Vyprávěj

• angličtina Wonderful Times (festivalový názov)
Rodinný / Komédia / Dráma
Česko, (2009–2013), 99 h 32 min (Minutáž: 51–53 min)

Svatopluk Skopal, Veronika Freimanová, Andrea Růžičková, Roman Vojtek, Nina Divíšková, Marián Mikš, Betka Stanková, Jaromír Nosek, Ondřej Veselý (viac)

Co se vám vybaví, když se řekne „šedesátá léta“? Sověti úspěšně vysílají člověka do vesmíru, na Západě probíhá Beatlemanie, přichází srpen 68, v Československu ve volbách vyhrávají komunisté na 98,4% Jak jste tuto dobu prožívali vy? Připadá vám to jako dávná minulost, nebo máte najednou docela živé vzpomínky?  Druhá polovina 20. století v rodině Dvořákových. Retro seriál Vyprávěj je pohled do naší nedávné historie prostřednictvím osudů rodiny Dvořákových. Díky vzpomínkám vypravěče Honzy se před diváky odvíjí sága rodiny v průběhu roků, rozplétá se poutavá mozaika lidských osudů a vztahů tří generací. Právě od roku 1964 se začíná rozvíjet děj retro seriálu Vyprávěj. Student Karel Dvořák (Roman Vojtek) chce postoupit do druhého ročníku na pražské technice. Chybí mu poslední zkouška u mladého asistenta France. Eva Martináková (Andrea Kerestešová) ze Slovenska nastupuje do prváku na stejné škole. Vše je pro ni nové...

Hlavní akcent ve vyprávění je kladen na příběh rodiny, na všední problémy jednotlivých členů, ne na politiku či „velkou“ historii. Jako když listujete rodinným fotoalbem. Není záměrem analyzovat nebo nějak hodnotit historické události, jde spíše o to, jak zachytit co nejvěrněji dobu a pocity účastníků v konkrétních situacích. Honzovo vzpomínání rámcuje jednotlivé díly a doplňuje či glosuje jednotlivé příběhy. Výjimečnost retro seriálu Vyprávěj spočívá v kombinaci dvou velkých „taháků“ – napínavé vztahové linky hlavních hrdinů kombinované s dobovými událostmi, situacemi, prostředími. (oficiálny text distribútora)

El_Shafo

Kdyby tak byl seriál o něčem jiném než o tom, že komunisti byli hajzli, o rodině, o tom, že komunisti byli hajzli, o těžkém životě za socialismu, o tom, že komunisti byli hajzli a o tom, že komunisti byli hajzli! Jenže toho "komunisti byli hajzli", ač se pod to podepisuji, bylo moc; tak moc, že tam o nic jiného nešlo. A koho baví číst neustále "komunisti byli hajzli", toho bude bavit i seriál. Mě to neustálé "komunisti byli hajzli a nic víc" po chvíli vážně lezlo krkem. Jinak ale dobré kostými, rekvizity... Herecké výkony sice nic moc, ale ono to bude i tím, že na tom "komunisti byli hajzli" furt dokola asi nejde moc zahrát. ()

tchempi

Zpočátku výtečné. Sympatické postavy, mají svůj vývoj, děj přirozeně a nenásilně reflektuje dobu. Od 3. řady se ale začíná nastavovat kaše a řady 4. a 5. už jsou vyloženě slabé - děj se z nich vytratil a už to je jen přehled historických událostí násilně naroubovaný na rodinu Dvořákových. I. řada 100%, II. řada 100%, III. řada 60%, IV. a V. řada 40% ()

tyrs26

Seriál je opravdu dobrý a dělaný zkušenými lidmi, kteří už vědí co a jak. Příběh je dobře připravený a režiséř přesně ví, co chce a tak to taky je. Měl jsem možnost být v pár dílech, jako komparz a je to výborné. ()

hony23

Byl by to celkem koukatelný seriál, kdyby měl tak 13 dílů. Abych mu byl ochotný věnovat 115 večerů, musela by to být větší pecka! ()

Kozlowski8

Seriál nás velice zajímavým a nevšedním způsobem provází dobou, kterou velká část diváků alespoň z části prožila. Pro ně je seriál nostalgickou připomínkou veselých i negativních událostí své doby a vzpomínkou na drobné, či významější indicie, které ji připomímaly (céčka, burzy desek, fronty na vybrané potraviny, tuzex, první počítače atd.). Pro ty mladší je zase představením totalitní doby, kterou znají z vyprávění rodičů. Každý díl je na začátku a poté několikrát v průběhu děje proložen krátkými autentickými šoty, které přibližují některé významější události a kauzy toho konkrétního období. Forma a způsob, jakým tvůrci seriál vyrobili, rozvíjí tu jeho základní a dominantní - to je zábavnou polohu, o další rozměr - populárně naučný průsek dobou normalizace. V seriálu se vystřídalo mnoho herců méně či více známých. Někteří (hlavně ti starší) byli díky lidskému a reálnému ztvárnění svých rolí velkými osobnostmi. Mezi ně patřili Svatopluk Skopal, Veronika Freimanová, Nina Divíšková, David Prachař, Roman Vojtek, Tomáš Topfer, Martin Sitta, nebo z mladých třeba Eliška Křenková. Naopak mne příliš nepřesvědčili například Andrea Kerestešová, Veronika Žilková, Braňo Holiček, Jan Šťastný či Jana Bernášková. Moje nadšení pro seriál a pětkové hodnocení však úplně neplatí pro celé dílo. Myslím si ( a možná to byl i původní úmysl tvůrců ), že seriál měl vrcholit listopadovými událostmi r. 1989, kdy doba socialistického Československa skončila. Pokračováním seriál jednak částečně ztratil svoje kouzlo a tu krásně vybudovanou retro atmosféru, a hlavně - natažení časového úseku mělo za následek nereálný vzhled hlavních postav. Zde by se musely vynaložit značné investice a um maskérů, aby bylo dosaženo uspokojivého výsledku. Možná se toto někomu zdá nepodstatné, avšak mně přišlo k smíchu koukat na Evu Dvořákovou v roce 2004, kdy jí mělo být okolo šedesáti, nebo na pětaosmdesátiletého Josefa. V jejich věku bych chtěl takto vypadat a mít v sobě tolik šťávy. Prostě a jednoduše, seriál měl skončit po 75. díle, kdy 17.11.1989 končila jedna důležitá kapitola života naší společnosti. Za těchto 75 dílů dávám těch 5*. A ten zbytek? Na ten prostě rychle zapomenu. 90%. ()

easer07

Začíná to hudbou, která je docela slušná a přitom nám představujou herce, kteří tam budou hrát. Herecké obsazení i výkony herců jsou alarmující. Herci mi tam vůbec nesedí. Neházím všechny do jednoho pytle, to ne. Biser docela vystihl dobu, kterou má seriál označit. Ovšem má to nějaké mouchy, např. toto jsem našel v zajímavostech: Andrea Kerestešová hraje v seriálu matku postavy Matěje Hádka, který je však ve skutečnosti o 9 let starší. Takže to není úplně to pravé ořechové. V dřívějších dílech jsem ještě nežil, ale jistě, že jsem se chtěl podívat, jak se tenkrát žilo. Ale na můj vkus seriál obsahuje až moc kladů, což není dobře, měl by obsahovat i nějaké zápory, aby to bylo vyvážené. Jako kdyby sedmdesátá léty byla ty nejzlatější časy a 21. století zase naopak časová pohroma, kde něco není v pořádku. Je to prostě průměrný seroš bez chyby a nehledal bych žádnou vědu. Vydržel jsem se dodívat až dokonce a rád se podívám kdykoli znovu. Dávám průměrné, ale krásné tři hvězdy. Koukal jsem se na některé novější epizody a jsou lepší, takže zvyšuji na čtyři ()

rytir1

Nostalgie mi nevadí, naopak, ta je tu fajn. Ale podání je špatné, ČT už až moc tlačí na to točit všechno poslední dobou z nostalgie k totalitě. ()

paddy35

Perfektně zpracovaný seriál z období komunismu. Místy jde sice poznat slabší kvality některých herců, ale jinak působí "vyprávěj" spíše seriozním dojmem a přiková k televizní obrazovce. ()

zigy

Milá čsfd komunito, z velké části jsi tyhle doby nezažila, takže nekritizujte tenhle seriál kvůli neobjektivitě, nerealističnosti apod....zkuste naopak ocenit snahu o zachycení ducha doby, života těch obyčejných lidí, kterým je vysoká politika celkem putna, i když její důsledky se jich dotýkají velmi....a to je zde velmi hezky zachyceno, zejména ty přelomové roky 68 a 89 jsou velmi dobře zpracované, rok 89 je skoro takový thriller.... ()

Kub21

Ano!!Konečně seriál,na který se dá tak trošku dívat , i když nějaké díly jsou opravdu nudné.Myslím si,že kdyby někdo nevěděl co je to komunismus a jak se žilo za komunismu tak mu tento seriál popíše dřívější režim.Na filmu mě vadil časový posun (nějaký díl o pět let a další zas o dva dny).Nedomyšlenost tohoto seriálu mně zarmoutila tak,že jsem dokonce začal počítat kolik jim v seriálu je vlastně let,bohužel vzhled na určený věk nevypadal.Považuji to za amaterismus. Například, Roman Vojtek vypadá úplně stejně,když mu je dvacet let a najednou věk skočí na padesát a přilepí mu na vlasy jeden šedivý vlas.S hodnocením u filmu jsem spokojen je to takový malinký nadprůměr. ()

Rhod

Po pozretí všetkých častí seriálu mám na tento seriál jednoduchý názor - je to priemerná oddychovka, ktorú som si pustil keď som mal chuť, keď som nechcel pozerať film a pod. Ako všetko, aj Vyprávěj malo svoje plusy a svoje mínusy. Ako plus hodnotím perfektné obsadenie hercov, niekoľko z nich som si počas seriál obľúbil (ako príklad Svatopluk Skopal, Roman Vojtek, Andrea Kerestešová - aj keď tá mi občas svojím správaním pílila nervy :) ...). Ako ďalšie plus hodnotím autentické zábery 2x v jednej časti, vždy na začiatku a potom pri konci. Tie niekedy vybrali fakt zaujímavé.Najlepšie časti pre mňa osobne sú v prvej sérii pred r. 68 a následne po ňom, potom je taký dlhý útlm, a ďalšie historicko zaujímavé časti sú pred rokom 1989.Po tomto roku to ide kvalitou dole vodou. Vyzdvihnúť plusovo musím ešte úvodnú pieseň, na ktorej som bol miestami závislý, inokedy mi už išla na nervy, ale potom sa mi zase páčila. Na druhej strane, ako veľké mínus hodnotím, že v mnohých častiach sa to nepodobalo na nič iné ako na argentínske telenovely typu každý s každým, a aby toho nebolo málo, rovno v trojgeneračnej línii (podvádzal ako dedo, tak babka, ako ich syn, tak jeho žena, a tak aj ich vnuk). To mi veľakrát vadilo, pretože neriešili sa tam podstatnejšie veci, ale vždy len nevera. Od seriálu som čakal ale niečo viac ako len neveru. Mohli sa napr. o trochu viac sústrediť na viac historických udalostí, na spôsob života, trochu ho viac opísať. Áno, boli tam dobové kostýmy, rôzne predmety v byte, historické autá a pod., ale veľakrát bolo nutné až priam hľadať v tej-ktorej časti niečo, na čo chcel autor poukázať (napr. nedostatok tovaru, dlhé rady, praktiky ŠtB ...). Osobne si myslím, že piatu sériu už mohli vynechať. Tam už to nie je vážne o ničom inom, len obyčajné rodinné vzťahy. Seriál mohol pokojne skončiť pri roku 1993, kedy sa ČSFR rozdelila. V seriály nájdete viacero chýb vo filme, a to nemyslím také detaily, aké sú popísané v zaujímavostiach, ale aj také jednoduché ako iné tričká, iné polohy, tí istí herci na rôznych miestach. Mne osobne sa ťažko zvykalo na zmeny hercov (predovšetkým Honza, Majda, Zuzana), ale je pochopiteľné, že meniť sa museli. Aby som to zhrnul, neľutujem, že som obetoval celkom dosť času na to, aby som videl všetky časti, lebo niektoré boli fakt taký balzam na dušu, že si to pustím, pekne ma to navnadí na spánok a môžem ísť spať. Ale pôvodne som čakal od toho viac, viac hlavne z tej doby, ktorá tu bola ako rodinné vzťahy. Myslím si, že ide o vec vkusu, čo vidno aj na rozporuplnom hodnotení. Buď si pozriete aj také seriály, kde sa nič nedeje, iba plynie čas, alebo ste skôr na seriály, kde sa niečo deje. Ale ak sa do toho pustíte, vedzte, že vám to zaberie veľa času ;) ()

Salvator

Příjemný seriál, který občas zakulhal. Nejvíce patrné to bylo v dobových reáliích. Omluvou však je fakt, že v takovém detailu, jaký seriál nabídl, to nebylo možné 100% postihnout. ()

Mtytjouda

Podle místních komentářů budou na mě asi všichni koukat, jako že jsem spadnul z višně. Ne, není tomu tak. Opravdu mám rád historii a ikdyž se ohlédnu zpět a vlastně vidím, že rodina Dvořáků stála u všech důležitých i nedůležitých věcí v tehdejším československu a česku, a samozřejmě vím, že je to kravina největšího řádu, nic nemění na tom, že je to krásné vyobrazení českého národa v průběhu věků komunistické diktatury. Stovky odkazů na tehdejší módu, nábytek, zvyky, nástrahy totality a především na spojitosti s osudem samotného československého národa je pro mě až dechberoucí. Doporučuji tento seriál sledovat s o 2 generace staršími lidmi a uvidíte neskutečný rozdíl. 90% a povinně pro všechny, kteří v dnešní době volí komunisty a jim podobné sráče ()

gstudio

"Vyprávěj" jsem sledoval se stejným zaujetím jako pozoruji čas od času vysílání TV Šlágr. Je pro mne velmi poučné sledovat, kolik forem a variací existence je schopen nabýt tvor zvaný Homo Sapiens. A to nejen z hlediska protagonistů samotného příběhu seriálu, ale i jeho tvůrců. Postavy díla prochází často najednou a zcela nepochopitelně ze dne na den neuvěřitelnými vizuálními metamorfózami a mění se jim přitom nejen fyziognomie, ale i věk a povaha. Z dívky, která se úspěšně živí modelingem v zahraničí se tak doslova a do písmene "přes noc" stane hospodyňka průměrného vzhledu, kterou už svět módy naprosto nezajímá a navíc od té chvíle reaguje replikami absolventky pomocné školy z Horní Dolní, pro kterou je náročným mentálním úkolem i použití výtahu v činžovním domě.Rovněž z hlediska historického je seriál skvostem spíše pro občany, kteří sami mnoho nepamatují (ať už vinou příliš mladého věku či pokročilejšího stádia sklerózy). Faktických nesmyslů bylo v seriálu tolik, že reagovat na ně, by bylo snad v možnostech rozsáhlé recenze, ale nikoli krátkého komentáře. Z hlediska hereckého a filmařského je "Vyprávěj" spíše slabším kusem z dílny ČT, jako výplň večera dle hesla "nenadchne ale neurazí" ale jistě obstojí. Doporučuji nicméně doplnit sledování jízdou na rotopedu, žehlením nebo opakováním slovíček cizího jazyka, což vás ušetří občasného vtíravého pocitu, že právě marníte čímsi nepříliš zábavným či poučným svůj vyměřený životní čas. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková

21.06.2021

Ve věku 84 let dnes odešla česká filmová, televizní a divadelní herečka Nina Divíšková, již si velké množství diváků vybaví například jako babičku Bětu z populárního rodinného seriálu České televize… (viac)

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka

03.10.2020

V dopoledních hodinách dnes přišla zpráva o úmrtí filmového, televizního a divadelního herce Martina Havelky. Zemřel v Brně ve věku 62 let. Informaci na svém twitterovém účtu zveřejnil režisér Jan… (viac)

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

09.12.2019

Že je Praha lákadlem pro filmové štáby, již dlouho není tajemstvím. Nehledě na krásu města, jsou to ale také šikovné týmy, na které se přijíždějící producenti mohou spolehnout. Díky českému… (viac)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj