Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tragický príbeh o osudoch mladých priateľov, Slováka Viktora Lesu (Roman Luknár) a českého žida Ticháčka (Vladimír Hajdu), po vzniku vojnovej Slovenskej republiky a Protektorátu Čechy a Morava. Najprv utekajú pred gestapom preto, lebo zdržali nemeckú vojenskú poštovú zásielku, za čo ich obvinili zo sabotáže. Napokon ich k úteku cez hranice donúti aj to, že v sebaobrane zabili tajného policajta. Počas svojej cesty sa stretávajú s ľuďmi rôznych charakterov, od ktorých závisí ich ďalší život... Snímka získala na 30. Medzinárodnom festivale televíznych filmov v Monte Carle (1990) Cenu Červeného kríža Monegasque osobitnú cenu monackého princa (Prix de la Croix Rouge Monegasque) za film bojujúci za mier, myšlienky humanizmu, tolerancie a znášanlivosti... Film vznikol podľa námetu Vladimíra Körnera, na scenári okrem režiséra a spisovateľa spolupracoval aj Marián Puobiš. Pre kvalitu filmu je rozhodujúce, že tvorcovia využili emocionálnu silu a napätie dramatickej záchrany vlastného života bez toho, aby sa vzdali ucelenej filozofie ľudskej existencie. Hoci je v snímke veľa akcie a napínavých situácií, kde ide obom postavám o život, najpodstatnejším je shakespearovsky tragický, baladický obraz šialenej doby. Mimoriadne vydarený film vďačí za mnohé aj obom ústredným hrdinom. U Viktora dominuje bezstarostnosť a ľahkomyseľnosť, ktoré so sebou takmer automaticky prinášajú utrpenie a bolesť pre iných. Ticháček sa zase vyznačuje úzkostlivou opatrnosťou, takmer úplná strata vlastnej hrdosti a ceny. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (44)

nascendi 

všetky recenzie používateľa

Z tvorby Miloslava Luthera som zatiaľ videl iba dva filmy (Nebezpečné známosti a Anjel milosrdenstva). Oba ma nadchli a tak som so záujmom sledoval jeho Chodník cez Dunaj. Netrvalo dlho a vedel som, že ho k spomínaným dvom dielam nepriradím. Celý film mi pripadal príliš rozháraný, prvoplánový, s neprirodzenými dialógmi a prekvapujúco slabými, kŕčovitými hereckými výkonmi. Napriek tomu, že sa tvorcom nepodarilo stvárniť hlavnú myšlienku, dávam tri hviezdičky, pretože to bol napriek negatívam pozerateľný film. ()

Snorlax 

všetky recenzie používateľa

Road movie z období II. světové války nemůže diváka nadchnout, neboť tento typ filmů musí být postaven na silném příběhu nebo skvělých výkonech aktérů. Příběh o sviních a slušných Slovácích není až tak dokonalý, aby u diváka vyhrál. A herecké výkony bez porady se svým právním zástupcem raději hodnotit nebudu. ()

Reklama

HarryBlock 

všetky recenzie používateľa

Bohužial, veľké sklamanie. Základná dejová premisa je dobrá, ale dialógy strašne šuštia papierom, navyše všetko, čo pochopíte z obrazu sa vám ešte niekoľkokrát zopakuje v dialógu ako pre debilov("Zabil si ho, ty si ho zabil!"). Luknár na to aký je skvelý herec, tu otrasne prehráva, ešte aj Dančiak tu má na malej plochej zbytočné zbrklé momenty, akoby ich režisér nútil do hystérie, v ktorej ale paradoxne zaniká skutočný des situácie. A to nehovorím o zbytočnej lascívnosti v príbehu. Po Lutherovom Prešlapu do tmy som počúval, že toto je jeho naozaj dobrý film a mal u mňa ešte štipku úcty, teraz už padli všetky ilúzie. ()

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Chodník cez Dunaj by bol kvalitným filmom aj keby bol určený do kín, ako televízny film je to pomaly zázrak. Pre lepšie pochopenie príbehu mi tu však chýbala snáď asi aj mapka s polopatickým vysvetlením , kde sa postavy pohybujú, nedokázal som sa orientovať v priestore. Akoby po ceste stretávali stále tých istých ľudí, vrátane samých seba. Chodník cez Dunaj je vojnový epizodický road movie s kvalitným scenárom, dobrými hereckými výkonmi a slušnou výpravou, ale ako množstvo slovenských filmov nedokáže strhnúť. Niečo mu v tom bráni, divák si povie, že to bolo dobré, ale iba na rozumovej úrovni, poriadne emócie Luther nevyvolá a je to škoda, tento potenciál príbeh mal. Pokiaľ som to dobre pochopil, pracuje sa tu s motívom tela, ktoré nás zrádza.... ()

mira007 

všetky recenzie používateľa

Roman Luknár a Ady Hajdu prchají před bezpečnostními složkami Slovenského štátu do Maďarska a epizodně zažívají malá dobrodružství. Zapomenutý film z roku 1989 měl tu smůlu, že měl premiéru v čase demonstrací sametové revoluce a pak nějak zapadl, ikdyž to není špatný film. Ale zas taková pecka, abych to dal podruhé to také není. ()

Galéria (6)

Zaujímavosti (6)

  • Natáčanie snímky prebiehalo v lokalitách Praha, Budyně, Bodíky, Komárno, Stupava, Šamorín. (dyfur)
  • Film sa do kín dostal v nešťastnej dobe. Prišla revolúcia, všetci boli na námestí. Roman Luknár hovorí: "To bolo nešťastie, v kinách videlo Chodník len veľmi málo ľudí". (Raccoon.city)

Reklama

Reklama