Príbeh odohrávajúci sa na slovenskom vidieku strhujúcim spôsobom rozpráva o generačnom strete tínedžerky Evy a jej despotického otca Imricha.Keď nečakané tajomstvá všetkých zúčastnených vyplávajú na povrch, donútia ich dramatickým spôsobom zmeniť svoje životné postoje.
Dom je príbeh o dramatickom strete dvoch generácii a o túžbe po slobode. Eva je 18-ročné dievča žijúce na vidieku blízko malého mesta. Neznáša svojho otca Imricha, ktorý ju núti denne pracovať na stavbe domu - " daru". Ten je v skutočnosti zhmotnením vlastných Imrichových túžob a ambícií. Eva otcovej ambícii vybudovať "perfektný domov" nerozumie. Zvlášť odvtedy, čo vyhnal jej tehotnú staršiu sestru Janu v 17tich z ich spoločného domu a jej "dom" ostal nedokončený. Sklamaný Imrich odvtedy sústreďuje všetku silu a pozornosť na kontrolu Evinho života. A hlavne na stavbu druhého domu...Pre Evu je otcova predstava "perfektného domova" väzením. Tajne chodí poza školu, aby si zarobila peniaze na svoj vlastný únik - cestu do Londýna. Všetko naberie nečakaný obrat, keď sa zamiluje do učiteľa angličtiny Jakuba. Svoju novú lásku pred otcom tají...To všetko do momentu, kedy ich životy dostanú nečakaný zvrat, pri ktorom vyplávajú na povrch nečakané tajomstvá. Všetci zúčastnení budú musieť svoje postoje drasticky prehodnotiť. V roku 2007 získal scenár v Cannes Cenu Krzyzstofa Kieslowskeho TVP AWARD 2007 – za najlepší stredoeurópsky scenár. (STV)

VanTom

Miroslava Krobota za přísného odtažitého otce, který veškerou rodičovskou lásku projektuje do umanuté stavby domů pro své potomky, byste asi úplně nechtěli. Není divu, že žádný ještě nedokončil, jelikož rodinné vztahy se rozpadají (se starší dcerou roky nemluví, mladší maturující tiše vzdoruje) a v pomalém, intimním lidském dramatu z chudé slovenské vesnice se složitě nachází vůle je spravit. ()

drackula

Sledovanie Domu sa odsýpalo vcelku konštantným tempom. Dianie stálo na vcelku notorických problémoch slovenských rodín, aj keď je nutné uznať, že tu ide možno o trošku silnejší koncentrát. Pochváliť určite musím lokácie, ktoré sa mi veľmi páčili. Základným problémom tohto filmu je však fakt, že Dom nepriniesol absolútne nič navyše. Celé monotónne dianie, ktoré niekedy prepieralo to isté dokola a akoby stálo na mieste, vyústilo ťažko uveriteľným, až americkým happy-endom, ktorý bol do istej miery ako päsť na oko. Ako koniec sa núkala aj úplná katastrofa, a tá by možno vyzerala aj vierohodnejšie, ale to už je skôr hypotetická rovina. V globále Dom neurazil, ale zase ani nejako extra nezasiahol. Označil by som ho teda za priemerný. Neľutujem ale, že som ho videl. 45% ()

Autogram

Postaviť na jednom pozemku toľko domov, koľko sa tam zmestí, je taký slovenský dedinský folklór, tak prečo to nedať aj ako pozadie filmu. A úsmevne obsadiť herca najviac známeho z reklamy na banku a hypotéky do role lúzera, ktorý má problém s peniazmi aj bývaním. Film pokrýva kritické obdobie života niekoľkých rodín, ale všetky dôležité udalosti prichádzajú len akoby náhodne a nie ako dôsledok tých predchádzajúcich. Herecké obsadenie je viacnárodné, takže aby to nevyzeralo v rámci rodín čudne, nejaký dabing bol nutný, a pri celkovo slovenských reáliách sa ten český naozaj nevydaril, pri nedávnom vysielaní na ČT sa to ani nedalo pozerať. Po slovensky to bolo na pohľad fajn, ale obsah tých dialógov už trochu menej. ()

KarKulA

Obyčejný příběh, který je ale ve skutečnosti výborným rodinným dramatem - uvěřitelné a výborně zahrané. Skoro se mi ani nechtělo věřit že jde o česko-slovenskou tvorbu. Smysluplné dialogy, nikdo nepřehrává (herecké obsazení v čele s Krobotem nemá jedinou chybu), skvěle vybrané prostředí a dobrá kamera. ()

MI-380

Vztahy promyšlené a předvedené poctivě, což se nedá napsat o stavebních postupech. Předabování do češtiny nesmyslné. 70 % ()

rudess

Tak sme sa po dlhom čase predsa len dočkali naozaj pozoruhodného slovenského filmu! je intímny, naplnený atmosférou bežných (trápiacich sa) rodín i obyčajných jednotlivcov, trocha smutný, no najmä pravdivý v detailoch, s fungujúcim scenárom a charaktermi, s ktorými sa bez problémov možno stotožniť... je zároveň i príjemnou metaforou medziľudských vzťahov, ktorá evokuje stavbu domu(ov)... spokojnosť. ()

Čtec

Zuzana Liová je prostě dobrá. Po Tichu se mi moc líbil i Dům. Jsou to neokázalé filmy, kde se toho jakoby moc neděje, jakoby obyčejné. Akorát že - život se tam děje! Takový, jaký opravdu je.. Kromě Judit Bárdos, která se musí líbit snad každému (chlapovi), byl perfektní i Miroslav Krobot. Projevování otcovské lásky dcerám je vyloženě jeho parketa :-) ()

milancecil

268. Drobné, ale obsahově velmi významné drama, hutný, pocitově syrový příběh, stále znovu a znovu se v mnoha životech opakující vztahové schéma, kdy hlavní postava bezohledného otce, zatěžujícího svým nezpochybnitelným jednáním celou rodinu, deformuje a ničí svou neustávající, všudypřítomnou neústupností, v bludné, té jediné pro něj správné a tedy i přijatelné představě o spořádaném způsobu života, jeho dům jako nepřehlédnutelný, hrdý symbol toho všeho, té nejzákladnější a tedy i nejdůležitější životní hodnoty, ne láska, city, tolerance, vstřícnost, ochota k porozumění, dům jako ta nejodolnější pevnost, dům ale i jako to nejstřeženější vězení, místo dokonalého řádu, bezpečí a pořádku, tak vypadá princip totality uplatněný v rodinných vztazích, kdy projevená neposlušnost je protestem, jediným, ale i nejpřirozenějším způsobem odporu, následné osobní selhání se pak stává jen dalším, vhodným důkazem posilujícím tyranem prosazované pravdy, ve skutečnosti je však jen jasně zřetelným dokladem výchovného selhání, což je pro takovou rigidní osobu naprosto nepřijatelné a jen se tím už tak kritický stav rodinných vztahů vyhrocuje, až k naprostému vzájemnému odcizení, velmi smutné a mimořádně závažné téma zasahující svým destruktivním efektem nejen generaci potomků, ale i jejich dětí, proto by si zasloužilo pozornost úměrnou své ničivé moci, bravo, určitě doporučuji ke zhlédnutí!!! Skvělý komentář: Fridecka ()

Gogen

...škoda, že o proti klasickým maďarským existencionálním dramatům, jsou zde hrdinové do svých problémů dohnáni vlastním egem a nikoliv svojí existencí ... ()

dita.krizova

Problémy jedné rodiny... Ejhle on je tam dabing a s ním i moje zklamání. Copak to nemohlo jít bez něj? Zpočátku se mi až tak nezamlouvala hlavní dějová linka, ale když pak přišla Evina zápletka, jenom jsem klesla do křesla a koukala. Líbilo se mi celkově, jak herecké obsazení, tak provedení. Pro mě jedině příjemné překvapení roku 2011 :) ()

coscarelli

V poslednom case slovenska kinematografia vzkveta, ale skor nejakym autentickym, SPINAvym, pesimistickym, depresivnym, nepokojnym filmom. No nic veseleho, taketo filmy maju velky uspech, zda sa mi, mladym slovenskym tvorcom to ide zrucnejsie , ako nejaka traparna v style TAK FAJN! podobne. U mna rozporuplny pripad stavby Zuzkinho Domu kolisal z jednej strany na druhu, pretoze pribeh je zaujimavy, napadity, ale ked si to vzala Ona tak plocho, neorientacne, a sice strucne co neznamena nejaku nudu, ale skor prazdnejsie defile. Herci su nad uroven , niet pochyb,( Judit mlada, nema, prazdna, Miroslav stavia cely Dom sam ) Velmi ma bavila hudba, atmosfera, ta je vykreslena krasne, prostredie a prijemne autenticke pocasie, ktore sa rovna momentalnej dusevnej situacii hlavnych hrdinov. No a neobsahuje jedinu , zapamatovaniahodnu scenku, ktora by mi nejak psychicky uskodila. Krystalovo cisty priemer. ()

Zagros

Dům je minimalistickým filmem v každém slova smyslu. Několik málo postav si prožívá svůj menší příběh a bohužel nějak neví, co se životem. Celým filmem se táhne podivně odevzdaná atmosféra, což ovšem není negativum. Tvůrci vystihli nerozhodnost (neschopnost?) postav se někam posunout velmi dobře. Bohužel nakonec Dům vyzněl podivně do ztracena a já si z něj neodnesl nic navíc. Možná jen pocit, že československé filmy mohou dále vznikat a nejsou úplně špatné, i když... rád bych ještě něco víc. Miroslav Krobot to ale zahrál obstojně a poprvé jsem si všiml nadějné Judit Bárdos. Dabing neřeším a dávám tři hvězdy. ()

klukluka

Vnímám, že je to promyšlená, poctivá, stylově čistá režijní práce. A chápu, proč jsem na Dům/ Dom slýchal a čítával pochvalné recenze. Kvůli tomu se mi ten film ale ještě nemusí líbit. On se totiž podle mě nikomu líbit ani nechce. A to je jeho nejvyšší kvalita. Problém, o němž pojednává, se týká většiny rodin, v nichž to rodiče myslí s dětmi “dobře”. Takových by ještě pořád mohla být většina. Tyto dobré úmysly už na sebe dnes neberou tak často jako v minulosti podobu domu na špatné adrese (ideálně v těsném sousedství rodičů), ale princip zůstává stále stejný- za někoho přemýšlet a jednat a nezohledňovat potomkovy tužby, přání a plány. Největší přednost Domu vidím v tom, že dokáže tak zřetelně poukázat na tuto rodičovskou nectnost. ()

NeosinneR

[38. Letní filmová škola Uherské Hradiště 2012] Už to bude nejaký piatok, čo som videl slovenský film, ktorý sa mi páčil. Film zobrazil veľmi reálny pohľad na život (a budúcnosť) mladých na dedine a že názory rodičov (ktorý zažili socializmus) nie sú vždy tie najlepšie pre ich deti. ()