Černobyľ - posledná bitka Sovietskeho zväzu

• Česko Černobyl (viac)
Francúzsko, 2021, 55 min

Réžia:

Thibault Férié

Príbeh najväčšej atómovej katastrofy, spôsobenej výbuchom jadrovej elektrárne, ku ktorej došlo v apríli 1986 na Ukrajine, sa týka aj Slovenska. Rádioaktívny mrak, ktorý  unikol z Černobyľu, zasiahol vtedy aj našu krajinu.... Tvorcovia tohto dokumentu vám  priblížia nielen priebeh, ale aj dôsledky havárie, ktorá po prvý raz otvorila celosvetovú diskusiu o bezpečnosti prevádzky atómových elektrární. Tri desaťročia po tejto katastrofe bolo už povedané takmer všetko na túto tému. Ale Černobyľská katastrofa zmenila aj historický vývoj a narušila globálnu geopolitiku. Tento film sa zaoberá aj obrovským zápasom, ktorý vtedy viedol Sovietsky zväz s radiáciou - bola to jeho posledná veľká bitka histórie. (RTVS)

Goldbeater

Jako u mnohých francouzských TV dokumentů i tenhle tratí na své omezené stopáži. Pod jednu hodinu opravdu nevtěsnáte plnohodnotný obraz celé tak významné historické události, to si žádá přinejmenším celovečerní snímek. V tomto ohledu zatím zůstává na vrcholu francouzská Bitva o Černobyl z roku 2006. ()

Autenticita

Tento dokument by měli pouštět ve školách v hodinách dějepisu. Tam je totiž úplně všechno: 1/ vznikne strašný průšvih,  2/ původce průšvihu ho samostatně řeší, ale navenek tutlá, 3/ původce průšvihu se rozhodne jít s pravdou ven a sdělit důsledky a rizika pro okolí,  4/ atomová lobby přesvědčí původce průšvihu, ať na věc kouká "optimističtěji", protože jim jde o kšeft. Sečteno a podtrženo: vyplatí se víc věřit vlastnímu úsudku než médiím a mezinárodním komuniké. ()

subic

Slušný slušný. Frantíci to pojali trochu jinak než obvykle. Jiné dokumenty popisují celkem podrobně samotnou událost, to tady ne, pak ještě popisují to akutní odstranění následků a vytvořením toho prvního sarkofágu. Jiné dokumenty zase popisují stavbu toho nového sarkofágu. Tady se tvůrci zaměřili na samotný fakt katastrofy a jejich následků na místní obyvatelstvo, kterému byli slíbeny kompenzace a nestalo se nic, jako jeden z hlavních důvod pádu SSSR a osamostatnění Ukrajiny. ()

otík

První polovina je skvělá. Líčí se ani ne tak samotnou událost výbuchu 4. jaderného reaktoru, ale hlavně proč k němu došlo a co následovalo. Druhá polovina dokumentu je spíše věnovaná politice SSSR a rozpadu SSSR. Důraz se klade hlavně na původní obyvatele kolem Černobylu, kteří byli přemístěni do také radioaktivitou zasáhlého území, a na likvidátory katastrofy, kteří nebyli vůbec odměněni tím, co jim bylo slíbeno. A to vše vedlo přes protesty až k rozpadu SSSR. Ano, ať tyto informace klidně zazní, ale přeci jen se divák asi hlavně těší na info o elektrárně a o oné události. Plusem dokumentu je spousta informací a záběrů, které jsem neznal a neviděl. Poučné, ale mohlo to být o stupínek lepší. Hudba: Mediawan Rights ()

Marze

Přes to, že toto téma je už hodně známé dokument vůbec nenudí. Je zaměřen více na politiku. Nevěděl jsem, že reaktor měl také za úkol vyrábět plutonium pro jaderné zbraně. Situaci zmaru vystihl záběr na stovky džípů a vozidel, které bylo nutno po sanačních pracích zabetonovat pod zem. Pracovníci , kteří pracovali na odstranění následků sklidili po zničení zdraví výsměch vlády a jejich penze jim nestačila ani na léky. ()