Praha - Svatý Václav, praotec Čech a Jan Amos Komenský jsou členy nebeské komise. Rozhodují o tom, kdo se dostane do nebe, a kdo ne. Když ale Komenský chce jako další členku komise prosadit Boženu Němcovou, dojde ke konfliktu. To vše se odehrává na jevišti během hry, pod kterou Jára Cimrman připsal, že je vhodná k národním oslavám 28. října. (oficiálny text distribútora)

bjehna

České nebe by se mohlo pouštět v hodinách dějepisu. Vynikající hra založená na skutečných postavách a za každou větou je skrytá nějaká historická událost. Geniální. Pro tu myšlenku já přímo planu !!! :-DDD ()

Chaospunx

Tohle je prostě špatné... Herecké obsazení už nemá úroveň Cimrmanů. Doktory, docenty, inženýry a kandidáty věd nahradili bezzubé kreatůry s copánkama co si ve špinavém tílku hrají na Sokoly, vévoda země české je brýlatý ňouma s křivými zažloutlými zuby a inteligentní hrátky se slovy nahradilo pitvoření a uřvanost. Ač jsem se opravdu snažil sebevíc nebyl jsem schopen to utrpení dokoukat do konce. Jako audio je to lepší, ale i tak mi část vizuálního zpracování, kterou jsem měl tu smůlu zhlédnout, kazí představy, které by v opačném případě nějakou tu hvězdu přidaly. Alespoň tři dám, za několik podařených vtípků... (geometrické obrazce). ()

Lucky001

Poslední z Cimrmanových her, ve které se prohloubila myšlenka na samostatný stát. Opět výborný scénář a režie. A co se všechno člověk nedozví z naší historie? ()

anniesek

Jak se na morální aspekt literární mystifikace díváme my cimrmanologové? My dobré úmysly falzifikátorů do jisté míry chápeme. A dovedeme dokonce i pochopit, že je taková práce těšila. Ale vymýšlet si události, které se nikdy nestaly, a postavy, které nikdy nežily, a po léta mystifikovat celý národ, to se nám opravdu, ale opravdu příčí.----- Když jsem měl pouze chlapeckou třídu, hoši neustále do škamen - a nejen do škamen - ryli nožíky takové útvary." - "Jaké útvary?" - "Geometrické. A když jsem spojil třídu chlapeckou a dívčí, ničení školního majetku ustalo. Ptal jsem se chlapců proč, a oni prý zjistili, že to tak nevypadá..."----- Všechny hry (snad až na velmi slabou Afriku) jsou geniálním úkazem brilantního inteligentního humoru a na žádnou z nich nemohu použít nic jiného než superlativy. Pánové autoři (ať jste dosud mezi námi nebo již v českém nebi), smekám před Vaší inteligencí, všeobecným rozhledem, uměním pobavit, uměním hrát, předávat lidem radost a nenápadně šířit vědomosti o historii nejen naší země. ()

jakarbik

Důstojný konec cimrmanovské zábavy. Není to sice to nejlepší co trojice Cimrman/Svěrák/Smoljak přivedla na svět, nicméně stále je to inteligentní duchaplná legrace. Až odejde i Svěrák (doufám, že s tím ještě dlouho počká), bude v Čechách smutno. ()

audri

Obdivuji co všechno dokázali a myslela jsem, že po všech sepsaných hrách už nemůžou přijít s ničim lepšim, ale oni přišli s tím nejlepším. Jsou opravdu dobří, kdybych měla příležitost s nimi někdy mluvit asi bych se jim poklonila až k zemi. ()

IvoP

Hlášky Praotce Čecha jsou jedinečné 1)Když ta babička chce Jeníčka s Mařenkou na lopatě do pece ...Komenský: Babizna! To je babizna! 2)Zrovna jsem začal číst knížku, napsala ji ženská, nějaká Maryša a jmenuje se to Tragédie bratří Mrštíků. Ještě jsem na začátku, ale vypadá to že jeden Mrštík zabije toho druhého. Václav: To se bohužel mezi bratry stává: Komenský: Byly tam ještě nejaké nepřesnosti, ale to probereme později 3)To je ten, co jsem si ho spletl s tím podmáslím. Když se (s/S)metana dostane na přetřes, je z toho máslo a podmáslí. Jen nevím, jestli je Praotec Čech opravdu takový popleta, nebo to dělá Komenskému naschvál (i třeba ono "Pohan jsem a pohan budu"). ()

JUK_JANA

Poslední hra divadla Járy Cimrmana. A tentokrát věnovaná české historii a jejím velikánům. Plná hlášek jako "platil za největšího piana", "nehořlavá spojení". Viděno 4.10.2012 jako přenos představení v HD (hodně dobré) kvalitě do kin v rámci oslav 45. výročí Divadla Járy Cimrmana. Kino bylo vyprodáno a takových bylo nejen v České republice přes šedesát... I to je ukázka fenoménu Cimrman. ()

EP2012

Rozloučení na úrovni. Přiznám se, že s panem Smoljakem mám diametrálně rozdílné pohledy na společnost / politiku. Zklamala mě Afrika, ale toto, to je perla . Pokud by nám každý člověk po sobě nechal něco tak průzračně dokonalého, má co odkázat a bude na něj vzpomínáno jen s láskou. Poprvé se mi v alternaci více líbila ochotnická skromnost pana Smoljaka, než skutečné herectví pana Svěráka. Jsem nadšen, pro mě od Dobytí sv. pólu nejlepší dílo z pera našeho dvojitého génia... A já bych těm děvčatům odpustila... :) ()

Sadova302b50

Dvěma slovy: důstojné zakončení. Ani hra, ani seminář možná nejsou největším tahem na branku ze všech představení, ale cimrmanovského humoru, dobrých vtipů a hlášek tu je i tak dost. Včetně jisté historické osobnosti, která, kdykoli potká Mistra Jana Husa, namísto omluvy "posměšně chrastí sirkama." ()

archetta

Viděno naživo (už po smrti Smoljaka) i ze záznamu. Nejspíš poslední cimrmanovka, takže vcelku vrcholné dílo. Skvělé narážky na události, které všichni známe z hodin dějepisu nebo češtiny. ()