Protiúder

• Veľká Británia Strike Back
Veľká Británia / USA, (2010–2020), 57 h 25 min (Minutáž: 43–48 min)

Predloha:

Chris Ryan (kniha)

Philip Winchester, Sullivan Stapleton, Rhona Mitra, Robson Green, Michelle Lukes, Charles Dance, Andrew Lincoln, Shane Taylor, Richard Armitage, Jimi Mistry (viac)

Recenzie používateľa bearmeedek k tomuto seriálu (9)

Protiúder (2010)

Tato série byl určitě dobrý počin. Některé série byly na velmi dobré úrovni, některé ne až tak a jedna docela nic moc. Průměr za celek ale stejně vychází na 80%. Komentáře jsem psal k jednotlivým sériím, protože jsem to tak cítil. ()

Série 1 (2010) (S01)

První série byla původně natočena jako samostatná minisérie. 6 epizod se třemi příběhy. I když se jedná o béčko, tak tedy v tom dobrém slova smyslu. Akce, napětí a otázky do minulosti a hlavně atmosféra, kterou nemá moc seriálů. Po skončení seriálu jsem ohodnotil na IMDb 8/10. Než jsem se dobelhal sem, na CSFD, stačil jsem zhlédnout čtyři díly druhé série, která je rychlejší, brutálnější, sexuálnější a s novými lidmi. A u té jsem zatím na 80%. Vzhledem k porovnání pocitu líbivosti se stíhám vrátit k první řadě, a abych byl objektivní, musím zvýšit hodnocení nad pocity z druhé řady. Vliv na tom má větší charisma dvou hlavních "vojáků" i takový trochu starší způsob podání filmu. ()

Project Dawn (2011) (S02)

Výměna hlavních protagonistů i změna stylu sice ze začátku mírně vadí. Ale nová řada je tak akční a nadupaná směsí všeho možného, že si rychle zvykneme na nové tempo a jsme rádi, že se můžeme nadechnout alespoň při titulcích. Dvě epizody po sobě jsou minimum. 90%. ()

Vengeance (2012) (S03)

V této třetí (jinde evidováno jako druhá) sérii už netlačí na svědomí rozdíly mezi prvou a druhou sérií a plně pohltí silnou akcí. Tvůrci si vůbec nelámou hlavu tím, kdo je pro diváky kladná postava, a tím pádem nikdy divák neví, koho mu najednou odkráglují. Koncem série už trochu vadila Afrika, ale nevadí. Příště Kolumbie. ()

Shadow Warfare (2013) (S04)

Hodnocení naprosto bez problémů, tedy plný počet za danou kategorii. Zajímavostí této série je, že se ve třech epizodách vyskytuje česká herečka Tereza Srbová, která zatím hrála jen v zahraničí (např. Východní přísliby), ale teď míří už i do Čech (Případ mrtvého nebožtíka). Ještě jsem nezmínil, že v tomto seriálu je pravidlem, že téměř v každé epizodě proběhne ucelená sexuální scéna. Většinou jde o agenta Damiena Scotta, partnerky se mění. Zajímalo mě, jestli se tohoto folklóru zúčastní i zmíněná Tereza Srbová. No - plně zapadla. Protože jde už o několikátou sérii, asi si jí všimli i určití aktivisté a do jedné epizody musel být dán sex dvou mužů a do jiné zase dvě ženy. Etnicky je vše v pořádku od začátku. Takže žádný problém a hurá do další série. ()

Legacy (2015) (S05)

Tato série je hodně různorodá a možná je to na škodu. První čtyři epizody super! To jsem si říkal, že už nemůžou vytáhnout zdejší akce výš a ono to tak zapůsobilo. Navíc lokalita Thajska a okolních zemí. Potom 5 a 6 překlopeno do klasických béček v uzavřeném prostředí, a to moc nebavilo ani neuchvacovalo. Dokonce od začátku chyběl i ten pravidelný sex. Pak se objeví ruská agentka, česká herečka Tereza Srbová, která přiletí zachránit naše dva agenty a jako bonus "ojede" svého starého známého Damiena Scotta. Takže Češi zachránili reputaci amerického seriálu. Potom už se děj v dalších evropských zemí vrací do starých kolejích. Tvůrci už zřejmě zamýšleli ukončení seriálu, tak postupně likvidují členy sekce. Konec samozřejmě neprozradím. Teď budou na řadě další dvě série (tvůrci si to rozmysleli) s novými herci. Nevím, jak se mi bude dařit si na ně zvykat. A na letošek je avizovaná úplně nová série. ()

Retribution (2017) (S06)

S příchodem nových herců (a postav) šlo všechno do temné řiti. A to i scénář, na který tentokrát museli být čtyři. Kupodivu u režie se vyskytují dvě jména, známá z předchozích sérií. To, že se možná nesrovnám s novými postavami, jsem tušil. Ale bylo to horší. Absolutně nevýrazné a nezajímavé figurky. Dále provedení - opravdu tupé béčko. Všechny předešlé série měly jinak postavený děj a akce, víc jako u běžných akčních filmů, a samozřejmě seriálově ještě víc vygradované. A navíc jakési osobní kouzlo. No, další řadu zatím odložím, momentálně jsem dost znechucen. ()

Revolution (2019) (S07)

Po dost mizerné minulé sérii jsem si dal dva měsíce oraz a pak udělal ještě jeden pokus na této řadě. Je to dost nepochopitelné, ale všechno se to probralo. Nevím, nechápu, jestli zapůsobily nějaké negativní ohlasy z minulé řady nebo se to ti noví prostě naučili? A to myslím doslova. Protože akce agentů Sekce 20 působily daleko profesionálněji. Takže spokojenost. Spousta akce, velká "pestrost", napětí. V rámci žánru - dost dobrý. Teď ještě, údajně, úplně poslední řada (2020), tak doufám, že jim to vydrží. ()

Vendetta (2020) (S08)

Tato série poněkud rozhrkaná. Opět první čtyři epizody dobré. Šestka byla absolutně mimo mísu, a zároveň zbytečná. Jestli chtěl někdo do akčního seriálu nacpat umění a nostalgii? Dále už v předepsané ose. Sice snaha překvapit velkým počtem "zvratů" a trochu i naivně, ale o tom už se ke koci seriálu moc nepřemýšlí. ()