Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

AdamK.

Perfekcionistické tiramisu složené z velmi kvalitních ekonomických, právnických, IT a v neposlední řadě také etických vrstev, které se plynule prolínají a naprosto perfektně do sebe zapadají. Aaron Sorkin napsal výživnou, studentskou story, která splnila to, co měla. Inspirovala, navnadila, šokovala. A Fincher jí poctivou filmařskou prací přenesl na plátno tak, že naopak působí lehce a plynule. Jeden z nejhezčích zážitků tohoto roku. PS: Eisenberg a především Garfield si dveře ke skvělé kariéře konečně otevřeli dokořán. ()

Starlionx

Uprimne moc nerozumim vysokemu hodnoceni tohoto filmu. Co je zajimave je pribeh - ale zajimavy je predevsim proto, ze FB vsichni zname a pouzivame. Co mne u jmena David Fincher zarazi je pouzity konzervativni styl vypraveni, rezie, kamera - nenapada mne zadna scena, ktera by mi uvizla v pameti, pro svou vizualitu, napeti nebo jiny "filmovy" duvod (snad s obcasnou vyjimkou pouziti hudby). Coz je u filmu celkem zasadni. ()

pierre9

Keby bol ten príbeh fikciou, hodnotenie by bolo nižšie. Ale práve to, že sa to, viac či menej podobným spôsobom stalo, mu dáva úžasnú autenticitu, na ktorú do veľkej miery vsádza. Napätie nechýba, no kto počul čo i len trochu o vzniku Facebooku už taký prekvapený nebude. Každopádne, veľmi dobrý film. ()

Misterioso

Nový počin od Davida Finchera mě rozhodně nenechával chladným, od tohoto tvrzení jsem daleko, jenom mám pocit, že mě nic ve filmu naplno nestrhlo. Nenudil jsem se, byl jsem naplno ponořený do děje, ale pocit, že mi film nabídl něco extra, co tu nebylo nebo nějaký prvek, který mě ohromil či okamžik, na který nikdy nezapomenu, jsem neměl. Dobří a sympatičtí herci (nevím, jestli předvedl Justin nějaký zázračný výkon, ale rozhodně je v tomhle filmu cool), dobrá hudba (která klidně mohla atmosféru podporovat častěji), supr dialogy, režisérsky to má Finch samozřejmě pod palcem... Ale generační film - NE. Nemyslím si, že mé mírné neuspokojení má na svědomí to, že nemám "FEJS" (za prvé - tenhle film stejně není nijak zvlášť o Facebooku jako spíš o realizaci brilantního nápadu, díky kterému se Mark Zuckerberg ((ne)sympatický hajzlík) stal nejmladším miliardářem v historii a za druhé - nejsem jeho odpůrce, spíš zatím nevidím důvod, proč si ho zakládat), každopádně film bych označil pouze jako FAJN. ()

VUCAKO

Škoda, podle špatné předlohy asi nejde natočit výborný film. Ani Aaron na to nestačí. Celou dobu jsem měl dojem, že se dívám na nějaký prolog, žánrově dokumentární film, ale místo toho, aby se začalo něco dít, tak to skončilo. Ale dokument by aspoň měl mít blízko k pravdě, to o Mezrichově knize lze těžko říct.. A dámy, vám nevadilo, jak je ve filmu líčeno něžné pohlaví? Za pár světlých momentů dávám 60% (veslařský závod a dialog, na jehož konci je "asshole"). ()

pitrson

Drama, které alespoň z částečně pravděpodobné roviny událostí, které se skutečně odehrály, popisuje vznik fenoménu, kterým bezpochyby facebook je. Sám Zuckerberg se na filmu sice nepodílel, ale vyjádřil se, že tomu "tak nějak bylo" :D..No, zajímalo by mě jak moc "tak nějak" :D..Každopádně mě uchvátila hudba a scénář, kterému bych ale ve filmu dal mnohem větší prostor, protože na něm film podle mě stojí a padá..Myslím hlavně pasáže, kdy jsou dialogy tak rychlé, že to divák, neovládající bravurně anglický jazyk, asi mnohdy těžko absorbuje a stíhá. ()

Sonome

Nevím, o co se ve filmu hádali, protože skutečným vynálezcem facebooku je náš zpěvák a známý „vtípák“ Honza Vyčítal, který už někdy před třiceti roky publikoval kreslený vtip o třech obrázcích: na prvním jde muž do lesa na houby. Na druhém našel houbu, kterou nezná, a proto vytahuje z kapsy „Atlas hub,“ aby si ji vyhledal. A na třetím obrázku muž vyděšeně zírá do knihy, která obsahuje pouze obličeje :-D). Tolik tedy trochu jízlivě na téma facebook (všem fanouškům se omlouvám, ale já se ho bojím jak čert kříže). A teď vážně: v každém případě nám tento mistrovsky zrežírovaný a velmi dobře, byť úsporně, zahraný film nabídl nejen pohled na to, jak možná došlo ke vzniku tohoto celosvětového fenoménu, ale i připomenutí, že nikdy nevíme, jestli naše (byť z hlouposti udělané) skutky nebudou mít efekt zašlápnutého motýla, a samozřejmě také nepřímý pohled na stav americké společnosti. Nechci zbytečně nosit sovy do Athén, ale musím zmínit tři věci: svoz dívek autobusem na „elitní“ party, scénu v úschovně kol a nošení slepice (kam se hrabe naše razítkování bažantů). Stejnou vypovídající hodnotu má pro jeden z trailerů vybraná písnička „Creep“ (původně tuším od Radiohead), zpívaná Vega choir - jejich původní videoklip určitě stojí za vyhledání. Nechci na filmový web rozhodně zatahovat politiku, ale v souvislosti s tímto filmem jsem se musela zamyslet i nad tím, jak to bude u nás vypadat po zavedení školného – jestli také na našich školách budou chytré a nadané děti z méně movitých rodin vpouštěny movitými spolužáky jen do úschoven kol elitních klubů pro bohaté (ale ne moc chytré)… A pokud jde o to často zmiňované redundantní veslování, zkuste si představit, že jste v krátké době dvakrát po sobě druzí ve společnosti, kde být druhý je totéž, co být poslední, a kde i zemřít představuje neúspěch. To přece musí naštvat! ()

david666

Musím přiznat, že nevím jestli dát 80% nebo 60%. Fincherovu tvorbu mám rád - tento film však považuji za jeho nejslabší i když v rámci globálního pohledu se jedná o nadprůměr. Dokázal zde podat srozumitelně látku pro ajťáky. A to zejména tím, že se nepiplá v nějakých IT kodech apod ale soustředí se na lidskou stránku příběhu. Nakonec dávám vyšší hodnocení i když v podrovnání pouze s jeho tvorvou by to bylo o * míň. ()

wellbloud

Chtěl bych vytáhnout režii. Ne přehnaně složité prolínání časových rovin, ale ani ne napoprvé nepochopitelně složité. Tím že se vesměs jedná podle skutečnosti, je námět zbytečné hodnotit, ale hodí se pochválit jeho zpracování. Zejména objektivita, otevřené rozpory, ale ne záměrně zvětšované, interpretace střídající se od hlavních postav rovnoměrně a vždy k nějaké přiřazená, není možnost vlastní interpretace, vždy zároveň sdílíte něčí z hlavních postav. ()

LucMosss

Facebook je zkrátka geniální potomek mysli především Marka Zuckerberga a také jeho přátel, avšak uživatelé jej přetvořili ve svůj vlastní obraz . Člověk nemůže být schopen nenávidět Facebook, když je mu dovoleno zřít, kdo jej vymyslel. Kdo mu dal tvar. Kdo mu věnoval existenci. "Není možné nahlížet na tuto síť objektivně, když ani neznáte jména lidí, jenž stáli za jeho vznikem. A tento film nám pouze objektivně a bez příkras ukazuje, kým tyto osoby byly a jsou" ()

superzurda

Výborně natočené drama, které v celku vypráví o tom, co tu již několikrát bylo, krom jedné vyjímky ....... facebooku. Ten tu hraje tu hlavní roli a podle mě prodal i nejvíc lístků. ()

fferdas

Film mi castecne poodhalil, jak vznikl jeden z fenomenu nasi doby. Bohuzel se, ale ve filmu od zacatku az do konce stridaji dlouhe rychle diaglogy, coz je dle meho nazoru velice unavne. ()

Frag

Ani náhodou se nevyrovná největším peckám od Finchera, ale je to spíš menší zajímavostí námětu - bál jsem se, že mě film o Facebooku bude nudit, ale on to prostě natočil fakt zajímavě a odsejpá to tak, že to ani chvilku nešlo. ()

ZAUME

Další z výborných Fincherových děl. Ačkoliv se Mark Zuckerberg k filmu vyjádřil jasně a podle něj hrál J. Eisenberg roli někoho jiného, myslím si, že "na každém šprochu pravdy trochu" a mě se takovéto zákeřné vynaleznutí Facebooku velice líbí.. vždyť ona je to vlastně sama o sobě velmi zákeřná stránka. ()

tombender

Ten film je dokonalý! A neříkám to jenom proto, že zrovna teď píšu diplomku na související téma..anebo že miluju filmy Davida Finchera..i když nějaký vliv na mé hodnocení to určitě má :) Každopádně, byl to film nebo dokument? Protože přesně tohle se stalo a navždy to změnilo životy všech lidí, kteří drží krok s tempem doby. Přijde mi to neskutečně fascinující a nemůžu se dočkat, jak ten příběh bude pokračovat. ()

klinkacek

Film o jednom nerdovi, který svým specifickým způsobem nahlíží na společnost a tenhle svůj pohled převede do podoby internetové aplikace. Jak to bylo doopravdy se můžeme jen dohadovat a na filmu oceňuju to, že prostor pro dohady nechává i na divákovi( i když Zuckerberg je ve filmu trochu vykreslenej jako podivnej hajzlík). No a co se týče filmového řemesla je to pořád Fincher, takže je to setsakra dobře udělaný (vynikající kamera, dobrej scenář a zběsilé dialogy, které člověk občas nestíhá). ()

Gor'seye

Žvást. Mám rád filmy z IT prostredia - stačí dať do dialógov nejaké magické slová ako "heavy traffic", "processor 8080", a pod. a odrazu má divák pocit nejakého sci-fi filmu. Film plný stereotypov, nádychu "magickosti" a podobných "nepekností". Skôr mi to pripadá ako film na objednávku - taký pekný propagačný film od FAcebooku s odkazom: "my sme vaši kamaráti - nejde nám o peniaze!" Ale pravda je niekde úplne inde Facebook is not your friend: "Users pay nothing, because we aren't customers, but product. The customers are the advertisers to whom Facebook sells the information users hand over, knowingly or not." ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)