Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

Rockerman

Nádherný film!!! Tom Hooper vytěžil z minima maximum. Nedovedl jsem si představit, že by mě mohl zaujmout film o koktavém králi. Ale stalo se a myslím, že tento film shrábne hodně Oscarů. Colin Firth určitě a dál se uvidí. ()

RakeW

Emocionální bomba! Čekal jsem jen "nějaké další komorní drama" a dočkal jsem se neskutečně hutného kusu filmařiny, u kterého jsem občas zapomněl dýchat. Bravo! ()

hEROic

nemam rad dramata, jsou na me moc vlekla... o to vic jsem byl prekvapen, kdyz jsem zjistil, ze uz je konec... nechapu to :) celej film se nic nedelo, ale pritom jsem se bavil a cas jsem naprosto vypustil z hlavy... neuveritelne zahrano!! nicmene stale plati - nemam rad dramata :) 80% ()

Pr4d3d

Pro mě osobně je to nejpříjemnější film roku a asi největší favorit na Oscara. Pomalý, upovídaný, ale hlavně krásný film, kde excelují pánové Colin Firth a Geoffrey Rush. ()

vickeyek

Oslava britské angličtiny, která ode mě díky skvělé kameře a hereckým výkonům získává nejvyšší počet hvězdiček. Oscary zde přeju hlavně Colinovi Firthovi (jeho "stammer" role jako by si o cenu Akademie říkala) a týmu kameramanů. Jinak vyzdvihuju samozřejmě i původní scénář, který z filmu dělá zábavnou podívanou. Hvězdička Colinovi, hvězdička kameře, hvězdička za ideální rozsah (jak časový, tak dějový), hvězdička za scénář a hvězdička za ostatní herecké výkony. Kdo film viděl, jistě (fuckfuckshittitsfuck - pardon) pochopí... :) ()

optimus0s

75% Nemám rád anglický styl života a vůbec Anglii, takže pro mě pouze skvělý film, ale s vynikajícím Colinem Firthem a hlavně mým oblíbeným Geofreyem Rushem. A ještě jedna malý výtka, prosil bych trošku víc prostoru pro Helen Bonham Carter:-) ()

jochanan

Chtěla bych sem napsat nějaký extra vybroušený komentář, ale prostě nemám slov. Už dlouho jsem nenarazila na tak krásně zpracované drama, pro mě jako pro lingvistku navíc obohacené o krásné téma "jakou moc má slovo". Prostě a jednoduše: Tohle prostě musíte vidět! Akademie naštěstí vyslyšela prosby mé a milionů jiných, Colin Firth toho Oscara má naprosto zaslouženě! ()

Rokle

Ano, herecký koncert to je, nicméně jsem se během celého filmu cítil poněkud chladný a absolutně nezasažený příběhem zadrhávajícího se krále. Je to nádherně natočené, se zajímavými kamerovými úhly a jemnou hudbou na pozadí. Ale nikterak mě to nepohltilo. 70% ()

IvcaG

Váham opravdu váhám! Téma, které mě obsolutně nijak neoslovilo oproti tomu uctihodný výkon Clina Firtha. Úžasná kamera, ale pořád je tu ten příběh. Film, který mi stačí vidět jen jednou! Pěkné, ale absolutně nic ve mě nenechal, ani náznak emoce, ani náznak dobrého pocitu co obvykle po filmech co se mi líbí mívám, nevím. Tak tochu i zklamání, po tom všem vychvalování a pak vlastně dnes už i po Oscarech škoda.(Viděno v předvečer Oscarů) Opravdu nevím 3 nebo 4* hvězdy. Uvidíme po delší době prozatím 4*. Edit 3.3.2011 rozhodnuto stahuji hodnocení na 3* protože pro mě to prostě je nezáživný průměr ()

Hopkins

5 hvězdiček bez debat. Trojice Colin Firth, Geoffrey Rush a Helena Bonham Carter nemá chybu je to opravdu jak již mnozí ostatní napsali herecký koncert. Tak jako v každém filmu se najdou drobnosti, které se člověku nezdají tak i v tomto se pár našlo ale nikterak to neovlivnilo můj 100% pozitivní zážitek na tento film. Snad jen možná trošičku ten konec malinko mi nesedl :) :) ale rozhodně se už teď těším až film vyjde na dvd a obohatí mojí filmoteku. ()

kacirek_

Pro svůj stý komentář jsem si chtěla nechat nějakou "pecku", kterou by měl bezesporu nositel Oskara být. Ovšem dostavilo se mírné zklamání, historická dramata mám velmi ráda, Firth zahrál krále Jiřího VI. perfektně, ovšem chyběla mi nějaká větší pointa, než ze začátku předvídatelná. Film je to pěkný o tom žádná, ale nejlepší film roku a plus další Oskaři to si tedy nezasloužil! ()

spriteboy

Výborný film. V kině jsem si po filmu uvědomil, že jsem často desítky minut nevnímal vůbec nic jiného, než jen plátno, jak mě děj a jeho zpracování zaujal - výprava kostýmy jsou výborné a k hereckým výkonům není třeba cokoliv dodávat. Přesto, nedámám pět hvězdiček. A ani nevím proč. ()

hazaba

Film splnil veškerá moje očekávání a Oskary si rozhodně zasloužil. Svým způsobem velice civilní a přesto strhující. A ta hudba... ()

aslavey

P p p perfect. A na to, jak moc slov se v něm vyskytuje, poutavý a má spád. Ani chvilku nenudí. Sem tam mě i slzy na krajíčku očí zalechtaly jak dojetím, tak smíchem. Oskary stoprocentně zasloužené. ()

agassi68

Ach, tak krásne starosvetské predvojnové Anglicko! Nevadilo mi ani trošku prehnané vlastenectvo či šľachtická povýšenosť. Herecky bezchybný koncert, kde mi nezapasoval akurát Guy Pearce. A v závere asi neexistoval nikto, kto by nedržal palce zajakavému kráľovi.. ()

Kopi1

Film se Tomovi Hooperovi velice povedl, přeci jenom se od toho čekal něco víc. Musím nutně vyzdvihnout herecké výkony, ať už Colina Firtha (před kterym smekám klobouk, protože hrát koktajícího krále musí být hrozně těžké a on se s tim vypořádal senzačně) tak Geoffreyo Rushe, který předvedl, že umí hrát i jinou postavu než piráta. Jedná se o výborný film na který se dobře kouká a určitě doporučuji všem. ()

hororwatch

Souhlasím s tím, že asi pro hlavního herce rozhodně nebylo jednoduché hraní. Ale ten zbytek? Na co jsem se měl vlastně koukat? Na drama o koktajícím princi a následně králi, fajn ale jako co dál? Čekal jsem něco víc od filmu s dvěma oskary, než-li koktavýho krále a závěrečnej happyend když přečetl bez koktání teda tu královu řeč. Drama se dá natočit rozhodně zábavněji než tohle. Oskara za nejlepší film bych tomu ani náhodou nedal. Nuda nad nudu. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)