Vyprávěj

• angličtina Wonderful Times (festivalový názov)
Rodinný / Komédia / Dráma
Česko, (2009–2013), 99 h 32 min (Minutáž: 51–53 min)

Svatopluk Skopal, Veronika Freimanová, Andrea Růžičková, Roman Vojtek, Nina Divíšková, Marián Mikš, Betka Stanková, Jaromír Nosek, Ondřej Veselý (viac)

Co se vám vybaví, když se řekne „šedesátá léta“? Sověti úspěšně vysílají člověka do vesmíru, na Západě probíhá Beatlemanie, přichází srpen 68, v Československu ve volbách vyhrávají komunisté na 98,4% Jak jste tuto dobu prožívali vy? Připadá vám to jako dávná minulost, nebo máte najednou docela živé vzpomínky?  Druhá polovina 20. století v rodině Dvořákových. Retro seriál Vyprávěj je pohled do naší nedávné historie prostřednictvím osudů rodiny Dvořákových. Díky vzpomínkám vypravěče Honzy se před diváky odvíjí sága rodiny v průběhu roků, rozplétá se poutavá mozaika lidských osudů a vztahů tří generací. Právě od roku 1964 se začíná rozvíjet děj retro seriálu Vyprávěj. Student Karel Dvořák (Roman Vojtek) chce postoupit do druhého ročníku na pražské technice. Chybí mu poslední zkouška u mladého asistenta France. Eva Martináková (Andrea Kerestešová) ze Slovenska nastupuje do prváku na stejné škole. Vše je pro ni nové...

Hlavní akcent ve vyprávění je kladen na příběh rodiny, na všední problémy jednotlivých členů, ne na politiku či „velkou“ historii. Jako když listujete rodinným fotoalbem. Není záměrem analyzovat nebo nějak hodnotit historické události, jde spíše o to, jak zachytit co nejvěrněji dobu a pocity účastníků v konkrétních situacích. Honzovo vzpomínání rámcuje jednotlivé díly a doplňuje či glosuje jednotlivé příběhy. Výjimečnost retro seriálu Vyprávěj spočívá v kombinaci dvou velkých „taháků“ – napínavé vztahové linky hlavních hrdinů kombinované s dobovými událostmi, situacemi, prostředími. (oficiálny text distribútora)

LaMadame

Retro je v kurzu, tak proč ne..... oceňuji naprosto stylové prostředí, dotažené do posledního puntíku. Každý příběh má nějáký smysl a váže se i k tehdejší době (MDŽ, zájezd za čáru) a dokáže i mladší generaci přiblížit strasti, ale i radosti této doby. ()

alpeew

Slušný, dobře zahraný s několika nevěrohodnostmi - jako například oblečení...V té době jsem vyrůstala...a věřte nebo ne ale za tyrkysovou či jinak pastelově barevnou látku, z níž by bylo ušito cokoli (natož tričko s límečkem) by mládež(a nejen ona) i vraždila :-) V seriálu vyšla doba normalizace strašně klidně, ale byla to doba neustálého strachu a neustálé přetvářky...byla to HROZNÁ DOBA. Nicméně když faktografii pominu, těšila jsem se každé pondělí na Ninu Divíškovou, Veroniku Freimanovou a všechny ostatní. Naštěstí nehrají jako "na drátku" jako v Ulici a Ordinaci apod. A na pokračování se těším, nicméně napnutá nejsem :-) ()

Kubi21

Přijemné pokoukání na doby "dávno" minulé. Příběh nic moc, ale kulisy a předměty, na které si z dětství pamatuji, u mě vyvolávají příjemné pocity. Je mi líto, těch, kteří tomuto seriálu dali odpad. Asi jim drahá polovička nepřepíná na ty všechny Ordinace, Pojišťovny apod. ()

Stejšn

Ze začátku se mi to vůbec nelíbilo, připadalo mi to mdlé, unylé, o ničem. Pak ale ČT přesně vystihla problém a vyměnila režiséra (který jí teď za to zažaloval) a vše se rázem zlepšilo. Příběhy mají hlavu a patu, také spád a napětí, stejně jako humor. Autoři si dali maximální práci s dobovými reáliemi a tak chyb v kulisách najdeme opravdu málo. Herecké výkony jsou takové standardní a celkově je atmosféra socialismu vykreslená adekvátně. Já jsem docela spokojen. Konečně seriál, na který se zase dá koukat. ()

Jaromír

Komantismus romanticky, pro lidi, kteří už zapoměli na vraždy a chtějí si připomenout, co bylo na komunismu "dobré". Mě je z podobných seriálů (a lidí, co se na ně nostalgicky dívají) na zvracení. Je to stejné, jak německé babičky vzpomínaly, jak to bylo krásné za "strýčka" Hitlera, že byla práce atd. ()

pekas

Bezesporu špička mezi českými seriály po revoluci. Jen to není můj šálek kávy. Ale 63 zde se mi zdá málo, tak špatnej rozhodně není. Já to vidím na čisté čtyři hvězdy 80%. ()

Něrpa

Nemám problém podívat se do minulosti (ostalgie), stejně změnit nejde a je to mé dětství. Vadí mi, že je to trochu ploché, ale postupem času se to kupodivu zlepšuje. Kdyby se to trochu víc propracovalo a pak začlo točit, mohl to být velmi slušný seriál. Nejsem pravidlený divák, to je má přítelkyně, ale když to v kině (4m na zeď :-) ) dávají, tak se mrknu. ()

Maica

Dobrý seriál o naší nedávné minulosti. Bohužel na mě tam je až moc politiky a jelikož jsem tuhle dobu nezažila, tak mi to zase až tak moc neříká. Ale pokud tohle člověk bere jako "obyčejný" seriál, tak je to poměrně vyvedené a sledovatelné. ()

mig21 odpad!

Milan Uhde to označil za "normalizační průjem".... Já jen dodávám, že ukazovat komunismus s nadsázkou je nebezpečné. "Vždyť ono zase nebylo tak špatně." BYLO, SOUDRUZI, BYLO! ()

Bifftekk

Není to vůbec špatný seriál a hlavně je hezké se vrátit do minulosti a prožít ty všechny věci, které prožívali naši rodiče. ()

transbeskyd

Určitě nadprůměrný (alespoň finančně a výpravou) počin ČT - taková rodinná kronika z doby normalizace. I když je to kašírované a herecky místy zvláštní (např. Andrea Kerestešová, na kterou se sice hezky dívá, ale to nestačí) pořád je tam snaha o nějaké poselství, a když nic tak si člověk aspoň nostalgicky připomene, to co odnes čas..U mě dobrý. ()

BeeEsh

Seriály z tvorby České televize mě zkrátka baví. Neobsahují totiž přehnané scény hraničící s béčkovým americkým trilerem nebo naopak přeceněné klišé, na nichž stojí celý děj. Což se potvrdilo i u Vyprávěj, k seriálu jsem přišla čirou náhodou a nemohu ho hodnotit jinak, než 5*. Zasazení příběhu do konce šedesátých let, přičemž sledujeme nejen životní eskapády rodinky Dvořákových, ale i pohled na postavení naší země v minulosti, je originální. Líbí se mi kompletní herecké obsazení přes geniální paní Divíškovou až po Jaromíra Noska, jehož postava disidenta mi připadá čím dál tím víc zajímavá. I sám retro styl, hudba s částečnou arogancí nebo chvílemi příšerné kostýmy – to vše k příběhu patří. Některé věci je nutno brát s nadsázkou, tudíž absolutně neřeším, že nějaký druh zvonku v sedmdesátých letech ještě nebyl k sehnání, nebo věk herců v hlavních rolích. Myslím, že celý tento seriál je velký krok ku předu. ()

Horxus

Uznávám, kvalita s každým dílem klesá, ale to nemění nic na tom, že se pokaždé těším na další epizodu. Vyprávěj hezky promíchává historická fakta s životem obyčejných lidí a možná, že tam i nějaké ty chyby jsou, já je každopádně nevidím, protože jsem v té době ještě nežila. A to je asi spíš ve prospěch seriálu. ()

viktor.danek

Takhle si představuju službu veřejnosti vysíláním. Nekonečně milý seriál se spoustou dějinných přesahů a tu a tam celkem zdařilými pokusy o morální problematizaci vztahu běžného občana k tehdejšímu režimu. Navíc zraje jako víno. ()

Anteia

Ach jo. Docela mě zklamalo vyvíjení se seriálu, jelikož to dle mého byla spíše postupná stagnace, nebo spíše snižování se čím dál více k nudnějšímu a všednějšímu ději. Úroveň zápletek v posledních dílech bych klidně přirovnala například k Ulici. Myslím, že se tvůrci měli řídit heslem, MÉNĚ JE NĚKDY VÍCE a hned by úroveň šla nahoru. Každopádně je to jeden z těch povedenějších televizních seriálů, které byly natočeny v Česku v 21. století a tři hvězdičky si rozhodně zaslouží právem. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková

21.06.2021

Ve věku 84 let dnes odešla česká filmová, televizní a divadelní herečka Nina Divíšková, již si velké množství diváků vybaví například jako babičku Bětu z populárního rodinného seriálu České televize… (viac)

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka

03.10.2020

V dopoledních hodinách dnes přišla zpráva o úmrtí filmového, televizního a divadelního herce Martina Havelky. Zemřel v Brně ve věku 62 let. Informaci na svém twitterovém účtu zveřejnil režisér Jan… (viac)

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

09.12.2019

Že je Praha lákadlem pro filmové štáby, již dlouho není tajemstvím. Nehledě na krásu města, jsou to ale také šikovné týmy, na které se přijíždějící producenti mohou spolehnout. Díky českému… (viac)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj