Trabantem napříč Afrikou

• angličtina Trabant Goes to Africa
všetky plagáty

Trabantem z Prahy do Kapského města. 2 válce, 2 takty, 2 trabanty, 20 000 kilometrů. Pouštěmi, horami, pískem i bahnem. Proč? Protože to prý nejde. Když se do Afriky chystali Hanzelka a Zikmund, řekli jim: "Jak chcete jet do Afriky, když jste tam ještě nebyli?" To nejde... Vždyť stačí vidět zprávy. Afrika je zlá... Máte na to jiný názor? Vždyť jste tam nikdy nebyli! Proto vznikl tenhle film. Chce ukázat Afriku, jak ji vidíte na vlastní oči, když se do ní ponoříte. Ukázat, jak vidí ona nás. Ukázat, co s vámi udělá. Trabantem napříč Afrikou je film o cestě. O cestě, kterou stojí za to podniknout, i když si na ní tolikrát opakujete, už nikdy víc, a když, tak, ne trabantem. Film o tom, co obnáší projet Černý kontinent ve stopách zapomenutých předchůdců Hanzelky a Zikmunda v jednom z nejprimitivnějších aut, jaká kdy byla vyrobena. Bez příkras, bez scénáře, bez doprovodného štábu v landroverech. Bez jistoty, že dojedeme. Jedenáct afrických států, Tunisko, Libye, Egypt, Súdán, Etiopie, Keňa, Tanzanie, Zambie, Botswana, Namibie a JAR. Afrika nás pohltila, sežvýkala a vyplivla. Ohromené, odrovnané, odhodlané se vrátit. Druhý díl plánované trilogie "Velké cesty malého auta - Trabantem po třech kontinentech" navazuje na úspěšné DVD "Trabantem Hedvábnou stezkou" z roku 2009. (oficiálny text distribútora)

DavidAAAA

Dokument podařený a skvěle ( i když až příliš stručně ) vykresluje trabantí putování včetně toho, jak moc Afrika zmáhá, ke konci už je i z filmu dost cítit, že mají toho kontinentu plný zuby.. Ale stejně, komentáře typu achjo, další slon vedle silnice, další zebra, další opice... Je to zajímavý. A opět na konci nechybí hodně trefný moudro: " Až Vám někdo bude říkat, že něco nejde, zkuste to. Až Vám někdo bude říkat, že bude hůř, nevěřte mu. A až budete v cíli svého životního snu, buďte si jistí, že to bude jiné, než jste si představovali. A budete za to rádi." Krásný jsou záběry z míst, kde Češi něco dokázali, škola, centrum pro nemocné ženy, Holubův památník.. ()

Cysnews.cz

Shlédnul jsem mnoho dokumentů a tak mohu porovnávat . Tento dokument , jak autor předem na titulcích napsal, je točen na amatérskou kameru a vyšel z toho čistý amatérský film. Říkám těmto filmům exitus , od začátku do konce rovná křivka bez napětí a vzrušení. Ano příroda krásná , sloni a žirafy. Jednoduché schema - problémy s úřady , problémy s auty a nekonečné opakující se záběry na žluté reklamou polepné auta. Čekal jsem záletky či popis zemí, kde byli a jejich zajímavosti a bohužel nic. A navíc vymydlení cestovatelé při každém záběru jsou dost neuvěřitelní - Afrika je prach , bahno, vedro a nikdo z nich tyto stopy na sobě po 10 tisících kilometrech nemá. Prostě mnoho peněz na dlouhou a zábavnou cestu pro partu mladých lidí = špatný film . A ještě ta délka celovečeního filmu je neuvěřitelná. Film maximálně na 40 minut. Dokoukal jsem ho jen kvůli tomu , abych mohl objektivně hodnotit , jinak bych vydržel 30 minut. ()

sbinda

Dokument Trabantem napříč Afrikou jsem viděl náhodou (ČT opravdu neumí dělat marketing) a byl jsem z podstaty věci neskutečně nadšenej. Tohle není o penězích (i když jsou samozřejmě potřeba), ale o lidech, kteří mají obrovskej elán a zručnost a snad pozbyli pud sebezáchovy. Já se na tuhle show s radostí podívám, ale z gauče. Borci jízdu daliza 5 minut dvanáct. Vzhledem k islámské brutalitě a rozpadu společenství kultur a řádu v severní Africe, tuhle jízdu dlouhá léta nikdo nezopakuje. 85% Přidávám mezi své oblíbené pořady. ()

studentice

I když nejsem fanoušek do dokumentů ani aut a do Afriky bych nejela, ani kdybych za to dostala zaplaceno, tak mě to bavilo a snad i trochu poučilo:). Už se těším na další část:) ()

Lazy87

Tak tady je to co mi chybělo na hedvábné cestě. Lidi a zážitky. Takhle má trip vypadat a takhle se i natočit. Nechtěl jsem dát full, ale nakonec musel.Bon voyage! ()

rmar

Celý film jsem sledoval jedním dechem a skvěle se bavil. Trochu mi vadí, že tu někteří kritizují, že film málo informuje o navštívených místech, protože Trabantem napříč Afrikou není cestopis, ale road movie. Středobodem jsou proto problémy a situace na cestě, ne fakta o navštívených místech. Navíc zrovna zde se kombinuje obojí a zdá se mi, že v ideálním poměru. Film proto poučí, trochu napne, jak daná etapa cesty vlastně dopadne (i když je předem jasné, že se protagonisté do cíle dostali), a také pobaví dobrými hláškami. Ta ústřední provází celou cestu: „Když se chce, tak to jde!“ ()

dunbar

Super parta, super cesta. Pozrel som si to potom, co som uz videl serialy trabantov z Juznej Ameriky, Australie a z Indie domov. Neskor som videl pre kina zostrihany film z Indie az domu. A naozaj - serial tomuto zanru svedci viac, najma pri takychto dlhych cestach. Skratka strihu pri filme je strasne citit. Ale zas snaha nahnat par korun aj z kin a od divakov ktori nemaju zaujem verne sledovat epizodu za epizodou je pochopitelna. A chybala mi tu zvucka od Wohnouta :-) ()

gapa466

Za mě plný počet. Nutno přiznat, že jsem cílovka, že v mládí moji rodiče vlastnili identického trabanta....a hlavně jsme tímto "vozidlem" projeli vše, kam nás režim pustil. Dodnes mám v dílně nářadí, které jsme vozili. Po letech, když jsem viděl rozměry trabanta, jsem nechápal, jak jsme v tom mohli přespat čtyři lidi. ()