Mulan: Legenda o bojovníčke

• Česko Mulan (viac)

Kočovníci zo severu napadli ľudí z Centrálnych plání a cisár vydáva rozkaz, aby muži nastúpili do zbrane. Mladé dievča, Mulan, osedlá koňa a odchádza za úsvitu z domu, aby bojovala v armáde namiesto svojho chorého otca. Prestrojená za muža bojuje dlhých dvanásť rokov a spoznáva, čo je to priateľstvo, smrť na bojisku i láska. Nové filmové spracovanie tradičnej čínskej legendy o dievčati Mulan, ktoré sa stalo slávnym generálom. (badygorila)

Johnny.ARN

Čínske historické filmy sú vysoko pozeratelné. Žiaľ, nie až tak všetky. Príbeh o dievčati, ktorá sa preoblečie za muža aby mohla do armády a dosiahne až hodnosť generála je síce pomerne zaujímavý, ale keď do toho primiešate emočný prvok, dostane dvojhodinovku plnú sĺz, sláčikov a romantických vyznaní lásky. Našťastie, sú tu aj bojové sekvencie, ale je ich málo. Spracované sú však obstojne a niektoré zábery a detaily vyrážajú dych. Takže 2 z 5 ( Kino Lumière Týždeň čínskeho filmu ) ()

AGAMENON

Spíše romantický, než válečný historický snímek, s fádní hudbou, pěknou Čao Wej v hlavní roli a na dnešní dobu, neskutečně zastarale natačenými akčními scénami (velmi osvěžující), kterých moc ani není. Takže, příště si trošku víc pohrát s choreografií akce, najmout lepšího skladatele a jsem dokonale spokojen ()

majo25

Typický čínsky historický velkofilm, v ktorom je tentoraz stredobodom ženská. Príbeh sa drží čínsko-honkonských filmových klišé prvkov, ktoré nedovoľujú vytŕčať z davu a zapamätaľnosti. Ostávajú tak velkolepé bojové scény, ktoré však pôsobia sterilne; na prvý pohľad kvalitné špeciálne efekty, ktoré ale radšej netreba skúmať druhým pohľadom a romantická linka, ktorá je po celý čas trochu otravná a divákovi môže byť v podstate jedno, ako sa hrdinovia zachovajú. Neviem, ale v Číne je bežné, že nevedia podľa tváre či hlasu rozlíšiť muža od ženy? Časť deja na tom stroskotáva. Tých pár kungu-fu scén je celkom dobre zvládnutých, škoda, že ich nebolo viac. ()

Martrix

Melodramatický příběh o dívce, která místo svého otce nastoupila do armády. Během své vojenské kariéry sice neztratila život, ale přesto musela přinést velkou oběť. I když žádnou z bitev vlastně neprohrála, z vítězství se totiž nakonec radovat nemohla. Úplně chápu, že je příběh o Mulan skvělý motiv pro pohádku. Nicméně tato verze příběhu o Mulan je velmi melancholická a poetická, takže asi moc nepotěší nejen děti, ale ani milovníky historických akčńáků. Tvůrci se soustředí na emoce, etiku, resp. na potlačované city, které jsou konfrontovány s povinností a zodpovědností. Vše podmazáno smyčcovým lkaním nad osudy postav. Přesto toho patosu nebylo po většinu filmu nadmíru...s výjimkou konce, kde je to ospravedlnitelné a navíc pro většinu diváků čínských filmů očekávané. Wei Zhao je asi pěkná ženská, ale za celý film se snad ani jednou neusmála (ne že by k tomu její postava měla moc příležitostí), takže i když jsem s Mulan sympatizoval, pod kůži se mi nedostala. Což je společně s jistou plochostí dějové linky důvod, proč se mě celý příběh nedotkl tak, jak by asi mohl. ()

Morholt

Další čínský historický epos, tentokráte podle staré básně o Mulan, a další nádherná podívaná s perfektně secvičenými vojenskými střety a příjemně neobtežující dávkou romantiky. A ta zpívající armáda........... . Sice mě stejně jako spoustu jiných iritovalo Mulanino letité působení v armádě plné mužů, aniž by byla odhalena, ale to se vzhledem k osobě Vicky Zhao dalo přehlédnout, protože kdyby jí nalepili vousy, tak bych musel jít chtě nechtě s hodnocením dolů. :D 85% ()

Zhang Ziyi opět ve válce

Zhang Ziyi opět ve válce

07.09.2010

Čínskou legendu o Mulan, jejíž první veršovaný záznam pochází už z 6. století, dobře známe i u nás díky jedné z posledních klasicky animovaných disneyovek. Loni se Mulan vrátila v čínském velkofilmu… (viac)