Doktor Jack Kevorkian chtěl vždy pomáhat lidem odejít z tohoto světa. Smrt ho fascinovala a vždycky ji viděl jako součást přirozeného řádu věcí. Často také mluvil o právu na důstojnou smrt. Při svých pravidelných nočních pochůzkách po nemocnici vždy pozoroval oči umírajících, zdali mu neprozradí něco víc. Právě tyto pochůzky mu vynesly nelichotivou přezdívku doktor Smrt. Kevorkian se po setkání s jedním ochrnutým pacientem, jehož kvalita života se prakticky rovnala nule, rozhodl přejít od slov k činům a sám začal pracovat na stroji, který nazval Mercitron. Měl pouhým stisknutím tlačítka pacientovi umožnit jednoduše a důstojně ukončit svůj život, pokud si to bude přát. Dal tak vzniknout zcela novému oboru medicíny - euthanázii. Sám poskytoval v této oblasti poradenství. Začalo to obyčejným inzerátem v novinách, pak přišla první pacientka a zanedlouho o tom měl slyšet celý svět... Detroitského patologa ztvárnil Al Pacino a za svůj strhující herecký výkon byl oceněn Zlatým glóbem. Biografické drama s hvězdným obsazením portrétuje i několik lidí, kteří Jacku Kevorkianovi pomáhali. Nejbližší okruh příznivců vzdělaného patologa tvořili jeho sestra Margo (Brenda Vaccarová), jeho dlouholetý přítel, technik Neal Nicol (John Goodman), aktivistka Janet Goodová (Susan Sarandonová) a právník Geoffery Fieger (Danny Huston). Film, realizovaný v produkci HBO, ověnčený dvěma Cenami Emmy, natočil režisér Barry Levinson. (HBO GO)

jerry12

75%. Případ Kevorkiana je velmi zajímavým lidským osudem, o kterém by měl asi každý vědět, už jen proto, že tento muž v zásadě modeloval dnešní krajní proudy názorového spektra nejen na eutanázii, ale i s výrazným přesahem na obecnou lékařskou etiku. Dynamika jeho charakteru, skutečného charakteru, napomáhá ke kvalitativnímu zařazení filmu, stejně jako mu napomáhá skvělý, ale zde víceméně rutinní Al Pacino i dobře odvedené řemeslo. Jack Kevorkian je důkazem, že i na stará kolena lze dokázat velké věci, Barry Levinson zase, že i TV film se může chlubit velmi citlivým a netuctovým zpracováním závažného sociálního tématu. To druhé ale mohlo být zřejmé prakticky už předem, protože Levinson je natolik zkušeným tvůrcem, že pod jeho vedením by ani You Don't Know Jack nemuselo (a asi ani nemělo) zapadnout mezi ostatními hvězdnými filmy tohoto autora (Rain Main, Dobré ráno Vietname, Spáči) do propadliště dějin, přestože ho spousta diváků ani nezná. Skvělá práce. ()

Lacike

Dost slaby film, ktory ma nenadchol ani ako zivotopis kontroverznej osobnosti, ale ani nefunguje dostatocne naliehavo, aby vo mne vyvolal potrebu sa nad danou temou zamysliet. 5/10. ()

maseer2

film o souboji dvou protichůdných přesvědčení, kde na jedné straně stojí nezlomitelný Jack Kevorkian bojující za "svou" správnou věc a na straně druhé banda konzervativních "právo nebo Ježíše hájících" Američanů.. zároveň film o lidských právech, o tom, co je správné či etické a co není, který jasně ukazuje, že "morální" se nutně nemusí rovnat "zákonné".. není pochyb o tom, že eutanazie je rozhodně kontroverzní téma, ať už jde o možnost zneužití či jiná úskalí práva zemřít, ale v případě Jacka Kevorkiana musím kroutit hlavou nad tvrdohlavostí amerického právního systému, který i přes očividnou dobromyslnost Doktorova jednání (jímž, ačkoli bylo ve finále pak i protizákonné, nikoho nepoškodil) neměl pro jeho činy pochopení.. v tomto emotivním snímku se každopádně veškerou tuto problematiku podařilo vyobrazit výborně (především poslední půlhodina byla parádní) a celé to ve mně stále intenzivně doznívá i půl hodiny po skončení.. ty nejsilnější 4* ()

PROROK14

Kedže mám filmy podľa skutočných udalostí rád, tak som si to nemohol nechať ujsť. Al Pacino hraje Kervorkiana výborne, zaujal ma od prvých minút. S napätím som sledoval ako dopadne ďalšia žaloba. Náboženskí fanatici vo filme ma neskutočne iritovali a držal som Jackovi palce. ()

BigDeal

Krásny film, pastva pre oči i uši, vynikajúce herecké výkony (nielen Al Pacino hviezdi) a scenár plný racionálnych a nepriestrelných argumentov. Ťažko uveriť, že ide "len" o televízny film. Toto je totiž detailne vybrúsená oscarovka so všetkým, čo k tomu patrí! 90% ()

Terva

Hudba - Marcelo Zarvos. CITÁT - Plánovaná smrt začíná být přijatelná všude na světě........... Vím že otázka eutanásie je pekelná a kdo je mladý nechápe, ale ve stáří může protrpět. Čekal jsem více propracovaný snímek, ale je to spíš o dialogu. Je to vlastně jen o obhajování sebevražedné smrti. Než strádat a trpět vybral bych si smrt. A protože jsem bezvěrec, sebevražda není problém. CITÁT - A kolik by jste tu Smrt účtoval ? ........... Ale jak se tak říká - co hlava, to názor. CITÁT - Soucit ? .......Je to smutný a bolestivý příběh o Smrti. CITÁT - Chci rychlý konec........ ()

Suzie05

Taková citová vydíračka, emocionální ždímák, u kterého jsem ale překvapivě nebrečela. Samozřejmě Pacinův výkon byl obdivuhodný, jako ostatně vždycky. ()

F.man

Kontroverzní téma jež si HBO vybralo... Proto jsem trochu v rozpacích s výsledku a hlavně z místního hodnocení. Samozřejmostí je, že Al Pacino předvedl skvělý výkon (jako ostatně vždy) stejně jako jeho kolegové a kolegyně (Susan Sarandon). S čím mám ale trochu problém, je výběr fragmentů Kervorkianova života. Do první půlky je vše relativně v pořádku, ovšem později, kdy vidíme další a další asistované sebevraždy, film ztrácí tempo, aby ho ke konci, v jinak zajimavém procesu, ztratil úplně. Chápu, že vše bylo logicky postavené na Al Pacinovi, ale chtělo to možné trochu rozvrstvit děj, snaži se sledovat i jiné dramatické linky, popřípadě nabídnout i více alternativnóch názorů. Každopádně tři hvězdy jsou pořád nadprůměrné hodnocení, protože Doktor Smrt určitě nadprůměrný film je, už je díky zmiňovaného Al Pacina. Na více ale jít nemůžu. Oh, the lingering of death. What a business. Keep death alive. Hospitals don't make money otherwise. Drug companies either. If you're rich and you have the money, you can pay to die. But the poor, they can only afford to stick it out and suffer. ()

ledzepfan

Pacino je zase a znovu dokonalý,nikdo netlačí na pilu,v pozadí nehrajou žádné slzotvorné housličky,postavy nejsou prvoplánově černobílé..=Prostě paráda= ()

Kryton

Perfektní Al Pacino v rolik Jacka Kevorkiana, který chtěl jen pomáhat lidem od bolesti a nesnesitelného života. Skvěle natočený film, který se pochlubí i dobrým obsazením v dalších rolí (Susan Sarandon hraje také skvěle). Během filmu a po jeho konci si budete přemílet otázky a to je účelem tohoto filmu. ()

agentmiky

O Jacku Kevorkianovi jsem se toho doposud moc nevěděl, ale když jsem se dozvěděl, že je o něm film v hlavní roli s Al Pacinem, tak jsem ani na chvíli nezaváhal. Kdo nemá rád filmy, které se rozjíždějí pomalým tempem, si zde možná nepřijde na své. Ještě že já patřím do té druhé kategorie. Už ani nevím, co mám říct o Al Pacinovi, protože mi přijde, že jsem již vše sdělil. Přijde mi, že každá jeho role, ale opravdu každá, mu sedne přesně na míru. Není film, ve kterém by nezaválel. I zde to byl výkon hodný Oskara (oddychl jsem si, že alespoň získal Zlatý glóbus). Doktor smrt je tím typem filmu, u jakého by se většina úspěchu a kladných filmových kritik nepovedla bez takových hereckých výkonů, a tím myslím od Pacina v roli Kevorkiana přes jeho brilantního právníka, kde zazářil Danny Huston, až po skvělého státního zástupce. Příběh je zde vyprávěn dost podrobně, některé momenty útočí na diváka emocionálně a nenechají ho v klidu. Za svůj život jsem viděl již desítky, ne-li stovky životopisných filmů, ale Doktor Smrt si získává své místo v horní desítce těch nejlepších, protože mi navíc něco kromě dvou dobře strávených hodin dal, co si z filmu mohu odnést. Za mě dávám 89 % ()

frashmaker

Pamatuji si na soudní procesy s tímto doktorem. Pamatuji si jak jsem strašně nechtěl aby byl zatčen. Propuštění jsem si však bohužel nevšiml. Amerika je konzervativní země a bojí se nových věcí. Bojí se práva na smrt. Bojí se člověka, který svými názory předběhl dobu o několik desetiletí. Tento příběh mrazí, je smutný, depresivní. Je ale také o obrovském výkonu Al Pacina a Susan Sarandon. O tom co je správné a co ne. O tom, zda je relevantní uvažovat existenci Boha, zda rozhodovat za jiné a zda jiní mohou rozhodovat sami za sebe. Amerika je na jednu stranu strašně svobodná země, ale na druhou stranu je to totalita jejíž mantinely jsou sakra vysoké a ti co se na ně alespoň vyškrábou mají jistotu, že za to budou po zásluze potrestáni. ()

SaNcHeZ_cz

Fenomenální Al Pacino v hlavní roli nadprůměrného televizního dramatu, který by se nemusel za sebe stydět ani na velkém plátně. I přes pár vážnějších chyb a kolísání tempa se jedná o televizní senzaci. ()

Alqarin

Al Pacino je tak hustej, že by mě zfleku přesvědčil, ať s tím životem taky praštím. Ne vážně, jeho herecký výkon "legalizuje" natočení celé téhle srandy, protože vedle sakra zajímavé zápletky tu máme i brilantní herectví a provedení a tím pádem vyvážený film, který má hodně co říct. Osobně jsem s Kevorkianem souhlasil snad ve všem a nemoch jsem nepocítit obdiv vůči jeho osobě, protože člověk musí bejt strašně odhodlanej a obrněnej vůči lidskýmu zoufalství, aby tohle dokázal. Z You don't know Jack jsem si odnes vážně hodně silnej zážitek.. ()

Paxxx.cz

Palec nahoru pro HBO za výběr dalšího velmi zajímavého tématu, které si určitě zasloužilo filmové zpracování. Al Pacino tu hrál sice skvěle a film měl místy spád, ale na můj vkus byl Doktor smrt přehnaně dlouhý a ke konci výrazně ztrácel na kvalitě-60%, ()

Z0oMb3E

Film nezaujme ani tak svojimi technickými vecami, ako sú kamera, strih, hudba atď., ale samotnou myšlienkou, ktorú má stvárňovať. Eutanázia či riadená smrť je kontroverzná téma. Je to naozaj tak? Či stále lipneme na stredovekých kresťanských hodnotách a tvárime sa ako humanisti. Snažíme sa hendikepovaných ľudí začleniť do spoločnosti, staviame bezbariérové čačky-mačky, ale aj tak im nieje dovolené úplne všetko. Zdravý človek nemá problém skončiť zo svojím životom a nikto mu vtom nebude brániť, ale človeku pripútanému na lôžko, ktorý si tú slučku už nedokáže uviazať je toto právo odopreté. Keď sa človek potrebuje poškrabať na chrbte tam kde nedosiahne, tiež poprosí niekoho iného o malú službičku. Vety typu všetci ľudia sú si rovní a mali by mať rovnaké možnosti sa síce pekne počúvajú, ale v našej prudérnej spoločnosti je realita niekde úplne inde. Ale k filmu. Opäť stopáž, ktorá je pri nie veľmi záživnom obsahu prepísknutá. Žiadny s hercov sa kvôli svojej roli veľmi nepretrhol a všetci odohrali to čo museli. Priemerný film, ktorý ešte raz zaujme skôr svojou myšlienkou ako obsahom. Hviezda navyše za skutočný príbeh. ()

MartinezZ

19.2.2011 ~ Mají nevyléčitelně nemocní a trpící bolestmi právo rozhodnout se, zda chtějí nadále trpět nebo konečně zemřít? Jack Kevorkian věřil a věří, že ano. Ano, jde o vážné téma, ale film samotný mě nijak neohromil. Snad jen Al Pacino, který je už sám nad hrobem. ~ Životopisný film na motivy života a práce Doktora Smrt, Jacka Kevorkiana, který začal nabízet asistovanou sebevraždu nevyléčitelně nemocným a zároveň trpícím pacientům. Eutanazie měla každému možnost rozhodnout se, jak naloží se svými posledními dny a minutami. Rozpoutal tak celonárodní a celosvětovou diskuzi nad tím, co je a není humánní, co může a nemůže ovlivňovat Bůh a jestli lékař má právo pomoci pacientovi zemřít. ~ Po celém světě se toto téma řeší dodnes a po celém světě jsou zastánci i odpůrci eutanazie. Film vypráví o tom, jak všechno začalo, kdo se vším pomáhal, jaké strasti měl Jack a jemu blízcí s policií i médii a jak se ne vždy všechno dařilo. Způsob vyprávění příběhu penzionovaného doktora mi ale dost neseděla nelíbil se mi. Místy mi film přišel dost nudný a o ničem, místy se celý příběh najednou přesunul o hodně velký kus dál, aniž by bylo dáno divákovi vidět co se mezitím stalo. Takové příliš komorní a příliš nízkorozpočtové a, bohužel, ani Al Pacino mě nijak neohromil. Nějak jsem totiž nevěděl, jestli hraje nebo sám umírá. Každý stárne a na kráse to nikomu nepřidá, ale postava Dr. Smrt tady Al Pacinovi padla jak ulitá a pro efektnost měl s sebou nosit kosu. Ne ne, jakkoliv je to téma zajímavé a šlo z toho udělat zajímavý film (celé je to jen TV film z produkce HBO), tak to na mě jako film nepůsobilo, resp ve všech ohledech působilo "levně", cokoliv si pod tím pojmem představíte. ()

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (viac)

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

06.01.2012

Akční hrdina minulého a podle traileru na G.I. Joe: Retaliation i tohoto roku Dwayne Johnson pokračuje v linii filmů, ve kterých spíš někdo dostane nakládačku, než objetí od šťastné rodiny.… (viac)