Taká obyčajná rodinka

Ukážka z filmu 13
USA, (2009–2018), 75 h 32 min (Minutáž: 21–22 min)

Hudba:

Joey Newman

Patricia Heaton, Neil Flynn, Charlie McDermott, Eden Sher, Atticus Shaffer, Chris Kattan, Frances Bay, Bob Clendenin, Paul Hipp, Doris Roberts, Marsha Mason (viac)

Frankie Hecková je v strednom veku a s mužom Mikeom má tri deti. A aj keď je ich rodina niekedy zľahka nefunkčná, spoločne zvládnu každý problém. (HBO Max)

Recenzie používateľa Tuukanen k tomuto seriálu (16)

Taká obyčajná rodinka (2009)

Povedená hodně vtipná komedie/parodie/satira o rodinném životě. Sice nemálo scén je spíše návodem, jak něco nedělat (nezodpovědnost, lenivost, hádky, zneužívání laskavosti druhých), ale na druhou stranu o to více je divák rád, když se rodině podaří vyřešit problém a vzít si poučení (nějaká forma poučení je vlastně v každé epizodě). Ostatně nejhezčí scény jsou o tom, jak si hrdinové navzájem pomůžou, nejednou když to nikdo nečeká.  Kouzlo seriálu spočívá v tom, že snad každý se najde v nějaké ztvárněné situaci nebo dokonce se ztotožní s nějakou z postav (popis viz níže, určitě každý se setkal s takovými typy lidí). Někoho seriál zaujme hned, jiní budou potřebovat pár dílů, aby si zvykli na postavy. Táta Mike je suchar, který nejraději sedí sám nebo s manželkou u televize, pije pivo a sleduje basketbal nebo fotbal. Nerad ukazuje city. Většinou se spíše vyhýbá výchově dětí, i když je zrovna třeba jeho reakce. Když už ale fakt teče do bot, tak je z něj muž činu a stojí to fakt za to. Zážitků s dětmi má sice méně než máma, ale zato je má mnohem emotivnější. Třeba vezme syna do knihovny jak mu slíbil, i když to znamenalo vzdát dobře rozjetý závod sekaček. Nebo prodá svůj podíl ve firmě, aby zaplatil školné dceři a neřekne jí, odkud vzal peníze. Nebo jede za ní na kolej, když nemůže usnout po sledování hororů.  Máma Frankie je milující máma, ale často zbytečně afektovaná. Snaží se starat o domácnost a nevyhýbá se tolik problémům jako Mike, ale zároveň je dost líná a někdy jediné co ji zajímá, jsou reality show v televizi. Práci šidí a krade z ní různé věci. Osobně mám raději postavu táty než mámy, i když špatný příklad dávají oba (podle mě je nevhodné chování dětí do jisté míry způsobené právě tím). Starší syn Axl je typický puberťák - hodně líný, drzý, hezoun, myslí si, že je nejlepší, pořád balí ty nejkrásnější holky. Snaží se co nejvíc distancovat od rodičů, ale zároveň chce aby mu sloužili. Neustále šikanuje sestru svými kanadskými žerty a kousavými poznámkami. Ve škole je ze všech tří dětí nejvíc populární a navíc je dobrý sportovec. Díky tomu je nejoblíbenějším dítětem Mika. Paradoxně je z dětí nejvíc konvenční. S postupem času se stává více zodpovědným a taky se zlepší jeho vztah se zbytkem rodiny. Prostřední dcera Sue je opak svého bratra - svědomitá, milá, srdečná, nemotorná, naivní, nepříliš populární a atraktivní (to se ale časem změní). Má neskutečnou smůlu - nedaří se jí dostat do kroužků a když už ano, tak se něco pokazí. Stojí nejvíce o pozornost rodiny, ale ta ji někdy přehlíží. Ve škole si ji skoro nikdo nepamatuje. To jak ji okolí přehlíží je častým tématem vtipných situací. Kvůli tomu její postava vyvolává lítost. Přesto se nikdy nevzdává, stále se snaží uspět a zůstává pozitivní. Díky tomu je pro hodně diváků nejoblíbenější postavou, protože je tím typem člověka, který by chtěli mít ve svém okolí, takovým “chodícím sluníčkem”. Její příběh mi přijde v něčem srovnatelný s příběhy ve sportu, kdy outsider dosáhne velkého úspěchu. Zároveň je kontroverzní a nemálo lidí její postavu nesnáší, protože bývá dost otravná a v zájmu svého úspěchu je schopná jít “přes mrtvoly”. Hate můžete vidět v některých recenzích tu na ČSFD, kde někteří označují Sue vulgárními výrazy. V prvních sériích se chová strašně dětinsky, což se ale později zlepší. Nejmladší syn Brick je malý génius, který potřebuje více knihy než přátele. Zřejmě nejchytřejší člen rodiny, často řekne něco co je k zamyšlení. Má příznaky Aspergerova syndromu (je relativně asociální, má problém navázat přátelství, netypické hobby - v jeho případě posedlost fonty, divné fobie atd.) Má vtipné chování - například když domluví, tak šeptem zopakuje poslední nebo klíčové slovo, které řekl. Nebo když zalže, tak zašeptá “Teď lžu!” (Sue má podobný problém, ta když lže tak je jí nevolno). Podobně jako Sue je přehlížen rodinou (částečně je to tím, že nebyl plánované dítě). Právě se sestrou má dost vtipných scén, jelikož jsou oba nešikové jako Pat a Mat. Překvapivě i s Axlem má relativně hezký vztah, nejen kvůli tomu, že pomáhá mu s úkoly, ale často na něčem spolupracovali.  Vedlejší postavy taky dobře doplňují příběh, je to dáno i americkou mentalitou (časté rozhovory se sousedy atd.). Například vzorná rodinka nebo rodina chuligánů. Učitelé a kamarádi ve škole. Zajímavou z našeho českého pohledu je role kazatelů v kostele a v náboženských kroužcích (myslím si, že kdyby postavy daly více na rady z Bible, tak by si ušetřily dost problémů). Délka epizod 21 minut je fajn - díky tomu mají dost akce a spád. Výhodou je to, že zápletky v jednotlivých dílech na sebe  vyloženě nenavazují, nicméně je výhodou se dívat popořadě, aby jste snáze viděli vývoj postav. Super je, že tvůrci ukončili seriál včas a díky tomu nebylo moc nezazivnych dílů. Závěr je povedený a dost emocionální, jen malinko uspěchaný (mohli ho rozvést do vice epizod, na úkor jiných věcí). Seriál rozhodně doporučuji. () (menej) (viac)

Pouliční párty (2009) (S01E05)

Nejlepší scéna je, jak Mike opustí závod sekaček, kde zrovna vede (taky prohrál tím sázku se sousedem), aby vzal Bricka na autogramiádu, jak mu slíbil. ()

Pracovní pohovor (2010) (S01E13)

pán u pohovoru: Takže, Miku, co se vám na fekálních vozech tolik líbí?Mike: Bože, nevím, kde začít. To, co děláte je důležité pro celou společnost.pán u pohovoru: No, důležitých povolání je plno. Proč tohle?Mike: Já prostě, prostě rád pracuju rukama, když můžu něco (mne si ruce).pán u pohovoru: Ruce uplatníte v řadě povolání. Proč tohle?Mike: Asi se mi líbí konec a začátek. Vyprázdníte septik a dopřejete nějaké šťastné rodině úplně nový start. Podle mě nemůžete člověka doopravdy poznat, dokud nepoznáte jeho odpad.pán u pohovoru: Ale proč fekální odpad? Mike:Protože představa, že si vezmu gumový oblek, brýle a budu se brodit lidskými exkrementy zní jako celoživotní dobrodružství. Je to jako být astronautem na planetě Zemi. Asi vám chci říci, že fekální odpad je mou vášní. ()

Signály (2010) (S01E23)

Táta a nejmladší syn sdílí stejný problém - jak komunikovat s druhými. Jen každý to má z jiného důvodu. ()

Hladové hry (2014) (S05E13)

Za mě dost poučný díl, farář trefně poukázal na problémy celé rodiny, k jejichž řešení se doposud nikdo moc neměl. ()

Zrušený Den matek (2016) (S07E22)

Plno hezkých momentů - Axl milý na Sue a utěší ji, Sue dá Brickovi svůj pokoj na léto, Mike splní přání své tchyně Pat a zatancuje s ní. Zklamala Frankie, která chtěla vzít zpět část nákupu, který předtím zaplatila náhodné rodině, když zjistila že mají větší nákup než čekala. ()

Zdravé jádro (2016) (S08E01)

Partneři Heckových dětí se chovají jeden hůř než druhý. Axlova April je paradoxně nejvíce v pohodě. ()

Nestravitelné sousto (2016) (S08E02)

Pěkné gesto Mika - zachrání Sue její studium, i když si problém způsobila sama, a ani jí to neřekne. ()

Díkůvzdání VIII (2016) (S08E06)

Iritovalo mě chování Heckových k Axlově přítelkyni, sice byla jednodušší, ale byla milá a rozhodně ne panovačná, jak naznačovala hlavně Frankie. ()

Kdo to nemluví? (2016) (S08E07)

Sue a Brad jsou ten typ lidí, který chce všem zkrášlit svět. ()

Pařba (2017) (S08E18)

Jedna z nejlepších Brickových epizod. ()

The 200th (2017) (S09E09)

Mike moc nemluví na veřejnosti, ale když k tomu dojde, tak to opravdu stojí za to.   Ehlert taky nezklamal, pořád stejný lakomec. ()

Toasted (2018) (S09E15)

Dějová linie Sean-Sue mi v této epizodě připomíná děj Kristof-Ana z Ledového království. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz