Vyprávěj

• angličtina Wonderful Times (festivalový názov)
Rodinný / Komédia / Dráma
Česko, (2009–2013), 99 h 32 min (Minutáž: 51–53 min)

Svatopluk Skopal, Veronika Freimanová, Andrea Růžičková, Roman Vojtek, Nina Divíšková, Marián Mikš, Betka Stanková, Jaromír Nosek, Ondřej Veselý (viac)

Co se vám vybaví, když se řekne „šedesátá léta“? Sověti úspěšně vysílají člověka do vesmíru, na Západě probíhá Beatlemanie, přichází srpen 68, v Československu ve volbách vyhrávají komunisté na 98,4% Jak jste tuto dobu prožívali vy? Připadá vám to jako dávná minulost, nebo máte najednou docela živé vzpomínky?  Druhá polovina 20. století v rodině Dvořákových. Retro seriál Vyprávěj je pohled do naší nedávné historie prostřednictvím osudů rodiny Dvořákových. Díky vzpomínkám vypravěče Honzy se před diváky odvíjí sága rodiny v průběhu roků, rozplétá se poutavá mozaika lidských osudů a vztahů tří generací. Právě od roku 1964 se začíná rozvíjet děj retro seriálu Vyprávěj. Student Karel Dvořák (Roman Vojtek) chce postoupit do druhého ročníku na pražské technice. Chybí mu poslední zkouška u mladého asistenta France. Eva Martináková (Andrea Kerestešová) ze Slovenska nastupuje do prváku na stejné škole. Vše je pro ni nové...

Hlavní akcent ve vyprávění je kladen na příběh rodiny, na všední problémy jednotlivých členů, ne na politiku či „velkou“ historii. Jako když listujete rodinným fotoalbem. Není záměrem analyzovat nebo nějak hodnotit historické události, jde spíše o to, jak zachytit co nejvěrněji dobu a pocity účastníků v konkrétních situacích. Honzovo vzpomínání rámcuje jednotlivé díly a doplňuje či glosuje jednotlivé příběhy. Výjimečnost retro seriálu Vyprávěj spočívá v kombinaci dvou velkých „taháků“ – napínavé vztahové linky hlavních hrdinů kombinované s dobovými událostmi, situacemi, prostředími. (oficiálny text distribútora)

Šošia

Když pominu všechno, co ještě se dá na tomto seriálu hodnotit, tak jedna věc, co mě úplně nejvíc vytáčí, je střídání Honzíka skoro v každém dílu (a úplně nevěrohodně vzhledem k věku) zatímco jeho "teta" Zuzka záhadně nestárne...Pravděpodobně používá nějakou zázračnou kosmetiku. Ale co, když pětiletý děcko vypadá na 10-11, tak přibližně sedmnáctiletá holka může vypadat na těch 12. Kde se ale brali ale ty osmnáctileté matky, jestliže holky v 17 vypadaly takhle?? Vydržela jsem 14 dílů, což je o jedem víc než mívají kvalitnější seriály... ()

miza

Byl to celkem slušný seriál.Mě nejvíce asi zaujaly dobové rekvizity a výrobky.Docela jsem si zavzpomínal na dobu svého mladí.A nejsilnější zážitek byly asi ony pověstné přehrávky na procenta.Takže u mě docela žákovsky dobrý. ()

Zeddi

Seriály tohoto tipu docení především generace 60 - 70 let minulého století, kteří v této době žili a vyrůstali. Generace lidí, kteří se narodili až po listopadu 89 dost dobře nedokáží pochopit vo co vlastně go. Seriál jednak vypráví osobní příběhy hlavních postav, ale taky ukazuje způsob žití v tehdejší době. Dle mého názoru je vtipnou formou podaná skutečnost let ne až tak dávno minulých. Velice pěkně celý děj dokreslují výtažky z tehdejších týdeníků a jen potvrují skutečnou absurditu tehdejšího režimu. Za mě je to 100% ()

HollyMolly

To se všem tolik stýská po komunistech, že o tom pořád točí? Všichni vědí, jak to bylo a když vám to ČT naservíuje ještě jednou jako kýčovitou telenovelu plnou neskutečného utrpení a to v podání pro seriály tolik tipických neherců, dokáže to akorát naštvat. ()

raxxx odpad!

Sterilni ,nudne nezajimave ,postavy ve filmu jsou lechce předvidatlne jakse zachovaji vždy "poctivě",mega mediani masaš ČT1 nepřekryje dramaturgickou praznotu ! viděl jsem cca 3dily a děkuji už dalši nechci ! ()

blekekeke

Tu dobu jsem s části zažil, proto rozumím o co všem v seriálu jde. A co se týče režie, scénáře a herců? nemůžu si stěžovat. Mezi těmi ordinacemi je tohle bomba seriál .... jen tak dál ... PS: s přibývajícími díly, je to však stále větší a větší nuda ... Jenže od nějakého 30 dílu se to obrátí a s každým dalším dílem jde seriál s kvalitou zase nahoru. Před listopadem, a samotný listopad byl hodně emotivní a dost jsem jej protrpěl, zvlášť když se lidem, jako pan Kabelka nic nestalo :o( ()

bajahor

Tak postupně to ztrácí dech, ale na české poměry je to opravdu pořád nadprůměrné....Hold, nápad, který čišel z prvních dílů, se okoukává, teď už to vlastně stojí jen na příběhu, co se tam a v jakém historickém okamžiku stane. ()

ElisD

Mě to spíš příjde jako propagace totáče, všichni tak krásně upravení, za celou dobu jen jedna fronta (na pračku), šik oblečky, švagr politického vězně klidně pokračuje v kariérním postupu, občasné vlezdoprdelkování založené ale spíš na negativní postavě než systému. Prostě fraška. ()

meteleskum

Myslím si, že je to jeden z lepších současných českých seriálů, co se týče tématiky. Místy se díly rozpliznou, technicky jsou někdy nepříliš dobře zvládnuté. Ale pokud se na to díváte z hlediska, že vaši rodiče, kteří patřili do tzv. "šedé zóny" se chovali obdobně jako většina znázorňovaných postav, tak bych to nesrovnala s nějakou "ulicí". Myslím si, že se "lehkou" formou snaží o zamyšlení nad tou dobou, tehdejšími ideály masové společnosti - proto vždycky mediální prostřihy, masová společnost se dnes vůbec neliší, ale narozdíl od ulice a všech těch dalších zde vidím snahu o vyburcování a ne jenom předkládání vztahových zápletek. ()

Figuska

Má to své slabiny, ale mně se to líbí. Je to dobře udělané, zajímavě využili týdeníky, které jsem nikdy nemusela, pěkné české písničky a celkem se u toho hezky vzpomíná. Navíc mě baví Nina Divíšková a příjemně se kouká, mj. i na Skopala. ()

rigby

Odpočinkový seriál, jehož nostalgii - narozdíl od jiných diváků - můžu. Dobře odvedená práce, která mi přináší radost a potěšení. Nic víc od toho ani neočekávám. ()

Benjo

Trapná telenovela odehrávájící se jakože za komunismu... ,ale že by to bylo na postavách nějak výrazně znát se říct nedá....Vyznění míří k mainstreamu ve stylu "dyť to tak hrozný nebylo" A "jasně že bylo v pohodě občas někoho uplatit, občas se ohnout, vstoupit do Strany tak jako to dělali všichni žejo"   :-/ ()

EddieIron

Je to škoda,takhle zavraždit dobrý nápad.Tolik klišé a tolik chyb,nad kterými zůstává rozum stát,to je až neuvěřitelné.Jediná uvěřitelná postava je Jarda Franc,což je sice hajzlík,ale v zásadě to dělá z lásky a vyložené podrazy nepáchá.Za zmínku pak stojí ještě Nina Divíšková,její babi je skvělá ovšem až příliš zásadová a Jaromír Nosek,jehož postava je naprosto příšerná. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková

21.06.2021

Ve věku 84 let dnes odešla česká filmová, televizní a divadelní herečka Nina Divíšková, již si velké množství diváků vybaví například jako babičku Bětu z populárního rodinného seriálu České televize… (viac)

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka

03.10.2020

V dopoledních hodinách dnes přišla zpráva o úmrtí filmového, televizního a divadelního herce Martina Havelky. Zemřel v Brně ve věku 62 let. Informaci na svém twitterovém účtu zveřejnil režisér Jan… (viac)

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

09.12.2019

Že je Praha lákadlem pro filmové štáby, již dlouho není tajemstvím. Nehledě na krásu města, jsou to ale také šikovné týmy, na které se přijíždějící producenti mohou spolehnout. Díky českému… (viac)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj