Disco a atómová vojna

• Česko Disco a atomová válka (viac)
Estónsko / Fínsko, 2009, 80 min

Réžia:

Jaak Kilmi

Kiur Aarma (rozprávač), Jaak Kilmi (rozprávač), Alo Kõrve (rozprávač), Jaan Tootsen (rozprávač), Eduard Toman (rozprávač), Åke Blomqvist (a.z.) (viac)

Sledování finské televize ovlivnilo generaci (sovětských) Estonců, kteří v hravé koláži vzpomínají na dobu, kdy žili v první linii studené války, z jedné strany vychováváni ke komunismu, z druhé bombardováni západní popkulturou, hudbou a televizními seriály. (MFDF Ji.hlava)

blezg

Přesah do dneška: Hezký obrázek o tom, jak dnes, v době ruské invaze na Ukrajinu, probíhá v Rusku "pravdivé informování" o tom, co se ve světě za hranicemi děje. Je to furt stejné, nic se nezměnilo, jiná média než ruská státní jsou blokována. Propaganda a dezinformace. Hanba válčícímu a prolhanému Rusku. ()

nascendi

Zaujímavý dokument ukazujúci, akou nápaditosťou disponovali ľudia, ktorí mali záujem a potrebu nahliadnuť za ideologickú ohradu, ktorou boli obkolesení. Ich správanie mi je veľmi blízke, pretože v Bratislave  sme žili rovnakým problémom a každý zháňal konvertor na systém PAL, ktorý umožňoval sledovať vysielanie viedenskej televízie. Zaujímavé bolo, čo všetko sa stalo symbolom toho iného sveta, do ktorého sa snažili ľudia nahliadnuť. ()

zette

Hodne odlehceny, misty vtipny a jinak hodne zajimavy dokument o obyvatelich Tallinu, kteri meli to stesti, ze za doby Sovetskeho svazu chytali finskou televizi. Kdyz si vzpomenu, jak jsem jako dite vstaval v sobotu v noci na "kino noczne", pravidelne uvadene v polske TV, tak se do role Estoncu umim maximalne vcitit:-). Pobavilo me vypraveni o Dallasu, Knight Rideru. Asi mohlo byt v dokumentu jeste vice informaci, i tak me ale zvolena forma zaujala. ()

Aelita

Jeden z režisérů filmu říká: "Zatím je pro mne těžké oddělit fantazii od reality, protože mi dnes ta sovětská realita, na kterou si pamatuji ze své minulosti, zdá se být více pohádková než ta skutečná realita. Mám v hlavě podivnou změť, zmatek. Takže můj film "Disco a atomová válka" je právě o smíšení těchto dvou realit. Je to vyprávění o sovětských estonských dětech v době studené války. My tu pohráváme s myšlenkou toho, že podvědomě jsme se octly na přední linii této války. Náš dětský rozum "vyhodily do povětří" západní filmy, televizní reklama a popkultura, kterou vysílala finská televize. V podstatě však ta televize nám změnila pohled na svět a život." ____ Socialismus rozvrátily nikoliv tanky a rakety (i když finančně ano), ale seriál Dallas, banány, punčocháče, disko a džíny - to je právě ten neodolatelný a spolehlivý kapitalistický softpower, lákadlu kterého lidé v socialistických zemích podléhali o to snadněji a ochotněji, o co více je státní propaganda vychovávala k uvědomělé střídmosti. ()

smatana.sk

Výborne koncipovaný dokument. Len si treba uvedomiť - skôr než niekto začne robiť pokusy s ortuťovou anténou, ktorá "kradne" signál susedom a znepokojuje posádky raketových základní - že dokument pracuje aj s rôznymi fámami a urbánnymi legendami, ktorým sa v informačne izolovanom prostredí "socialistického tábora" výborne darilo. ()