Sbohem buď, lásko má

• USA Murder, My Sweet (viac)

Soukromý detektiv Phil Marlowe je najat neznámým mužem jako svědek při odevzdání výkupného za ukradený šperk. Zdánlivě rutinní případ se však nečekaně zkomplikuje, když se ukáže, že přišel na sjednané místo pozdě. Muž, který tu na něho měl čekat, byl někým zákeřně zabit. Při pátrání po vrahovi Marlowe narazí hned na celé klubko zdánlivě nesouvisejících podezřelých okolností, do cesty se mu připlete pár zlodějů šperků, věštkyně, stejně jako objeví další vraždy a korupci... Jeden z nejlepších detektivních románů klasika americké drsné školy Raymonda Chandlera převedl do filmové podoby režisér Edward Dmytryk. Ten se do diváckého povědomí zapsal především jako vypravěč silných, dramatických příběhů (Vzpoura na lodi Caine, Raintree County, Zlomené kopí, Mladí lvi, Warlock, Pod kopyty stád). Hollywoodský herec Dick Powell byl prvním představitelem Phila Marlowea. (oficiálny text distribútora)

Rogue

Powell není Marlowe, ale jelikož Bogart také ne, není to žádná novinka. Ukecané stejně jako kniha, skvělá kamera a režie, nudná blondýnka a zachovaný voice over. "You've got a nice build for a private detective." pobavilo. Obecně mi ukecanost nevadí, ale v kombinaci s nefungující chemií mezi postavami je vražedná. ()

Martin741

Reziser Edward Dmytryk /Caine Mutiny, Young Lions/ natocil len lahko nadpriemerny noir film. Zaciatok je dobry, ale potom nastupi nuda a len priemerne dialogy. Skoda, v strede sa toho deje len minimum, len same dialogy. A je to celkom slusne uvedenie detektiva Fyla Merlova na scenu. Poznam x lepsich noir filmov : 70 % ()

Adrian

Vizuálna stránka tohto filmu pre mňa predstavuje jednu z najkrajších sérii "čiernobielych" pohľadníc z milovanej krajiny "film-noir". V správne spletitom príbehu mi drhol akurát predstaviteľ samotného Marlowa - Dick Powell, ktorý svoju úlohu iba "hral" a v jeho kreácii mi tak chýbala skutočná charizma cynického detektíva Marlowovského formátu, ktorú v inom filme pre mňa dokonale vystihol Humprey Bogart. ()

Anderton

Relatívne komplikovaná a taktiež trochu tuctová zápletka asi nebude tým, čím dnes Murder, my sweet zaujme. Noirový vizuál je aj napriek jasne daným pravidlám spôsobu snímania akousi bezodnou studňou vizuálnych nápadov. V Murder sme svedkami zopár krásnych atmosferických záberov zložených z kombinácie svetla, tieňa a tmy a niekedy sa zmení charakter celej scény v jednej scéne iba vypnutím svetla. Tématicky ma film zaujal nie tým, že chladná femme fatale vládne mužom, ale práve vzájomnými genderovými vzťahmi. Muž nevie, ktorej žene veriť, je podozrievavý voči každej rovnako. Tá lepšia z nich podotkne, že preto nenávidí mužov. V hre je aj otázka vzťahu staršieho muža a mladej ženy a tolerancie nevery ako niečoho prirodzeného. K téme sa tak perfektne hodí aj dočasná Marlowova slepota. "Zrak" sa mu však vráti ešte pred odňatím obväzov okolo hlavy cez poškodené oči. ()

honajz

Mám pár drobných výhrad, týkajících se herců, třeba že Velma mi moc atraktivní nepřišla nebo že Marlowe má poněkud naducaný obličej a ve scéně, kdy ho Velma chválí, jak je stavěný, vidíme spíše jeho bříško. Ale jinak skvělá adaptace, která bere to nejlepší z předlohy a dělá z toho film. Hlášky jsou skvělé, některé jsem si pustil pro jejich krásu dvakrát, i způsob, jakým Powell nakonec Marlowa zahrál (tedy s nadhledem, cynickými hláškami i jistou schopností se vcítit do druhých, který bere život zlehka, a přece s vědomím jeho tragiky) mi nakonec nejvíce sedne ke knižní předloze. Co je zde však zcela vynikající, je kamera - nejenom scéna deliria z drog, ale celkově jednotlivé postavení záběrů, jejich rámování, i určité hry s obrazem (třeba když z temného sofa stoupá dým, ale nikoho nevidět). ()

• Jean-Pierre Chartier v kritike uverejnej v periodiku La Révue du cinéma uviedol, že dielo je rýdzi thriller, pri ktorého sledovaní sa divák chveje od strachu a má obavy z neznámeho. Oslavuje i spôsob vyprávania príbehu kde sú Marlowove halucinácie a straty vedomia navodené štylistickými prostriedkami pripomínajúcimi cinéma pur skrz dvojexpozície, rozostrené zábery či nezvyklé uhly kamery. (Biopler)