blekekeke

Doba, na kterou se nedobře vzpomíná a tento film ji připomněl ve své plnosti a nahotě. Ještě teď mne z toho mrazí, jak sugestivní je to film. Jak vystřižený z našeho mládí. Provokativní mládež, co si nenechala nic líbit. Pamatuji si na své vymydlené číro, do kterého jsem zasekl od zrudlé soudružky učitelky podaný hřeben, aby celá třída prskala smíchy a já hrdě vyšel ze třídy za řevu paní soudružky, že tohle je vrchol a že to takhle nenechá. No nic stejně jsem tu špatnou známku z mravů měl vždycky, tak co :o) I přes to všechno se na to hezky vzpomíná, ale raději to dnes ... I tak děkuji za skvělý film, děkuji. ()

aranek

Škoda, že film kazí nevěrohodnost určitých momentů (přechodně se vracející řeč v napjatých situacích, bratr na opušťáku z vojny, negramotný major), některé scény a celkové vyznění mě dostalo. Kombinace komediálního a dramatického, neokoukaní herci, kteří nepřehrávají, konfrontace mladých (možná místo 15-letých by bylo věrohodnější o 2-3 roky víc) s bezvýchodností komunistické diktatury, kdy si člověk nemohl být jistý, že blízký známý není udavač (cca 1mio lidí). Na filmech typu Pelíšků mi vadila přílišná idealizace socialismu, tady už se autoři odvážili být téměř upřímní. Edit: Překvapuje mně řada komentářů o přehánění komunistické brutality. To je naprostá hloupost. Ten svinský režim byl mnohem horší. ()

Carles

Parádní vykreslení doby komunismu. Dávám 3 hvězdičky, ikdyž asi budou pro většinu málo. Ale jelikož jsem ročník narození 1993 a dobu komunismu jsem nezažil, tak nevím na vlastní kůži, jaké do doopravdy bylo. ()

cirkulace

Tenhle film jsem viděl u nás v letním kině Hrádek u Rokycan za nádherného letního počasí a co je ještě důležitější, za přítomnosti mé maminky, která mi místy vysvětlovala, co že se to za těch zpropadených komunistů vlastně dělo. V této době jsem totiž naštěstí nežil a tak pro mě bylo opravdu nemilým překvapením, když jsem se díky tomuto filmu dozvěděl jaké to bylo nosit tesilky, chodit do Tuzexu, stát nekonečné fronty na maso, a hlavně jít jako kluk na vojnu. Kluci ve filmu jsou v podstatě v mém věku, takže nebýt dobovému rozdílu, byly by mi veškeré lumpárny poměrně známé. Navíc poslouchám i dnes v době mainstreamové hudby pořád starý dobrý Maidny, Janis Joplin, Led Zeppelin, atd. Takže i s této stránky si u mě film získal nemalé sympatie. Zarážející pro mne bylo neustálé šmejdění STBáků a hlavně sousedské bonzování. Zkrátka jsem rád, že už jsou tyhle doby snad nenávratně pryč a já se můžu už jen smát u tak skvělých filmů, jako je právě Občanský průkaz. ()

dank011

Opakovaně ždímané téma, nicméně film uběhl jako voda bez nervozního pokukování na čas zbývající do finále. Z hereckých figur určitě vyzdvihuji Martina Myšičku, stojícího minimálně o patro výše než zbytek ansámblu. Pro vyšší hodnocení mi asi chybí paralela ve formě evokace aspoň trošku podobných vzpomínek, bohudík ( bohužel ?) - žil jsem jinak. Trošku problematické vysvětlit svým dětem že toto není realistický záznam celé šíře tehdy žitého života... Bylo by hezké, kdyby se touto povedenou reminiscencí normalizační doby český film odpíchl k novým tématům a uzavřela se tak určitá kapitola... Film nic nikam neposouvá, příjemně prošumí před očima. Koneckonců díky za to. ()

JackieBliz

Hořká česká komedie se mi líbila. Nebylo to sice úplné nadšení, ale takový film je pozvánkou do minulosti českých zemí a docela pěkně ukázanou. Přijde mi, že na hercích si mohli nechat víc záležet a některé scény jsou přitažené za vlasy, pokud pomineme právě tyhle "detaily" , vyjde nám lehce nadprůměrný český film. Nejlepší scéna: "Jmenuji se Daniel Pačes a jsem váš nový spolužák. Ale později, až se lépe poznáme, budou mi někteří z vás říkat Daňku" "Polib nám prdel Daňku" ()

Jack_F.

Pokud bych to srovnával s Pelíšky, tak naprostý propadák. Jinak další smutná komedie(to spojení trochu smrdí) o době za komárů. Bohužel komedie by mě neměla tak málo bavit a tolik dojímat. Průměr, ale pro mě 2,5*. ()

peaceNwar

Pre mňa, kto pozná "socik" len z rozprávania svojich rodičov, ide o skvelý pocit sledovať film, kde sa všetko konečne ukáže tak, ako to aj naozaj bolo. Tento film ani nie je komédia ako nostalgická spomienka "čias nedávnych" s primeranou dávkou tepla pri srdci i nutnej kritiky. Nič viac a nič menej a mne to stačí, pretože taká bola holt vtedy doba... Omnoho... nájsť len to správne slovo, no dajme tomu jasnejšia a priamočiarejšia... Tentokrát si neodpustím subjektívne hodnotenie, sorry PS: Inak, ale mohli si na tých dialógoch dať trochu záležať, podakedy to vyzerá vulgárnosťou na mafiánsky thriller :) ()

Kozlowski8

Tak tento film mne skutečně nadchnul. O to víc, protože jsem čekal dílo, poplatné této době, kdy kdo chce být cool, neuznává nic z doby před rokem 1989 za pozitivní a za vše dobré vděčíme dnešní "demokratické" a "svobodné" době. Někdy je mi z těchto keců nevolno. Tento film ale takový nebyl a filmem roku se nestal proto. že podlézal těmto dnešním, odporným trendům. Filmem roku se stal zcela zaslouženě. Ukázal 70. léta minulého století taková, jaká byla - to znamená na jedné straně nesmlouvavě krutá a nesvobodná, o tom netřeba diskutovat, ale na straně druhé léta kouzelně půvabná, neuspěchaná, plná skutečných (ne virtuálních, počítačových) přátelství, zážitků a srandy. Těch negativních pasáží, při nichž bylo člověku fakt neveselo, bylo ve filmu určitě víc, ale byly natočeny s jistou přirozeností a nebyly až demonstrativně přepálené. A byly zde i právě ty pasáže, kdy se divák od srdce zasmál, nostalgicky zavzpomínal, i takové, které pohladily. Emoce přebíhaly z plusových do minusových hodnot, přitom toto na mne nepůsobilo nijak nevyváženě a chaoticky. Skvěle udělaný film od scénáře, kamery, hudby (včetně použitých rockových pecek od Sweetů, Zeppelínů atd.) a výborní herci. Ti kluci hráli všichni výtečně. Krásný zážitek, který ve mne dlouho zůstane. ()

jessic

Autentická Trojanova sonda do doby šedého socialismu a komunity mániček, rockerů a podobných existencí. Spolupráce Jarchovkého a Šabacha je zřetelná a pattří k jejich povedenějším tragikomediím. Tentokrát méně nostalgické, méně smířlivé a celkem podařeně zachycující undergroundovou kulturu. A protože ráda chválím české filmy a navíc jsem pamětníkem, tak je hodnocení jasné. ()

Ondrew

Paradny retro filmik, ktory ma okamzite dokazal zaujat ci uz dejom alebo, co je pre mna velmi dolezite, uzasnou atmosferou hlbokeho socializmu a vecmi s tym suvisiacich. Ukazka rebelstva a zaroven debilizmu prislusneho rezimu je dokonala. Snimku mi nestacilo vidiet raz, preto som si nedavno projekciu zopakoval. S dalsim pozretim akoby film vo mne ste viac "dozrel" a vychutnaval som si ho dvojnasobne. Toto je krasna ukazka, aku kvalitu dokaze dosahovat ceska kinematografia. Dakujem tvorcom za uzasny zazitok. 90%. ()

fafejt001

TAK TO PROSTĚ BYLO A TAK SE ŽILO . VELICE DOBŘE TO NATOČILI . KDO NEZAŽIL , TEN NEUVĚŘÍ . DNEŠNÍ MLADÍ , MNOZÍ , MAJÍ SKORO VŠECHNO A VLASTNĚ NEMAJÍ NIC . TAK TO VIDÍM JÁ . A CO VY STARŠÍ NA TO , NEBO SE PLETU ? V KAŽDÉM PŘÍPADĚ VÝBORNÝ FILMEČEK , JOJO . ()

Flamik

Vyprávění o době kterou sem nezažil, a bohužel podle mě o ní slýchávám málo. Celé to působí věrohodně, na mě ale jako na hranicích - zdlouhavě. Ale i přes tento kaz, nebo možná právě kvůli němu bych dal takovéto filmy povinně na základní/střední školy, ať si lidé připomenou, či uvědomí jaký to pod třešničkama bylo.. " Spolužačce. Nosit pětky denně domu, nemusí být zlozvykem - zvláště přihlédnem li k tomu, že je nosíš pod trikem." ()

John Dunbar odpad!

Opět se potvrdilo, že od "Sekala" nebyl u nás natočen pořádný film zachycující minulost. Kdyby alespoň pořádný, tohle je naprosto podřadná nekoukatelná břečka natočená na objednávku, náramně hodící se do krámu všem falešnou hrůzu budícím protikomunistickým štváčům. Naše současná kinematografie (tímto ctnostným slovem by se vlastně ani neměla nazývat...) nechce a vlastně ani není schopna natočit nic jiného, nežli tyto naklonované "Novoroční paskvily". Sílící poptávka po skutečných filmech však bohužel zde nebude v dohledné době nikak vyslyšena. Samozřejmě, že se tak nakonec stane, ale už u toho nebudou žádní Trojanové či Hřebejkové. ()

PrezidentRickS.

Občanský průkaz si zaslouží 4*. Pátou přidávám z důvodu upadající české kinematografie, která stále klesá ke dnu. Tento snímek přece jen zabojoval a udělal pomyslné tempo k hladině... ()

Vandor

Málokdy se mi u filmu stane, abych v emocionálním vypětí bouchl pěstí do gauče. Tady ano. Bohužel v dnešní době, plné zdražování a zvyšování daní, stále víc lidí zapomíná na to nejdůležitější - svobodu! Doporučuju přečíst si knížku, děj pokračuje dál.. ()

Scaevola

Co jiného nám je řečeno, než co už dávno všichni (všichni?) vědí... Přes nedostatek humoru přece jen subjektivně lepší nežli Pelíšky. ()

Magyana

Prý hořká komedie! Nevím, nevím, ale těch pár vtípků nějak nedokázalo vyvážit fakt, že Občanský průkaz je vlastně hodně smutný film. Seděla jsem u závěrečných titulků a melancholicky přemýšlela o tom, že ho jednou pustím svým synům, aby viděli, v jaké době jejich rodiče vyrůstali. V době, kdy člověk nemohl za hranice, aniž by podstoupil obrovské množství obstrukcí, v době, kdy se na rifle stávaly kilometrové fronty před Tuzexem,v době, kdy se musel mít člověk na pozoru před kým co říká, v době, která dopřávala sluchu anonymům a udavačům. A pak kluky poplácám po zádech a zhluboka si oddechnu, protože už nemusí mít strach, že jejich individualitu zničí dvouleté vojenské peklo... Chválím herecké obsazení, obzvláště A. Geislerové jsem věřila každé slovo, každý nádech. ()