Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

dodona

Ani neviem ako, ale 2 hodiny v spoločnosti koktavého Bertieho a excentrického Lionela ubehli a ja som len čumela s otvorenými ústami. Neviem čím presne ma film nadchol, ale bude to pravdepodobne kombinácia skvelých hereckých výkonov (Colin Firth si toho Oscara rozhodne zaslúžil), dobrého scenára, kamery, výpravy a hudby. Chémia medzi hercami funguje na jednotku, obdobie 40tych rokov v Anglicku je zachytené verne. Film citlivo, miestami vulgárne , rozpráva ako sa z koktavého Alberta, mladšieho syna kráľa Juraja V., „obyčajného“ človeka (s kráľovskou krvou) bez veľkých ambícií, stal kráľ Juraj VI., síce stále koktavý – už menej, ale milovaný celým národom. Na konci filmu mi nielenže ukápla nejaká tá slzička, ale som silno závidela, že nemáme charizmatického kráľa milujúceho svoj národ. ()

Luckyman

Neskutočný film! Dostal ma hneď na začiatku a držal ma až do konca. Prekrásna historická dráma a Colin Firth je impozantný, ale ani Geoffrey Rush alebo Helena Bonham Carter sa nemusia hanbiť. Všetci predviedli vynikajúce výkony a výsledok vidieť vo filme. ()

terx

Takové…zkráceně - krásně britské. Dvě hodiny utekly jako voda díky neokoukanému prostředí a parádním hereckým výkonům: od Colina Firtha, přes Geoffreyho Rushe, po Helenu Bonham Carterovou. ()

Kingjiri

Ale jo, špatný to nebylo. Přece jenom natočit koukatelný a téměř dvou hodinový film na téma "koktání", je vcelku umění. Přiznám se, že mě celkově tyhle ukecaný (v tomhle případě ukoktaný) dramata moc nebaví, ale tohle mě ani moc (k mému velkému překvapení) nenudilo. Na TOP 200 ČSFD bych to osobně neviděl, ale je fakt, že se tu alespoň Colin Firth prokoktal až k Oscarovi. Pro mě jednorázová podívána typu "neurazí, nenadchne", takže dávám tři p-p-p-průměrné h-h-hvězdy. ()

jaki96

Děj odvíjející v nejznámějším prostředí z Londýna, období 30. let minulého století, se objevuje v mnoha jiných snímcích, příkladem mohou být třeba detektivní případy Hercula Poirota. V případě Královy řeči nabídl film pohled na něco nového, navíc byl podle skutečnosti. Počátek filmu se odvíjel pomaleji, následovala největší zápletka filmu a nakonec vyvrcholení. Velký prostor dostal Colin Firth, stejně jako Geoffrey Rush a Helena Bonham Carter. Společně s herci se o kvalitu snímku postaral i režisér Tom Hooper, jenž předvedl neobvykle dobrou práci. Film je určen pro všechny, kteří mají rádi kvalitní snímky odvíjející se v minulých letech. Jelikož mě snímek potěšil a určitá pauza, při níž by se divák mohl i nudit, se zde nevyskytla, můžu tuto kvalitní práci režiséra Hoopera doporučit komukoliv. ()

milaneg

Úžasné zpracování historické reality! Trochu jsem se obával tradičnosti, ale výsledek mně vyrazil dech svou dokonalostí...! A potěšil mě i Churchill v podání Timothyho Spalla. ()

RajAthen

Film, o kterém se hodně namluvilo, a který dostal nějakou tu soštičku a ocenění. Právem! Už během prvních pár minut člověk dostane velice nepříjemný pocit, pokud by byl nucen mluvit před lidmi, který mu nějakou tu dobu vydrží. Žádný film pro tiské mluvčí. Celkový minimalismus děje podtrhují skvělé výkony hlavních protagonistů, bez nichž a nápadité režie by byl film šedý průměr. Za zmínku pak stojí nápaditá kamera a obrazotvorná snaha některých záběrů. Inu i s malým kašpárkem lze uhrát velké divadlo. ()

krizi

Nevěřil bych, jak může být film na tohle téma zajímavý. Pravda, zezačátku to byla trochu nuda, ale potom se něco změnilo a bylo to skvělé. Oscar je v pravých rukou. V souvislosti s dobou musím zmínit i Hitlera, který byl podle mě naopak nejlepší řečník všech dob a vlastně nic jiného než dřístat hubou neuměl a uvítal bych také film věnovaný jen a jen jeho proslovům. ()

BDMarty007

Hezký film, na který se celkem příjemně koukalo. Herecky velmi vděčné téma, umožnilo Colinu Firthovi excelovat . Ale zase nějak mimořádně to na mě nezapůsobilo. Asi každý dopředu věděl, jak to dopadne a čekal jsem trochu víc ve smyslu dramatizace. Chyběla mi výraznější gradace. Britsky úsporný či spíše rezervovaný styl v kombinaci s tímto scénářem má za výsledek možná až příliš strohý film. Chvílemi jsem se skoro nudil. Velmi slušné, ale ne skvělé. ()

peteriko

Mnohí vyčítajú filmu, že nepriniesol nič nové. Ale ak niekto zužitkuje veci ktoré sa naučí v škole na 100% môže aj z toho byť tak úžasný film akým je práve Kráľova reč. Vynikajúci herci, hudba a zvlášť treba oceniť vynikajúci Hooperov cit pre záber. Jednoducho balada. Film roku 2010! ()

skalican

Nedá sa dať menej ako 5*. Vynikajúci výkon Colina Firtha doplnený Geoffreym Rushom. Zážitok ešte znásobila skvelá kamera. Nemám čo vytknúť, jednoducho silný film ! ()

markotter

Na film , který dostal Oscara, bych čekal víc - to jen potvrzuje, že Oscar je cena, kterou nemusím brát zas až tak moc vážně. Pro člověka, který nezná anglickou historii, tam bylo příliš mnoho politiky, kterou takový člověk není schopen pobrat. Pro člověka, který se v tom orientuje, to bylo zase zbytečné - obojí na úkor většího důrazu na vztah budoucího krále a jeho terapeuta. To ovšem nezastiňuje výborný výkon Colina Firtha, který se mi líbí film od filmu víc a víc. Geoffrey Rush neměl bohužel příliš mnoho prostoru vzhledem k výše uvedenému a Heleně Bonham Carter zase podle mě více sedí bláznivé role ve filmech Tima Burtona. Ale i tak příjemně strávené 2 hodinky. ()

strycekmaso

Herecké výkony Colina Firth jsou brilantní. Moc jsem se na tento film netěšil (ani nevím proč), ale jak jsem viděl Colina Firtha jak koktá v tom přímým přenosu jsem věděl, že to je film, který mě určitě zaujme. Kamera opravdu mistrovská. Zasloužila by si oscara. ()

VeeDee

A to je všechno? ...napadlo mě při závěrečných titulkách. Ano, skvělé herecké výkony, výprava, sympatičtí hrdinové (manželka, Lionel). Krásně poukázáno na to, že i král je jen člověk, se svými chybami, strachy a pochybnostmi... ale asi jsem čekala výraznější dějovou linku... ani na emoce to nikterak zvlášť nezapůsobilo... příjemný film, ale možná trochu nadhodnocený... Dávám tři a půl! ()

Anschutz

Většina oskarových filmů poslední doby byla pro mě spíše zklamáním. Na tenhle film jsem se těšila, protože se týká britské historie, která je mým koníčkem, protože v něm hraje můj oblíbený Colin Firth a protože na něj všichni pěli chválu. Nemůžu říct, že by mě film vyloženě zklamal, bavil mě, ale nebylo to nic výjimečného. Zkrátka jsem tam nenašla to "něco" navíc, co by mělo vést k takovému nadšení a potažmo Oskarovi. Mnohem větší zážitek jsem měla např. z Inception, kde byla patrná invence, novátorství, zajímavá myšlenka a skvělárežie a herecké výkony. Asi tomu prostě nerozumím. Je to ale zábavný snímek popisující velmi zajímavý úsek britských (částečně i světových) dějin s výbornými hereckými výkony - o tom není pochyb. ()

Doski

Film z prostředí, pro mě oblíbeného. A to předválečné Anglie. Skvělý Colin Firth si za tuto roli opravdu oscara zasloužil, Geofrey Rush jakožto doktor nedoktor a Helena Bonham Carter jako manželka George VI. byli také skvělí. Doufejme jen, že Tom Hooper tímto precizním dílem nekončí a dá nám další skvělé kousky. Skvělý britský humor nechyběl. Mě tento film zaujal dost neobvykle. 91% ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)