Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Sedmiletý chlapec se spolu s rodiči přistěhoval na bratislavské sídliště. Ještě tu nikoho nezná, dokonce mezi domy zabloudí. I ve škole jej pronásledují problémy: spolužáci je odmítají přijmout mezi sebe. Hoch proto přestane do školy chodit, vymýšlí si onemocnění a do svých lží se stále silněji zaplétá. Únik hledá v kresbách: uniká potom do svého kresleného světa. Předností snímku, do češtiny přeložitelného jako Čmáranice, je snaha o neotřelé zachycení dětských problémů bez zbytečného ponaučování nebo idealizace. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (13)

curunir 

všetky recenzie používateľa

,,JA SOM ŽELEZNIČIAR." ,,TY NIČÍŠ ŽELEZO?" __ Problémom ,,Čarbaníc" je, že hoci majú príbeh, iba nejednoznačne možno povedať, čo ním chcú vyjadriť. Téma záškoláctva tu vo svojej podstate nevyznieva ako závažný problém, ale iba ako neškodná avantúra, čo sa po pár týždňoch znovu urovná. Dať filmu v závere nejakú jednoznačnejšiu pointu (viď. Anderton-om spomínaná jazda bicyklom) by mu len prospelo. Ozvláštňujúcim a najzaujímavejším prvkom sú tu preto animované pasáže (najviac ma zaujala ,,nočná mora"), ktorých nápaditú viacvýznamovosť možno nevie detský divák ešte naplno oceniť. Po zjednocujúcich úpravách by uspeli aj samostatne a nepochybne by sa patrili medzi popredných zástupcov našej animovanej tvorby. Aj niektorým záberom nedostavanej Petržalky nemožno uprieť istú poetiku. (144. hodnotenie, 13. komentár k filmu) ()

anderson 

všetky recenzie používateľa

Občas mi spadne sánka, keď vidím ako málo slovenských užívateľov hodnotí takéto kultové veci. A tých pár hodnotiacich čo sa tu prezentujú asi malo pri pozeraní zatvorené oči. TECHNICKÁ POZNÁMKA: Hlavný predstaviteľ záškoláka Jakuba HENRICH HLOCKÝ "zahviezdil" aj v ďalšej kultovke CHLAP PREZÝVANÝ BRUMTELES. (4.8.2008) ()

Reklama

ScarPoul 

všetky recenzie používateľa

Ďalší slovenský film, kedy nazeráme na život očami detí. Tentokrát a podobne ako tomu bolo v prípade Solanovho A pobežím až na kraj sveta - je to hlavne o problémoch s akými sa deti musia vysporiadávať. Solan sa sústredil na dedinský život a Štefankovičová na život mestský - konkrétne ten v Petržalke. Film je obzvláštnený animovanými sekvenciami, ktorých význam mi bol priznám sa trocha ukrytý - nepôsobia ako fantázie dietaťa - hlavne keď sa tam objaví Einstein a už vôbec nemajú funkciu doplnenia dejovej línie. Každopádne sú ale zaujímavé a robia dielo zaujímavejším a asi detskému divákovi aj bližším. Film je znova bez moralizovania, poučovania s rýdzo sociálnymi významami, ktoré majú presah do výchovy - či už rodičovskej, alebo tej v škole. Hlavný hrdina ale nie je taký sympatický ako Majka Tárajka, ale ani nelezie na nervy. Film rozhodne nestarne - lebo rozpráva o univerzálnych problémoch dospievania. Ale nezanechal na mňa až taký výrazný dojem aby som sa k nemu dakedy vracal - Je to hlave tým, že postráda výraznejší autorský rukopis - ale ako debut je to viac ako dostačujúce. ()

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Celkom by ma zaujímalo, nakoľko tvorcovia podobných filmov o menších deťoch pre malé deti riešia scenár s detským psychológom, alebo sa pýtajú deti, ako by sa v danej situácii cítili a zachovali (najmä ako vznikali pocitové animácie). Možno iba vychádzajú z vlastných skúseností. Pamätám si, ako som sa cítil príšerne pri situáciách, kedy som klamal a mal som dojem, že niet východiska. Podobne, ako Kubo. Ten je ale veľký chlap, veď sa nebaví s babami, môže chodiť poza školu a dostane bicykel. Tu som ale nechápal, prečo režisérka do záverečných scén nezakomponovala práve jazdu na ňom po sídlisku. ()

troufalka 

všetky recenzie používateľa

Vcelku zdařilý slovenský film. Obsazení českých herců do role rodičů s následným dabingem mi přišlo zbytečné. Líbilo se mi propojení děje s kresbou. Netuším, proč hlavní aktér chybí v obsazení?!                                                                                     Jakub: Henrich Hlocký, režie animovaných částí: Igor Ševčík ()

Galéria (2)

Zaujímavosti (6)

  • Eva Štefankovičová bola prvá žena, ktorá sedela na režisérskej stoličke slovenského hraného filmu. (dyfur)
  • V jednej scéne sa hlavný hrdina prechádza po železničnej časti bratislavského Starého mosta, kde stretne údržbára koľajiska. Rok po premiére bola táto časť mosta definitívne uzatvorená a železničná trať zrušená. (BlueNeon81)

Reklama

Reklama