Sherlock Holmes býval najmúdrejším mužom salóna ... až doteraz. Na scéne je nový kriminalistický mozog - profesor Moriarty (Jared Harris), ktorý sa intelektuálne Holmesovi nielen vyrovná, ale jeho cit pre zlo spolu s absolútne chýbajúcim pocitom svedomia mu vlastne môže pomôcť slávneho detektíva predstihnúť. Keď nájdu rakúskeho korunného princa mŕtveho, podľa dôkazov, ako ich interpretuje inšpektor Lestrade (Eddie Marsan), to vyzerá na samovraždu. Ale Sherlock Holmes usudzuje, že princ sa stal obeťou vraždy, ktorá je naviac iba kúskom väčšej a ďaleko a zlovestnejšej záhady, ktorú skonštruoval profesor Moriarty. Pri výkone služby spojenej so zábavou Holmes nájde stopu v podzemnom pánskom klube, kde Holmes spolu so svojim bratom Mycroft Holmesom (Stephen Fry) zapíjajú poslednú noc slobody Dr. Watsona. Práve tu sa Holmes zoznámi so Sim (Noomi Rapace), cigánskou kartárkou, ktorá vidí viac, ako prezrádza. Vyšetrovanie sa stáva ešte nebezpečnejším, keď sa Holmes, Watson a Sim dostávajú na starý kontinent. Prefíkaný Moriarty je stále o krok napred a spriada siete smrti a skazy. Všetko je súčasťou väčšieho plánu, ktorý, ak vyjde, zmení celé dejiny. (TV Markíza)

HoneyBunny

Bylo mi nepříjemně trapně za tvůrce. Za Ritchieho, který onanisticky zpomaluje záběry tolikrát, až je to nuda, ale nedokáže si pohlídat, aby měl zajímavé postavy (a děj, když už jsme u toho). Za Downeyho, který nedokázal vyvážit vtipnou, excentrickou a geniální polohu Holmese - příkladem toho, jakého ze sebe dělá šaška, budiž scéna, ve které je zmalovaný jako (promiňte) stará štětka. Tenhle Sherlock na mě působí upachtěně, jakoby slepovaně, nedomyšleně. Možná má tu smůlu, že BBC má aktuálně svoji výbornou verzi Sherlocka, která má všechno, co tenhle film ne - charisma, vtip, šťávu, napětí, inteligenci, hype. 40 % ()

Kudly4

Docela ostuda, že jsem oba dva filmy viděl až teď a ještě celkem na náhodu. No každopádně, jednička je taková víc temná a hra stínů více zábavnější s lepším příběhem. Oba dva jsou ale super a hlavní duo je perfektní. ()

Carol Pifková

Tie spomalené zábery mi tam absolútne nesedeli a niektoré efekty (najmä scéna v tom lese) ma skôr otravovali a skôr mi to dobrý dojem z filmu kazilo. Napriek tomu slabšie 4. ()

Anderton

Nech sa prihlási ten, kto sa ako prvý začal vyznať v deji, respektíve došiel na to, o čom to je. Ja som na to došiel osobne asi až niekedy pri konci. Je podstatné, že tu ide viac o prevleky, handrkovanie sa, charizmu hlavných predstaviteľov a výpravu? Možno áno, možno nie. Myslím, že na úrovni prvého dielu, ktorému tiež niečo chýbalo. Ja som ale spokojný najmä vďaka dedukčným pasážam, veď vlastne o tom celý Sherlock Holmes vždy bol. Aj v knižnej podobe. Pokiaľ niekto považuje Ritchieho filmy za čistú komerciu, tak nech si uvedomí, že aj Doyleove knihy ňou boli, takže v tomto smere je všetko v poriadku. Osobitnú zábavu tieto novodobé spracovania prinášajú s porovnávaním s britským seriálom, čiže jedná sa o akýsi postmodernizmus na druhú. Takže si pozriem aj tretí diel, pokiaľ vznikne. ()

Frajer42

Ve své podstatě je tento díl hodně podobný předchozímu. Pouze je tu jiný záporák. Ono ale nemá příliš velký smysl měnit něco, co se velmi dobře osvědčilo. Koneckonců, tento film nevznikl proto, aby svět obohatil nějakým novým filosofickým směrem. Vznikl aby bavil diváky. A vzhledem k tomu kolik peněz už stihl po celém světě vydělat, tak se mu to daří. Nebál bych se podstoupit klidně i třetí díl zasazený zase o pár let později, ve kterém očekávám minimálně moderní stíhačky s technologií stealth a laserové zbraně, protože tomu dosavadní vývoj nasvědčuje. 3* ()

boshke

Ritchiemu úspěch jedničky nějak stoupl do hlavy, a tak se rozhodl zpracovat dvojku v bombastickém, megalomanském stylu. Což filmu rozhodně není k duhu. Tentokrát nejde o nic menšího než o rozpoutání konfliktu světových rozměrů, kterému se samozřejmě Sherlock s Watsonem budou snažit zabránit. Spoustě prvků ve vyprávění jsem nerozuměl nebo mi nepřišly vhodné. Třeba Sherlockovo předžvejkávání rvaček mi přišlo zbytečné, podobně jako zběsilé létání kamery. Některé skutečnosti vůbec nedávaly smysl a byly přidané pouze na efekt. Proč bylo například potřeba zastřelit průmyslníka, když byl pár vteřin na to rozmetán explozí? Nebylo. Bylo však potřeba naše hrdiny dostat na střechu, aby tam mohli trochu zamachrovat ("na tomhle místě si uprdnul a pak se podrbal na zadku") a odhalit Moriartyho poskoka. A scéna, kdy právě Moriartyho poskok drží odstřelovačkou Lawa v šachu, vůbec, ale vůbec nepřipomínala Nepřítele před branami. Podobně jako tam nebyly prvky 300/Matrixu či trocha té druhé světové (hulákající brunátní Němci ničící vše, co jim stojí v cestě, dělem velikosti dvojgeneračního domu). A Moriartyho herce snad nemohli zvolit hůř; jeho obličej mne vytáčel při každém záběru... Jo, film je poměrně vtipný a vše je zabalené v hezkém kabátku devatenáctého století (těžko si ostatně představit škaredé plesy a summity té doby), ale vše výše zmíněné mi bránilo si film dostatečně užít... 60% ()

Kothy

Perfektní pokračování. Ale o proti 1 to bylo trochu přeplácané. Celé je to trochu steampunkové. Robert Downey Jr. v roli Sherlocka opět boduje. James Moriaty je jeho hlavní protivník. Snaží se rozpoutat světovou válku, ze které by profitoval. To mu Sherlock s Watsonem samozřejmě nemůžou dovolit. Už na začátku nás překvapí smrt jedné z hlavních postav. Seznámíme se s Sherlockovým bratrem Mycroftem. John Watson se dokonce i ožení. Noomi Rapace sice jako cikánka nepůsobí moc věrohodně, ale i tak jí ta role sedla. :) Sherlock opět ze všech problémů vyvázne, protože je to mistr převleků a kamufláže. Moriaty je jediný, který se mu může vyrovnat a to ať na úrovni intelektuální nebo bojové. Některé scény byly opravdu do detailu propracované. "Zásluhy shrábne nejneschopnější komisař v celé Anglii." :D ()

AllShallFall

Nemůžu tomu nějak přijít na chuť. Takové zpracování Sherloka Holmese se mi nelíbí. Je to uhozené. A vůbec mi to nepřijde ani trochu napínavé. Stejné jako předešlý díl. ()

swamp

Filmové pokračování Ritchieho Sherlocka jde ve stopách jedničky. Stejně pompézní, jednoduchými cukrkandly si dopomáhající - a divák mu to prostě musí odpustit a nechat se unášet. Ústřední duo film neskutečně táhne, ale měl-li bych vyzdvihnout jediného, pak by jím byl zaručeně Robert Downey Jr. Toto pokračování jsem viděl v době, kdy hltám každý nový díl seriálového Sherlocka, který je bezkonkurenční a musím s politováním oznámit, že tato filmová adaptace děl Arthura Conana Doylea sahá té televizní "jen" po prsa. ()

teutates

Velké bezvýznamné plus, Sherlock nepřestal byt coul, no horší to bude s Ritchiem. Guy, co by starý mládenec stráci inspiraci?! Naházel tu slušné procento kulervoucich scén, no bez ladu a skladu. Opět konspiračné pozadí v celé své kráse, opět ústředné duo, které to drží na pomyslné čáře průměru, taky opět Hans, kterého hudba už není tak skvělá. No mé srdce zůstává zklamáno, jelikož dílo nebylo vykonáno. Z UK krimi drama jen US. blockbuster, tož to je maáalo. 6/10 ()

Okara

Překvapivě nezpackané pokračování úspešného prvního dílu. Především díky přítomnosti původního režiséra, hlavního herce i nejlepšího skladatele. Robert se sice nedočkal plného prostoru pro důkaz jeho hereckých kvalit, ale i tak jeho zřídka prohozené ironické hlášky udržují pozornost. Na rozdíl od jedničky jsem zaznamenal sice horší příběh, za to ale lépe propracovaný co se týče scénáře a také jsem ocenil použití zpomalených záběrů, především při útěku ze zbrojírny. Ovšem na rozdíl od předchozího snímku škoda závěru no, ale tak to se dalo čekat. 80% ()

Geralt z Rivie

Opět skvělá práce RDjr., JL a GR. Sherlock je víc dobrodružný a akčnější než jednička. Trochu mi tam chyběl Lord Blackwood, který mi jako padouch líbil více než profesor Moriatry. Potěšili skvělé zpomalovací záběry. No prostě takový druh zábavy můžu a za obsazení a za to, že je to Sherlock, jedna hvězdička navíc :) --- KINO ()

pm

Když si víc jak polovinu filmu přeju, aby už skončil, asi není něco v pořádku. Ritchieho vizuálně vypiplaná akce byla přesně taková, jaká jsem předpokládala, že asi bude. Přesto jsem z nějakého nepochopitelného důvodu naivně doufala, že mi Holmes pro náctileté diváky a líné čtenáře zvedne náladu... takže mi nezbývá, než si ji srovnat "Skandálem v Bělehradě" a těšit se na další díly. Televizní. Britské. ()

predators

Trošku zklamání přináší nový díl nejslavnějšího anglického detektiva. Všechny nápady byly v podstatě vyčerpány a tak musel G. Ritchie přijít s alespoň pořádně zamotaným příběhem, který jsem pochopil někdy po dvaceti minutách. Nešvarem bych označil i použití monumentálního hudebního doprovodu tam, kde se to moc nehodilo. Ano, snaha udělat ze Hry stínů důstojného nástupce je znát, ale nic se nemá přehánět. Ovšem, vyzdvihnout musím jednu akční "lesní" pasáž! Celkově mírné zklamání... 60% ()

Slartibarkfast

Nevím proč, ale Sherlock Holmes, jak nám ho tu už zase prezentují Ritchie a Downey, se mi ale vůbec nelíbí. Děj je mdlý a místo opravdu dobré a promyšlené detektivní zápletky dává režie přednost audiovizuálním hodům a tisíckrát vykradenému Zimmerovi, který už dlouho nesložil nic, kde bych nepoznal jeho předchozí díla. Neschopnost nabídnout divákovi solidní hlavolam mě už docela frustruje, protože se to opakuje skoro v každém filmu. Jako by se všichni zbláznili z 3D a velkolepých efektů a zapomněli na základ filmu; smysluplný děj a poutavá zápletka. Přiznávám, že sprint lesem je působivá scéna, ale to je bohužel vše, co mi film nabídl. Nudný blockbuster pro jednoduché diváky. 55% ()

cukorek

Druhé pokračovanie Sherlocka Holmesa s jeho prekliatím predvídať čo sa stane, v podaní Roberta Downeya Jr. ma nesklamalo a prinieslo inváziu vynikajúco prevedených pästných súbojov, známych už prvej časti no teraz s výrazne obohatenou scénou úniku Sherlocka so svojimi priateľmi pred profesorovou armádou. Nikdy nezabudnem na vypálený projektil, ktorý stínal stromy ako zápalky a ani na celý mechanický cyklus dela až po explóziu a tlak, ktorý zasiahol delostrelcov. Túto formáciu výborne doplnil aj zvuk, takže si prišli na svoje oba moje zmysli. V tu chvíľu som myslel, že pozerám iný, vojnový film. Podľa mňa oproti jednotke si tvorcovia dali viac záležať aj na výprave a cestou po spravodlivosti a odvrátení vojny dostali priestor aj krásne scenérie. Herecké výkony nepoľavili a ja som pocit ako by ich vystúpenie bolo skutočné aj keď sherlockove maskovanie mohli kľudne vynechať. Normálne by som dal filmu 80%, ale za spomenuté prihodené želiezka do ohňa dávam 90% (jednoducho tu bolo niečo viac ako v jednotke). ()

PetrPan

Chudák Doyle, spokojený puberťák, zbytečná Noomi Rapace, pohledný mozkový výplach, slaboduchá slátanina kurvící předlohu....volné asociace, které mi prolétly hlavou při sledování druhého Sherlocka. Není moc co vytknout a je možno vytknout téměř vše, záleží na tom, zda máte rádi předlohu nebo je vám to fuk, já ji mám rád, ale je mi to fuk:) ()

Slarque

Pravda, nejsem z toho tak nadšený jako před dvěma lety z prvního dílu. Na druhou stranu Guy Ritchie tentokrát používá ty své vracečky, zpomalovačky a spol. více k vyprávění a méně k předvádění se. Každopádně souhra dvojice Downey Jr. & Law je opět bezchybná a tahle série ještě rozhodně neztrácí dech. ()

Claw

Zdaleka se dvojka nemůže srovnávat s jedničkou. Je méně akčnější, méně vtipnější, méně mysterióznější, prostě nemá v sobě to, co jsme obdivovali u prvního dílu. Co se vůbec Ritchiemu nepovedlo, je první polovina snímku. Než se totiž ve filmu začne něco dít, je z půlky pryč a divák se tak může ukousat nudou. Některé scény ovšem na druhou stranu jsou velice propracované (scéna v lese, šachy) a je vidět, že si na nich pan režisér dal záležet, ale bohužel je to na úkor celého filmu. A pokud čekáme nějaký oslnivý závěr (jako tomu bylo u předchozího dílu), dostáváme jen nečekaný (ne)emotivní konec, který tu nemá co dělat… /60%/ ()

Ritchie chystá novou gangsterku

Ritchie chystá novou gangsterku

05.05.2018

Guy Ritchie se v roce 2009 přesunul od gangsterek k blockbusterům. Po dvou dílech Sherlocka Holmese se vrhnul na Krycí jméno U.N.C.L.E. a loni mu propadnul Král Artuš, na kterého příští rok naváže… (viac)

Další špionáž pro Cruise?

Další špionáž pro Cruise?

20.03.2013

Tom jede. Brzy jej uvidíme v postapokalyptickém Nevědomí, nedávno dotočil další akční sci-fi All You Need Is Kill, počítá se s ním pro nového Van Helsinga a šíří se dohady o Mission: Impossible V a… (viac)

Proč se loni nechodilo do kina?

Proč se loni nechodilo do kina?

03.01.2012

Americká (ale nejen ta) kina zažívají krizi. Loni je navštívilo nejméně diváků od roku 1995. Zklamání z tržeb druhého Sherlocka Holmese či Fincherových „Mužů, kteří nenávidí tetované dívky“ jen… (viac)

ČSFD.cz - 30 nejlepších filmů roku 2011

ČSFD.cz - 30 nejlepších filmů roku 2011