Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

Stíba

Z Opravdové kuráže je hned jasně cítit Coenovská ruka. Osobně jsem si celou dobu připadal jako bych viděl Millerovu křižovatku ve westernovém prostředí a i mé pocity z filmu byly podobné. Zapomeňte na kolosálnost a přestřelky jako v TnZ nebo v dolarové trilogii, tohle je spíše temné komordní drama s jemně temnou atmosférou, skvěle zahrané od Jeffa Bridgese a velmi přéjemně drsné malé Hailee Steinfeld. ()

Dimo

Asi poslední, co jsem čekal, že film bude vtipný. A on je. Místy bizarně vtipný, ale přesně to mu sluší, jeho trefná černohumornost. Jeff Bridges je prostě maxi herec a jak jsem kdysi dávno o jeho kvalitách (a přízvuku) pochyboval, nyní nemohu, absolutně ne. Čtrnáctiletá Hailee a její prořízlá pusa = respekt a Matt Damon snad ani nemohl zklamat. Opravdový western, opravdový zážitek. * * * * + ()

Torgal

Poctivý a prekvapivo zábavný western. Bridgesovi rola ostrieľaného mrzútskeho maršála (ktorý hovorí s takým prízvukom že mu takmer nie je rozumieť) padla ako uliata, rovnako aj mladá Hailee Steinfield bola vskutku vynikajúca, no ten Damon mi prišiel dosť mimo (ale asi to bol zámer). Musím pochváliť aj hudbu, ktorá krásne dopĺňala atmosféru. Neviem čo k tomu dodať, bavil som sa od začiatku až do konca, ale to množstvo oscarových nominácii som nepochopil. A tiež je to asi najmenej "Coenovský" film, čo táto režisérska dvojica natočila. 8-/10 ()

truby

Nemastné, nesalné, žánrově nezařaditelné. Pokud je to dobrý film, pak naopak originální pojetí a vymikání se žánrům mi absolutně nevadí, ale tady mi to vadilo. Pokud to měl být moderně pojatý western,pak westernová atmosféra se vytratila úplně a nejvíc ji zabila právě snaha o ponurou atmosféru a to, že se polovina filmu odehrávala v noci, což jsem nepochopil. Pokud to měl být dobrodružný film, kde bylo dobrodružství? Němělo to jiskru a podle mě byl děj tvořen často uměle. Jediné co bylo pozitivní, byla postava Jeffa Bridgese. A nakonec melancholie a pseudomoudro: "Čas nám utíká všem." ()

foundation

Príbehovo čajový ale technicky výborný ,,pokus,, o western. Coenov ani tento žáner nemusím, ale dá sa povedať že som v rámci možností spokojný. Ako niektorý nadávajú na dialógy tak tie boli u mňa jednou z pozitívnych vecí, aj keď je pravda že občas nútili k nechcenému pousmiatiu. Čo mi tu naopak vyslovene chýbalo boli nejaké tie ,,momentkové,, scény alebo zábery, skrátka to, čo by u poriadneho westernu nemalo chýbať. Hlavne pri stretnutí a následnej konfrontácii Mattie s Chaneym sa niečo také núkalo na striebornom podnose a aj tak tým Coeni pohrdli. Bridges zahral parádne, Damon sa mi tu naopak nehodil ani trochu. A áno, Hailee Steinfeld bola skvelá ale v jej prípade mám dojem že to bolo skôr totálnym napísaním postavy na telo ako tým, že by bola nejaká excelentná herečka. Proste jej to sadlo. Čas ukáže čo dokáže. Celkovo zmiešané pocity. Vyjadrenie v podobe hviezd je presne medzi 3 a 4 ale tlačí ma to skôr smerom dole. Uvidíme či to dozrie. Zatiaľ 70 percent. ()

darkreider

Nebudem písať dlhé chvály na výber hercov, pretože každý kto sa pozrie zistí, že charaktery sadli dokonalo, až na Damona, ktorý ako jediný nemá ten správny western-feeling a trochu mi tam vadil. Inak je to dostatočne špinavé a plné prachu, čo ma pri takom žánri teší niekoľko násobne. ()

mi-ib

"Přežil to pan LaBoeuf?" - "Ano. Ta rána do hlavy ho umlčela jen na pár minut." Celkem dobrej novej western. Po vizuální stránce je opravdu zdařilý. Dokonce divoký západ je zde vykreslen asi tak nějak, jak si ho představuju. Navíc zasazen do období začínající zimy, což se taky často nevidí. Ale vadily mi některé zdlouhavé scény, které mě u svých konců už začali nudit (např. vyjednávání Mattie s obchodníkem o ponících a nebo Rooster Cogburn u soudu). Chápu, že tam museli být, ale možná mohli být o minutku kratší. Když jsem si pouštěl bratry Coeny, tak jsem věděl, že mě čeká masakr, ale někdy mi to přišlo až moc a spíš to příběhu škodilo. Navíc konec byl uměle natahován, teda aspoň mi to tak přišlo. Silné 3*. ()

Jeand´Boa

Mezi westernyy jistě zajímavý kousek, neboť nechytne diváka na neustále se střídající akční okamžiky, kdy kulky létají ve stejné hojnosti jako mrtví protivníci dolu z koní...tento snímek je založen na poněkud temném prostředí, které je zprostředkováno nejen režisérsky, ale i výtečnou kamerou; na výtečných výkonech herců, kdy i ti v nejvedlejších rolích ze sebe ždímají (i když to z nich možná vyždímal někdo jiný) naprosté maximum; a na výtečných dialozích...to vše z tohoto filmu dělá to, čím je...protože co si budeme nalhávat, jinak by to byl záznam zcela běžného příběhu ze západu, který byl skutečně divoký... ()

Charlie84

Bridges si tuhle roli natrénoval už v Crazy Heart, tady ji jen pozvedl do maxima koltem u pasu a kopáním do retardovaných indiánů (zde právem často zmiňovaná scéna):). Komentovat řemeslnou stránku nemá smysl, dále vychvalovat Hailee Steinfeld rovněž. Můj postoj k westernu byl neutrální předtím a zůstává nadále, vzkřísit žánr asi moc smyslu nemá, pokud mi ale v budoucnu bez varování někdo další naservíruje podobnou pecku, zlobit se rozhodně nebudu. Závěrečný posun o x let dopředu a uzavření dějové linky mě potěšilo a to jednoduše proto, že rád vídám příběh od začátku až do (třeba i trpkého) konce. A protože všichni jednou umřeme, snad ani nejde o spoiler.Zupa:) ()

Kingjiri

Western mi jako žánr nikdy nepřirostl k srdci. Tentokrát jsem udělal výjimku a tohle zkouknul hlavně kvůli sympatickému hereckému obsazení a zdejšímu vysokému hodnocení. Nicméně jsem se opět přesvědčil, že western prostě neni pro mě. Už od půlky filmu jsem čekal na jeho konec a jen zřídka se u něj bavil. Přízvuk Cogburna mi místy lez pěkně na nervy a stejně tak i postava Mattie. Já tyhle malý, přehnaně sebevědomý a drzý spratky fakt nemám rád, ani ve filmu. Ale abych jenom nekritizoval, docela se mi líbil samotný konec snímku a jeho technická kvalita. Jenomže co se s filmem, který mě skoro vůbec nebavil? Dávám dvě hvězdy a westernům se budu nejspíš zase delší dobu úspěšně vyhybat. ()

pepa3rd

Obvyklou modrou oblohu amerického Texasu zde střídají ponurá těžká mračna, ze kterých se co chvíli začne sypat první sníh. Zmrzlou krajinou se skrz holé větve stromů prodírá po stopách vraha prazvláštní trojice. Upovídaný ranger, věčně ožralý stárnoucí maršál a malá holka. Příběh, který by se dal odvyprávět několika větami. Jenže u tohoto filmu není důležíté co vypráví, ala jak to vypráví. Je to film o odvaze, hrdosti i ješitnosti, o přátelství, či prazvláštním vztahu těch tří, ale především o nenskutečném odhodlání jedné malé holky. To co zde předvádí Halee Steinfeld je neuvěřitelné. Nečekejte western v pravém slova smyslu, ale spíše road movie, dávajíc vyniknout hereckému koncertu všech hlavních představitelů. Není to film, na který se asi podíváte znova, ale i tak se velmi blíží čtyřem hvězdám. 75 % ()

kluzo

Westerny moc nemusím, ale tento mne mile překvapil. Tradičně vynikající Bridges, standardní Damon a velmi milé překvapení Hailee Steinfeld. Jen nechápu, že i v titulkách byla Steinfeld upozaděna, i tady je psána až na 5.místě, oscara měla dostat za vedlejší roli a přitom to byl vyloženě dle mého názoru její film. ()

wertcha

Nemam moc rada westerny, ale na tenhle jsem se tesila uz jen kvuli Matta Damona a Jeffa Bridgese - ten nezklamal, ovsem Matt Damon se mi v tehle roli vubec nelibil. Hailee Steinfeld velice prekvapila - svoji roli zvladla skvele. Film zacal dobre, ovsem nekde v polovine se prehoupne do strasne nudy - nektere sceny byly naprosto zbytecne a kdyby se ve filmu neukazaly, vubec nikomu by to nevadilo. Konec filmu byl spise smesny a nektere sceny byly az prilis dlouhe - napr. kdyz Jeff veze Hailee na koni - tahle scena nas opravdu hodne pobavila. Hudba Cartera Burwella byla vyborna - coz neni prekvapenim. Vadil mi strih. Takze zcela prumer *** ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)