Patriot

• Česko Patriot (viac)

Rok 1776. Vdovec Benjamin Martin (Mel Gibson) je skromný a predsa charizmatický muž, ukrývajúci v sebe obrovskú silu, odvahu a zodpovednosť. Kedysi spoznal hrôzy vojny, a preto je striktne proti novej a odmieta sa v nej angažovať, aj keď jej cieľom je dosiahnuť nezávislosť od Veľkej Británie. Benjamin nie je priveľkým vlastencom, ale predovšetkým otcom milujúcim svojich sedem detí, ktorý chce v pokoji žiť, farmárčiť a starať sa o rodinu. Nechce bojovať z pocitu vlasteneckého nadšenia a keď príde k boju priamo pred jeho farmou, ošetruje ranených z oboch strán. Až v okamihu, keď arogantný anglický plukovník William Tavington (Jason Isaacs) zákerne zavraždí jeho syna a druhého pošle na popravisko, mení sa farmár na bojovníka. Najskôr je akýmsi temným pomstychtivým prízrakom, ktorý sa v zúfalej snahe zachrániť odsúdeného syna vrhne proti dvadsaťnásobne početnejšej prevahe. Je nočnou morou nepriateľa, ktorý sa so svojimi mužmi vynára z temnoty a neľútostne zabíja. Nebojuje však za veľké ideály, iba mstí smrť svojich blízkych a usiluje sa chrániť rodinu, ktorú vojna bezprostredne ohrozuje. Na pozadí jeho boja proti Britom sa však rozvíja aj tragická láska jeho syna Gabriela (Heath Ledger) a pôvabnej Anne Howardovej (Lisa Brenner) a aj sám Benjamin sa citom neubráni, keď sa zblíži so svojou švagrinou Charlotte Seltonovou (Joely Richardson), ktorá sa obetavo v dňoch vojny starala o jeho deti. (TV Markíza)

solskjaer

Hodně naivní, primitivní a lacinej film, který se moc nepovedl. Ač přemýšlím jak mohu tak jakkoliv bych tento film upravil či přepracoval, vždy by byl film stejně naivní,primitivní a lacinej. ()

Bratricek

4, 3, nebo 2 hvězdičky? Příběh na 5, bitvy na 5, scéna v kostele - odpad!, americká vlajka ze všech úhlů - odpad! 30% dialogů...ano zase odpad! ()

Cejny

Tak v tomhle filmu se Gibson celkem předvedl. Proměna z milujícícho otce v pomstchtivého vojáka je celkem povedená. Přesto zde narazíme na několik klišé, která mi zabraňují abych nedal víc, než průměr. ()

kenkaku

Čekal jsem druhé Statečné srdce a dočkal se slátaniny, která už varuje názvem (a já to varování nebral vážně) a režisérem (i Den nezávislosti měl varovat...). Co mi totiž z filmu krom pachuti amerikanismu (jako US fast-food... tučné, sladké, samá náhražka a zle stravitelné) uvízlo v hlavě je leknutí (a ucuknutí hlavou) před letící dělovou koulí do diváků. Za to je ta jedna hvězdička. ()

Kejdlo

Ano, je to strašně americké a toho patosu je tam víc než dost, Mel Gibson ale zachraňuje vše co může a jeho charisma se opět projevilo na mém hodnocení. Když k tomu připočtu fajnovou akci a dobře obsazené vedlejší herce, máme tady zkrátka pohodovou bojovku z prostředí koloniální války. A čert to vem, že je tam jenom jako dekorace. Já se s Melem bavil a budu se s ním zabavovat i nadále. 7/10 ()

Sdoom

Chápu, že jsem z toho filmu byl za mlada nadšenej a chápu, proč teď už nejsem. :-) Délka mi nevadí, ale některé závany patosu (nebo patu?) jsou vskutku poblijózní. (HD, orig.) ()

Maynard.

Tenhle ten pan Emmerich, to je asi největší americkej patriot narozen mimo spojený státy :o).Není snad film, ve kterým by nebyl americký prezident, americký vlajky a tuny americký pýchy a hrdosti :o). Jinak tomu není ani v tomhle kousku. Jak již název přednmenává :o). Téma výborný, vznik americkýho státu, to se objevuje jenv málo filmech. Asi bych sem dal víc "otrokářský" problémy. Emmerich sem nacpal pouze jednoho černocha, což je zatraceně málo. Gibson zahrál mstícího otce na jedničku, téměř jako ve Statečným srdci. Tady ho ale podle mě Jason Isaacs (starej Malfoj) převálcoval. Z jeho tváře jde skutečně hrůza a strach. Heat Ledger nic moc, od něj bych čekal víc. Na to, že je to dlouhý jako Statečný srdce, tak film vlastně vůbec nenudí... Na závěr jedna legendární hláška z jinýho Emmerichova filmu - "Pane prezidente, já sem pilot, jálítám" :o). ()

herr_carter

Po tomhle filmu Emmerich pochopil, že jeho parketa nejsou americké dějiny a hrabání se v minulosti - proto taky od té doby točí samý digitální katastrofy a obecně filmy, u kterých scénář mohou psát z fleku tvůrci Ordinace v růžové zahradě. Tenhle film jsem viděl jednou a jsem si 100 % jistý, že už jej vícekrát neuvidím..................moje hodnocení = 3,5 z 10. ()

Frankie

Už jenom název filmu mě měl upozornit, co se na mě chystá, leč nedbal jsem žádnému varování. V příštích přibližně dvou a půl hodinách se na mě z filmu vyvalila neuvěřitelná americka agitka, jak že to ti angličani vlastně byly krvelační a jak pravověrní američané již tehdy ctili ideály svobody a demokracie. Ač by se mi mělo chvět srdíčko dojetím,ve chvílích, kdy se neskutečně křečovitě přehrávajíci Gibson objevil na plátně, převládaly u mě spíše zachvěvy bránice. Jestli tohle bylo účelem, tak je vše OK. ()

Bobek15

Veľkofilm ako sa patrí! Pre mňa s prehľadom spĺňa všetký hlavné atribúty. Netvrdím, že je to film bezchybný (aj keď ja som počas celých 3 hodín moc chýb nenašiel), čo koniec-koncov ukazuje aj ČSFD hodnotenie (pre mňa neuveritľných len 62%). Roland Emmerich je tým patriotizmom a americkým pátosom vo filmoch charakteristický, a v Patriotovi to dokazuje aj sám názov. A Roland ich s radosťou točí a vie, že aj napriek ostrej kritike sú to vždy veľké trháky (aspoň kasové) a baví ho to. A mňa zase bavil Patriot (na rozdiel o iných jeho filmov) a bol tým, čo som od neho očakával. Nebol to jedným z jeho katrastrofickýc hovadín (Godzila, Deň nazávislosti). Bol to pekný historický film, herci si odviedli svoju prácu parádne (Mel Gibson skvelý v úlohe vojnového hrdinu, ktorý vojnou stratil aspoň toľko, koľko ňou získal; a aj Jason Isaacs bol výborným záporákom), striedanie vojnových scén na bitevnom poli so scénami zo súkromia hlavných hrdinov, tragické zvraty či krásny Williamsov soundtrack, to všetko zážitok z filmu umocňuje a pridáva hviezdičky ako na bežiacom páse a zanecháva po celom mojom tele zimomriavky a vo mne krásny filmová zážitok. Aj napriek zlým hodnoteniam na filmy ako Alexander, Trója, Kráľovstvo nebeské, či samotný Patriot, mne sa takéto historické filmy páčia (IMHO) a s radosťou im štedro pridelujem hviezdičky! ()

casioa....

Možno pátos a nehynúci presladený duch amerického (pseudo)hrdinstva, možno absolútne predvídateľný dej, možno nepresné zobrazenie minulosti, možno whatever, ALE tiež...moje guilty pleasure. Môj komerčný "the last of the mohycans" (malé písmená a ypsilón som napísal schválne :) alebo skôr, "last true romantic action hero of america". Pre mňa druhý najlepší Emmerichov film (po skutočne dobrom StarGate) ()

Kanibal

O chlup lepší než Segallův Patriot. Jinak nuda nuda, šeď šeď. Slizký příběh bez nápadu a když na americký patos najmou Němce, je to prostě průser. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (viac)

Zvěsti ze Středozemě a světa Warcraftu

Zvěsti ze Středozemě a světa Warcraftu

14.10.2009

Co je nového ohledně dvou nejočekávanějších fantasy filmů? Ian McKellen prozradil magazínu Empire, že natáčení dvoudílného Hobita začne na jaře – v březnu, nejpozději v dubnu. Mělo by trvat téměř 400… (viac)