Melancholia

• Česko Melancholie (viac)

Druhý diel „trilógie depresie“ o dvoch sestrách, z ktorých tá mladšia sa práve vydáva. Svadobná slávnosť sa odohráva na starobylom vidieckom sídle. Sviatočnú náladu však pokazí náhla hrozba v podobe červenej planéty s názvom Melancholia, ktorá vystúpila spoza Slnka a pre Zem znamená bezprostrednú katastrofu. (ASFK)

Ergon

Obrovské zklamání! Neskutečné dvě hodiny nudného čekání na, předen jasný, konec. Jedna hvězda za Kirsten Dunst a podmanivý vizuální styl. ()

Poken

Lars, lars, lars, lars... Strašně rád bych dal 3* nebo 4*, za to jak celý film pomalu ubíhal, jak se motal, jak chvílemi nudou nudil a chvílemi nudou napínal, jak je zkrátka zvláštně koncentrovaně rozvláčný... Jenže ten pocit co po něco přes dvě hodiny trvající projekci zůstane a zůstává a dva panáky ho nezmizí, ten je pětihvězdičkovej! ()

jda23

Tento Trier sa dal pustit aj mojej babicke, na rozdiel od AntiChrista. Trochu Hitchcockovsky pristup, alebo ako sa da natocit film bez visual effects. Budovanie atmosfery je naozaj najdolezitejsia cast pribehu. Prvy diel pre niekoho nuda, druhy zabral poriadne a mne ostava odohrat dalsiu a poslednu jamku. ()

Petulka88

K Zemi se blíží obří planeta, a tak nám Kirsten Dunst ještě na poslední chvilku ukáže bobříka. Více se tvůrcům do 130-ti minutového filmu nevešlo. Bravo! Ať žije artová scéna!!! ()

markotter

Zajímavý námět a hustá atmosféra očekávání, kdy už se něco stane. K tomu výborná K.Dunst i Ch. Gainsbourg, překvapivě se mi líbil i K. Sutherland. Ale čekání na to, co bylo od počátku jasné, bylo na mě příliš dlouhé. ()

selier

Po dlouhém uvažování a doslova půlhodinovém čtení ostatních recenzí jsem už dospěl k závěru. I přesto, že tento pro mne nepochopitelný a emocionálně nepůvabný snímek má tak vysoké hodnocení a hojný počet mnou uznávaných recenzentů ho vychvaluje pro jeho "mnou" nepochopené kvality, musím se tedy přiklonit na stranu kritiků, kteří dokázali dokoukat tento pro mne "emocionální paskvil" pouze ztěží a s několika přestávkami. Co se týče hereckých výkonů, tak to je asi jediná pozitivní věc, která mi v tomto filmu potěšila, opět ovšem jen velmi málo, protože hraje li herec dobře roli, která vám přijde jako tátální s prominutím "sračka", hledá se v tom těžko to dobré. Další pozitiva mě bohužel již nenapadají, snad jen hudba, ta k tomuto "paskvilu" seděla náramě, avšak přesto mě nedonutila dát druhou hvězdu, a tak jsem zůstal u té jedné. ()

Wann

Trier ví jak na to... Melancholia je geniální drama o konci světa a o pár lidech jak ho prožívají. První polovina filmu je hodně zajímavý drama o svatbě, kterou nevěsta totálně posere. Druhá část filmu je dá se říct "katastrofický drama" s geniálníma hereckýma výkonama. Konec je celý film celkem předvídatelný ( hlavně protože to točil Trier ) ale to vůbec v tomto případě nevadí, protože tohle je film o emocích a o chování lidí před katastrofou. Skvělá kamera a dokonalé záběry, někdy až neuvěřitelně krásné a vzrušující. Herecké výkonny jsou jak už jsem zmiňoval perfektní a o režii ani mluvit nemusim. ()

Hannibal1913

Co to pro pána krále bylo? Nechápu ještě 48 hodin po shlédnutí... Teď se pustím do Antikrista, snad to bude koukatelnější... Pravda hudba to dost zachraňuje. ()

haWranka

Takhle nerozhodně jsem film snad ještě nehodnotila. Co se týče děje, o tom se snad ani moc mluvit nemá. Ale o ten ani nejde, že? Na jednu stranu můžu říct, že se mi to vůbec nelíbilo, opravdu ne. Na druhou stranu, atmosféra byla neskutečná, herecké výkony, hudba a kamera taky. Nechám to na opravdu silných třech a možná se ještě někdy odhodlám kouknout se znova a přehodnotím. ()

Brinkley

Tak název Melancholie k tomuto Trierově snímku sedí jak systém hyperbolických zrcadel Ritchey-Chretien v Hubbleově vesmírném dalekohledu. Mé čtvrté setkání s Larsem a opět trefa do černého. Dvě části - dva různé ženské přístupy k životu a "melancholické" situaci vůbec (+ jeden racionální mužský, sutherlandovský, navrch) . První část "Justine" mě zaujala zřetelným vlivem manifestu Dogma 95 (typu Rodinné oslavy), perfektním vykreslením jednotlivých postav a hereckým obsazením a výkony vůbec (perličky Charlotte Rampling, John Hurt a spol.). Na druhou stranu "Claire" je především vizuálně povedené, pro diváka "melancholické" dlouhé čekání na předem daný ortel. Osobně bych se obešla bez mudrování typu "život na Zemi je zlý...", ovšem po heroické masáži typu Armagedon, ráda přivřu oči. ()

Gendarme

Na filmu je hodně vidět, že o každém záběru někdo přemýšlel. Charlotte Gainsbourg je prostě super, stejně jako Stellan Skarsgård ... Spoiler: snímek je úplným opakem toho jak se točí klasický film o apokalipse, tak komorní apokalipsu jsem dlouho neviděl a neuvidím, věřím, že ve filmovém světě je to unikát ... ()

xDirtyFrankx

Tady taky nevim. Planety se mi líbily, a když to pak narazilo, to bylo super. Kdyby to bylo celý jen o těch planetách a netahal by tam Trier lásku a bůhvíco ještě, tak by to bylo hodně fajn. Takhle je z toho jen další jeho přemoudřelá sračka, která je ale úplně o ničem. Takže 3*. ()

Kvasekus

Jestli někdo chcete vidět prsa Kirsten Dunst při měsíčku, tak si film pusťte. Film v podstatě nic jinýho moc nenabízí...teda kromě toho, že mi šla Kirsten neskutečně na nervy, což teda asi znamená, že to zahrála dobře. Prostě hezká nuda, u který hned na začátku víme jak dopadne. ()

GTS_PUNK

"von Trierovky" filmovo určite nesedia každému. Jeho mentálny vnútorný svet prenáša do diel a činí z nich neraz náročné snímky. Aj keď mám ťažšie filmy rád, u tohto dánskeho režiséra výnimka potvrdzuje pravidlo. Videl som viacero jeho snímkov, ale ani jeden z nich ma nedokázal zaujať. Preto som dúfal, že práve tento by mohol byť konečne tým, ktorý ma zaujme. Trailer a obsah vyznievajú lákavo, ale bohužiaľ, v konečnom dôsledku sa vôbec nejedná o lákavú záležitosť. Dej je zas a znovu rozdelený na kapitoly, tentoraz síce iba na dve, ale za to sú plné dlhých a nič nehovoriacich scén. Film pojednáva o vzťahu dvoch sestier na pozadí toho, že má okolo Zeme prejsť novo objavená planéta. Už to samo o sebe vyznieva ako prazvláštna kombinácia, ale von Trier ju dokázal povýšiť na ešte vyššiu úroveň bizarnosti. Jedna zo sestier, ktorá je očividne mentálne chorá najprv pokazí svoju vlastnú svadbu, na ktorej hneď príde aj o manžela a neskôr začne "ničiť" život aj svojej sestre. Tá sa strachuje, že planéta sa zrazí so Zemou a postupne rozum stráca aj ona. Jej obavy sa síce nepotvrdzujú, ale neskôr aj tak prichádza k najhoršiemu. K tomuto filmu by sa toho dalo povedať strašne veľa a to aj napriek tomu, že jeho výpovedná hodnota je v mojich očiach takmer nulová. Keď si film rozoberieme postupne, tak sci-fi námet je skvelý, ale výsledok ukazuje, že na papieri vyzerá lepšie. Dejovo sa totižto jedná o vyše dve hodiny mlátenia prázdnej slamy s nulovým efektom na diváka. Režisér sa rozhodol skombinovať dva žánre, ktoré spolu však, aspoň v tomto prípade, vôbec nedokážu správne korešpondovať a vytvoriť tak kvalitné dielo. Jediný aspekt, vďaka ktorému sa to dalo aspoň trochu pozerať, bolo kvalitné herecké obsadenie. Postavy, ktoré však herci vo filme stvárňovali boli neznesiteľné a dokonale zapadali do celého neznesiteľného konceptu. Melancholia sa snaží hrať na ťažkú psychológiu a do toho miešať sci-fi. Bohužiaľ, ani jedno nedokáže odprezentovať poriadne. Možno práve kombinácia žánrov je to, čo film ničí. Ak by sa tvorcovia rozhodli len pre jeden, mohlo sa jednať o zaujímavý snímok na dve absolútne odlišné témy. Takto vyznieva len ako dielo bez výpovednej hodnoty snažiace sa ukazovať jeden príbeh na pozadí druhého a naopak. Avšak, nefunguje to, keďže týmto spôsobom nedokáže poriadne zaujať ani na jednom fronte. Režisér sa takisto opäť až prehnane zameriava na nefungujúcu symboliku. Divácky hodnotím tento film ako maximálne možné sklamanie a hodnotenie, ktoré mu dávam, je skôr z ľútosti ako za vyprodukovanú kvalitu. Úplný "odpad" to nie je, ale nezaslúži si ani len jednu hviezdu. Zaslúži si jednu veľkú planétu, ktorá by ho navždy odstránila. ()

E lan

Děsivě reálný konec světa. Bez žádných příkras, trochu okoření art scénami, ale jinak pragmeticky jdoucí k finále, které stojí za to a člověku na notnou chvilku slušně sebere náladu. Výborný film! ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

31.12.2011

Alexander Skarsgård jako vikingský mstitel

Alexander Skarsgård jako vikingský mstitel

15.07.2011

Byl by asi hřích, kdyby mu dříve nebo později taková role nespadla do klína. Stellanův syn a hvězda seriálu Pravá krev se ze všech sil snaží rozběhnout filmovou kariéru. Po Melancholii, remaku Straw… (viac)

Melancholická Kirsten Dunst

Melancholická Kirsten Dunst

17.04.2010

V restartu Spider-Mana bude její postava přeobsazena podstatně mladší herečkou, tudíž má Kirsten důvod na trochu smutku. Stejně tak Kiefer Sutherland (zrušili mu 24), Alexander Skarsgard (nezískal… (viac)