Příběh se odehrává se v současném New Yorku a jeho hlavní postavou je mladý anglický lékař Guy Luthan, který se díky záhadnému úmrtí bezdomovce, jehož před smrtí ošetřoval, dostává na stopu nepřístojných lékařských pokusů na lidech. Ty na nic netušících bezdomovcích provádí úspěšný neurolog dr. Myrick s cílem najít lék pro regeneraci nervů a léčbu paraplegiků. Pracuje pro společnost Triphas, financovanou rodinami paraplegiků, kteří jsou nejednou ochotni pro zdraví svých blízkých dokonce i zabít. Není divu, že se i dr. Luthan ocitá v nebezpečí života, když se pokusí tajemství záhadných úmrtí odhalit. Nejprve se ho protivníci, sledující každý jeho krok, pokusí odstavit, když ho zapletou do obvinění za přechovávání narkotik, ale když se propuštěný lékař ani po ztrátě zaměstnání svého pátrání nevzdá, pokusí se ho dokonce zabít. Tato role si vyžadovala silnou hereckou osobnost s velkou inteligencí a odvahou vstoupit na nebezpečnou půdu. Režisér Michael Apted (Gorily v mlze) řekl: Neznám jiného amerického herce, takového jako je Gene Hackman, proto jsem ho tak moc chtěl získat. On dodává tomuto filmu autoritu a vážnost." Smrtící léčba je nejen šokujícím filmem z lékařského prostředí, ale i filmem zabývajícím se skutečnými otázkami morálky. Reálnost příběhu i prostředí jsou velice důležité, aby mohlo vzniknout přesvědčivé dílo. Producentka Liz Hurleyová k tomu dodává: Michael Apted dával velký pozor, aby vznikl nejen atraktivní, ale i realistický film. Výsledkem je, že nemáte pocit, že jste ve vymyšleném filmovém světě." (oficiálny text distribútora)

BlueZero

Celkom dobrý thriller s trochou dávky sci-fi. Z filmu sa vynára filozofická otázka, či je dobré pre úspech vedy obetovať bezdomovcov, ktorý nemajú budúcnosť. ()

Paity

Smrtící léčba je ukázkou toho, kam jsme schopni zajít a kam by asi mnozí z nás zašli, kdyby nám někdo z blízkých takto onemocněl. ()

F.W.Colqhoun

Remember doc - no script, no trip. Film jsem viděl kdysi na VHS z půjčovny pana Ištvánka v Turnově a repríza mi poskytla přesně ten blažený, nekomplikovaný, čistý pocit, který jsem s Ištvánkovými videokazetami míval. Jen to, co bylo tehdy cool, je dnes retro, tudíž vůbec ne méně cool, spíš víc, a ještě se člověk může zasnít, jak to onehdá v ostřihu na 4:3 (a v životě) bylo hezké - přestože jde o hitchcockovsky paranoidní trhiller o tom, co se vám může u doktora stát, když nejste vůbec nebo dost dobře pojištění. Scénář filmu, přestože zde mnozí tvrdí opak, vůbec není špatný. I když jsem to tušil už tehdy, nyní je jasné, že spíš než obligátně vlažný Apted za to může paranoiou kovaný Tony Gilroy. Zápletka stran podivně chcípajících bezdomovců je nejen poutavá, ale i morálně nejednoznačně nabitá, řekněme uvědomělá, a jestliže v devadesátém třetím představovaly platby v dolarové hotovosti u lékaře exotiku, dnes už můžeme chápat, před čím Gilroy varoval. Smrtící léčba má vzácnou kvalitu filmů, které se zdají být delšími než jsou nikoliv tím, že by nudily, ale počet zvratů v nepravidelně kolísajícím dějovém oblouku jakoby komprimuje do stopáže, která je bůhvíjak pojme. Grantův Englishman in New York dr. Luthan je sice zvláštní volba hlavního hrdiny, ale ať ji lze chápat jako Aptedův domovský talisman nebo chytrý castingový tah, bez Grantovy dekadentně aristokratické kvality by film o zrůdnostech amerického způsobu medicíny fungoval napolovic. A celé to doprovází Danny Elfman zimními motivy jako ze Střihorukého Edwarda. Nostalgie je podivná věc. This is not England, or the Royal Shakespeare Taxpayer-Pick-Up-The-Tab Health Care System. Somebody has to pay for this shit. ()

filipvrbik

Pod rouškou laciného thrilleru se na konci dostáváme k hluboké myšlence a velmi složitému dilematu .....čí život má větší cenu, komu se má pomoci??....80% ()

laepus

vidím, že jsou tady samí scénáristé, kteří by to napsali mnohem lépe... :) je to povedený film a Grant i Hackman v něm mají co hrát a i kdyby ne, tak ta samotná myšlenka filmu je dost nosná, aby donutila člověka trochu zapřemýšlet - pro mě je to film, který když je v televizi, tak se na něj vždy rád podívám, protože prostě nenudí ()

KayTee

Po všech těch komentářích tady a špatném hodnocení jsem čekala mnohem horší film. Nakonec sem byla příjemně překvapená. Vůbec to není tak hrozné. Naopak, rozhodně jeden z těch lepších tohoto druhu. Chvílemi jsem byla opravdu napnutá jak kšandy :-) ()

*Colorado

Ani jsem nevěděl, že Hugh má něco takového ve svém repertoáru. A ve své vážné roli nevypadal vůbec špatně. Vlastně on je asi nejlepší na celém filmu. Negativem jsou nevýrazní ostatní herci a pak některé nelogické počiny postav a vysvětlení oněch lékařských zákroků se pořádně také neudělalo, a na to já se těšil. To se nedělo asi jen proto, že by se ukázala další nelogičnost. K dobru musim ještě zmínit atmosféru, která místy byla napínavá. 2,5* ()

Rokle

Vím, že se tento film netěší velké popularitě, ale mně se naopak líbilo obsazení Hugh Granta proti klasickým postavám, které běžně hraje. Navíc mi to přišlo z hlediska napínavosti více jak uspokojivé a tak nemůžu jinak než napálit čtyři hvězdice :) ()

helloween93

Námět filmu je výborný, mám rád všechny filmy na téma unášení lidí za účelem nezákonných pokusů nebo prodeje orgánů, a tenhle i přes výborné obsazení (Grant, Hackman, Morse) působí nedotaženým dojmem. Scénář je místy opravdu značně hloupý a sráží celkový dojem z filmu. Slabší 3 hvězdy. ()

Psycho.R

Musím dost nesouhlasit s místním hodnocením. Myslím, že celý film je nabušený morálním rozhodnutím. A to včetně úplně závěrečné scény, kdy jsem se rozmýšlel, zda bych dokumenty využil. Výborný výčet herců - Grant, Hackman, Parker... ()

Henry Morgan

Konec byl zbytečně nastavovanej, jako tři dny starý guláš, což celkovou chuť poněkud pokazilo. Škoda, jinak by to mohlo aspirovat na relativně kvalitní a dost zábavný napínáček :) ()

Rodin

Tak tohle se mi opravdu úplně vykouřilo z hlavy. A protože to dnes běží v televizi, vím aspoň jistě, na co se nebudu dívat. Hodně slaboučkých 50%, a to jsem ještě laskavý (páč pro Hackmana mám celoživotní slabost). ()

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (viac)