Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

Maiken Algren

Úplne, ale úplne mimo mňa. Podľa receptu: Zoberieme nejakých dobrých hercov, zaplatíme drahú produkciu, o scenár sa príliš starať nebudeme ten sa napíše sám (však aj tak nikto nič nové nechce), a máme dokonalý film na počkanie, x-tú americky znejúcu variáciu na stále dokola tú istú tému. Bohužiaľ, formálna dokonalosť je príliš slabá záplata na to prázdno pod tým. Ale možno som iba vyberavý. ()

Kozlowski8

Jeden z nemnoha filmů, u kterého jsem ve svém hodnocení proti většině. Tento všemi odborníky i laiky opěvovaný snímek byl z mého neodborného pohledu a pocitu jedna velká nuda. Slabý scénář, nezáživné dialogy, ponuré interiéry, ve kterých se celý děj odehrával. Jediný důvod alespoň 2* v mém hodnocení, jsou výteční Colin Firth a Geoffrey Rush. ()

MarryW

Jak je možné, že Oscara dostal jenom Colin Firth??? Proč ho nedostal i Geoffrey Rush??? Škoda, velká škoda...jejich výkony jsou perfektní, Firth se k tomu Oscaru doslova dokoktal. Ale zasloužil si ho. Dlouho mě nic tak nevtáhlo do děje jako právě Králova řeč. Je zde krásně ukázáno, jak taková blbost jako je přeučení leváka na praváka může způsobit velké problémy, které se nevyhýbají ani těm nejvýše postaveným. Je obdivuhodné, jak v sobě Jiří VI. našel sílu a odvahu s tím bojovat a ještě k tomu motivovat a podporav anglický lid. To vše je dokresleno nádhernou hudbou Alexandra Desplata. Krása. ()

Hellhajzl

Po dlouhé době opět vytvořili filmaři skvostné umělecké dílo. Věřím, že tento snímek se svou velkolepostí nezapomenutelně vryje do historie anglické filmografie. Kdyby byla možnost ohodnotit více než 5 hvězdami, určitě bych této možnosti využil. ()

hlob

Po filme som ma chut si dat salok lahodneho caju a zavolat par znamych na particku bridgu. Kedze uz bolo po piatej, nehodilo by sa to. Anglicko a imperium ake by malo byt, aby sme si ho mohli "zakonzervovat". Dojemny pribeh skutocneho krala reprezentujuceho tieto hodnoty (niekde vo vnutri) a jeho boj s handicapom ktory mu v tom brani (tiez niekde vo vnutri). Jednu hviezdicku uberam, pretoze aj napriek dojemnemu spracovaniu su mi osudy britskej kralovskej rodiny vzdialene. ()

annash

Úchvatný historický film ryze oscaroidního typu. Všichni od Colina Firtha až po Timothyho Spalla hráli na jedničku, navíc následovala vynikající kamera a o nic horší hudba. Je to dokonale fungující snímek, který sice není z té škatulky "vhodné pro každodenní zhlédnutí", ale jednou za čas, když máte správně komorní náladu, vám ukáže, že filmové skvosty stále ještě existují. Možná budete plakat a možná se budete smát, ale nestyďte se - síla, kterou v sobě Králova řeč má, vám nedá příliš na výběr. ()

Zelko

Krásny a jedinečný film, záverečný príhovor je skvelý. Treba vyzdvihnúť hlavne obdivuhodný herecký výkon Firtha a réžiu. ()

blackoutt

Typická Anglie. Žádný smích, žádné emoce, city.. Věčně kamenné tváře. V jakémkoli jiném filmu by mi to nejspíš vadilo, ale tady to bylo jen podtržením dokonalosti. Pro mě nejlepší film s Colinem Firthem. Neumím si pro hlavní roli představit někoho lepšího. Shit,shit,shit.....fuck,fuck, fuck..... a kdo se na to bude dívat v češtině, je kulturní barbar. ()

Dexter666

Historické odchýlky, zhustenie a zmena faktov môžu niektorým divákom prekážať. Predovšetkým ľudia znalí veci, historici a ostatní sa určite nezbavia pocitu, že v skutočnosti to bolo trocha inak. Aj keď samotná podstata samozrejme zostáva zachovaná. Páči sa mi, že sa nerozvádzali iné dejové línie (napr. samotná abdikačná kríza alebo blížiaca sa vojna) a že všetko zostalo v rovine boja jedného človeka so sebou samím s prispením neortodoxného Loguea. Firth zahral majstrovsky... musím priznať, že som sa cítil veľmi nepríjemne, keď koktal... v človeku to vyvoláva pocit napätia... presne ako v reálnom živote. ()

JackieBliz

Králova řeč je postavena na jediném člověku a veškerou svou eleganci a jiskru čerpá právě z něho: Colin Firth. Jedinečný, brilantní a na oko chladný. Jedině na jeho briliantových výkonech stojí celý snímek. ()

Marchellonzo

Inteligentně napsané dialogy, příjemné výkony herců a napětí před závěrečnou řečí, které by mohli závidět mnohé filmy zaměřující se právě na napětí. Tyto hlavní klady dávají spolu s originalitou filmu jedinečnost. Velmi příjemné a ve své podstatě hluboké. 85 % ()

jessic

Historické“ psychodrama se skvělými hereckými výkony a kvalitním scénářem, filmařsky poctivý, tradičně vystavěný příběh, jak mám ráda. A i když nejde o historický příběh, ale o komorní drama přátelství krále a jeho logopeda, pořád se to odehrává v období konfliktu Anglie s hitlerovským Německem a z toho pohledu je celá situace úplně absurdní. Hitler za dveřmi a celá země včetně ministerského předsedy truchlí, že král Jiří koktá. Korunu tomu dodal patetický závěr. To jsem si ale oddechla, že to dobře dopadlo. Zdá se, že dějiny by vypadaly úplně jinak. Je to takové britsky loyální ke královské rodině. ()

PrezidentRickS.

Ohromující příběh muže, který se nevzdal a bojoval. Colin Firth dokázal, že patří mezi nejlepší, nejen britské, ale i světové herce. Oscar naprosto zasloužený a v tomto případě i povinný. Dále zde předvedl své úctyhodné herecké schopnosti Geoffrey Rush. Na filmu byla znát láska jak k samotnému herectví těchto dvou osobností, tak láska ke své vlasti a své královské rodině. Mám pocit, že pro oba to musela být čest a v hlouby duše cítili povinost vydat ze sebe maximum. God save the King. ()

Desmi

O čem to vlastně bylo ? Pro mne o tom, jak i jedno malé osobní vítězství dokáže změnit vše. V době kdy zemi hrozí válka a na trůnu se mění panovníci je pořeba mít v čele státu muže, který národu dokáže, že možné je vše. Jiří VI. to zvládl hlavně díky svému příteli. Díky příteli/doktorovi panu Loguovi, který zase dokázal to, že vlastní rozum a vlastní objevování je mnohdy mnohem více než-li titul a striktní dodržování všeobecně platných norem. Výborný film. ()

vlastimil.ferko

K-K-K-Koktající vladař mě uchvátil. Velmi dobré obsazení, chytré dialogy a příběh jako takový. Skvělý obraz a kamera, kostýmy, celá atmosféra a to vše dává dohromady parádní film. ()

mik3shka

Pro muže: Představte si, že potkáte ženu svých snů. Je nádherná, dobře stavěná, má vše, co Vás přitahuje. Umí se vyjadřovat, je vtipná a přitom si zachovává svou grácii dámy, dokáže v jednom pohledu vyjádřit všechny své city...a ještě k tomu je překrásně vizuálně "zpracovaná" Pro ženy: Představte si, že potkáte muže svých snů. Je nádherný, dobře stavěný, splňuje vše, co na mužích milujete. Umí se vyjadřovat, je vtipný a přitom si zachovává svou grácii opravdového galantního muže, dokáže v jednom pohledu vyjádřit všechny své city...a ještě k tomu je překrásně vizuálně "zpracovaný". TAK PŘESNĚ TAKOVÝ JE TENTO FILM...Není možné si jej nezamilovat. :) ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)