, nebo Tigris?", Cyril s Metodějem - "Byly to buzny?" ... Proč se proboha studentům nepromítají zajímavé dokumenty o Černobylu, válkách, komunismu? Proč musí dějepis probíhat stylem vědět všechno a zapomenout? ()

kenkaku

Zdaleka nejlepší dokument vyprávějící o tom co se stalo s reaktorem č.4. nedaleko Pripjati. Nikde jinde jsem neslyšel se k celé události vyjadřovat Michaela Gorbačova. Tady a no a sakra z toho mrazilo... ()

pipapaja

Viděl jsem již několik dokumentů o havárii v Černobylu, ale žádný nepopisoval následné události, které se stali až půl roku dopředu. Například o hrozbě výbuchu, který by srovnal celou Evropu se zemí, jsem neměl ani tušení. Jinak velice zajímavý dokument a velké plus je že má dobové fotografie, videonahrávky a rozhovory s lidmi, kteří měli to štěstí a přežili. Také tento snímek ukazuje, jaká byla kdysi doba a sovětský svaz i přes možnosti zamoření tisíce lidí se pokoušel tuto havárii ututlat. ()

Tessie

Taky Vám bylo špatně z toho, jak vláda a všelijaké vedení neřeklo lidem co se stalo, v jakém svinstu žijí a že mají okamžitě vypadnout z města? Tři hodiny, během kterých bylo evakuováno přes 40tis lidí, mne časovým výkonem nedokáže vůbec ohromit. Je mi zle z toho, kolik nevinných lidí utrpělo vážné zdravotní problémy a kolik jich umřelo. A zároveň se klaním všem těm mužům, kteří položili své životy, aby zachránili ostatní. Bohužel většina z nich tento úkon udělala nevědomky. Oficiální úmrtnost je 59 lidí.. komu se to sakra vláda vysmívá?! Jsem zvědavá, kdy se postaví ten druhý sarkofág. Vlastně já zapomněla.. nejsou peníze... to si všichni pěkně počkáme. ()

Pttak

Zamoření, likvidace, umírání, rakovina, deformace plodů a tak dále..... no prostě Černobyl. Parádně zpracovaný dokument se záběry z místa katastrofy a s rozhovory očitý svědků. ()

Prochy38

Dokument je to kvalitní, katastrofa to byla šílená a podle všeho ještě nekončí. Jak se k tomu tehdy společnost postavila je brutální. Tak dlouho tajit katastrofu, že to stálo okolí tolik zbytečných životů.... Opravdu kruté. Ale jako film? 3*, víc ne.... ()

TheKiw

Docela neobvyklý pohled na jednu z nejděsivějších katastrof v dějinách, který se místo ní zabývá jenom následky a jejich likvidací. Kudos za celkem raritní záběry a výtečná svědectví lidí, kteří se přímo účastnili. Antikudos tomu břídilovi s otřesným nápadem zprostředkovat co nejvíce ruštiny. Jednak jsou původní ruské hlasy skoro stejně hlasité jako ty anglické, jednak překlad čtou lidi s citelným (místy těžce srozumitelným) ruským přízvukem a vynechávají část informací. Jediná další věc, která mě na jinak super dokumentu rozhodila/naštvala je strašení "druhou explozí, která by učinila půlku Evropy neobyvatelnou". Zaráží mě, že o něčem tak "fantastickém", jako je výbuch o síle 5 megatun, člověk nikde nic nenajde. ()

Oyer

Odstrašující dokument, ve kterém budete seznámeni se "snad" nejdůvěryhodnějšími ifnormacemi o celé Černobylské katastrofě včetně jejich následků. Říkám "snad", protože opravdové rozsahy škod málokdo zná. Avšak trochu paradoxně: V dokumentu je poukazováno na záležitosti, které se dříve zatajovaly. Na druhou stranu však mám pocit, že je tu i pár filmových přehnaných "taháků", o kterých se dá dosti polemizovat. Mluví se tu o neobyvatelné Evropě v případě druhého výbuchu apod. O pár takových faktech se zde dá zapochybovat. Jak je již řečeno v dokumentu, jedná se o boj s neviditelným nepřítelem. Díky obětavým novinářům shlédnete jedinečné dobové záběry. Od výbuchu reaktoru, přes evakuaci obyvatel blízkých oblastí, hrozícího výbuchu (10x větší) další části elektrárny, zalévání reaktoru olovem, odstraňování radioaktivního odpadu bio-roboty ( lidé jdoucí na smrt), neskutečných stavů radioaktivity a šíření radioaktivity nad Evropu, následky dělníků pracujících v zoně až po děti rodící se v oblasti po neštěstí. Vše se skutečnými lidmi = skutečnými hrdiny. ()

bolan

Z dokumentu jsem pochopil, že hrozba Černobylské tragédie nadále trvá. Doporučuju si pak pustit britský film Threads a pak následně spáchat sebevraždu, protože jednou se něco takovýho určitě stane. ()

Oxymoron

I když je to na ČSFD, co se bodového hodnocení týče, přesně naopak, tak mě se líbil víc starší snímek Nultá hodina. Bitva o Černobyl samozřejmě také patří mezi dokumentární skvosty - obsahuje navíc řadu autentických záběrů, které dodávají dokumentu na síle (z odklízecí čety na střeše reaktoru opravdu mrazí) - ale nemůžu se přece jen ubránit dojmu, že film chce mezi řádky tak trochu agitovat o jaderném nebezpečí. A to (ač s tou agitací jako takovou naprosto souhlasím), by do dokumentu myslím patřit nemělo. PS - za 1 hodinu a 20 minut se to přesně před 25 lety stalo... ()

Gulde

Pominu-li to (dle mého poněkud hloupé) neustále omýlané pojetí likvidace černobylské katastrofy jakožto "války", jedná se o vynikající dokument. ()

Dogmeat

Povinný dokument pro každého pracovníka jaderné elektrárny či jiného podobného zařízení. Ti výše postavení by měli danou oblast povinně navštívit. Nic jiného nedokáže vytvořit takový respekt k tomuto zdroji energie. ()

Corvaxus

Vynikající dokument, rozhodně doporučuji. Jako zastánce jaderné energetiky mě trochu zarazil kritický a odstrašující konec, ale vlastně je pravdivý. Tohle se nikdy nesmí opakovat. Současná situace v japonské Fukušimě je toho důkazem. ()

RadimFišer

Nejlepší film o Černobylu k dostání. Nevěřím, že lze vytvořit něco lepšího. Leda se jít podívat přímo do ruských archivů a tam nepovolané osoby nepustí. Skvělý film v aktuální chvíli, kdy Fukušima hrozí. Podle mě povinný film pro ty, co chtějí prokouknout aktuální situaci v Japonsku a poznat motivace politiků. Pokud uvidíme stoupající dým z Fukušimy, bude Vám jasné, že přesně takto to vypadalo v Černobylu. A nepotřebujete k tomu komentář žádného politika. Ani paní Drábové. ()

Socom

Faktami nabitý dokument,ktorý mi ponúkol všetko čo som od neho očakával. Množstvo zamlčovaných faktov, veľa autentického materiálu, spovede priamych účastníkov tejto jadrovej katastrofy.Dokument prináša obrovské množstvo informácií a rozhovorov. Takýto kúsok sa cení.10/10 ()