Treme

• USA Treme
Dráma / Hudobný
USA, (2010–2013), 35 h 30 min (Minutáž: 56–85 min)

Khandi Alexander, Rob Brown, Kim Dickens, Michiel Huisman, Melissa Leo, Lucia Micarelli, Clarke Peters, Wendell Pierce, Steve Zahn, India Ennenga, David Morse (viac)

Nový seriál z produkce HBO, který měl v USA premiéru v dubnu 2010, líčí osudy obyvatel New Orleans, postižených v roce 2005 hurikánem Katrina. Soustřeďuje se na muzikanty, kteří rekonstruují své poničené existence a snaží se obnovit tradice jednoho z center amerického jazzu.

Seriál začíná tři měsíce po katastrofě, v úvodní scéně prvního dílu prochází městem průvod muzikantů. K jazzmanům, jež se ve zničeném místě pokoušejí obnovit dobrou náladu, se přidá i jedna z hlavních postav - trombonista Antoine Batiste (Wendell Pierce). Během průvodu se setká s bývalou partnerkou LaDonnou (Khandi Alexanderová), která provozuje místní bar a hledá svého mladšího bratra... Dalšími klíčovými aktéry jsou samorostlý rozhlasový diskžokej Davis McAlary (Steve Zahn) a jeho příležitostná milá Janette (Kim Dickensová), pracující v jedné z místních restaurací. Jinou důležitou postavou je univerzitní profesor Creighton Bernette (John Goodman), který vinu za rozsah katastrofy přičítá liknavosti vlády i místních politiků. V jedné z klíčových epizod se pohádá s arogantním reportérem a jeho mikrofon ve vzteku zahodí do vody. Creightonova žena Toni Bernette (Melissa Leová) se snaží nalézt LaDonnina ztraceného bratra, který byl v době záplav ve vězení a poté zmizel. Sestavu ústředních hrdinů doplňuje Albert Lambreux (Clarke Peters), jež se v doprovodu dcery vrací do svého zničeného domu. Právě v jeho interiéru se rozsah kalamity odráží mimořádně drsně... (oficiálny text distribútora)

GOREGASM

1. série - ***** (100%) Další jedinečný počin Davida Simona. Ale pozor, nečekejte The Wire v bleděmodrém. Společný je zde samozřejmě právě autor, který svá schémata a vypravěčské postupy nezapře, ale tím podobnost s jedním z nejlepších seriálů všech dob končí. V kulisách Katrínou zdevastovaného New Orleans, a to nejen materiálně, ale zejména lidsky, každý díl pozvolna rozkrývá osudy několika (a není jich málo) hlavních postav s již dobře známou precizností. Simon přes veškerou nepřízeň osudu, která se seriálem i po Katríně prohání, vypráví především o naději a nezaměnitelné lidské vlastnosti, chuti přežít. Silnou roli sehrává v životech celého New Orleans hudba, které David Simon vyhradil nezaměnitelnou roli. Skutečně už dlouho jsem neměl ze sledování hudebních čísel takovou radost jako právě zde, dvojnásob když pro některé postavy je hudba doslova vším (skvělý Steve Zahn a Wendell Pierce). Sociální i politický apel seriál velmi pečlivě vyvažuje s osobními dramaty jednotlivců a pokud jsem to neuvedl na začátku, tenhle náročný storytelling skutečně není pro seriálové nazdárky. Matadoři odkojení The Wire, či Deadwoodem chrochtají pod tíhou televizní geniality. 2. série - ***** (100%) Druhá série mě převálcovala již definitivně. Treme je skutečně jedinečným seriálovým projektem, který vypraví o všemožných životních starostech a strastech s takovým nadhledem a moudrem, že by to vydalo na několik tématických přednášek o storytellingu. Nezapomenutelný dojem dotváří všeprostupující hudba, která v každém dílu obsadí hned několik vedlejších rolí a každý z herců zde předvádí, že je spíš muzikant než herec. Opravdu úžasné a na tomhle se všichni začínající scénáristé učte, jak rozvíjet v rámci jednoho seriálu minipříběhy cca desíti postav, přičemž každé můžete věnovat maximálně dvě scény během jednoho dílu, a přesto dokážete říci více než většina nejen seriálových konkurentů během dvou hodin. 3. série - ***** (100%) Komplexnost Treme je dechberoucí, stejně jako dramaturgická propracovanost a vypravěčský masterskill. David Simon velmi dobře ví jak dvojsečným dojmem je "American Dream" a divák znalý jeho tvorby zase ví, jak nečernobíle umí všechny roviny svých příběhů uchopit. Treme ve své třetí sérii totiž, a ne že by to již nedělalo ve v prvních dvou, s milimetrovou přesností vystihuje v čem je Amerika úžasná stejně jako odpudivá. A vy to můžete vidět na vlastní oči a na obrazovkách HBO a to je zrovna to úžasné. 4. série - ***** (100%) Velmi zabolí vynucený konec takového klenotu, přesto dokáže velmi okleštěná čtvrtá série (pouhých 5 dílů) velmi nezištně a zcela přirozeně uzavřít, alespoň pro diváka osudy mnoha postav, které mnoho zažily a bylo pro mne opravdovým zážitkem sledovat s jakou silou a odhodláním se perou se svým životem. Samozřejmost perspektivy s níž David Simon nahlíží na strastiplné osudy svých hrdinů je velmi inspirující a čím méně je jeho tlak na diváka slzopudný, tím hutnější zážitek zprostředkuje. Tady opravdu platí slogan "It´s not TV, it´s HBO" Goddamit. () (menej) (viac)

Tanner

Na seriál skutečně nááádherně natočená atmosférická podívaná s fantastickými hereckými výkony a takřka nadpozemskou muzikou. Postavy jsou dobře napsané, ale musim říct, že mě ne vždy dokázaly jejich příběhy úplně zaujmout (jako tomu bylo třeba v Simonově The Wire).. Mnohem víc jsem si na seriálu užíval to, jak odráží skutečnost, že hudba je naprosto nedílnou součástí kultury v NO, a to ve všech jejích různých podobách/obměnách a bohatých vrstvách. Mám také dojem, že je zde snaha o skutečnou autenticitu, protože řada herců hraje sebe sama a jsou v NO skutečnými legendami (např. Kermit). No a pak je tu samozřejmě ústřední motiv toho, jak toto vše bylo ovlivněno přírodní katastrofou; jaký dopad měla na mezilidské vztahy; jaký na hudební scénu; jak k ní přistupují političtí reprezentanti a státní moc; a hlavně jak to všechno prožívají jednotliví obyvatelé, kteří tvoří najedné straně opravdu pestrou mozaiku, na druhé vlastně jednu velkou rodinu.. V tom všem je seriál naprostou špičkou. Navíc se mi hodně zamlouvalo pomalejší tempo. I tak se mi ale nějak nechtělo dát pátou hvězdu, ačkoliv chybělo opravdu jen málo - a druhá sérka mě v tom jen utvrdila. Nicméně o tom, že je to parádní seriál, který rozhodně stojí za vidění, není naprosto žádných pochyb! Každý díl je výlet do NO, jehož krása vás nutí ho podnikat s každým dílem znovu. A kdoví, možná i donutí podniknout jej jednoho dne i doopravdy. ()

Luckyboy

Hudební skvost (bohužel podle počtu hodnocení silně opomíjený, ale kdo má dneska rád jazz, že?). Děj je sice zasazený do postkatastrofického prostředí, ale jsou to jenom kulisy. Protože hudba a život, který k hudbě patří je to hlavní. New Orleans, ač ho na vlastní kůži ani oči (zatím) neznám, se asi lepší pocty nikdy nedočká. Celou sérii jsem si buď klepal prsty, nebo luskal, nebo plácal do rytmu. Jinak to ani nešlo. Ač je to klišé, tak hudba spojuje a o seriálu Tremé to platí dvojnásob. Díky autorovi The Wire za další skvělý seriál, v kterém se pro něj typicky nepodbízí. Díky za seriál, který se zařadil na stálo v mé top. Play for that money boys, play for that fuckin' money! ................................................................................................................................. Druhá série není tak famózní jako první. Ale jen kvůli tomu, že neoplývá překvapivostí a novostí, s kterou přišla první série. Možná se mýlím, ale drama kombinované s jazzovým muzikálem tu jako seriál snad nebylo. To, že druhá série nepřekvapí, však nemůže být považování jako chyba. Nové (neokoukané) věci jsou často prostě dobré jen proto, že jsou nové. To hlavní zůstává. Skvělá muzika, vykreslení hudebního světa, životní příběhy lidí... všude přítomná hořkosladkost. Na jedné straně vidíte to, o čem by život měl být. Zábava (hudba), potěšení (jídlo), sex... Na straně druhé spoustu nepříjemných věcí, od kterých se New Orleans odtrhnout bohužel nemůže - zločinnost, korupce, následky hurikánu, "diaspora"... Prostě se do New Orleans těším (i na třetí sérii), a doufám, že ta hořkost se mi vyhne. ()

xpaja

Takřka povinnost pro všechny fanoušky Jazzu, Blues, gospel, R&B etc... V seriálu se objevuje spousta známých hudebních tváří a to jen podporuje jeho autenticitu. Seriál sleduje ve více dějových rovinách osud několika obyvatel New Orleans po hurikánu Katrina. Poukazuje na beznaděj obyvatel, kterým nikdo kompetentní nechce pomoci. Na aroganci a zneužívání pravomocí policií, na korupci a zneužití přírodní katastrofy mocnými pro jejich vlastní prospěch. Což spolu s přirouzenou leností valné části obyvatel, kteří si život raději užívají než aby se plahočili za hmotnými statky, způsobuje pomalejší posouvání děje. Všechny osudy a hrdiny spojuje především hudba, která je ve městě všudypřítomná. Výraznou ztrátou druhé série je absence profesora Bernetta, který se nedokázal smířit s nezájmem vládních úřadu pomoci zničenému městu a hlasitě to dával najevo. BTW: O tom že seriál se nebezpečně blíží realitě vypovída i to, že ještě 3 roky po hurikánu byla valná část města bez proudu a doteď nebyla velká část trosek odstraněna. ---== 90% ==--- ()

moudnik

Jak se srovnat s bolestí způsobenou smrtí milované osoby ? Jak zahnat chmury a přestat se trápit ? Sledujte život svérázů v poničeném New Orleansu. Scéna pohřebního průvodu má obří sílu duchovních rozměrů a trpícím se tu před našimi zraky mění uplakané tváře na optimistické úsměvy. Podobnou scénu jsem viděl ve skvělém filmu Nová strašidla. Co dokáže hudba. Kam se na ni hrabou cvokaři s jejich sezeními a medikamenty. Na tornádem zničené velkoměsto a desítky tisíc lidí bez střechy nad hlavou i možnosti vrátit se zpět se valí hudba všech možných i nemožných žánrů. Hudba , která léčí. ()

kolby

Serialy zasadne hodnotim najskor po 5-6 epizodach. V pripade tohto kusku som neodolal a hodnotim po pilote. David Simon je chlapik, ktory je zarukou ABSOLUTNEJ kvality, jeho predchadzajuce dielo je toho jasnym dokazom - The Wire, Generation Kill... Pilotny diel zavedie do prostredia so skvelou atmosferou, detailne prepracovanou kamerou, vynimocnym hudobnym podmazom s potencialom jedinecne vykreslenych postav a charakterov. Dejova linia je v pripade pilotu az sekundarna, ide skor o predstavenie hrdinov, ktorych si musi cloviecik od prvej sekundy oblubit. Refresh po všetkých sériách: nemám čo vytknúť - VRCHOL seriálovej tvorby. Komorné, zároveň epické, zábavné, intenzívne, obyčajní ľudia v neobyčajných - aj obyčajných situáciách, precízne herecké výkony, absolútny soundtrack, atď,atď... superlatívy,superlatívy,super... ()

mirushbiatch

Velmi dlho som Treme odkladal,nieco ma absurdne odradzovalo,vedel som vsak,ze ked sa do toho pustim,nepustim :) Tak sa aj deje,po 1. serii okamzite siaham po 2hej,The Wire to sice nie je,i ked maju serialy vela spolocneho,ale aj tak je Treme silno navykova zalezitost,kde vsetko a vsetci maju svoje opodstatnenie,ma to spad a na postavach vam zalezi a velmi silna hudobna vlozka nerusi,ako som si myslel,ze bude..Zatial po 1. serii silne 4! Tak som tento skvost dopozeral v nemom uzase, sokovany predcasnym ukoncenim vo stvrtej serii, vobec som netusil,ze sledujem zaverecnu cast,po zisteni mi ostalo ,,porad,, smutno. Treme je jeden uzasny serial, ktory mi bude chybat ako uz dlho nic nechybalo a neviem si predstavit, co bude,az Treme nebude :) Esteze mam pred sebou The Corner,to ma trocha ukludnuje. Milujem Treme a dakujem zan Davidovi Simonovi,he is truly a genius. Thumbs up!! ()

pleonasmus

Amerika, nebo šířeji pojato starý svět, který douhá léta existoval a dával smysl, pomalu mizí a David Simon je člověk, který na to ve svém díle umí poukázat natolik působivě a komplexně - přitom bez prázdných gest a samoúčelných tvůrčích postupů -, že výsledkem je dílo nutící diváka přemýšlet o světě, ve kterém žije, o tom, co by on sám mohl udělat pro to, aby si tradiční instituce a sociální sítě spojující různé skupiny obyvatel zachovaly svůj účel, svou podobu a funkčnost. Dílo o potřebě být si vědom tradic a historie místa, ze kterého člověk pochází, protože právě to je jeden z hlavních prvků, které formují osobnost jednotlivce. Právě New Orleans zdevastované hurikánem Katrina je pro tento tvůrčí záměr ideální a když se vše spojí s dokonalou jižanskou hudbou a schopností (nejen díky hudbě) přiblížit atmosféru a feeling tradičního centra amerického Jihu, vznikne seriál vysoce převyšující svou konkurenci, srovnatelný jen s jinými díly stejného autora (ne, není to lepší než The Wire :) ). PS: Lucia Micarelli je nejkrásnější ženou široko daleko. ()

Seriálové popravy a znovuzrození

Seriálové popravy a znovuzrození

23.12.2011

Skončila nám podzimní televizní sezóna a kabelovky vyhodnocují čísla sledovanosti. Které seriály dostanou povolení pokračovat a které budou nemilosrdně zaříznuty? Nejdříve k těm úspěšným: Dexter bude… (viac)