shereen

Hle maly klenot ceske kinematografie. Konecne film o dobe temna, ktery se alespon blizi skutecnosti - neni to ani krecovita a seda deprese typu Pouta, ani kulisa pro rodinnou komedii kde se teror meni ve sprym a vse dobre dopadne, jako Pupendo. Jedine co mi vadilo byla postava Machacka, ktera byla zbytecna a ucelova a pak herecke kvality Kristyny Bokove, ktera proste neumi hrat s velkym N a H. Tleskam dorosteneckym predstavitelum i scenari. Ctyri a pul, ale dam pet protoze to bych pak nemohla dat zadnemu ceskemu filmu z posledni doby ani 4 - snad na par vyjimek jako je Vaterland, Tajnosti a par dalsich. ()

mi-ib

Velmi povedený snímek, u kterého se sice nebudete válet smíchy od začátku do konce jako třeba u Pelíšků, ale nějak zvlášť mi to nevadilo. Ze začátku jsem se bál, že nestrávím v hlavních rolích neherce, ale nakonec to musím ohodnotit jako velmi dobrý tah. Jejich projev dodal na autentičnosti a pro mne je mnohem příjemnější koukat na neokoukané sympatické tváře, než pořád dokola na Mádly, Kotky a Hádky. Trochu mi film připadal, jako takové připomenutí po dvaceti letech té ošklivé doby po 68. roce a takové osvěžení paměti, kteří třeba některé nepěkné aspekty té doby už zapomněli a dnes volají po jejím návratu. Já sám jsem tu dobu nezažil, takže jsem na některé věci dosti udiveně koukal, i když jsem o tom již dávno slyšel. Sledoval jsem to i s rodiči a sám jsem kolikrát slyšel: "Tohle už si ani nepamatuju." Tento snímek se opravdu povedl. ()

Skleni

Ja nie som fanúšikom českých a slovenských filmov, to ľudia o mne vedia. Rovnako aj to, že som hodne kritický k veciam, ktoré proste nemusím alebo mám na ne nejaký ten názor. A tu sa stalo také malé osvietenie. Na tento film som sa dostal do kina na popud môjho veľmi dobrého kamaráta a aj mu za to velmi ďakujem. Fakt, že jeden z mála fakt dobrých filmov za dlhú dobu čo som videl a ešte aj v kine. Tá nostalgia starých čias, ktoré si pamätáme z lacných farebných limonád, starého ťažkého nábytku, jednoduchých kovových naberačiek na polievku. Ale samozrejme u mňa ide aj o z veľkej časti o veci počuté pri konverzáciách na oslavách a stretnutiach generácie mojich rodičov. To je neuveriteľné čo jeden film dokáže navodiť, akú atmosféru a spomienky a pocity. A k tomu všetkému český film. Ja som spokojný aj hudbou. tech. aspektami ako kamerou, strihom či samotnou réžiou a scenárom. Aj herci mi sadli. Proste spokojnosť. ()

Nail

Takové Pelíšky, já jsem se dost bavil. I tu bylo ukázáno jak se komunismus jako režim zastaralý, tupý a nepokrokový. Uff ještě, že ty léta jsou již pár let za náma. S hrdina jsem se ztotožňoval, jak jeli na koncert Plastiků, neskončilo to vždy dobře, revolta a rebelie proti jakýmkoliv autoritám. A poslední věta "Jo a taky jsme vždycky chtěli mít svoji kapelu" to se mě poštěstilo :-) ()

jacko

v 70´ jsem jeste nebyl na svete, takze zadna citova vazba z dospivani, hudba dobra, ale zadny blizsi vztah k ni taky nemam...hereckymi vykony to spis tahnou starsi herci nez mladi protagoniste...zajimave pro udelani si obrazu doboveho "vzdoru" ale nic vic ()

Lipi21

47 % REŽIE: *** (81% na csfd ukazuje, že se povedlo, já bych našel velké výhrady) KAMERA: *** SCÉNÁŘ: * (v první řadě bych vytknul grotesknost, plochost a přílišnou černobílost charakterů postav, která je bohužel typická pro Šabacha a Jarchovského a která byla patrná především v první půli děje, dále realitu doby se vůbec vystihnout nepodařilo, to ať se na mě nikdo nezlobí, koneckonců i ten zásah na koncertě plastiků byl i na tehdejší dobu hodně přitažený za vlasy, všechny postavy se chovaly přesně tak, jak se podle současného retrospektivního pohledu na tu dobu chovat měly) HERCI: *** (výborný výkon Myšičky, Geislerové, Liškové, naopak hlavní hrdinové mě vůbec nepřesvědčili, plusem je, že se Trojan snažil vsadit na neokoukané tváře) HUDBA: *** ()

Stíba

Snad nejlepší český film od dob Pelíšků co jsem viděl. Skvěle zrežírovaný pohled do nitra puberťáka poloviny 70. let, ale stejně tak výborný náhled do této doby a na lidi jako její loutky. Doba to byla dozajista těžká, ale jaká kdy nebyla. Jak film krásně ukazuje, měla svá pro i proti v podobě na krk šlapajících příslušníků policie či komunistické propagandy na straně jedné nebo dýchánků se zakázanými LPčky či pevnějším parťáctvím na straně druhé. Musím říct že, zejména Matouš Vrba předvedl skutečně skvělý výkon a jeho hlášky stejně jako mnohé další mi přirostli k srdci. ()

Lucas87

Jsem rád, že vznikají filmy o době, na kterou můžou již někteří jen vzpomínat a ukazovat ostatním co byla zač, ano to špiclování nebylo nic hezkého, ale zase v jistých aspektech se lidé ve společnosti k sobě chovali hezky. To co bylo v socialismu negativem (např. omezená svoboda) je dnes pozitivem, naopak dnešní negativem, může být ztráta socialistické jistoty na dostupnost bydlení atd..., nebylo tolik možností a hodně se čundrovalo, dnes se toto vytratilo. Určitě to nebylo jen špatné období i když byla normalizace. Tento film je báječný v hereckém spektru, i v tom vykreslení, a díky takovým filmům si má nebo mladší generace uvědomí, že mají ten největší dary, např. otevřeně říct co si myslí bez následků, a svobodně cestovat. Zase jeden ze skvělých filmů ... 5* ()

Dvoja

Jediné co mi na tomto filmu vadilo byl herecký výkon Bokové-Liškové - nějak mi tam nesedla. Hvězdu však za to ubírat nemíním. Povedené dílko od dob Pelíšků :-) ()

emriq

Můžete věřit kamarádům? Ne. Učitelům? Ne. Rodině? Občas. Film se zabývá již několikrát omýlanými tématy, ale tentokrát z trochu jiného pohledu. Tentokrát vidíme komunismus z pohledu mladého občana, ne z pohledu rodičů snažících se uživit rodinu a zajistit jim lepší budoucnost. I přes opakování tématu je zpracován na výbornou, děj mě naprosto vtáhl do sebe a dokonce jsem si nevšiml ani jednoho hluchého místa filmu (když už jsem měl pocit, že některé přichází, vždy se stalo něco nečekaného). Shlédnutí filmu mohu vřele doporučit, ať už dobu komunistickou znáte z vlastní zkušenosti, či jen ze zvědavosti jak to tenkrát vypadalo. ()

Viky.05

Jestliže Pelišky dostaly 5*, tak tady musim jit s hodnocenim dolu. Byla poznat jistě buzerace, ale chyběl mi tam ten humor jako v Peliškach. Proto za 4* ()

cerbygerby

Český film z doby hipies s anti hercema.. tohle se mi vybavuje po tomto filmu... Neříkám že tam nejsou dobří a známí herci, ale nejsou v hlavních rolích... Chápu že film chtěl tu dobu plně vystihnout, to se mu i povedlo, ale pro mě ti herci byli tolik špatní že mi to kazilo i jinak povedený námět, takže musím jít až na 3* ()

Jeand´Boa

Myslím, že na české scéně se už dlouho nic podobného nepovedlo...a trochu mi to chybí, ty příběhy prostých lidí, které se mohly týkat i nás samotných...příjemně předvedený humor a děs zároveň... ()

Yomega

Na tento film by se mělo chodit povinně a to hlavně ve školním věku. To jen aby si dnešmí mládež uvědomila, jak to tenkrát v praskači prolezlé době fungovalo, co byli lidé schponi udělat pro modrou knížku, nebo jak fungovala naše veřejná bezpečnost. Byť jsem rád, že takové filmy vznikají, tak zrovna Občanský průkaz mě z čistě filmového hlediska moc nenadchl. Příšerně zdlouhavé, herecky (nebo spíš neherecky) mírně řečeno nevýrazné a celkově film nedrží tempo ani do poloviny. Světlou vyjímkou je Martin Myšička, který zahrál opravdu dobře. Celkově za kouknutí rozhodně stojí, ale na etalony typu Pelíšky, nebo Pupendo fakt nestačí, škoda. ()

HermyJane

Vcelku povedený film z doby, kdy naše země byla okupována komunisty. Snímek nám ukazuje, jaké to v této době bylo pro ty, kteří "nic nepodepsali", stavěli se proti režimu, byli tajně sledováni a svůj nesouhlas dokázali vyjádřit i takovou maličkostí, jako je koupě džínů. Hodně mi vadil herecký výsledek některých hlavních představitelů. Byl dost podprůměrný. Film si také vystačil s jednou a tou samou písničkou pořád dokola. To je nejspíš vše, co bych vytkla. ()

AxelWers

Zhodnotím veľmi stručne, celkom zaujímavý a miestami zábavný film o pohnutom období v našich dejinách, ale na to aby sa to vyrovnalo Pelíškom, niečo tomu chýbalo. ()

Desdemone

Jak moc věrně to zobrazilo svou dobu nemohu posoudit, věřím ale, že snad docela dobře. Bohužel, to je všechno. Pustila jsem si to, byla jsem zlehka seznámena se čtyřmi životními příběhy čtyř hrdinů, pak se tam odehrálo něco, co se stalo i v reálu a najednou byl konec a já ani nevím, jestli to mělo vůbec nějaký příběh, nebo jestli to bylo vážně jen o té výpravě. Bohužel. ()

kluzo

Z filmu na mne padla depka. Komedie? To pro mne určitě ne. Pravdivě ukázaná doba, kdy dobrá hudba se dala sehnat jen na burzách na haldách, které pravidelně rozháněli policajti tak 1x za 1 až 2 roky. Ale stejně, nemůžu si pomoct, charaktery lidí v podobných filmech, a tento není výjimkou, mi připadají takové přetažené. Ti dobří jsou prostě moc dobří a policajti a komouši jsou prostě buď směšní totální trotli, nebo zas úplné nekompromisní svině. Netvrdím, že nebyli i tací, ale z těchto filmů to vypadá, že takoví byli všichni. Já si to pamatuji trošku jinak. Skvělá režie, kamera, Šabacha mám moc rád, výborný Myšička. Mne ale neuráželi ani hlavní hrdinové. Zajímavé komentáře: Lima, Tosim ()