mcleod

Výborné téma máničkovské kultury natočené ne úplně nejšťastnějším způsobem klasického "hřebejkovského" filmového stylu. Film je občas zajímavý, ale po většinu času docela nudí svojí povrchností a plochostí. Nemá totiž moc dobrou atmosféru (jde spíše o mainstreemové zachycení undergroundu), historie je značně zjednodušená, a to nepříliš zajímavým způsobem (např. masakr na koncertě Plastiků v Rudolfově mohl být natočen mnohem propracovaněji, kdo historii zná, tak ví), postavy nejsou příliš hluboké a propracované. Vyloženě špatné to nebylo, ale hodně se to podobalo Pelíškům stejného scénáristy a podobným filmům, jejichž styl se k tomuto tématu nehodí. ()

D28

V danom desaťročí som sa už vyskytovala v socialistickom svete a nič z uvedeného nezažila.To by samozrejme nevadilo, lenže príbehy v tomto filme sa mi zdali neskutočne prehnané, naviac ani ktovieako vtipné, ani dramatické, a už vôbec nie originálne.Pousmiala som sa pri básničkách, ale trpela vlastne celý film .Bohužiaľ nie strachom a hlavných hrdinov,ale vďaka výberu "hercov". Nechápem, že to takmer nikomu nevadilo, mne to totálne pokazilo celý zážitok. Normálne mi je ľúto, že práve v českom filme, ktorý podľa mňa môže byť zaslúžene pyšný na hromadu výnimočných detských hereckých výkonov, sa zišla partička nemožných chalanov, ktorých výkon bol podobný besiedke-ano, nebojím sa dokonca priostriť-besiedke na MDŽ v našej škôlke v sedemdesiatom šiestom!!! ()

MI-380

Koncentrát dramatických osudů naší normalizace. Citlivě rozvrženo: bezstarostná veselost základní školy se s blížící se vojnou mění v zoufalý odpor. Dokonalé figury: máničky, hippies, práskači, pologramotní policajti, zlomení tátové, manželky ruských oficírů, nepřátelští celníci. Hudba, která léčila: folk, rock, blues, dylanovky, zakázaní muzikanti. Přesné reálie, nějak moc alkoholu. Něco z toho jsem si stačil prožít a bylo to krásné, protože jsem byl mladší, a bylo to tak hnusné, že jsem rád, že už je to pryč. Nespokojencům, kteří si neuvědomují, že právě prožíváme několik šťastných let v době mezitotalitní, bych přál jako lék na naivitu pár měsíců husákovského života na vlastní kůži. 95%. ()

Ravi

Od Pelíšků dlouho nic, pak Občanský průkaz a pak zase nic. Nevím kde kdo vzal, že je to komedie. Film o době, která je vzadu za rohem a lidech, kteří dneska chodí mezi námi. Bez hrdinství, bez příkras. Koukněte se do zrcadla doby, ve které stále žijeme, jen si myslíme, že se nemůže vrátit, koukněte se na Občanský průkaz. 100% = 5/5 ()

Meijin

K pití šumák, čůčo, svačina balená do igelitového pytlíku od mlíka, fronty na maso i na hraničních přechodech, gramodesky, džíny z tuzexu, na hlavě mánička a v kapse 16 stránková občanka ... toto i další připomnělo vtipnou formou 70.léta. ()

Autogram

Komédia, ktoré nie je až tak komédiou, ako sa na začiatku dosť dlhú dobu zdá. To je dobre a každý, kto ešte za socializmu dostal občiansky preukaz, si vo filme pripomenie, aké to vtedy bolo. Vôbec nejde len o scénu odovzdania preukazu, ktorá je skvelá, ale hlavne o to, čo bude nasledovať. Dovolenka s rodičmi v Juhoslávii, samé istoty a pozitíva nie sú vždy to, čo mladý človek po puberte očakáva. Učiteľka angličtiny ako najsympatickejšia postava sa mohla vo filme ohriať aj dlhší čas, no doba angličtine nepriala. S Pelíškami sa film môže kľudne porovnávať, pričom skvelé herecké výkony nahrádza oduševnenosťou amatérov a originalitou. Naviac sú dobové reálie zhmotnené dokonale, dopravné prostriedky, zariadenie bytov, oblečenie, na všetkom si dali naozaj záležať. –– To taky potvrzuje, že být fízl je záležitostí povahy a né povolání. ()

TheRoller

Aj keď to bolo o inom, nevedel som sa zbaviť pocitu, že za každú cenu to chce byť ako Pelíšky. Je jasné, že nebolo. Je síce pekné, že v kruhu "vyvolených" rebelov nechýbali outsiderské typy (hudobník so samými jednotkami nemožný v telocviku, básnik, ktorého som si opakovane pomýlil s dievčaťom), ale ani 4 rôznorodí chlapci sa nevyrovnali tomu jednému v Pelíškach. Anglickú hudbu chápem ako súčasť revolty, domáca česko-slovenská tvorba by mi však sadla viac (v Pelíškach tvorí značné percento dojmu). Zároveň sa mi zdalo, že toho v tom bolo natlačeného až príliš, čo by malo pripomínať danú dobu a príde mi to silené, akoby sa pokúšali zobraziť úplne všetko a nakoniec poriadne neukázali nič, kvantina na úkor kvality. Najlepší moment: Chlapci sú na návšteve u pani učiteľky; scéna v Komárne. ()

Herzeleid

Filmařsky nakonec překvapivě dobré. Nečekal jsem od toho nic a příjemně mě snímek překvapil včetně mladých hereckých výkonů. Co mi ale opět hnulo žlučí bylo to, jak to tehdy těm sv**ím komunistickejm procházelo... //Sorry za politickou agitaci. ()

FrajerTom

Měl jsem tu čtyři hvězdy, ale s čistým svědomím přidávám pátou protože téhle tématiky není nikdo dost a podobné filmy by pro voliče Andreje a Miloše měly být povinné. ()

zolo23

Musím sa priznať, že Českú tvorbu po 89-tom veľmi nemusím, pretože nedosahuje takú kvalitu ako pred revolúciou (týmto asi naštvem veľa Českých kolegov a fanúšikov filmu), možno je to tým, že hereckých velikánov jednoducho ubúda a nieje ich kým nahradiť. Nové "ksichty" mi jednoducho nesedia a už aj tá Geislerová ma trochu omrzela. Lenže Občiansky preukaz je predsa len o niečom inom a môže za to hlavne originálny námet (filmy z nádychom socializmu ma asi nikdy neomrzia) a zručná réžia Ondřeja Trojana. Prvá polovica určite 5 hviezdičková, náramne som sa bavil a zaspomínal som si na "tie" staré dobré české bijáky...lenže postupom času som sa začal nudiť za čo môže určite aj prehnaná stopáž. Celkovo je to dobre natočený film s coolovou hudbou a so sympatickými mladými hercami. Dostal som to čo som očakával a pre mňa silné 3 hviezdy. ()

Kangaxx

Pohľad na komunizmus z perspektívy pražských detí kvetinových polí v čase normalizácie. Obsadenie skvelé, výborný humor a výstižná satira na bývalý režim. Komunizmus to bola jedna veľká šaškáreň, presne sa diali veci obsiahnuté v snímku, avšak v prevažnej miere len vo vzťahu k 10% populácie. Dnes je to opačne, 10% ľudí sa má dobre, zvyšok maká od svitu do mrku, rok za rokom až sa obzrú a povedia si, že za komoušov nebolo až tak zle. Kto plával s prúdom, nemal sa zle, dnes máme motorové člny a proti prúdu aj tak nikto nepláva. Tak na čo nám je sloboda. ()

jenik71

Při pohledu na celkové hodnocení na tomto webu jsem předpokládal, že uvidím po delší době kvalitní český film. Našel jsem v něm několik povedenějších scén a dialogů, při kterých jsem se sice pobavil, jenže celkově to není tak výrazné jako legendární Pelíšky. Oba tyto filmy jsou z dob totality a tehdejšího režimu, ale kvalitou se srovnávat moc nedají. Občanský průkaz má horší scénář, jiný styl humoru a po herecké stránce to také nějak není ono. Za podívání to sice stojí, na rozdíl od Pelíšků ale jen jednou. ()

Corey

já chci taky takovou učitelku...prosíííííím.....update: bylo to za klávesama na konci mrtvej Míťa??...to by byl takový menší fail..jinak skvělý a konečně český film... ()

blixadovan

Domnívám, že o popisované době víc řekne jedna do podrobna rozebraná událost (kupříkladu bych si dovedl představit větší prostor situaci, kdy se rodina neúspěšně pokouší o emigraci, jaké byly přípravy, pohnutky a jaké to nakonec mělo následky) než množství více či méně vtipných útržků ze života mládeže a jejich rodičů. Nevím, co je v dnešní době za trend, že ve filmech hrají neherci, vždyť co je tam špatného, když ve filmu hraje herec, který umí hrát a nevypadá u toho jako loutka (což je případ všech hlavních mládežnických hrdinů). Je to inspirace politikou, ve které většina lidí dělá to, k čemu mají profesně co možná nejdál, pak je vše v pořádku. ()

BuryGol

Jsem si téměř jistej, že kdybych v týhle době žil, budu úplně stejnej jako ty kluci. Rifle, dlouhý háro, desky Sweet a Franka Zappy a celej socialismus by mi moh políbit řiť. Rejžovi se film poved, člověk si fakt připadal jak v 70. letech, vtipný momenty se mísily s těma smutnejma a ani hlavní parta neherců mi nevadila, ba naopak. Ukázalo se, že jít doleva fakt nejde a já jenom doufám, že lidi nebudou tak blbý a nedovolej tohle zvěrstvo znova. Páč pokud jo, tak se klidně propašuju v oslím zadku kamkoli, kde to bude normální. Nicméně tomu filmu chybělo to "něco", abych to posunul na maximum. Jo-a malej Pačes u mě aspiruje na hajzla roku. ()