Hodina H - Season 1 (2004) (séria)

Katastrofa v Černobyle (S01E01)

(epizóda)
  • Česko Černobyl - nultá hodina (viac)
Veľká Británia / Kanada, 2004, 47 min

Třiadvacet minut po jedné, ráno 26. dubna 1986, dělilo Evropu od nejhorší jaderné katastrofy už jen několik sekund. Čtvrtý reaktor jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu právě explodoval. V Sovětském svazu bylo černobylské trauma tak hluboké, že ho mnozí považují za první krok ke zhroucení komunistického režimu. Tento film vypráví minutu po minutě drama poslední hodiny předcházející této tragédii. Uvidíte příběh očima hlavních protagonistů, pracovníků elektrárny, kteří měli to štěstí a přežili i těch, kteří okamžitě nebo brzy po neštěstí na následky havárie zemřeli.
Té noci se v Černobylu protnuly dvě osudové okolnosti. Chybná konstrukce reaktoru a despotická a sebestředná povaha hlavního inženýra Anatolije Ďatlova. Řídící směna nevěděla téměř nic o tom, proč a za jakých podmínek je tento grafitový reaktor při nízkém výkonu tak nestabilní. Druhou riskantní okolností byla nepředvídatelnost chování ing. Ďatlova samotného. Je podoben technologii, kterou chce ovládat. Tuto noc se Ďatlov s reaktorem střetl v souboji síly, který je oba zničil. Jednatřicet minut po půlnoci se hádka kvůli hladině výkonu, při níž může začít bezpečnostní zkouška čtvrtého černobylského reaktoru, vyostřila... (oficiálny text distribútora)

Rudyamon

Zajímavé komentáře k filmu: duddek, FOCKE_WULF, heyda ...Je to jeden z dokumentů, u kterých jsem seděl od začátku do konce jako bez dechu. V době výbuchu Černobylu jsem chodil na střední školu a vím, jaká byla reakce sdělovacích prostředků (nic moc se vlastně nestalo, žádný problém a všechno je pod kontrolou, atd.) a v tu chvíli v Černobylu a okolí umírali lidi, který pak oficiálně neexistovali. Je pravdou, že vinu prakticky nesl jediný arogantní člověk (který pak obviňoval jiné ...), ale v zásadě za to mohl celý komunistický systém, fungující na základě strachu, protekce a nekompetentnosti. Je to skutečně silný dramatický dokument o poslední hodině před katastrofou, důsledky které trvají dodnes. 5 hvězdiček - 100%! ()

ToxicAli

Jsem poměrně fanda tématu jaderných katastrof (i hypotetických). Dojmy z tohoto dokumentu mám však velmi protikladné: Výborný obsah, příšerná forma... Jednoduše nemám rád hrané dokumenty, kde parta neherců předvádí tragické výkony, vedou zbytečné dialogy o chytání ryb a prodeje Moskviče a snaží se naprosto zbytečně zdramatizovat děj. Nebýt této formy, jednalo by se o výborný dokument, který podrobně mapuje osudové minuty před největší jadernou katastrofou v historii. ()

Stružák

Kdepak, takhle by se dokumenty dělat neměly. Základní informace o havárii sice v dokumentu jsou, ale celé to působí tak nějak zdivočele, přeplácaně. Na jednu stranu ve filmu najdeme recitace jak z Wikipedie, na druhou stranu posloucháme rádobydramatické "hrané" rozhovory z velícího můstku 4. jaderného reaktoru. A to, že jeden z fyziků prodal moskviče a bude mít žigulíka a nový džíny, mě taky nezajímá (ať už je to smýšlené nebo ne, sem to zkrátka nepatří). ()

gudaulin

Zdramatizované dokumenty s hranými pasážemi vždy v sobě skrývají potenciální riziko manipulace, nicméně "Černobyl - nultá hodina" patří k tomu výrazně lepšímu, co se kdy o černobylské havárii natočilo. Umím si samozřejmě představit střízlivější a informačně nabitější dokument, je nicméně jasné, že tvůrci chtějí oslovit co největší diváckou obec a suchá vědecká a technická fakta bez emotivní omáčky by řadu diváků odradila. Snad jen pro dokreslení - zkoušky se obvykle provádí v noci, kdy je nejmenší poptávka po elektřině, v tom prováděný test nebyl výjimkou. Na nehodě se ze všeho nejvíc podepsalo politické a kulturní prostředí v Sovětském svazu - v tom uhodil "Černobyl - nultá hodina" hřebíček nah lavičku. Celkový dojem: 70 %. ()