Příběh se odehrává se v současném New Yorku a jeho hlavní postavou je mladý anglický lékař Guy Luthan, který se díky záhadnému úmrtí bezdomovce, jehož před smrtí ošetřoval, dostává na stopu nepřístojných lékařských pokusů na lidech. Ty na nic netušících bezdomovcích provádí úspěšný neurolog dr. Myrick s cílem najít lék pro regeneraci nervů a léčbu paraplegiků. Pracuje pro společnost Triphas, financovanou rodinami paraplegiků, kteří jsou nejednou ochotni pro zdraví svých blízkých dokonce i zabít. Není divu, že se i dr. Luthan ocitá v nebezpečí života, když se pokusí tajemství záhadných úmrtí odhalit. Nejprve se ho protivníci, sledující každý jeho krok, pokusí odstavit, když ho zapletou do obvinění za přechovávání narkotik, ale když se propuštěný lékař ani po ztrátě zaměstnání svého pátrání nevzdá, pokusí se ho dokonce zabít. Tato role si vyžadovala silnou hereckou osobnost s velkou inteligencí a odvahou vstoupit na nebezpečnou půdu. Režisér Michael Apted (Gorily v mlze) řekl: Neznám jiného amerického herce, takového jako je Gene Hackman, proto jsem ho tak moc chtěl získat. On dodává tomuto filmu autoritu a vážnost." Smrtící léčba je nejen šokujícím filmem z lékařského prostředí, ale i filmem zabývajícím se skutečnými otázkami morálky. Reálnost příběhu i prostředí jsou velice důležité, aby mohlo vzniknout přesvědčivé dílo. Producentka Liz Hurleyová k tomu dodává: Michael Apted dával velký pozor, aby vznikl nejen atraktivní, ale i realistický film. Výsledkem je, že nemáte pocit, že jste ve vymyšleném filmovém světě." (oficiálny text distribútora)

RHK

Tak kdopak nám to tady dělá z bezdomovců pokusné králíky? - Kdo jiný než důvěryhodný záporák profesor neurologie Gene Hackman... A kdo se na to i při své přepracovanosti snaží přijít, i kdyby ho to mělo stát kariéru, zdraví a život? - Přece začínající doktůrek Hugh Grant. Karty jsou rozdány, zpočátku má film i grády, ale ve výsledku máme bohužel místo etického thrilleru spíše lacinou slátaninu s minimem napětí, pro kterou je tak dobrých herců škoda. Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=ApZdy4ZrUZo ()

Radyo

Velká očekávání (kvalitního thrilleru) vystřídalo ještě větší zklamání. Vyložený propadák to sice není, ale dějově je tenhle film opravdu slabý, což zavinil zejména špatný scénář. ()

tron

„Urobil si morálne rozhodnutie. Nie lekárske.“ Vynikajúci ponurý triler. Prvý raz som ho videl na VHS v druhej polovici 90. rokov a dal som mu biedne 2*. Neskôr som zvýšil opatrne na tri. Teraz sú to nekompromisné 4*. Skrátka platí, že nikto nie je prorokom a to, na čo sme sa v deväťdesiatkach nejeden raz pozerali pomedzi prsty, dnes môžeme označiť za klasiku. OK, netvrdím, že je to i prípad Smrtiacej liečby. Je to každopádne výborne obsadený film s neskutočne nepríjemnou, tiesnivou a pochmúrnou atmosférou. Na tej má podiel aj to, že sa dej odohráva v jesennom, depresívnom a sivom veľkomeste (vtedy to bolo časté - Utečenec, Sám doma 2, Mlčanie jahniat). Kameraman John Bailey si to fakt užil a to som ešte nespomenul hororové podzemie. Vypomohol mu skúsený hudobný skladateľ Danny Elfman so svojou podprahovou hudbou. Svoje robí i ťaživá zápletka o bezdomovcoch, ktorí nikomu nebudú chýbať a tým pádom ich nemá kto hľadať (polícia bude naopak rada, že má o starosť menej) a niektorí privilegovaní občania na nich vykonávajú drastické (v podstate smrteľné) pokusy. Berú to tak, že je to síce smutné, ale posunie to medicínu o míľový krok ďalej. Režisér Apted (Agatha, Gorily v hmle, Búrlivé srdce, Nell) kladie neoriginálne, ale pútavé a zaujímavé otázky. Kde sú hranice? Je morálka dôležitá? Máme právo obetovať ľudí bez domova a v budúcnosti vďaka tomu zachrániť milióny životov? Gene Hackman to vo finále prednáša natoľko zanietene, že mu na to možno skočíte a začnete ho považovať za hrdinu a naopak jeho oponenta Hugha Granta za kazisveta, ktorému nezáleží na dobre. Až potom si uvedomíte, ako fajnovo ste naleteli na Hackmanovu zvrátenú rétoriku. Grant mal vtedy sladkých 36 a je tu skvelý; práve mu vtedy šla karta (Štyri svadby a jeden pohreb, Horký mesiac, Dvaja v tom a peckový a nezaslúžene prehliadaný Angličan, ktorý vyliezol na kopec a zliezol z hory). Treba ale dodať, že práve Smrtiaca liečba mu to naštrbila, keďže sa z nej nevykľul komerčný trhák, nikto nebol nadšený a aj našimi kinami prešumela bez väčšieho záujmu (dodnes si živo pamätám na recenziu v Cineme za útrpných 40%). S odstupom desaťročí je to ale fakt parádna lekársko-trilerová jazda s nezameniteľnou atmosférou 90. rokov, kedy boli filmy tvrdšie, len sme si to tak nejak neuvedomovali (už v úvodnej scéne nocou bežia dvaja škaredí nahí chlapi a nedá sa povedať, že by kameraman decentne uhýbal pohľadom, to by dnes asi nebolo možné). V USA bola vlna lekársko-nemocničných trilerov populárna už od 70. rokov a mená ako McClure, Crichton, Cook alebo F. Paul Wilson si vďaka tomu zarobili na nejednu pobrežnú vilu. Ešte v 90. rokoch bolo zbožňované všetko s bielymi plášťami (viď. legendárne seriály Pohotovosť, Nemocnica Chicago Hope atď.). I preto je prekvapivé, že sa zo Smrtiacej liečby nevykľul hit. Knižná predloha Michaela Palmera v USA vyšla v r. 1992, v českej mutácii v r. 1995 (reedícia 1998) a v slovenčine až v r. 2000. Do podoby filmového scenára ju adaptoval Tony Gilroy (Dolores Claiborne, Diablov advokát). Akože áno, tie 4* sú s oškretým stetoskopom, ale ja ich filmu udelím rád napriek tomu, že scenár nie je zázrak. Naopak, je plný klišé a predvídateľných zvratov (od prvého pozretia ma udivovalo, že špičkovému lekárovi dokázali zničiť nielen kariéru, ale i život v podstate za pár hodín, pripadalo mi to nerealistické, ale zas uznávam, že jeho nepriatelia sú mimoriadne mocní a vplyvní ľudia, takže istú logiku to azda dáva). S témou pokusov v mene vedy to trochu pripomína (bohužiaľ dodnes nesfilmovaný) román Select od Wilsona. Ten je o dva roky mladší, ako kniha Smrtiaca liečba, ale zrejme nemáme dočinenia s vykrádaním, tá téma je proste večná a univerzálna. () (menej) (viac)

B!shop

Vubec ne tak spatnej film, jak to podle hodnoceni vypada, ale zas nejaka velka slava to taky neni. Zapletka je docela dobra, ale precejen celkem neoriginalni, filmu na podobny tema (jeden clovek proti vetsine, ktera mu znici zivot) tu uz bylo spousta. I kdyz to ma slusny herecky obsazeni tak mi Gene Hackman ani Sarah Jessica Parker nejak moc dobry neprisli. Hackman predved docela mdlej vykon a Parker tam je spis proto, ze celkem dobre vypada. Ale potesil me Hugh Grant, v tech vsemoznejch romantickejch komediich ho nijak zvlast nemusim, takze bylo prijemny sledovat ho v necem jinem, a nutno rict, ze to zvladnul docela dobre. Trosku vic propracovat scenar, aby to nebylo cele takove rozvklekle (mistama je to ale napinavy docela dost), tak bych dal i vetsi hodnoceni, ale takle jen 3*. ()

movie

Nuda nuda nuda nuda. Víc stručný už snad ani být nemůžu ... A Michael Apted? Tenhle člověk mě jako režisér naprosto děsí. Upřímně! ()

xxmartinxx

Snesitelná podívaná, kdy mi zase nestačí hvězdičkové hodnocení a stojím na pomezí dvou a tří hvězdiček. Pomalý začátek, odhadnutelný děj, ale o něco lepší konec. Časem film velmi rychle mizí z paměti a s ním i ty tři hvězdy. ()

dobytek

Když jsem zjistil, že v televizi půjde thriller s Genem Hackmanem v hlavní roli, tak jsem se zaradoval, ale zdejší hodnocení 56% moje nadšení zase trochu zchladilo. Ale nakonec jsem se na to podíval a rozhodně nelituju. Má to atmosféru, nechybí napětí, samozřejmě nemůžu vynechat výborný záporáky Gena Hackmana a Davida Morse a překvapil i Hugh Grant, kterýho jsem znal jenom z romantickejch komedií. Pro mě je to tak na hranici 3-4 hvězdy, ale tentokrát se přiklonim k vyššímu hodnocení, protože tenhle film si jenom 56% podle mě fakt nezaslouží. ()

Shit

Na herecký obsazení, jaký to má, to neni nic extra, ale určitě jsem se u toho nějak výrazně nenudil. Až na ten začátek, kterej je takovej pomalej a nic neříkající, to je dobrý, hlavně druhá polovina filmu je i napínavá a mnohem víc se tam objevuje Gene Hackman a celej děj je v mbohem větším a někdy i akčnějším tempu. Ale stejně mi tam pořád vadil ten Hugh Grant, kterej sice neni špatnej herec, ale nějak ho nemusim ()

gudaulin

Jediné, čím se může tahle koncentrovaná nuda pochlubit, je herecké obsazení plné známých jmen. Jenže nač je to platné, když nemají co hrát. Scénář je slaboučký jako hladovkář po měsíčním půstu a režie rutinní a přesvědčivá jako úsměv reklamního agenta. Celkový dojem 35 %. ()

Hal_Moore

Bezbarvý, laciný film. Všichni zúčastnění jsou schopní herci, ale mnoho neukázali. Až na Hugha Granta. Asi jeho nejlepší vážný výkon. Ve scénáři by se taky našlo pár CHYB. Film je nerealistický. Navíc zde jedinou velkou roli má hugh Grant, všichni ostatní si rozdělují ostatní část stejným poměrem. A to dokonce i Gene Hackman, jindy jeden z nejlepších herců. Zde mě zklamal. Sarah Jessica Parker je zde jen pro okrasu. David Morse se sice snaží, ale zahrál už i lepší role (Skála, Zelená míle). Prostě bezbarvý, laciný film. ()

Brouk

Tak z tohohle filnu jsem fakt vedle... akorát, že nevím jestli v dobrém nebo špatném... zkusím se na něj mrknout po čase a auvidím.. Zatím za horší 3* ()

Ainy

Nerada se po někom opakuji, ale tady to jinak nejde. Film si sice udržel mou pozornost až do konce aniž bych se přistihla, že myslím na blbosti typu "to vyprané prádlo nezapomenout ráno pověsit" nebo "měla bych si zajet koupit na kolo ty blatníky", ale ten děj ... ten opravdu nic moc extra je. Člověka nezaujme, nechytí ho do pasti, ze které je úniku až při závěrečných titulcích. Snaží se sice o akci o to, aby vznikl atraktivní a realistický příběh, ale jen snaha nestačí. Chybí tomu víc šťávy a víc gurmánského koření. Hugh i Gene byli vynikající o tom žádná, ale sami nemůžou zachránit slabý scénář. ()

sud

Škoda že to je pouze průměr. Mohl z toho být vynikající thriller, ovšem vinou slabého scénáře se ta nestalo. Napětí to má, Hugh Grant odehrává svůj standart, Gene Hackman skvělý jako vždy. Dobrý film, i když (bohužel) průměrný. 60%. ()

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (viac)