Američan

Nájomný vrah je nútený utiecť zo Švédska po tom, čo zabil svoju priateľku. Jeho zamestnávateľ trvá na tom, že nemôže ostať v Ríme a poradí mu, nech sa uchýli do dedinky v talianskych horách. Tie by mu mohli ponúknuť zaslúžený odpočinok. Zoznámi sa tu s katolíckym kňazom a zaľúbi do prostitútky. Ale keďže v jeho živote nie je miesto pre šťastie alebo lásku, dostáva novú prácu. Navyše sa v dedinke začínajú zjavovať podozrivé osoby... Nájomný vrah Jack (George Clooney) je neustále v pohybe a stále sám. Po tom, čo sa jeho zákazka vo Švédsku skončí omnoho tragickejšie, než predpokladal, uchýli sa na taliansky vidiek, kde sa schováva v stredovekom mestečku. Užíva si nerušené chvíle v prostredí, kde sa akoby zastavil čas,  skamaráti sa s miestnym kňazom Benedettom (Paolo Bonacelli) a zároveň aj očarenie miestnou kráskou Clarou (Violante Placidová) prerastá do ľúbostného vzťahu. Idylka však pretrváva iba do chvíle, kým ho neosloví krásna a záhadná Mathilda, ktorá od neho chce, aby pre ňu zostavil zbraň. Jack túto zákazku príjme, no postupne, ako zbraň vylepšuje, začína v ňom narastať podozrenie až paranoja, že sa ho niekto pokúsi zabiť. Jack sa teda rozhodne vystúpiť zo svojho tieňa, čím naruší pokoj mestečka a začne pokúšať svoj vlastný osud... (TV JOJ)

mirec88

Pekný film. Pomalý, nikam sa nenáhliaci, takmer bez akcie s krásnym talianskym prostredím so skvelými postavami. Páčil sa mi veľmi. Taká chuťovka a hlavne, tento film má dušu, takže som si ho užil. ()

ssfan

Po dlouhé době jsem viděl film, ve kterém si zahrál George Clooney hlavní roli. Musím uznat, že tempo filmu je velmi pomalé, avšak pokud se s tímto faktem smíříte, bude se vám film líbit. Pozitivem není jen účast George Clooneyho, ale především poutavé exteriéry italské přírody, pěkná kamera a atmosféra. 70 % ()

Aqualung

Začátek je z hlediska akčních filmů typu Šakala banální a nezajímavý, ale tím to také končí. Nevydařená akce vede k úklidu, a sice jak situace a posléze i uklízeče. Zaměstnavatel se, jak už to bývá, snaží zbavit selhávajícího zaměstnance a pošle na něj zabijáka v sukních.Zpočátku klidný pobyt v téměř renesančním městečku ve společnosti kněze, který se snaží o vstup do duše zabijáka protože tuší temnotu a hříchy..On sám však žije jinak, děvka a čekání.Obojí se vyvine dál.Z děvky se stává milenka a čekání na nevyhnutelné ukončí agent švédské tajné služby, který přišel zabít....Je sám zabit.Přes předání zakázky, či peripetii vede děj ke katastrofě....A smrt úřaduje a naživu zůstává jen kněz a děvka, které se přibouchly dveře normálního života s milujícím mužským...Všechen tento děj je vnějškově nenápadný, tichý a klidný.Ale silný a působivý...A film neuráží, kamera je výborná.Hodnotím dosti vysoko. ()

Soweek

The American není špatný snímek, ale je bohužel určen pro jinou sortu diváků než je původně reklamován. Každý se na to podívá, protože je v tom přece Clooney a to je právě chyba. Film mi celou dobu připomínal Jarmuschovo Limits of Control (který byl určen pro hodně vybíravého diváka) a kdo toto dílko viděl, tak hned musí vědět o čem je řeč a co od filmu čekat - minimum dialogů, důraz kladen na syrovou obyčejnost. Reklama, které se tento snímek dostal, byla tak veliká, že se tento indie film dostal pod ruku mainstreamovým hollywoodským divákům, kteří na něco takového nejsou vůbec připraveni. ()

Šakalík

Čekal jsem jen takovou tuctovou, lehce akční romantiku, ale teda minimálne první dvě třetiny filmu byly VELMI povedené. Hned úvodní přestřelka s překvapivým vyvrcholením mě příjemně navnadila a následně George Clooney rozjel náramně působivou one-man-show, při které toho nepotřeboval ani nic moc namluvit. Tak od půlky to přece jen postupně sklouzávalo k mýdlové opeře, ale i přes zjevné mezery ve scénáři to nakonec nevybočilo z únosných mezí. Celkově mám z filmu veskrze dobrý pocit a George ode mě dostává další kladný bodík. ()

vanderbart

Velmi pozvolné tempo filmu by mi nevadilo... Cílem je hlavně vypracovat nějakým způsobem profil hlavní postavy, což se taky daří spíše napůl, ale neřekl bych, že je to úplná katastrofa. Ale bohužel největším mínusem je, že film neumí téměř ničím překvapit. ()

slovan1

Nuda, nuda... jo a nuda. Pomalé, neakční, nenapínavé, docel předvidatelné. Sice pěkné prostředí a Clooney, kteý si tu hraje na Segala a jeho obličej má stejný výraz celý film, to prostě nezachrání... Tohle není nic pro mě, škoda mých peněz. Hodně slabé 2*. ()

Looser

Snaha o art zničila vše ostatní, nekonečné pohledy do dáli, vševědoucí tvář to vše dělá z filmu chvílemi až komedii. Scenérie jsou sice super (stejně jako italská prostitutka), ale tím to končí. ()

BMAJTZ

Mno řeknu to takhle, čekal jsem něco jiného. Doufal jsem v promyšlenu akci a jediné co jsem dostal, byl nepříliš promyšlený příběh o výrobě jedné zbraně. Člověk je ochuzen prakticky o všechno, nedozvíme se žádné pozadí ani popředí, motivy a vůbec příběh postrádá jakousi nosnou linku. Film je tak vystavěn na ďábelském charisma George Clooneyho které je sice dobré a do pozadí naprosto melancholického prostředí dobře zapadá, ale pro dobrý film je toho sakra málo. ()

ZkuKol

Anton a George chtěli natočit tak trochu jiný film o nájemném zabijákovi. Moc nového neobjevili, ale postavili solidní westernové základy, našli líbivé exteriéry, krásnou a herecky silnou dvojci osudových žen a pátera jenž se snaží o vykoupení zabijákovi duše. Celé to oldschoolové pojetí se mi líbilo - dlouhý úvod, minimum vysvětlování, strohé dialogy, vše směřuje k závěrečné katarzi - ale Corbijn musí přestat točit jako fotograf a začít taky kamerou hýbat(Ruhe snímá hezké pohlednice, umí koukat přes rameno, tak proč občas nešvenknout přes scénu - jsme v roce 2010!) Navíc, kdy ze začátku filmu trochu víc pomohla hudba(Grönemeyer umí), zesílila jeho energičnost a vygradovala emoce, mluvilo by se o tomhl snímku mnohem víc. Chápu, že chlapci se snažili o přesah, ale dle mne se jim jen podařilo naředit hutnou atmosféru a zpomalit tempo. George je starej zabiják a nebaví ho, když lidi střílej po něm, místo aby on střílel je, chce svůj klid, teplo domova a ženské náruče - tohle se získává těžko i bez jeho cejchu... 70% ()

3 AM Code

Tohle melancholicke drama (rozhodne ne krimi ani akcnak) neni film pro kazdou prilezitost a bude tedy zalezet jestli se vam zrovna trefi do nalady. Nemuzu ale najit vubec nic co bych mu vytknul. Herci presni, atmosfera presna - kdyz vam to sedne tak jeden z tech filmu co se technicky vzato vlecou, ale vam to vubec nevadi - nebo mozna vadi, to je holt individualni. ()

LuciusWlk

Dvakrát jsem si tento film pustil, a dvakrát jsem do dvaceti minut usnul!!! Fakt jsem se snažil neusnout, ale Clooney byl neuvěřitelně antivzhuroidní!!! ()

LexBarker

Příjemný komorní film,který nikam nespěchá.Atmosféra krásného italského městečka vás pomalu ale jistě dostává minutu po minutě.Minimalistický George Clooney dost přesně vystihl stárnoucího,ale stále ještě výkonného vraha,který v případě potřeby neváhá oddělat i svoji milenku(bez mrknutí oka).Dovedu si takový film představit o třicet let dříve,ale jsem rád,že se natočil až teď. ()

Markussis

Film, který mne přes všechny své nedostatky, velmi potěšil. Celkem strohý děj je vyvážen silným atmosférickým a estetickým potenciálem filmu. Bohužel slabší zápletku již zde nic nenahrazuje. Byť film svým pomalým vyprávěním svého děje je blízko starým francouzským atmosférickým gangsterkám, tak přesto mu něco schází. A sice je to sázka na ještě větší intenzitu, buď co se týče akce, nebo sázky na ještě větší hloubku samotné atmosféry. V této podobě snímek zůstává v celkem solidním tvaru, bohužel však na polovině cesty. ()

sedm.1

Film, který ve mně vyvolal poměrně rozporuplné pocity. Ikdyž jsem se totiž na jednu stranu po celou dobu trvání filmu poměrně nudil, při závěrečných titulkách se mě přesto zmocnil takový příjemný pocit, že jsem viděl zajímavý a působivý snímek, který má cosi do sebe. To, co dělá celý ten film neotřelým je především jeho zpracování, neboť se zde tvůrci pokusili přetavit klasickou komerční popcornovou zápletku v artový zážitek a ten výsledek je prostě zvláštní. Nutno tedy podotknout, že nějaké to ozvláštnění bylo vyloženě nutné, neboť ona samotná osa příběh byla opravdu miniaturní a v klasickém populistickém provedení by šlo o velkou filmovou blamáž, takhle si ale přeci jen tedy alespoň zajistila zájem určité skupiny obecenstva a dodala filmu i jistou dávku atmosféry a stylovosti. Jedním z nejdůležitějších a nejvýraznějších prvků celého filmu bylo pak samozřejmě ale i obsazení George Clooneyho do hlavní role a jelikož jde o skutečně charismatickou a hvězdnou filmovou personu, film jednak hodně svým umem pozvedl a zároveň ho dostal i do širšího povědomí a je tu prostě vážně výborný. A zmínit pak musím ještě určitě i Violante Placido, která je fakt krásná, ale co je ještě důležitější, vůbec se zde nestydí a je sakra na co koukat :-). Každopádně, Američan určitě není film pro každého, já jsem se tím filmem také spíš protrápil, ale už jen díky snaze tvůrců udělat tradiční zápletku netypickým způsobem a díky obsazení ho nechci a ani nemohu označit za míň než slušný průměr. Zvláštní filmový zážitek. ()

DavidS.

Odtažitý, chladný a bezobsažný pokus o artovku o jednom zbrojaři entomologovi, italské horské vesnici a světě, kde neexistuje logika nebo policie, jen moudrý kněz, hodná kurva a vlastní svědomí...Mělo to být chytré, umělecké, nebýt ovšem toho, že to dopadlo jako úplně prázdná hloupost....Clooney si v tom zahrál snad jen proto, že to měl za barákem :) Dvě hvězdy málo, tři příliš milosrdné... ()

jondoe

Slabsie styri hviezdicky, ale predca ich tomuto filmu dam. Pacilo sa mi na tomto filme vela veci. Pacil sa mi George Clooney ktoremu tato uloha sadla a prekvapujuco dobre ju aj zahral. Pacilo sa mi prostredie talianskeho vidieka v ktorom sa film odohrava. Pacila sa mi kamera a rezia tiez nebola najhorsia. Co by sa dalo filmu vycitatat bude asi pribeh a malo dialogov. Pribeh je tak trosku slabsi a dialogy mozu na posobit nudne a nezazivne. Ale aj napriek tomu sa jedna o velmi zaujmavy film, ktory vsak ak divaka nemusi vtiahnut divaka hned do deja. Ale to zalezi od vkusu. Mna to celkom prekvapilo. Po traileroch som si myslel, ze to bude horsie. ()

Benedygtus

POMO tento film okomentoval, absolutne dokonale, a proto ja to nebudu sdelovat jinymy slovy. POMO: "Goerge má holt taliansky vidiek rád, a žiadny iný film neukáže lepšie (krajšie) ako tento, prečo je tomu tak... Corbijn je navyše režisér zvučného umeleckého mena. Tichý, na prvý pohľad nevzrušivý a smutný portrét tichého, na prvý pohľad nevzrušivého a smutného nájomného zabijaka. Nie prvý raz sfilmované, ale prvý raz sfilmované takto komorne, bez potreby akcie, ale s neustálym pocitom nepokoja a neistoty. Do samotárskej nálady a k panákovi whiskey ako uliate. Vážme si nové pohľady na staré veci. Originalita je (a čím ďalej tým viacej bude) vo filmoch vzácna. " ()

Seti

Kdo očekává od Američana akčně napínavou podívanou plnou přestřelek mezi nájemnými vrahy, tak bude zklamán. Anton Corbijn přináší odlišný, mnohem civilnější pohled na tuto profesi. Američan je hodně pomalý, povětšinou zabírající zamyšleného George Clooneyho, který je jako profesionál na sklonku své kariéry sžírán neutěšenou osamělostí provázející jeho zaměstnání. A právě vnitřní pocity stárnoucího zabijáka, který přestává svůj styl života v konfrontaci s "obyčejným" světem zvládat, jsou hlavním prvkem, který se snaží Corbijn zachytit. Život v neustálé obezřetnosti, citové vyprahlosti a nevázanosti už Jacka unavuje a v závislosti na citovém vzplanutí se snaží najít cestu ven. Mě osobně nejvíc zaujala naprosto uvěřitelná realita Jackova života, a pokud si nějak představuji život moderního nájemného zabijáka, tak přesně takhle. Clooney je skvělý, dějově je sice film hodně chudý, ovšem vyvrcholení jsem očekával s napětím. Američan není určitě film pro každého, ale kdo se přenese přes hodně pomalý rozjezd, tak může být ve finále podobně příjemně překvapen jako já. ()

Další špionáž od autora Jeden musí z kola ven

Další špionáž od autora Jeden musí z kola ven

19.05.2012

Spisovatel John le Carré je jeden z největších klasiků špionážního žánru a adaptace jeho bestselleru Jeden musí z kola ven patří k nejlahodnějším filmovým pamlskům loňského roku. A chystá se filmová… (viac)

Clooneyho „bokovka“

Clooneyho „bokovka“

04.11.2009

George Clooney začne tento pátek v amerických kinech zírat na kozy a to je čas, kdy je potřeba upozornit na jeho osobu novinkou o nějakém dalším projektu. Král hollywoodských sympaťáků právě v těchto… (viac)