Robert James Fischer, světu známý jako Bobby Fischer byl zázračným dítětem, které vyrostlo v šachového velmistra, jímž se stal už ve svých patnácti letech. Drama Tah pěšcem představuje Bobbyho od dětství až po šachové mistrovství světa v roce 1972 v Reykjaviku, kde byl jeho soupeŕem špičkový ruský šachista a mistr světa Boris Spasskij.. Tento zápas století doprovázel mediální humbuk, který duelu připisoval význam ve studené válce a byl interpretován jako vítězství USA nad Sovětským svazem. Byl Bobby Fischer , jeden z nejlepších šachistů všech dob jenom pěšákem v jiné velké hře?  Po skončení šampionátu se stal celebritou, zároveň ovšem překvapivě odešel do předčasného důchodu. (TV JOJ)

tranquill

"Vždyť já jsem nejslavnější člověk na světě!" Další osobnost, která potvrzuje, že génius v něčem je postižený v jiném. Šachy nejsou mou oblíbenou hrou, takže o skutečnostech týkajících se Bobbyho Fischera jsem neměl páru. ()

dalziel

Už som dvakrát dvíhal hodnotenie. No a teraz už naposledy nakoľko niet kam ísť ďalej. Na prvé pozretie sa mi zdal film len ako priemerný, ale opakovanými projekciami sa z toho stala moja srdcovka. ()

kondor77

Jako zdatný amatérský šachista nemohu hodnotit jinak. Partie Bobby Fischera patří k zlatému fondu šachové historie a jeho fascinující zápas se Spasským je toho důkazem. Čtenáři mé recenze nepolíbení v hru v šachy berte můj komentář a hodnocení s rezervou. Filmové kvality odpovídají jménu režiséra. Nadstandartní, ale ne vyjímečné. ()

Pavel82

Nejslabší životopisné drama o géniovi - magorovi, se kterým se každoročně máme tu čest seznámit. Ony samy o sobě šachy nejsou žádnej brutální odvaz, takže hodně záleželo na dvou věcech: 1. Byl Bobby Fischer skutečně takovej suprmagor, kterej mě dokáže na dvě hodiny připoutat k sedačce? 2. Je Tobey Maguire schopen letošního magora skutečně procítit? Bohužel není tomu tak ani v jednom z případů (i když paranoidní byl slušně). Pravda je, že šachové téma je neotřelé a nedělalo mi žádný problém film dokoukat, ale velmi slabý příběh a ztvárnění hlavní postavy nemohou držet krok s podobně laděnými snímky. ()

caba

Šachy neumím ,ale byla jsem napnutá tak,jako bych měla táhnou figurkou po šachovnici já.Krásná hudba,výborně obsazené role,prostě paráda. ()

RAFT

Tak ,za prvé tento snímek si určitě oblíbí milovníci šachů nebo alesponˇ, zejména taková malá část .Ne že by Pawn Sacrifice byl nějak můj šálek kávy ,jenom sem chtěl vidět, legendárního šachového mistra .Režisér natočil film docela dobře ,akorát by si měl vybírat lepší scénáře a kvalitnější filmy .Má na víc než jenom točit menší filmy s menším rozpočtem .Jedno zhlédnutí bohatě stačí .Za mě 65% ()

Looka

80% moc pěkně zpracované, jen mě mrzí že film je směřován jen k "zápasu století". Víc mě zajímalo co se dělo potom, když u Bobbyho propukla schíza, podpořená mimo jiné tím, že ho bezdůvodně uvěznili. ()

MindTuber

Dobrý film z prostředí vrcholového šachu. Ostatně mnoho takových filmů není a nejspíš ani už nebude. Jelikož je jeho základ tvořen historickými událostmi, které obstojí jako nosné téma pro celovečerní film. Tah pěšcem ukazuje, že i šachové partie mohou být předmětem rivality, přesahující rámec zúčastněných hráčů. Hrozí tu však nebezpečí, že se divák bude bavit, jako by se bavil u zírání na soutěž v zírání. Tomu se samozřejmě příběhová linka vyvaruje a více tak sleduje jednotlivé zájmy, jak samotných šachistů, tak i těch kteří mají v pozadí zatahat za nitky. Hlavní postavy jsou zahrané obstojně, tedy pokud vzrůstající Fischerova vyšinutost koresponduje s otravností Tobeyho Maguirea. Oproti němu Liev Schreiber jako Spasskij působí jako balzám na dumající mysl. Největší plus filmu vidím v tom, že předkládá zajímavé téma, které může být zajímavé i pro další samostudium. Nicméně ve výsledku jde o celkem tuctový film. Kdybych to měl napsat jednou větou, tak si přečtěte komentář Radek99. Trojka. ()

elimS

65% - komentář 20ti slovy: Kdo by kdy řekl, že film o šachistech nebude nudný? Pravda, ale minimálně jeden šachista musí byt "divný" a paranoidní týpek. ()

Meev

Když se spojí film, šachy a výborné herectví Tobeyho Maguireho, musí se jednat o skvělou podívanou. A je tomu tak. Napínavý životopis, který si pohrává s myšlenkami, vnímáním a psychikou, ukazuje přehledné šachové partie s perfektní podkladovou a značně dramatickou hudbou. Střídání starých filtrů s dnešní obrazovou kvalitou jen dodává na věrohodnosti, atmosféra graduje, psychické zdraví se horší a partie začíná! ()

TaNya_

Šachy hraju pouze rekreačně a když si to přiznám, tak ani nijak zázračně dobře, no na tento film nejsou technické znalosti potřebné. Jde o napínavý životopisný kousek velmi komplikované geniální osobnosti. Studená válka tomu dodává všudypřítomné napětí a vše se stupňuje až do poslední hry, do posledního tahu  figurkou. ()

Joedas

Parádní drama se skvělým Maguirem. Možná jsem ho mírně nadhodnotil, protože filmů s touhle tématikou je jako šafránu, ale i proto je ho třeba ocenit. Edward Zwick sice možná nepotěšil šachové nadšence, protože cílí hlavně na širší publikum. Což je škoda, jelikož širší publikum o Pawn Sacrifice dost možná nikdy neuslyší. Od září film totiž vydělal něco málo přes 6 milionů dolarů a Bleecker Street jako relativně nové studio nedokázalo film procpat do více kin. Otázka, proč je tedy film o zřejmě nejgeniálnějším šachistovi i přes svoji pozici tak mainstreamový, zůstane záhadou. Mně se ale i tak líbil a na konci mě spolehlivě dojal. ()

pekas

Tak bylo to hezký pro nás, co nezažili, že jsme si o tom mohli udělat názor, jak to bylo. Ale celkem nuda, moc látky pro psychiatry a málo pro diváky. 45% ()

boombang

Arogantní géniové jsou mi někdy sympatičtí, ale paranoidní arogantní šachový génius - to už je moc. A to šachy docela umím. Maguire je sheldonovsky dobrý, jenže mne moc nebavil. A film taky ne. ()

eredin

Když je sportovní drama o fotbale, hokeji nebo formulích tak na první pohled víte kdo vyhrává. I u nesmyslů jako je baseball nebo americký fotbal vám někdo nejpozději v půlce filmu vysvětlí čeho se hráči snaží dosáhnout a na konci už poznáte, že ten kterému fandíte hraje fakt skvěle. Co si ale počít když se Spiderman a Ray Donovan na sebe mračí přes stůl a vy nemáte nejmenší tušení komu z nich chybí už jen jeden homerun do hatricku ? Rozhodně to není film u kterého pochopíte šachy, je to ale skvěle zahrané životopisné drama, u kterého se budete královsky bavit. Kdo a jak vyhrál si pak najdete na wiki. ()

lucky.loo

V rámci daného žánru by to mohlo být i na 5 hvězd, ale popravdě kdo by zrovna ve filmu o šachu čekal nějaká složitá rozuzlení. Všichni 4 hlavní herečtí protagonisté se mi líbili. A zdálo si mi to nebo Liev Schreiber mluvil plynně rusky a to dokonce s velmi slušným přízvukem? Smekám a děkuji. Hodnocení: 80% ()

pestak

Příběh dvou šachových mistrů tehdejší doby na pozadí studené války byl dobře zfilmován. Co se týče herní strategie bylo tam několik chyb. Chyběl tam Lubomír Kaválek, český emigrant který napomohl jako sekundant Bobbymu Fischerovi k vítězství. ()