Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

Martrix

Že jsou Rush i Firth vynikající herci, o tom asi málokdo pochybuje. Proto jsem nic jiného než kvalitní herecké výkony nečekal. A protože téma koktavosti krále Jura 6 bylo také zajímavé, kritici tuto kombinaci řádně ocenili a filmové ceny na sebe nedaly dlouho čekat. A možná právě to všeobecné nadšení, které vzbuzovalo očekávání mimořádného filmového zážitku způsobilo, že jsem lehce zklamaný. Ano, Králova řeč je víc než dobrý film a všichni herci odvedli skvělou práci. A ano, i téma koktavosti bylo zajímavé. Ale přesto na mě tento film působí tak nějak polotučně. Nemám totiž důvěru ve filmové přepisy historických událostí. A právě tato nedůvěra mě nenechala naplno si užít některých scén, které bych v přiznaně vymyšleném příběhu ocenil víc. Takto mám pocit, že se mě Hooper pokouší ošidit tím, že tuhle přidá, támhle ubere... .Takže i když je Králova řeč moc pěkný film a já ho rád doporučím ostatním, mě ta vlna nadšení nějak minula. Naštěstí jsou tady pro takové rýpaly jako jsem já dokumenty. ()

Wormboy

Mrakmi a hmlou zavaleny Londyn nam ponuka ponure prostredie pre rozpravanie velmi pekneho pribehu, ktory na pozadi zavaznejsich dobovych udalosti takmer upadol do zabudnutia. Colin Firth a Geoffrey Rush su skveli, ich rozhovory su uprimne, mile a aj nenutene vtipne. Z celeho filmu ide skutocne prijemna atmosfera, no k tomu, aby bola Kralova rec najlepsim film roku 2010 ma veru este daleko. ()

gabin(a)

Film mě naprosto uchvátil. Jsem zapřisáhlý monarchista, který stále lituje rozpadu Rakouska-Uherska (nezlobte se na mě, prosím). Při oné řeči podbarvené Beethovenem jsem bečela jak o život, ani ne tak z radosti nad tím, jak to král zvládl, ale kvůli tomu, co ve filmu už nebylo, a ve skutečnosti ano - válka, statečnost královské rodiny za války, to jak královna odmítla opustit Londýn, že král brzy po válce umřel, že ta malá holčička, co jí četl pohádky, se stala královnou, co všechno musela a musí řešit nejen ve státě, ale i ve vlastní rodině atd. Kurnik, už mám zase na krajíčku. K filmu: perfektní - komorní, neokázalý, civilní a řemeslně dokonale zvládnutý. Dokonalé herecké výkony, Jeffrey Rush mě po záři svou dokonalostí nijak překvapit snad ani nedokáže, ale do Colina Firtha bych to nikdy neřekla, vždycky jsem ho sice brala jako solidního herce, ale takových nemastných neslaných rolí. Perfektní komentáře: Sportovec a hlavně Woody ()

pakobylka

Oč skromněji a civilněji je příběh krále a jeho řeči zpracovaný, o to hlubší emoce dokáže vyvolat. Možná, že ve svém srdci se Bertie alias Jiří VI. nestal králem v tom slavnostním okamžiku, kdy mu byla na hlavu vložena koruna - ale teprve tenkrát, když Velká Británie vstoupila do války a on promluvil prostřednictvím rozhlasu ke svému lidu. ()

Juto

Je to vrúcny, vtipný a veľmi príjemný ľudský príbeh, ktorý prináša pútavý pohľad na zásadné obdobie v histórii 20. storočia. Podstatné je, že Colin Firth odviedol úžasnú prácu a rovnako ako Geoffrey Rush. Je to úžasne zábavné, dobre urobené a robí to, čo je pre film vzácne, poľudšťuje to monarchiu. 8/10 ()

Riley

No tak tedy nevím, ale mě to tak úchvatné nepřišlo. Tohle je naprosto průměrný film. Lehce nadprůměrným ho dělají možná tak herecké výkony a pěkná výprava, ale víc jak 60% ani omylem. A ano hlas je důležitý, v tom je ta myšlenka krásná, ale das ist alles. Jinak jako pardon Helen Bohdan Carter, je herečka určitě výborná - bylo zajímavé vidět ji v trochu jiné roli než jsme u ní zvyklí a určitě stvořila manželku, kterou by si minimálně přál každý král, také ukázala, že je to herečka mnoha tváří, ale za těch pár minut, které ve filmu ztvárnila, bych ji na oscara rozhodně ani nenominovala....jsou tací, kteří se na filmové role připravují měsíce a vydají ze sebe nemožné, tahle role to ani nepotřebovala a ani k tomu nedávala prostor. ()

blitzer

Člověk by řekl taková blbinka jako je vada řeči, a jaký z toho může vzniknout film! Scénář je skutečně povedený, stejně jako dobová výprava a hudba. Co The King's Speech povyšuje jsou samozřejmě herecké výkony, na kterých v podstatě toto konverzační drama stojí. No drama, při závěrečné řeči jsem byl napjatý víc než u kdejakého thrilleru. Pánům Rushovi a Firthovi toho Plešouna za jejich výjimečný výkon skutečně přeju. Stejně tak se mi líbili všichni ostatní herci, např. Churchill Timothyho Spalla byl perfektní. Z letošních filmů nominovaných na hlavní cenu, které jsem viděl, je Koktavý král určitě nejlepší. ()

Ketchi

Naprosto krásný a dojemný film o přátelství dvou lidí. Colin Firth by zasluhoval oscara za hlavní roli, stejně jako Geoffrey Rush za tu vedlejší. Moc takových komorních, historických snímku se už dnes bohužel netočí. ()

EstéCaňa

Vynikající herecké výkony! Ale to by bylo asi vše. Cekový příběh mi přijde bez nápadu, zvratu a atmosféry. Prostě to byl film, na který se už nikdy nepodívám...:) 6/10 ()

Ice123

Tohle mě velice potěšilo. Výkon Colina Firtha byl naprosto neskutečný, jestli nedostane oscara, tak to bude veliké sklamání. Ostatně H. B. Carter i G. Rush byli taky skvělí. Jinak film se drží skutečnosti a scénář byl napsán skvěle a režie byla také zvládnuta brilantně. Všechny emoce jsou zde krásně vykreslené a hluboké, prostě nemám co bych filmu vytkl... Na druhou stranu ale chápu, že tento žánr nemusí sednout každému, jelikož ne všichni mají zájem o politickou tématiku dávno minulou.... 100% + zařazení do mé top10 ()

Plangi

Kdyby tímto způsobem bylo zfilmováno více historických událostí osobnostního charakteru, dějepisu by přibyl určitě nejeden fanoušek. Prostředí britské rodiny monarchů s sebou přináší nutnou dávku škrobenosti, jinak, řekněme si to narovinu, by to nebyl příliš snímek věrný reáliím, ale ehm, americký. Díky bohu jde o ryze britský film, jehož kouzlo stojí na scénách, jimž vévodí duo Firth-Rush. Ti dva když se sejdou, předvádějí neskutečný herecký koncert, až člověk zapomíná, že ty skvělé dialogy jim někdo napsal. Palce jsem původně držel Bertiemu v jeho závěrečném projevu. Po skončení The King´s Speech jsem je však držel i Colinovi při jeho aspiraci na zlatého paňácu. Ne nadarmo. 85% P.S.: Bylo milé vidět Colina a Jennifer Ehle opět v jednom filmu. ()

BoXBe

Film o lidské hrdosti, královské cti a o přátelství bez patosu. A hlavně o symbolech, které mají význam, o kterém se nám od dob Masaryka a Beneše ani nesnilo... Herci navíc vytvářejí silné charaketry, až si jich začnete cenit jako by byli z masa a kostí, protože v reálném životě musíte mít na podobné typy opravdu štěstí. Vážím se schopností filmařů naservírovat takto dojemný příběh, aniž by utráceli za podbízení se divákovi lačnému po jednoduchém humoru. Z mého osobního srovnání sice o něco lépe vychází film Stahující se mračna, který mapuje podobné období jen z Churchillovy perspektivy. No, ale jsem rád, že Králova řeč vznikla. Na světě je v kultuře člověka zas o něco veseleji a lépe. ()

c.tucker

Toto je velice noblesní film, který je úžasným přenesením divadelní hry na plátno. U některých pasáží mi až mrazilo v zádech - úvodní na stadionu, procházka v parku se smogem a příjezd před vysíláním do paláce. Jelikož už o tom bylo řečeno hodně, tak to nechám být, ale ještě se trochu zmíním o hercích. Colin Firth, je jednoznačnej a toho Oscara si vydobyl neuvěřitelným výkonem, ale Neskutečná je také Helena, která tomu filmu dodává šmrnc, i když nemluví a jen se tváří nějakým způsob, že já věděl naprosto přesně. A do třetice, Geoffrey Rush, který dostal roli učitele duše a s tou se vyrovnal neskutečným způsobem. Ostatní herci, také senzační. Prostě tomuto filmu tleskám. ()

mortak

Král měl dva syny... U Shakespeara by to byl námět na tragédii, ovšem moderní doba žije psychoanalýzou (lenoška v Lionelově pracovně), a tak se před námi odhalují "rozkopané bábovičky" na pískovišti jménem královská rodina. King´s Speech si sice přizpůsobuje historii tak, aby dosáhla maximální účinnosti, ale to není vůbec na škodu. Je osvěžující vidět v kině film, který má začátek a pozvolně, přes mix humoru a emocí, graduje až do závěrečné gradace. A i když idyla Logueovy rodiny je až nepřirozená, stejně tak laskavost a něha Alžběty, vše plyne nenásilně k závěru. Film je mi ovšem blízký taky připomínkou prožitého, protože jsem se zbavoval vady řeči podobným způsobem. Děkuji, pane režisére Krejčí za všechny ty Petry Fletry pletly svetry! ()

dr.fish

Film je především velkou příležitostí pro Colina Firtha, umožňuje mu definitivně se vymanit z role komediálních baličů žen a dívek. Ostatní jsou v jeho stínu, jen Geoffrey Rush, ač se snaží nevyniknout, je vidět opravdu dost. Jinak je snímek pojatý jako sonda do dramatu předválečné Anglie, jejích koloniálních zájmů a osobního dramatu koktavého krále. Británie se zde netají, že zachránila Evropu před nacismem, ale částečně přiznává chyby, kterých se dopustila. Vyprávění je dostatečně suché, jak se na Brity sluší, se suchým anglickým humorem. Nenudí, ale ani příliš nestrhává. Drží si odstup v rámci lekce slušného chování. Díky tomu ale zas až tak nestrhne, jen ve vypjatých místech. Emoce jsou pečlivě drženy na uzdě a vypuštěny jen v krajním případě. Rád jsem film viděl, ale do videotéky ho nezařadím. It´s not my cup of tea...80% ()

LenkaAK

Když odhlédnu od některých historických nepřesností, tak byl vytvořen velice kvalitní film. Asi jsem čekala po všeobecném rozruchu trochu více, ale to mohlo být dáno právě recenzemi a cenami, které film získal, a které si rozhodně zasloužil. Zejména bych vyzdvihla hudbu, ta mě okouzlila a dodala filmu potřebný rámec. Od začátku jsem fandila Colinovi a ten se své role krále zhostil se ctí, šarmem i vtipem. Jeho přátelství s logopedem Rushem poukázalo na základní životní hodnoty jako přátelství, odvaha a zodpovědnost. A to je mnohem silnější kalibr než osmatřicítka. ()

forsythia

Excelentní film, excelentní herecké výkony. Kdo má (jako já) oblibu v tradičním anglickém stylu, kochá se od začátku do konce. A při vší té tradičnosti je to celé tak úžasně lidské, vřelé a příjemné. Na vřelé přátelství je nakonec i přísná královská etiketa krátká, a ještě že tak. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)