Unikátní dokumentární série Proces H (10 × 52 min.) vypráví o přípravě, průběhu a aktérech komunisty inscenovaného „Procesu s vedením záškodnického spiknutí proti republice se skupinou Dr. Milady Horákové“ z roku 1950.
V dokumentární sérii Proces H nejde v první řadě o „téma Horáková“. Osobnost JUDr. Horákové je celkem známá, ale zkusme si jen vyjmenovat těch dalších dvanáct mimořádných osobností, které se komunistický státní soud rozhodl zničit v jediném procesu. Kolik osobností a jejich osudů se nám konkrétně vybaví? Jaké mechanismy vraždění, které tady KSČ po roce 1948 rozpoutala jen proto, aby vyvolala „nenávist pracujícího lidu?“ Na tyto otázky se snaží dokumentarista se svými spolupracovníky najít odpovědi. Přestože dokumentaristé a historici věděli o zrůdném procesu své, znovu je fascinovaly herecké výkony všech zúčastněných vrahů, kteří se ve filmu tváří, jakoby to, co říkají, byla „pravda“. (oficiálny text distribútora)

Agatha

Po shlédnutí tohoto dokumentu opravdu nemůžu pochopit, jak si pan europoslanec Ransdorf dovolí tvrdit, že: "Komunistiská strana Čech a Moravy je zárukou demokracie"... To už je na mě moc, a jestli říkají, že dnešní Komunisti jsou jiní, tak nechápu to, že jim imponuje mít pořád stejný název - z toho pro mě jasně vyplývá, že se jim asi špatně nedělá a možná že jsou na to snad i pyšní...já teda ne a říkám, že komunisti jsou prostě komunisti...no ale na krajích už si mnou ruce...moc daleko jsme to teda nedopracovali - voliči. ()

Yoss

Ozaj unikátny dokument, ktorý tu chýbal. Nech všetci vidia, čo za zverstvá spáchal totalitný režim v bývalom Československu. Smutné je, že tieto zločiny sa dodnes bagatelizujú, socializmus sa u nás ospevuje, veď to boli päťdesiate roky, potom sa už všetci mali dobre, existovali sociálne istoty atď... Takýchto historických exkurzov nikdy nie je dosť, škoda len, že s podobným projektom neprichádza slovenská verejnoprávna televízia, ktorá žije z našich daní a poplatkov. Možno je to tým, že nemenovaný riaditeľ radšej investuje do tuctovej a plytkej Eurovízie, ako do kvalitného dokumentu o dobe, keď on sedel na teplej stoličke komentátora a moderátora socialistickej ČST... Bože, kedy táto perepuť vymrie? ()

waits

Historia magistra vitae. Připomenme, že soudruh Filip žádal stažení tohoto dokumentu z vysílání, protože kazí komunistům předvolební kampan, a doplnil stížnost následujícím komentářem: "Opět se potvrzuje, že Česká televize i v předvolebním období je poplatná pravicovým stranám s jejich vracením se k minulosti proto, aby odváděly pozornost občanů od otázek současných" Ostatně, chtělo by se dodat, takové seriály jsou našemu lidu cizí, ten chce hlavně klid na práci. Co takhle raději pustit Muže na radnici, seriál o Gottwaldovi nebo nějakou hezkou písničku od Michala Davida? A né takovéhle primitivní antikomunistické pořady! Taková byla tehdy doba, soudruzi! ()

gudaulin

Po shlédnutí poloviny dílů už si snad mohu dovolit hodnotit - jde o mimořádně pečlivě zpracovaný dokument, který se opírá o autentické filmové záznamy procesu s politickými odpůrci komunistického režimu na přelomu 40. a 50. let. Je to sugestivní podívaná, doplněná vstupy historiků, kteří dění na obrazovce komentují a doplňují informacemi. Určitou nevýhodou je jedině délka a celková obsáhlost materiálu, který vyžaduje vnímavého diváka. Pro fanouška historie jde nicméně o velkolepý, byť tíživý zážitek a možnost doplnit si obraz celkové devastace právní a politické kultury v komunistickém Československu. Celkový dojem: 95 %. Velmi potřebný dokument. ()

Elyon

Tak tohle byla fakt síla. Komouši jsou neskutečný hovada a tenhle seriál to ještě potvrzuje. Horáková si toho v době války zkusila hodně a teď ještě tohle. Prostě byla strašně odvážná a moc ji obdivuju, protože většina lidí na jejím místě by v té soudní síni zkolabovala, ale ona tam statečně stála a byla schopná mluvit, i když věděla že nemá šanci. ()

• Závěrečné řeči obhájců (Den devátý) se dochovaly pouze na stenozáznamu. Filmaři je nesnímali, rozhlas je nevysílal. (hippyman)
  • Koncept zpřístupnit sérii veřejnosti vznikl v Letní filmové škole v roce 2005. Zájem projevil ředitel Českého rozhlasu, strhující téma to bylo také pro mladé historiky, kteří se do projektu zapojili. Nejtěžší bylo získat televizní producenty. (hippyman)
  • V rámci Dne pátého mají diváci příležitost poprvé shlédnout i dobový pokus o interpretaci procesu ve filmovém týdeníku, který se však na plátnech kin nikdy neobjevil. (hippyman)