Dokonalý zmysel

• Slovensko Dokonalý cit (viac)

Zatímco Susan a Michael objevují nové a nepředvídatelně hluboké city, lidé na celém světě se začínají cítit divně, jako by něco ovlivňovalo jejich emoce. Je to proto, že jsou zamilovaní, nebo se svět citově rozpadá? Už jsme si zvykli na filmy o globálních katastrofách z americké produkce podle dějové dramaturgické šablony obvykle diktované právě původem těchto filmů. Toto je neamerický film, který k žánru přistupuje z jiného úhlu. Má dvě navzájem provázané dějové linie: první je milostný příběh mezi mladým šéfkuchařem a dívkou ze sousedství, která je epidemioložka; druhou je propuknutí záhadné nákazy v různých částech světa, která způsobuje, že postihnutí lidé ztrácí nejprve čich, poté chuť a nakonec i sluch. Film zároveň podává subtilní, avšak velmi důležité sociální poselství prostřednictvím vnitřního hlasu kombinovaného s dokumentárními záběry z různých částí světa, který naznačuje, že možným důvodem této globální katastrofy je to, že lidé zanedbali své životní prostředí a následně i sami sebe. (Film Europe)

Fíla

Já chápu, že se někomu může líbit film jako tenhle, všichni máme odlišné názory. Můj názor na toto dílo bude negativní. Jednak tahle role není pro McGregora a pak také nesouhlasím, ale sakra nesouhlasím s touhle pointou. Prostě se s ní nechci ani v nejmenším smířit. Zuby nehty jsem se držel abych Perfect Sense dokoukal. Hvězdičku jsem udělil za hudbu a tu druhou snad už jen a jen pouze z milosti a lítosti nad tímhle " skvostem ". Odmítám tak vysoké hodnocení! To je tak strašně zbytečný film, že jsem snad nikdy neměl takový pocit zbytečnosti. Lituji, výhradně lituji toho, že jsem se na to začal dívat. 3,5/10 ()

Eržik

Zajímavá myšlenka. Dobrá kamera. Skvělé herecké výkony. Za film samotný bych dal 4*, ale jen za hudbu Maxe Richtera musím dát další navrch. ()

easaque

3* Skloubení romantiky s příchodem epidemie je rozhodně originální a tím vznikl opravdu hodně zvláštní film, který působil i na mé smysly a emoce roztodivným dojmem. Sice o něm stále přemýšlím, ale nevím jestli jsem si z něho něco odnesl. Prostě divnota, u které nemůžu najít důvod proč ji doporučit dál. A mimochodem pokud ho někdo dal do škatulky sci-fi, tak ho měl zároveň zařadit i mezi katastrofické, když už jde o zkázu lidstva ;-) [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Začíná to překvapivě dobře, děj odstartuje skoro hnedka a nějak se vyvíjí, navíc se mi i líbil, takže to celkem šlo. Líbilo se mi i to, že hlavní hrdina pracuje jako kuchař, protože to je práce, ve které člověk musí zapojit opravdu všechny smysly. Vadila mi ale kamera, která se místy snažila působit "akčně dokumentárně realisticky" (nevím, jak to líp popsat, přiblížil bych to asi tou scénou, kdy je kamera umístěná na kole a zabírá hlavního hrdinu, když na něm rychle jede) a ta hudba, která byla tak neskutečně otravná a když už jsem jí měl dost, přál jsem si, abych po zbytek filmu přišel o sluch. Bohužel i ten film mě časem místy začal nudit a byť to bylo i celkem promyšlené (kromě konce), bavily mě jenom nějaké scény. Navíc mě překvapuje, že tam sice jsou vidět scény vandalizmu, ale o nějaké sebevraždě neuslyšíme ani jednou - jenže při takové katastrofě by k nim určitě docházelo. A ten závěr se mi moc nelíbil, už jenom tím, že tam hraje ta otravná hudba, ale taky něčím jiným. Jo, myšlenku chápu, měli bychom si vážit toho, že ty smysly vůbec máme a že můžeme plně vnímat ten svět okolo nás a v tom závěru, kdy jim ze smyslů zbude jenom hmat, tak to všem konečně docvakne, jenže pak z toho vyplynou jedna úplně debilní myšlenka, a to ta, že láska je důležitější než jídlo a pití. Slyšeli jste někdy o Maslowově pyramidě potřeb? Pokud ne, tak si to vygooglete, každopádně je v závěru sice hezké, jak si po ztrátě všech smyslů kromě hmatu rozumí a cítí jen a jen tu lásku, mají se i celkem fajn, ale to všechno jim vydrží nejmíň tak tři dny, než už umřou na dehydrataci. A když voda bude, nebude nikdo, kdo by vyráběl jídlo - a už vidím, jak tam všichni chodí slepí po městě a hledají něco k jídlu... Ten závěr je prostě nedomyšlený, navíc ani nevíme, jestli náhodou nepřijdou i o hmat - a pak by byli všichni v háji. Ale zase ten konec můžeme brát optimisticky (třeba to celé byl jen zásah Boha a teď když si lidi uvědomí, co všechno měli, tak ta nemoc odezní a bude zas všechno jako dřív, jen lidstvo bude poučené a o něco lepší). Tak jako tak, něco se mi na tom filmu líbilo, něco ne a 3* jsou podle mě dostatečné hodnocení. ()

ilemas

Na spolužákovo doporučeni jsem shlédl tento velice nezdařilý snímek . Nápad dobrý, ale velmi špatně nezáživně natočené. Nuda a ubohé záběry hned od začátku , filmu schází smysl, s přibývající stopáží je to víc a víc pitomější. Dal bych nejraději odpad, ale myšlenka filmu je dobrá, byť je to hrozná slátanina. Špatně vyprávěný zajímavý film. ()

Antabelus

Další film s ambicemi na tu nejlepší podívanou, který za nějakou dobu objevím v kategorii "o čem že to, k čertu, vlastně bylo?". Film si zakládá na námětu, který je velice zajímavý. Tvůrci si toho byli zřejmě vědomi a v jisté euforii tak trochu pozapomněli na vše ostatní. Možná, že záměrně netlačili na pilu, nicméně jistý důraz někde kladen být měl. Nevyniká ani romantické drama, ani apokalyptická atmosféra. Nevyniká prostě nic, co mohlo tento film udělat tím, čím měl být. Škoda. ()

M.i.k.e

i přes svou artovost a komornost hodně naléhávý a tísnivý kousek,který operuje s naprosto vynikající atmosférou.Osobně bych se nebál přirovnat Perfect sense k soderberghově Nákaze,která také není tím "klasickým" katastrofickým filmem a přesto perfektně funguje.Zde pak úplně abnormálně poslední cca půl hodina,která je naprosto vynikající a byť sem chtěl dát 4,za ten konec je to za pět...85% ()

Martin741

Reziser Mackenzie natocil katastroficky film, v ktorom sa vkusne miesaju dva motivy. Prvym je laska medzi dvoma hlavnymi hercami, McGregorom a Evou Green. A tym druhym motivom je siriaca sa nakaza, pocas ktorej ludom prestava chutit, stracaju sluch a aj chut. Film ma nadhernu opojnu atmosferu a dostatok myslienkovych pochodov, nad ktorymi je dobre obcas porozmyslat. Vyborne : 89 % ()

Havaj8

Ne až tak strašnej katastroficko-romantickej film, kdy mi občas přišlo, že to nefunguje tak jak má. I když postavy nebyly nejhorší, odpadávání smyslů taky ušlo, hudba na kterou já se zas tak nezaměřuju tady uměla navodit smutnou atmosféru, ale ten konec...Dá se vzít pozitivum z toho, že všichni dokázali žít život dál, ale ten konec po ty dobrý náladě, tam měl bejt happyend jak sviňa. ()

Marqta

Velmi originální myšlenka, nejen obecně ale i v rámci žánru. I po technické stránce je všechno zajímavé. Prostřihy s úvahovými monology, střídaní různých způsobů kamery, pozornost upřená na detaily jak vizuální, tak zvukové. Hudba je taky povedená. Celkově to je "správně" depresivní, bezvýchodné a s velkým množstvím podnětů k zamyšlení. Ale že by mě bavilo se na tenhle film dívat, to říct nemůžu. Ta nevyhnutelnost a bezvýchodnost ho totiž dělala taky silně předvídatelným. Paradoxní je, že tenhle film, který řeší řekněme velmi závažné otázky/myšlenky působí po emocionální stránce celkem mrtvě, postavy jsou spíš loutky, mohl by to být kdokoli. Chápu, že individuální psychologie nebyla tím, na co chtěl film ukázat, což je sice fajn ale potom hlavně v druhé půlce filmu, kdy už se člověku doslova "zužují obzory" ještě více, vážně není moc věcí, které by nějak zaujaly mou pozornost, podpořily zvědavost, nebo prostě něco, kvůli čemu bych měla chuť se dívat dál. Víte co stane, víte jak to skončí, a jen sledujete s drobnými obměnami- několik variací toho, co jste si mysleli, že se stane...a znova....a ještě jednou. Tři hvězdičky, na mě to prostě nezapůsobilo tak, jak by mělo. ----There was darkness. There is light. There are men and women. There's food. There are restaurants. Disease. There's work. Traffic. The days as we know them, the world as we imagine the world.----" ()

Nach

Jedno z nejlepších dramat roku 2011. Film s velkými emocemi i velkým poselstvím. Doteď se ptám, co bych udělal poté, co se objeví závěrečné titulky a já se ocitnu ve stejné situaci jako hlavní hrdinové a vlastně i společnost celková. Husí kůže z toho pomyšlení není dostatečně výstižné slovo. Každopádně vše, co si tento film vytyčil, toho dosáhl. Herci jsou skvělí! Scénář i režie úžasná a takto bych mohl blahořečit celý snímek. Prostě a jednoduše: 90% ()

Vojťas

Zase jednou mě nějaký film dostal. Spojení milostného příběhu s neotřelým apokalyptickým dramatem o nevážení si skutečných hodnot. Pokud také někdy dumáte nad životem, pusťte si tohle. 90% (P.S.: Námětem podobné filmu NÁKAZA a na stejné filozofické vlně jako FONTÁNA, kterou jsem paradoxně zavrhl.) ()

MA.KI

Katastrofický / senzuální / psychologický (?) midcult (= mainstream, který se tváří, že je chytřejší), v němž lidstvo i protagonisty postupně opouštějí jednotlivé smysly a ti se tedy potýkají nejprve s absencí čichu a posléze i chuti, sluchu a zraku. ~ Milostný příběh epidemioložky Susan (Eva Green) a šéfkuchaře Miachela (Ewan McGregor) odehrávající se v době propuknutí záhadné nákazy bohužel obsahuje nemálo scénáristických hloupostí, je příliš popisný a nekompaktní. Právě jakási rozdrobenost a myšlenková nedotaženost je hlavním problémem, jelikož jsou divákovi překládány jen dílčí (byť efektní) střípky, jež mají pouze za cíl ho emočně roztřískat. Abychom si rozuměli: některé momenty či scény jsou zajímavé a působivé, ale jako celek je snímek nepřesvědčivý; a to bohužel jak z pohledu racionálního, tak (v mém případě) i emočního. Vyznívá prázdně a lacině, včetně voice-overu Susan kombinovaného s dokumentárními záběry z různých částí světa. ~ Takže: važme si všech svých doposud stále fungujících smyslů, více (anebo kvalitněji, střídměji,…) čichejme, ochutnávejme, poslouchejme, koukejme (i se dotýkejme), a taky zapomeňme na Perfect Sense. Film sice ne nezajímavý, ale námět bohužel strčil do kapsy všechny jeho ostatní aspekty. Slabší tři hvězdy. ~ ~ Můžem hrát „Učiň mě zajímavějším“. Můžem si hrát na milence, můžem šukat. Prostě být jako ostatní. Nemysli si, že na tobě záleží, protože nezáleží. Nejsi nic. Jen proplouváš časem. Není těžké to pochopit. Je jen šukání… a jezení. A tuk a mouka. Běž tamhle, lehni si na záda a roztáhni nohy. Nebo si veď ty svý hlubokomyslný konverzace a vyser si. Seš jen pár uší a jedny ústa. Prdel a vagína. A asi tě překvapí, že všichni ostatní mají to stejný. ()

vykur!

It's dark now but they feel each others breath and they know all they need to know, they kiss and they feel each others tears on their cheeks and if there had been any body left to see them then they would look like normal lovers, caressing each others faces, bodies close together, eyes closed, oblivious to the world around them, because that is how life goes on... ()

TomikZlesa

To co píše DaViD´82 ohledně popisu filmu shrnu tak, že autor musel být jednoduše debil. Emočně hodně vypjatej film, ale co se stalo s hmatem :) ()

Lanark

Jak mrzuté, že i oficiální text distributora vyzdvihuje "dvojakost" filmu. Přitom jsem viděl jen málo filmů, kde by žánry natolik se propojovaly a podpíraly navzájem jako zde. Zkuste odebrat jednu část a zhroutí se vám i ta druhá. Jsou jak pár milenců tisknoucí se k sobě, aby vnímali svou blízkost..potřebu jeden druhého, bez vzájemného doteku by je totiž pohltila temnota tohoto světa, stali by se hluší vůči volání života. Již nikdy by nepocítili naději v duši a těžko by ochutnali plody svého bytí. Jen ten jediný vzájemný dotek...perfect sense...dokáže víc jak tisíce významných pohledů a milióny slov. Možná je to tím, že jsme tolik zaujati svým viděním, že zapomínáme, že naši přátelé, milenci, partneři, rodina nám v nejtěžších okamžicích našich životů vždy podávají pomocnou ruku, abychom se jí mohli chytit a oni nás vyvedli z temnoty, která nás obklopuje. Když to dokázal pochopit i cynik jako já, určitě to dokážete i vy..stačí si jen nedržet odstup. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Ostrovní tvůrci mají napilno

Ostrovní tvůrci mají napilno

02.02.2014

Hned několik slibných filmů od současných renomovaných britských tvůrců nabírá lákavé ohlasy ve festivalovém oběhu a další projekty se připravují. Udělejme si stručné shrnutí. Sean Ellis byl… (viac)