Borgiovci

• Česko Borgiové (viac)
Kanada / Írsko / Maďarsko, (2011–2013), 24 h 42 min (Minutáž: 46–58 min)

Tvorcovia:

Neil Jordan

Hudba:

Trevor Morris

Jeremy Irons, François Arnaud, Holliday Grainger, Peter Sullivan, Sean Harris, Joanne Whalley, Lotte Verbeek, Colm Feore, David Oakes, Gina McKee (viac)

Řím roku 1492, centrum křesťanského světa, sídlo papežství. Papež měl moc korunovat krále a mohl je také koruny zbavit, měl sílu ovlivnit chod impérií. Papež Innocent VIII. umíral, církev se utápěla v korupci a papežský trůn byla výhra, kterou chtěl každý… Seriál Borgiové je ucelený nepřikrášlený portrét jednoho z nejvíce fascinujících rodů minulosti. Oscarem oceněný Jeremy Irons hraje Rodriga Borgiu - vychytralého, manipulativního patriarchu rodinného klanu, který stoupá do nejvyšších kruhů moci na pozadí renesanční Itálie. Buduje své impérium prostřednictvím korupce svaté katolické církve a nastoluje nelítostnou nadvládu síly a okázalé krutosti. Seriál začíná v době, kdy Rodrigo podplácí, kupuje si a protlačí se na cestu k papežství, stává se papežem Alexandrem VI. Po boku mu stojí jeho dva machiavelističtí synové Cesare a Juan a skandálně krásná dcera Lucrezia. Seriál se odehrává v jednom z nejvýznamnějších období historie - právě vrcholí renesance a je objevován Nový svět. Současníci Da Vinciho, Michelangela a Medicejských - Borgiové byly kontroverzní a kacířští, ani ne tak proto, že prováděli činy do té doby neslýchané, ale proto, že v tom byli lepší, než jejich nepřátelé. A přitom se dopustili prakticky každého ze seznamu hříchů a nemálo dalších sami vymysleli. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (33)

Svět zázraků (2012) (S02E09)

Tentokrát byl děj o něco málo slabší než u předchozího dílu, ale přesto nebyl nezajímavý. Dokonce jsem se mohl škodolibě pochechtávat při zkoušce ohněm, tu by potřebovala většina flanďáků jako prase drbání i dnes, možná by se pak nad sebou dokázali zamyslet. ()

Zpověď (2012) (S02E10)

Závěrečná epizoda druhé sezóny se tvůrcům opět vydařila. Rodrigovo duševní rozpoložení se po celou dobu zajímavě vyvíjelo, i když musím uznat, že se mu při tom množství jobovek vlastně ani nemůžu divit. Děj měl opět pěkné tempo, můžu pochválit i atmosféru a zakončení, které člověka přímo nutí, aby sledoval i další řadu. ()

Season 3 (2013) (S03)

Třetí sezóna naštěstí nepřinesla pokles kvality, jak se často stává, takže si opět nebudu hledat důvody pro to, abych mohl být přehnaně rýpavý. Tvůrci se ve třetí řadě zaměřili detailněji na postavu Cesareho Borgii a více vykreslili jeho ambice i temnější stránku jeho povahy. Pobavily mě i Machiavelliho narážky na Vladaře a pohledy do duše nájemného vraha. I s třetí sérií jsem byl velmi spokojen, určitě nešlo o ztracený čas. ()

Tvář smrti (2013) (S03E01)

Úvodní epizoda třetí sezóny mě nemálo potěšila. Tvůrci přesně navázali na události druhé řady (vlastně ani nemohli jinak) a vytvořili díl s velmi kvalitní atmosférou, slušným napětím a překvapivě nešetřili ani akcí. Celá tahle kombinace způsobila to, že jsem se moc dobře bavil a navnadila mě na další pokračování. ()

Očista (2013) (S03E02)

Kvalita tentokrát trochu poklesla, přestože se mohutně intrikovalo. Kdyby se tvůrci po celou dobu věnovali všem těmto zákeřnostem, určitě bych hodnotil pěti kousky, oni ale odbočili k rozpitvávání různých milostných vztahů, tempo příběhu se okamžitě snížilo a hvězdička šla dolů. ()

Sourozenci (2013) (S03E03)

Já si tedy nechci nějak přehnaně stěžovat, protože jsem si seriál dost oblíbil, ale ty svatební epizody mě fakt moc neberou. V závěru to tvůrci narychlo zachraňovali alespoň incestem. Nic proti tomu, když se mají brácha se sestrou opravdu rádi a nehodlají přivést na svět nějakou podivnost, ať si to užijí, dokud mohou. 4*- ()

Ořechový bál (2013) (S03E04)

No, z první epizody jsem byl hodně nadšený, předchozí díl byl spíše rozpačitý a tento byl tímtéž v bledě modrém. Místy jsem měl dokonce pocit, že se dívám na Hru o trůny. Některé záležitosti byly velmi dobré, ale středověká peep show zabrala až příliš mnoho času, který mohl být využit mnohem lépe. 4*- ()

Vlk a beránek (2013) (S03E05)

V případě páté epizody došlo přece jen k mírné změně k lepšímu. Cesareho diplomatická mise ve Francii mě převelice bavila, a kdyby se celý díl nesl v tomto duchu, bylo by to za plnou palbu. Příliš velký prostor ale dostala záležitost mezi papežem a Biancou a hvězdička šla dolů. ()

Relikvie (2013) (S03E06)

Tentokrát jsem při hodnocení váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, nakonec jsem vyměknul a udělil slabší čtyři kousky. Spokojený jsem ale rozhodně nebyl, místo pořádných vatikánských intrik jsem dostal nové, poměrně nudně sestavené spojenectví a nezáživná jednání s židovskou delegací. 4*- ()

Lucreziin gambit (2013) (S03E07)

Se sedmou epizodou bych mohl být spokojenější než s předchozím dílem, i když se o politické kličky starala hlavně Lucrezia v Neapoli, ale už mě fakt štve, jak se musím téměř v každém filmu nebo seriálu dívat na propuknutí testosteronových vášní, takže tři kousky musí stačit. ()

Krvavé slzy (2013) (S03E08)

U sledování osmé epizody jsem si prostě nemohl nevzpomenout na jeden z dílů první série Černé zmije, v němž se Edmund stal arcibiskupem z Canterbury a obchod se svatými ostatky a artefakty dostal zelenou. A jaké z toho plyne poučení? Správný věřící musí být schopen uvěřit sebevětšímu blábolu a musí mít stádní instinkt. 4*+ ()

Výbušný plán (2013) (S03E09)

Tvůrci přišli v tomto případě s jednou ze svých standardních záležitostí, epizoda sice diváka ničím neohromí ani nenadchne, zároveň ale nehrozilo, že bych se mohl nudit. Z celého dílu bylo ale až příliš cítit, že jen připravuje půdu pro finále seriálu, takže se trochu přešlapovalo na místě. ()

Vladař (2013) (S03E10)

Při sledování závěrečné epizody třetí sezóny i celého seriálu mi došlo, jak moc už mi scházela nějaká ta vojenská akce, takže jsem si dobývání Forli docela užil, přestože bylo místy úsměvné. Nejvíc mě ale dostala finální scéna, ta byla jako z nějakého psychothrilleru. ()

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Meče v televizi: Noví seriáloví bouchači

Meče v televizi: Noví seriáloví bouchači

03.07.2012

Máme tu herecké posily pro Hru o trůny 3 a nový historicko-dobrodružný seriál od History Vikings. Začněme se Seveřany. History, které se věnuje hlavně dokumentům, se rozšouplo i s hranými věcmi –… (viac)